Hiiumaal Tahkuna patareid

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
tõnuv
Liige
Postitusi: 638
Liitunud: 05 Jaan, 2005 19:07
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas tõnuv »

Stebeli komandopunktis magavad antud hetkel nahkhiired.Viisakas inimene ei lähe enne ilmade soojenemist antud ööbimispaika kolistama.Sama lugu on ilmselt ka teistes punkrites.Oodake ikka kevadeni.
Kasutaja avatar
Marissa
Liige
Postitusi: 1069
Liitunud: 10 Juun, 2005 8:57
Kontakt:

Postitus Postitas Marissa »

Ma olen mõelmas käinud, aga minu teada Stebeli oma ei saagi tühjaks pumbata, olla mingi nipiga ehitatud, Väidetavalt sama süsteem, nagu jutt kahest Kaliningradist (maa all teine linn). Ma võin küll eksida, aga mida edasi mööda käiku lähed, seda rohkem vett. Olen kuulnud, et selle ehitajad lasti kõik maha. Vastab see tõele?
Horst
Liige
Postitusi: 363
Liitunud: 12 Veebr, 2005 0:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Stebeli patarei

Postitus Postitas Horst »

Vene aja viimasel kümnendil pumbati Sõrves tühjaks nii komandopunkt, kui ka üks patarei positsioon (see, kuhu turistidele silt välja pandud oli). Patareisse sissepääs oli sissesõiduteest paremale poole minnes ca 15-20 meetrit eemal. Betoonist võlviga kaldkoridor viib kahuri, laskemoonalao ja muude ruumide juurde. Enam vähem sarnane nagu seda Ninasel paaris õuhkulaskmata kuival pinnal olevas patareis võib näha, kuigi Ninasel mingit kaldkoridori ei ole.
Komandopunktis on esimene korrus praktiliselt maa peal, vett kuni põlvini. Alumisele korrusele pääses mäletamist mööda kahe põrandas oleva luugi kaudu, metallredel seinale kinnitatud. Esimeselt korruselt viis metallredel ka ülesse metallist doti alla.
Alumisel korrusel midagi erilist silma ei hakanud. Küll aga tekitas küsimuse laskemoonakamber. Kas ka komandopunktis oli kahur üleval? Laskemoonakamber (riiulid olid veel sees,samasugused nagu Ninase patareides) asub liftisahti (nimetan seda neljakandilist avavust esimese korruse küljel nii) põhjas paremal pool (kui seljaga tee poole olla).
Alumisel korrusel nõrgus vett seinapragudest pidevalt ka suve ajal ja seepärast oli mõne aja pärast kogu alumine korrus taas vee all. Mingeid kingstone nagu laevadel oli, seal küll silma ei hakanud. Tõenäoliselt pumbati sealt juba patarei kasutamise ajal pidevalt vett välja. Ümbrus on ju väga soine. Elektrijaamas oli kindlasti sama lugu. Kahju, et tol ajal ei taibanud seal pilte teha.
Me kõik oleme võhikud, ainult erinevates valdkondades.
Slinky
Liige
Postitusi: 298
Liitunud: 13 Apr, 2005 21:20
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Slinky »

tahkuna patareis olen ma ka käinud, sai ka maa-alused kambrid läbi kolatud, teise korruseni läksin siis hakkas taskulamp tühjaks saama :(
need olid seal täitsa kuivad, soovitan minna kõigile
Martti
Liige
Postitusi: 311
Liitunud: 21 Nov, 2004 21:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Martti »

Kas Hiiumaal on ka samasugused suunavad sildid väljas nagu Saaremaal Stebeli postitsioonile suunavad? Plaanis käia läbi kogu Hiiumaa Peeter Suure merekindlus, kui aga õigeid koht üles ei leia siis on halb, lõpp-punkt on Sõrves asuva Stebeli komandopunkri läbikolamine(sügavad augud põrandas!), kuna fotoaparaadil sai mälukaart täis siis vaja uuele ringile minna.
Vanasõiduki huviline
Minu sõidukid: Gaz 22; Moskvich 412 1969
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Postitus Postitas kalleb »

tuleb led pealamp muretseda siis pole seda muret karta
Martti
Liige
Postitusi: 311
Liitunud: 21 Nov, 2004 21:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Stebel ja teised

Postitus Postitas Martti »

Anonymous kirjutas: Stebeli patareist veidi moodsam ja ka tunduvalt võimsam on Saaremaal Ninase patarei, mille ülesleidmiseks on vaja head teejuhti. Ninase on suuresti võrreldav Tahkuna patareiga. Vett hästi läbi laskva pinnase tõttu on Ninase patareid võimalik ka seestpoolt uudistada, kuid kaasa tuleb võtta hea lamp, kummikud ning sõber, kes näiteks komandopunktis mõnda �ahti kukkumise korral abi andmist võiks korraldada. Masssiturismi korraldamiseks Ninase ei sobi, kuna Tahkunaga võrreldes on kaelamurdmisvõimalusi rohkem.

:) Muide, üht Ninase patarei suurtükipositsiooni on selle hea akustika tõttu kasutatud mõne aasta eest kontserdipaigana.
Äkki oskad öelda kuidas seda leida, mina kaardilt küll sellist kohta leida ei suutnud, ent tahaks sinna küll vaatama minna?
Vanasõiduki huviline
Minu sõidukid: Gaz 22; Moskvich 412 1969
Hertsog_Magnus
Uudistaja
Postitusi: 13
Liitunud: 12 Mai, 2005 13:10
Kontakt:

Postitus Postitas Hertsog_Magnus »

teema algataja mõtleb siinkohal Rannapatarei BB-316 Komandokeskust mis kõikide minu kohalviibimise hetkedel on olnud täiesti kuiv.

Kuna viimati viibisin antud sektoris 1999-2003 erinevatel kordadel ei ole kursis tänapäevasest seisukorrast aga pööraks tähelepanu 2-se korruse seinal asuvale õlimaalile mis kujutab sangarliku nõukogude meremeest koos asjakohase miljööga (arvatavasti 1950-??? vene piirivalve töö, kes komandopunkti kasutas - kurat teab milleks...), samuti tasuks säilitada suunataju ja hoolega jälgida komandokeskuse skeemi mida saab netist välja printida või Kärdlast asuvast muuseumist lunida ja ehk saate teiegi aru et midagi seal ei klapi ! Minuarvates on seal tegeletud betoneerimisega rohkem kui ehitusskeem ette näeb (seda kinnitab ka aardeküttide poolt lõhutud avavus betoonseinas ja ruum selle taga kuhu 1-kski minule teadaolev avavus ``ametlikult`` ei vii) ja et mitte uudishimu pärssida jään siinkohal vait ja soovitan hoolega ringi vaadata ja kindlasti ära käia.

Suunaviitadega oli aastaid tagasi kehvasti, et mitte öelda et neid polnud aga viimase informatsiooni kohaselt olla valla eelarvest selle jaoks mingi kopikas kukkunud.

Legendidest kah siis natuke... Legend mis mind seda Komandokeskust aastaid uurima ajendas oli järgmine. Nimelt arvatakse komandopunktil veel olevat kas alumine kolmas korrus või siis lisaruumid mille sissepääs pole nö. ``ametlik``. Minu poolt kogutud info põhjal oletati see viivat kohale mööda ventilatsioonisahte või siis nende pealt või alt jne... Nende otsimisele vihjavad ka aardeküttide meeletud ponnistused ennast raudbetoonist läbi närida mis ka ühel juhul on õnnestunud aga oletatavat varjatud kuningriiki nad vaevalt leidnud on - küll kõrvalruume mille toonane sisustus ainult nende teada jääb. Küll on huvitav jälgida niiskustaset erinevatel tasapindadel ja selle alusel jälgida konstruktsioonilisi isepärasusi ja selle alusel spekuleerida varjatud ruumide asetsemist vms aga ...

Teatakse rääkida, et vajaliku betoonhulga saamiseks veeti materjale üle hiiumaa kokku kasutades Peeter Suure merekindluse patarei nr. 39 õhkimisest allesjäänud kitsarööpmelist raudteed, tööjõud koosnes ka paljudest kohalikest meestest, kes lihtsalt poe juurest või põllult autokasti visati...
Paitab, et ka nende tegude nahka läks komandopunkti kaitsmine 1941 aasta sügisel kui kohalikud suurima heameelega komandopunkti struktuuri ja muud üksikasjad üles kirjutasid ja rünnakule minevatele kaasa andsid, räägitakse veel, et venelased oli maha notitud viimse meheni ja viimased olid veel põgenenud rannapatarei BS-26 tulejuhtimistorni kus siis ennast alla heitnud... http://www.mil.hiiumaa.ee/tahkuna/P4293395.jpg
Torni praegune ülemine korrus on ehitatud peale 1950 vene piirivalve poolt kuna puudel on komme kasvada ja kui vaatluspost merele hakkas eelpoolmainitu oma mõtet kaotama.

