Lennuväljad Eestis

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
soadf
Liige
Postitusi: 1194
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:15
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas soadf »

kellegil infot on kus asus Sõrves lennuväli?
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Vaata Maa-ameti aerofotosid! Ühte ligi kilomeetripikkust platsi nägin, mis võiks ju lennuväli olla olnud, aga olen võhik hindamaks.
soadf
Liige
Postitusi: 1194
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:15
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas soadf »

Arnold kirjutas:Vaata Maa-ameti aerofotosid! Ühte ligi kilomeetripikkust platsi nägin, mis võiks ju lennuväli olla olnud, aga olen võhik hindamaks.
Tänan,ma juba tean see asub maantee külas kus vana rakketibaas.
abeek
Uudistaja
Postitusi: 7
Liitunud: 07 Mär, 2005 23:14
Kontakt:

Postitus Postitas abeek »

nublu kirjutas:Kuusiku lennuväli ehitati teatavasti just 1939. a. baaside lepingu alusel. ...
Kas polnud mitte nii, et pealtsõjaaegne väli on võrreldes ennejõjaaegsega nihkes, et tehti uude kohta või nii?
Tahan viidada võimalusele, et praegune Kuusiku lennuväli pole ehitatud 39 vaid pärast sõda.

AB
Kasutaja avatar
suurpomm
Liige
Postitusi: 749
Liitunud: 17 Juul, 2005 9:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Aste lennuväli Saaremaal

Postitus Postitas suurpomm »

Minu üks vanaisa oli Aste lennuvälja kommandant, seda vist 30 aastat.kui kellelgi küsimus siis võin vanaisalt küsida. Osad lennuvälja plaadid on pärit ka Astest, kuid need on sealt pärit hilisemast perioodist. Ikka sellest ajast kui kaitseliit seal metalli äri ajama hakkas. Muide Astes onka üks tõmbi otsaline reaktiiv maha sadanud, olen näinud selle matmis kohta. Mõned alumiiniumtükid vurritasid maast välja. Vene ajal see salati kohe maha, et reaktiiv telefoni liini jäi.
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Re: Aste lennuväli Saaremaal

Postitus Postitas nublu »

suurpomm kirjutas:Minu üks vanaisa oli Aste lennuvälja kommandant, seda vist 30 aastat.kui kellelgi küsimus siis võin vanaisalt küsida. Osad lennuvälja plaadid on pärit ka Astest, kuid need on sealt pärit hilisemast perioodist. Ikka sellest ajast kui kaitseliit seal metalli äri ajama hakkas. Muide Astes onka üks tõmbi otsaline reaktiiv maha sadanud, olen näinud selle matmis kohta. Mõned alumiiniumtükid vurritasid maast välja. Vene ajal see salati kohe maha, et reaktiiv telefoni liini jäi.
Küsimusi oleks kindlasti. Esiteks huvitaks muidugi periood, mil tema seal komandandiks oli. Üksused, mis lennuväljal teenisid. Lennukid mida need üksused kasutasid. Samuti mida ta teab teistest Saaremaal asunud N Liidu lennuväljadest ning seal paiknenud lennuüksustest.

Ise tean Saaremaa lennuväljadest (eriti sõja järgsest perioodist) üsna vähe. Võin vaid jutustada ühe loo, mille usaldusväärsuse osas ei saa anda mingit garantiid ning mis ise kuuldud vene ajal sõjalise tunnis meie sõjalise õpetajalt. Ning pidi meid vahiteenistuse pidamisel valvsusele õhutama.

Nimelt olevat Saaremaal mingil lennuväljal paiknenud MiG-19 hävituslennukid (need on muuseas "tömbi otsaga", ehk siis õhu sisselaskeava on lennuki ninas), mis olevat sel ajal ka üsna uus ning moodne lennuk olnud. Ja seal lennuväljal olevat siis olnud mingi üleajateenija (meie vana jutu järgi, kuigi ma tänase tarkuse juures küsiks - kus üleajateenija lendama õppis?), kes olla tahtnud läände putkata ning ühte lennukit selleks ära ajada. See oli siis läinud mingi noore juurde kui too lennukeid valvas, teinud juttu ning pakkunud suitsu. Kui siis see roheline posti peal suitsu vastu oli võtnud ning põlema pannud, siis veel pakkus teine vend ennast selle automaati hoidma. Kui automaadi kätte sai, siis lasi valvuri maha ning ronis lennukisse ning üritas ära lennata. Sai aga stardi ajal (või isegi enne seda, ei mäleta enam täpselt) teise postil olnud mehe käest ise ka kuuli ning jäi tal see läände putkamine ära.

Ise usun sellest jutust kõige rohkem seda osa, et Saaremaal ilmselt kusagil mingil ajal baseerusid MiG-19 hävituslennukid :lol:

Nii et igasugu huvitavatest juhtumistest teenistuse ajal võiks ta ka rääkida :wink:
kari lumppio
Liige
Postitusi: 312
Liitunud: 30 Mär, 2005 9:46
Asukoht: Espoo, Soome
Kontakt:

Postitus Postitas kari lumppio »

Saaremaa MiG-19dest

Eesti Filmiarhiivis on üks (koguni!) foto sõjajärgsetest vene sõjaväe reaktiivlennukidest. Fotol on nähä ninaotsad mõnest MiG-19 lennukist, keegi lendur ning minu mälu järgi oli see foto tehtud Saaremaal. Pakkuks veel et Kuressaares (või mis see oli siis Kingissepa vist ?). Heal juhul on mul kuskil märgmed kodus selle foto kohta.

Üksust loomulikult mitte ei olnud foto kirjelduses.

Kari
Kasutaja avatar
suurpomm
Liige
Postitusi: 749
Liitunud: 17 Juul, 2005 9:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas suurpomm »

Aste lennuväljal olid mig-id vähest aega. Minu vanaise oli "rahvamees", tuli asula elanikele vastu, et reaktiivid ära viidaks. Asemele toodi "moosiriiulid" vaatlemiseks ja luureks merel. Aste lennuväli kuulus Kaliningradi mereväe ringkonna alla ja oli mõeldud laevade pommitamiseks. Viimased "moosikad" olid seal umbes 88-89aastal. 90-date keskel leidsid kohalikud poisid lennuväljalt 20 000 mürsku, ju need olid lennukite pardakahurite omad. Kohalikust lehest käis see ka läbi. Vanaisa jaoks oli see üllatus, tema ei teadnud selle lao olemas olust. Ju oli sõjasaladus. Kui keegi saaks aste lennuvälja kaardi, siis ehk näitaks lennuki rusude asukoha. Ilma kaardita tunneks selle kohe ära, sest poisikesena sai seal tihti vaatamas käidud ja kõveraid ja sulanud alumiinium tükke näpitud.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kapral Karu kirjutas:Tapa kopterid olid "Mi-24P", "P" nagu "pušetšnõi" ehk siis kahuritega variant. Detailid leiab tüübi järgi netist. Muide -- see oli 6. õhukaitsearmee ainus kopteriväeosa ja tekkis Eestisse 1980-te lõpupoolel, "perestroika" ja "glasnosti" arenedes...
Selliste õhukaitsevägedele kuuluvate lahingukopterite ülesandeks oli kinnitamata andmetel võitlus kergelennukitega, mida kardeti ilmuvat, samuti ebastabiilsetes piirkondades lennuvälja kaitse väeosade tuletoetus lennuvälja ründavate "natsionalistide" eest.

Euroopa-osast pole kuulnud, aga Mi-24 leidis sellist kasutust just mägipiirkondades, kus reljeef tegi radarid kasutuks ja reaktiivhävitaja on nt mootordeltaplaani vastu äärmiselt abitu.
matrix
Uudistaja
Postitusi: 2
Liitunud: 01 Juul, 2005 9:51
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas matrix »

Leidsin sellise lehekülje, kust on võimalik leida infot praeguste ja kasutuses olnud lennuväljade kohta.

http://www.pilots.ee/platsid/
nipike
Liige
Postitusi: 63
Liitunud: 27 Juul, 2005 13:18
Asukoht: saar
Kontakt:

Postitus Postitas nipike »

Tere
Suurpommile. Ma mäletan, et su vanaisa eest pidi ikka ära jooksma, kui Aste lennuväljal ja seal asuvates majades kollasime, ikka karm vend oli. Siis muidugi mingit lennuväge seal ei olnud. Aga moosikatega saime vahest lennata küll, need väetasid seal kolhoosipõlde.
Kasutaja avatar
suurpomm
Liige
Postitusi: 749
Liitunud: 17 Juul, 2005 9:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas suurpomm »

Nipike,mis nendest majadest saanud on ja kas lennuvälja plaadid on veel maas. Ma ei ole seal kümme aastat käinud, ju on kõik võsas.
nipike
Liige
Postitusi: 63
Liitunud: 27 Juul, 2005 13:18
Asukoht: saar
Kontakt:

Postitus Postitas nipike »

Aste lennuvälja kui sellist enam pole. Plaadid võtsid põhilised üles kohalikud kaitseliitlased ja nende eest saadud raha oli üks Saaremaa Maleva hoone korrastamise finantseerimise alus. Paekivist hooned on pea maani maha lammutatud ja kivi minema veetud. Lennurada on ainult keskelt tavalise metsatee laiune, noored männid on võimust võtnud.
Aivo
Uudistaja
Postitusi: 25
Liitunud: 14 Mär, 2005 21:54
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Aivo »

Võibolla on viga minus, aga olen leidnud siin foorumis ainult vihjeid Põllkülla/Laoküla lennuvälja kohta (Ämariga segi aetuna). Asjast huvituma ajendas mind kohtumine kohaliku vanahärraga, kes jutustas, kuidas nad lastena lugesid sealt õhku tõusvaid lennukeid ja mõned tunnid hiljem maanduma tulevaid lennukeid - et kas oli mõni puudu või mitte.....
Kindlasti oskan öelda, et pea kõigis ümbruskonna taludes on sealkandis tänaseni kasutusel lennukipommide kastide metallist osad.

Nublu, palun Sinu kommentaari!
Mercher
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 29 Sept, 2004 18:08
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Mercher »

Midagi Nublule siin :D Sai käidud Rutja lennuväljal (pildid: http://www.pilt.ee/view/537885/ ). Kuuldavasti on tegu (Tapa lennuväepolgu) varulennuväljaga, siit aga küsimus: kui enamjaolt on kõik tagavaralennuväljad muru- või paremal juhul pinnaskattega, siis miks on Rutjal kõvakatteline (betoon) rada? Ja nagu piltidelt näha, asuvad lennuvälja ääres mitmesugused ehitised. Mis otstarbelised need olla võisid? Kas seal oli pidevalt mehitatud koosseis kohal ja kui tihti reaalselt seda lennuvälja NSVL-i sõjalennukid kasutasid?
Tänud!
We're all God's people
[img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan2.gif[/img]
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist