Keila-Joa baas

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
Style
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 24 Aug, 2006 23:34
Asukoht: TLN
Kontakt:

Keila-Joa baas

Postitus Postitas Style »

Tere!

Esmane postitus mult, seega, ei leidnud õiget kohta sellele...

Loen foorumit ca nädalaega, päris huvipakkuv mulle. Leidsin paar mainimist Keila-Joa raketibaasist ja, kuna ise olen poolenisti KJ elanik, tekkis huvi selle asukoha vastu. Enne kui jõudsin siia küsimuse esitada, leidsin maaameti kaardilt selle üles. Laupäeval võtsin kätte ja külastasin seda kohta. Tehtud pildid on siin.
Kulgesin autoga mööda teid ja nende jäänuseid, oli suhteliselt sõidetav. Jala käisin päris vähe, sest hirm nahas: kes teab, kus rohus auk või mõni palk pähe sajab.

Mõned küsimused teadlikumale ringkonnale:
1. Kellele see ala praegu kuulub? Kas Kaitsejõududele?
2. Kust sai omal ajal baas voolu? Kas üldketist või oli mingi oma jõuallikas?
3. Kas on võimalik, et baasist sõjalinnakuni mingid maaalused käigud viivad?
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Re: Keila-Joa baas

Postitus Postitas Kapral Karu »

Liigutasin selle Ehitiste-rajatiste alla.
Style kirjutas:2. Kust sai omal ajal baas voolu? Kas üldketist või oli mingi oma jõuallikas?
Peaaegu kõik siinsed sõjaväeobjektid (v.a väiksematel saartel asunud) said n-ö tavaolukorras voolu Eesti Energia alajaamadest, ainult et paljud Tallinna mereväeobjektid ja kogu Paldiski linn said seda mereväe 21. elektrivõrgu kaudu. Olulisematel objektidel olid muidugi ka oma diiselgeneraatorid.
Plutonium
Uudistaja
Postitusi: 2
Liitunud: 09 Dets, 2009 16:48
Kontakt:

Postitus Postitas Plutonium »

Tere
elektrivarustuse kohta rääkida ei oska,aga esitan siia juurde ühe nö küsimuse.
Kavasin üles naage külas,mis asetseb täpselt keila-joa raketibaasi kõrval ning väiksest peale seal ringi tuianud:D Onu teadis rääkida,et terve selle baasi alune on vääääga suuri käike täis,kus tollel ajal hoiti erinevat tehnikat(Raketid,tankid,suured raketikandjad jne.) Sisse ja välja käigud olid juba tollel ajal väga hästi maskeeritud ning kaitstud. Vanaisal oli mingi tuttav seal baasis ning tänu sellele sai vanaisa ühe korra seal all käija, mingit tankimootorit omale toomas(mille jupid siiani meil garaašis vedelevad ).... Vanaisa kahjuks surnud,et küsida ning seda ma ei tea,kus nende käikude sissekäigud asetsevad ning usun,et need kinni pandud kah.
Olen alati mõelnud,et need käigud võiks mingi valemiga üles leida,aga pole veel kohanud õigeid inimesi,kellega koos seda teha. Nüüd leidsin selle koha siin mõtlesin,et ilmeslt just see ongi kõige õigem koht,kus sellisest asjast rääkida. Päris lahe avastus oleks igaljuhul,sest siiani pole minu teada neid tunneleid peale venevõimude lahkumist,keegi puutunud.
Impiger
Liige
Postitusi: 112
Liitunud: 10 Juun, 2009 23:46
Kontakt:

Käikudest

Postitus Postitas Impiger »

Millegipärast ei taha ma hästi uskuda, et kõnealuse raketibaasi all mingeid käike on. Võib-olla üksnes kütuse tankimiseks on midagi kaevatud. See baas oli õhutõrjesuunitlusega, raketid suhteliselt väikesed ja stardiplatvormid üsna primitiivsed – paljaks kühveldatud paepinnas, millel mullavall ümber.
Olen kuulnud räägitavat, et selle baasi kohale oli pärast sõda rajatud lennuväli (muidugi mitte reaktiivlennukitele). Hiljem ehitati ümber raketibaasiks. Seda ise kinnitada ei ma tea. Ehk on kellelgi selle kohta mingit infot?
Kindel on, et pärast sõda ehitati üle Türisalu panga kulgev Klooga maantee sinna, kus ta praegugi on. Varem kulges tee üle hilisema raketibaasi. See tee on seal ka osaliselt säilinud, teda kasutati raketibaasi sisemisteks vedudeks.
Impiger
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas EOD »