Märkimisväärne muidugi on, et tahkuna vallutamine võttis samavõrd aega kui terve ülejäänud hiiumaa vabastamine !
Legende ja jutte jätkub inimestel veel tänapäevani nii, et patareid ja fotokad kotti ja kohale !

lugege ka: http://www.hiiumaa.ee/index.php?idc=1041121100022661000
juurikas14
Liige
Postitusi: 63
Liitunud: 22 Dets, 2004 18:57
Kontakt:

teema algataja käis seal ära

Postitus Postitas juurikas14 »

Tere jälle, sai seal Tahkuna komandopunktis ära käidud. Oli päris huvitav ja vägev ehitis. Eelmistes juttudes siin kirjutati, et on seal kinni müüritud kohti, mis nüüd avatud. Ei saanudki sellest kinnimüürimisest aru, vaevalt sinna midagi peidetud oli. Neid kahte kahuripatareid ma sealt metsast üles ei leidnudki. Need nagunii vett täis ja sisse ei pääse. Kuigi siin foorumis on nende kohta küllalki palju infot, nii tühjakspumpamist jne. Loodan, et kunagi pumbatakse need Tahkunas ka tühjaks ja näeb siis mis seal sees ka huvitavat on. Kui keegi oskab saaremaal oleva Ninase suuurtüki patarei asukohta täpselt seletada aga palun. Pole ise seal veel käinud peaks üle vaatama. Seniks kõigile kommenteerijatele suured tänud.
Kasutaja avatar
Merepura
Liige
Postitusi: 184
Liitunud: 20 Okt, 2004 11:22
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas Merepura »

Kui keegi oskab saaremaal oleva Ninase suuurtüki patarei asukohta täpselt seletada aga palun.
.

See enamvähem olemas Ninase ja Stebeli patarei all.
http://www.militaar.net/viewtopic.php?t ... c&start=15
ooblää
Liige
Postitusi: 329
Liitunud: 13 Nov, 2005 22:09
Asukoht: harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas ooblää »

Hiiumaa kohta lisaks veel niipalju,et idakaldal st.heltermaa sadamast saarema poole (sõrve tee ääres) on päris hästi säilinud 4 blindaaži e. betoonist kuulipilduja pesa,kaks rannakaitse suurtüki alust.Betoon alused.Vanasti oli seal isegi suurtüki hammasvöö alles.
Sadamast põhja poole e. vahtrepa suunas on kaks blindaazi,ka hästi säilinud,ja üks rannakaitse batarei alus,kahele kahurile,kinnitused alles.
Kunagi ammu proovisime üht blindaaZi õhku lasta.Tegime tule sisse,tulle rändasid 5 mürsku (sütikud otsas)Käis suur põmakas,seest olid betoonseinad ainult kildudega täksitud.Vot on betoon.
Ja kui sadamast hakata kärdla poole sõitma,siis vasakut kätt jääb küün.Selle otsas asus õhutõrje batarei.(ise olen sealt kastide viisi mürske metsa lõkkesse tassinud.Sealt küünist 100 m. edasi asus suurekaliibriline õhutõrje kuulipritside nelik patarei.Ka sealt on täis kassette käruga tulle veetud.oli siis alles mängud (aastatel 74-78)78
kõik on võimalik,vaja ainult tahta
raits123
Uudistaja
Postitusi: 9
Liitunud: 17 Aug, 2009 20:47
Asukoht: Kärdla
Kontakt:

Postitus Postitas raits123 »

Juurikas kas sa äkki ei mõtle hoopis tulejuhtimis torni kuna see jääb ka sinna paremale

http://www.mil.hiiumaa.ee/tahkuna/P4293422.jpg

ja seal pole küll tilkagi vett (võibolla kevadel kui lumi sulab siis natust on aga muidu mitte)

ja kui sa sed ajuhuslikult ei mõtle ja kui seal käinud pole tasub käia :)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist