Tallinna Niguliste kirik

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Tallinna Niguliste kirik

Postitus Postitas Kriku »

Jüri Kuuskemaa:
Eelmisel sajandil oli meie põlistest kirikutest kõige dramaatilisema saatusega Niguliste. Ma mäletan veel, et koolipoisina käisin laokil ja tollal kõikidele avatud kirikus seiklemas. Ma ei unusta iial vaadet, mis avanes torni ülemiselt servalt, kuhu ronisin mööda kitsaid ja kõveraid kivitreppe. Hiljem sain ma teada, et esimene sõjajärgne punane linnapea Hendrikson oli pidanud läbirääkimisi sõjaväelastega võimalusest religioosse igandi varemed õhku lasta nii, et Rüütli ja Niguliste tänava pommitamata jäänud majad ei puruneks. Minöör ütles, et see on võimatu. Henrikson leidis, et ootame siis paremaid aegu.

Lammutamise «paremate aegade» vastu oli üllataval kombel olnud üleliiduline ehituskomitee, mis tunnistas Niguliste kiriku kultuuriväärtust ja nõudis hoonekarbi katmist kaitsva katusega. Kuna seda ei tehtud, varisesid kokku kiriku keskosa võlvid ja piilarid. Pärast Stalini surma suutsid meie eesti haritlased kohalikele komparteilastele siiski selgeks teha, et hoone tuleb taastada. Aastal 1954 langetatigi vastav otsus. Taastamine kirikuna aga ei tulnud kõne allagi. Tollased seltsimehed leidsid, et vanasse kirikusse sobiks… ateismi muuseum, nii nagu Leningradis endises Kaasani kirikus. Ehitustööd, mida dirigeeris Tallinna Arhitektuurimälestiste Kaitse Inspektsioon, toimusid aeglaselt ja pikkade pausidega, kuid edenesid siiski üle kivide ja kändude. Toona valitses niisugune hoiak nagu praegugi – ärgem taastagem vana, vaid lisagem uut ja pigem moodsas kui vanas stiilis.

Kurioosseks läks lugu siis, kui hakati arutama tornikiivri taastamist. Midagi pidi ju torni tömbi kiviklombi kohale kerkima. Üllatava lahenduse pakkus välja arhitektuuri professor Peeter Tarvas. Ta joonistas torni peale klaasist ja betoonist karbi, kuhu pidanuks tulema kohvik või konjakibaar. Kuna suhtumine alkoholi oli ühiskonnas soodsam kui suhtumine religiooni, pandi idee avalikule arutelule. Üllatusena pidas aga tollane naiskommunist Meeta Vannas meelimuutva kõne. Ta rõhutas kõigepealt, et tal pole küll religiooniga mingit seotust, ent ometi tahab ta, et Niguliste kirik taastataks nii, nagu ta oli enne sõda tema noorpõlves. See üleskutse mõjus ning otsustati soovitada taastada tornikiiver varasemal kujul.

Hävinud tornikiiver oli valminud aastal 1695 järgides Riia Peetri kiriku torni eeskuju. Enne seda oli Nigulistel 1520. aastal valminud hilisgooti stiilis nelja väikese nurgatornikesega telkkiiver nagu praegu Oleviste kirikul, ent märksa madalam. Enne seda tornil kiivrit polnudki, kuna Niguliste oli XIII sajandil rajatud kindluskirikuna pealt lahtise kaitseplatvormiga, kus võisid tegutseda ammukütid ja katapuldid. Toonane torn oli praegusest märksa madalam. Niguliste minetas oma kaitseotstarbe, kui 1482 valmis Kiek in de Kök, mis võttis kirikult üle linna lõunakülje kaitsmise vaenlase vastu.

Hävinud tornikiivrist olid olemas sõjaeelsed joonised ja fotod. Ent kui projekti asuti ellu viima, ei leitud Eestist ehitajaid. Kutsuti Leningradist. Nood aga läksid EKP Keskkomiteesse kaebama, et neid sunnitakse torni panema samasugust ristiga tuulelippu, nagu oli Hitleri tankidel. Kuidagimoodi õnnestus aga selgeks teha, et rist, ja koguni svastikakujuline, oli kasutusel juba vanas Indias, kristlikust kultuurist rääkimata.

Ehitus jätkus. Torni uuele betoonlaele valati betoonist piilarid rauast kiivrikarkassi toestamiseks. Rauale kinnitati immutatud puit, puidule naelutati raudnaeltega vaskplekk. Tornikiiver, kaetud särava vasega, mis kõigi pilgud endale tõmbas, sai valmis aastal 1972. Kõik näis olevat noobel ja tasemel, ent sai tehtud suur tehnoloogiline viga. Nimelt tekkis vase ja raudnaelte vahel elektrolüüsi protsess, mis vaske lagundas ja naelapeade ümbruse narmendama pani.

Aastal 1980, mil Tallinnas toimus purjeregatt, korraldati Nigulistes esimene, tollasele nomenklatuurile määratud kontsert. Hakati valmistuma muuseumi avamiseks ning eksponaatide ületoomiseks Kadrioru lossist. Siis aga toimus tänini selgusetuks jäänud põhjustel õnnetus. 1982. aasta 13. oktoobri õhtul süttis Niguliste tornikiiver. Tuli levis kiiresti ka külgnevaile Antoniuse kabeli ja kiriku kesklöövi katustele. Põles konstruktsioonide puit, kuid tuli oli nii äge, et kooldusid ka tornikiivri raudkonstruktsioonid. Tornikiiver vajus viltu justkui lastud linnu tiib, tuulelipp allapoole.

Järgmisel hommikul patseerisid veel tossava kiriku ümbruses miilitsad, kes takistasid katastroofi tulemuste jäädvustamist. Vahelejäänute fotoaparaatidest kisti film välja. Häda ja häbi olid suured. Sel korral reageeriti kiiresti. Sügiseks 1984 oli tornikiiver uuesti valmis ja muudki põlengu kahjustused parandatud. 21. novembril avati Niguliste kui keskaegse kunsti muuseum ja kontserdisaal. Sinna 1980. aastal paigaldatud 60 registriga Tšehhoslovakkias valmistatud orel oli jäänud põlemata seetõttu, et organist Andres Uibo nõudel oli orelirõdule ehitatud tulekindel vahesein.

Nüüdseks on Niguliste tornikiiver elanud üle veel ühe metamorfoosi. Mullu valmis torni keskele ehitatud lift, mille vastu muinsuskaitse varem protesteeris. Väärib tähelepanu, et tornikiivrit kattev vaskplekk ei sära enam, vaid on jõudnud 40 aasta jooksul kattuda auväärse paatinaga.
https://arvamus.postimees.ee/7946587/ju ... onjakibaar
olevtoom
Liige
Postitusi: 44
Liitunud: 06 Dets, 2023 9:52
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Tallinna Niguliste kirik

Postitus Postitas olevtoom »

82. aasta tulekahju järel käibis Eestis kuulujutt, et see olla olnud okupantide tahtlik süütamine. Kõik uskusid heal meelel.
Kremli troll.
kaupo51
Liige
Postitusi: 195
Liitunud: 19 Juun, 2022 12:46
Kontakt:

Re: Tallinna Niguliste kirik

Postitus Postitas kaupo51 »

1982 aasta põlengu tagajärgi sai ka ise pildistatud ja mingeid miilitsaid ma ei märganud. Tegin seda ilmselt nädala või paari pärast peale tulekahju kustutamist. Võimalik, et esimesel teisel päeval oli neid miilitsaid seal jalutamas, aga hiljem neid enam polnud.
parkija
Liige
Postitusi: 1061
Liitunud: 04 Veebr, 2015 20:14
Kontakt:

Re: Tallinna Niguliste kirik

Postitus Postitas parkija »

See töödejuhataja , kes seda torni ehitust kamandas oli "palutud" Pagari tänavale , igatahes , töökohta ta vahetas , ränk lugu kogu see põleng ja juurdekuuluv .
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Tallinna Niguliste kirik

Postitus Postitas Castellum »

Me käisime kohe järgmisel päeval vaatamas, siis küll aeti pildistajaid taga. Meil üks poiss pildistas ja filmis (8 mm), teised tegid katet, nii et ta meie vahel sai kaadrid kätte.
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Bing [Bot] ja 6 külalist