Mingitest maa-alustest rajatistest pole küll kuulnud, pigem oli näiteks diiselgeneraator mõnes kaponiiris. :roll: Sealt ka need mootoriosad.
Oli küll üks kaponiir kolmekordse okastraataia taga, kus mingil ajal olevat hoitud tuumalõhkepeaga pikamaa õhutõrjeraketti. Samasugune kaponiir oli Rohuneemes. Arvatavasti mingi 50. aastate teema, kus oodati, et vaenulikud lennuväeüksused lendavad 1000-lennukiliste koondistena, nagu III Reichi rünnates. :lol:
ferdinand1
Uudistaja
Postitusi: 2
Liitunud: 20 Apr, 2009 9:07
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas ferdinand1 »

Jutud mingitest suurtest maaalustest rajatistest on jh legendid, hulgaliselt on küll PS merekindlusega seotud käike, kuid nende kohta ka infot piisavalt. Ka mulle on tõsimeeli räägitud "oma silmaga nähtud" "Paldiski metroost", reaalsuses on tegemist siiski üksikute möödunud sajandi esimesel veerandil rajatud tunnelijuppidega milledest pikim on natuke alla kilomeetri, mastaapsuselt suurimad on muidugi mustamäe-astangu tunnelid.
Keila- Joa baasi territooriumil ei ole paraku ka selliseid.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Plutonium kirjutas:Vanaisal oli mingi tuttav seal baasis ning tänu sellele sai vanaisa ühe korra seal all käija, mingit tankimootorit omale toomas(mille jupid siiani meil garaašis vedelevad )....
Selle mootori juppe võiks lähemalt uurida või siia pilte üles panna, äkki on mõni silt küljes, kus on valmistamise aasta, või oskab keegi välimuse järgi öelda, kas see oli tankimootor ja mis ajast pärit. Kui oli, ja valmistatud enne 1960. aastat, võib see pärineda tankipolgust, mis olevat asunud 50.-il hilisema Keila-Joa Sanatoorse Internaatkooli territooriumil. Selle kasarmud peaksid alles olema, talvel 1963 oli see linnak mahajäetud ja selle kasarmud ehitati 1963-64 ümber õppe- ja eluhooneteks.
http://www.keila-joa.edu.ee/?sect=6
1963. aastal hakkas laste reumateenistuse rajaja doktor Elena Müllerbeck otsima võimalust reumahaigete laste sanatoorse ravi korraldamiseks. Sportlik naine leidis talvistel suusaretkedel Keila-Joa metsast sõjaväe poolt maha jäetud hoonete kompleksi. Suhteliselt kiiresti õnnestus tal korraldada hoonete ümberehitamine. 25.juunil 1963 .aastal andis tolleaegne haridusminister Ferdinand Eisen välja käskkirja nr.80 ,mille alusel tuli rajada Harjumaale Türisalu külla sanatoorset tüüpi kool reumahaigetele lastele.
Kool alustas tööd 1964.aasta sügisel algul Vääna-Jõesuu pioneerilaagri majades. Sama aasta novembris koliti Türisallu - remonditud ja koolieluks kohandatud sõjaväelinnakusse.
Ma ei tea, kus seal tanke hoiti, võib-olla olid isegi mingid paesse süvistatud hoidlad. Tasub küsitleda kohalikke vanemaid mehi, või vanemaid internaatkooli töötajaid.

Seniitraketipositsioonid loodi sinna 1964-65, polgu juhtkond kolis Keila-Joale / Türisallu 1967.a alguses.
Tarmo Männard
Liige
Postitusi: 1231
Liitunud: 08 Sept, 2005 0:35
Asukoht: Tallinn, Õismäe
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo Männard »

Kas sellest väeosast, mis asus Keila Joa Metsakooli hoonetes, on veel midagi teada?
Elasin seal internaadis kolm aastat
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist