Enesekaitserelva valik

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
propatria
Moderaator
Postitusi: 1522
Liitunud: 04 Mai, 2004 15:36
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas propatria »

Kui sõjas võid endale lubada sellist luksust, et tulistad sind 100 m kauguselt ründavat vastast (üldhumanistlikest kaalutlustest lähtuvalt) vasaku jala väikse varba pihta (rikkudes sellega ründaja tuju ja võttes edasise ründamise isu), siis lähiründe puhul tuleb vastane muuta võitlusvõimetuks momentaalselt, sest vastasel korral ta võib jõuda oma ründe realiseerida.

See tähendab, et tuleb tabada elutähtsaid kehapunkte.

Seejuures pole määrav üldse relva kaliiber - TÄHTIS ON TÄPSELT PIHTA SAADA ja siis juba valida vastavad sihtpunktid.

Nagu kirjutas üks USA patoanatoom, polevat tema 25 aastase töötamise jooksul sinna surnukuuri toodud ühtegi laipa, .45 kal. kuuli tabamusega põlves, vaid enamasti .22 LR kuul südames...

ProPatria
Hea sõna ja pussiga saavutab enamat, kui lihtsalt hea sõnaga...
Martään
Liige
Postitusi: 266
Liitunud: 10 Nov, 2004 16:40
Kontakt:

Postitus Postitas Martään »

Väga tähtis asi relva valimisel on see, kuidas ta sulle kätte istub. Kui ikka ei istu siis ei istu ja tuleb midagi muud valida. Kaitseriiv, kelgulukustushoob, pidemenupp peab olema kohe ilma mingeid akrobaatikatrikke tegemata näpu juures.

Samas keelab Eesti relvaseadus kanda padrunit rauas (v.a revolver)(tekib küsimus - kuidas siis padrunit rauda saada, kui vasak käsi enne sodiks lüüakse? Pätt saab relva endale ja koksab peale omaniku veel 10 inimest maha?)
Nii et tõenäoliselt on kaitseriiv üsna harva kasutatav luksus (v.a muidugi juhul, kui satud tihti ülikõrge riskiga olukorda ning oma turvalisuse tõttu pead püstolit kandma cocked and locked - padrun rauas, kukk vinnas ja kaitseriiv peal)

Järelikult sobib tavalisele inimesele ka väga edukalt näiteks Glock (millel polegi manuaalset kaitseriivi)


Keegi mainis kaliibrit .45. Kas see siseministri määrus, mis keelas kõik üle 9mm relvad, on juba kehtivuse kaotanud siis, või oli jutt mingist kaitseliidu loaga saadud relvast?

Kui on võimalik valida, siis tuleks siiski võtta võimalikult jäme toru. Sportpüstoliga peatad inimese, kui sa ta maha lased. Suur kuul aga annab sellise šoki, et tihtipeale pole vajagi inimest tappa.
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Postitus Postitas oliver »

Ma ei saa aru kus Denis elab kui tal on vaja 10000 - 15000 eest relva oma kodu kaitseks? Kambodzhas? Ma olen 26 aastat vana ja mul ei ole kunagi relva vaja läinud, kuigi kuskil pole ka käimata jäänud. Kui sul oma kodu on vaja kaitsta siis kõlbab selleks täiesti vabalt ka 1000EEK maksev kaheraudne või PM või Nagaan...
ictta
Liige
Postitusi: 2151
Liitunud: 15 Juun, 2004 4:11
Asukoht: Pärnumaa
Kontakt:

Postitus Postitas ictta »

45 kaliiber on juba ammu lubatud ja pole mingit kaitseliitu vaja
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Postitus Postitas denis23 »

Kus see Deniss ikka elab, ikka Pikk tänaval Vene saatkonnas :lol:
Ok, kui tõsiselt rääkida, siis olen elanud igasugustes kohtades, ning ütlen ausalt, mida vaesemas kohas sa elad sada vähem sul üldse mingi relva vaja. Näiteks kui sul on Mustamäel korter ja 91a. Toyota siis piisab sellest et sul metalluks ees ja masinal signa peal.
Kui elad näiteks Pirital majas mis maksab mitu m. eeku, madalaed ümber, siis on loogiline et sul midagi kodus peab olema.
Aga üldiselt sinuga olen täiesti päri. Eks see on kõik üks raharaiskamine on :wink:
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Postitus Postitas retti »

Minu arvates lähtekohad on enesekaitseks
- relva sobivus kätte,nii paremasse kui vasakusse
- tulejõud ja täpsus kaugusel 3- 15 m e. enesekaitseks
- relva hind
- padrunite hind (aeg-ajalt tuleb ikka ka kätt harjutada)

sellest lähtudes tuleks eelistada kaliibrit 7,65 ja valida endale sobiv.
Hinnalt ja kvaliteedilt oleks uskumatult hea valik CZ- 83 Püstol koos kahe pidemega a 15 padrunit maksis kunagi alla 5000 krooni padruni hind peaks olema praegu 4,5 eek

Muide - Soomes ei saa sellistele püstolitele( CZ- 83.Walther P-38 Beretta vastavad) soetamisluba isegi endised politseinikud mitte.
ictta
Liige
Postitusi: 2151
Liitunud: 15 Juun, 2004 4:11
Asukoht: Pärnumaa
Kontakt:

Postitus Postitas ictta »

nende alla 9 mm kaliibristel relvadel on üks jama viga, kui oled sunnitud sellise väikese kaliibriga relva välja võtma, siis pead ka paugu tegema kuna kurikaelad sellise väikse torukese peale hirmus kurjaks saavad ja karjuma hakkavad, et vehid siin hernepüssiga ning kipuvad ikkagi kallale tulema. pärnus selliseid juhtumeid küll olnud kus kaitseliidu tudekesd oma 7,65 plaksupilliga pauku on pidanud tegema. võtad veidi suurema torukese välja, ütleb kurikael sorry ja saab ilma pauguta hakkama. väikesm kaliiber ei pruugi lasukorral vajaliku shokki tekitada ja rünnak kurikaela poolt jätkub.
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Postitus Postitas denis23 »

Mina olen nõus et tegelikult mida suurim kaliiber seda on parem, 9 mm. võiks ikka olla. Ja võimalikult väike ja töökindel ta võiks olla. Ja isegi siis kui ballistika on halb. Kuna ikka tsiviilrelval peab n.n. peatuv jõud olema. Vastasel juhul tõesti jääb ainult ründajat surnuks tulistada, mis on iseenest täiesti vale lähenemine.
Selles mõttes ma ei vaidle, et Makarov on piisavalt hea relv.

Kuulge, kas gängsterite lemmik TT on Eestis ikka keelatud. Ma nagu aru ei saa, mis seadusandlike aktidega määratletakse seda, mis püstol võib olla tsiviilkäibes ja mis mitte. Relvaseadus jätab suhteliselt lahtised piirid.
Kui ma ei eksi, siis TT satub selle säte all mis keelab armeerelvade eraomamist, aga kindel pole
ictta
Liige
Postitusi: 2151
Liitunud: 15 Juun, 2004 4:11
Asukoht: Pärnumaa
Kontakt:

Postitus Postitas ictta »

mine kaitseliitu ja saadki omale seadusliku TT osta
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Postitus Postitas oliver »

Kui elad Pirital 2 milj. majas siis osta endale ~3000EEK maksev pumppüss ja ongi korras. Selle relva tunneb ka iga pilves kodanik ära ja ühe pauguga jalgadesse on sul võimalik mitu meest käpuli panna. Või muretse endale kaks dobermanni - need teinekord relvast effektiivsemad.
propatria
Moderaator
Postitusi: 1522
Liitunud: 04 Mai, 2004 15:36
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas propatria »

Kuuli puhul on loomulikult mõtet silmas pidada tema nn. peatavat toimet, seega mass ja liikumiskiirus (ehk teisiti öeldes: kineetiline energia).
(Tähtsust omab lisaks kuuli kuju ja ristlõikepindala).
Üldnõue oleks, et kuul peatub sihtmärgis ja annab sellele üle kogu oma liikumisenergia, mitte ei läbiks seda.
Seega, võimalikult raske kuul ja väike liikumiskiirus.

Eeldan, et räägime siin kogu aeg passivse kaitse vahenditeta (kuulivest jne) ründaja vastu tegutsemisest - see oleks aga juba eraldi jutt...
Martään kirjutas: /.../
Suur kuul aga annab sellise šoki, et tihtipeale pole vajagi inimest tappa.
Täiendaks seda lauset: ... sest ta sureb ise.

Šoki tekitamiseks ei pea loomulikult alati tabama elutähtsaid punkte, piisab ka vähemast, kuid lõpptulemseks on ikkagi (sageli) ohvri surm.

Bioloogiline materjal (antud juhul inimene) on väga varieeruv, seega ei saa 100%-lise kindlusega midagi väita.
Martään jätab arvestamata ka selle, et narko- või alkoholijoobes isikul on šoki tekkimine aeglasem ja seega lähiründe puhul, kus määravad isegi sekundi murdosad, ta jõuab siiski oma ründe lõpetada... :oops:

Seega ei ole sellise ründe tõrjumisel aega oodata, kuni ründajal šokk tekib või ta oma kurjadest plaanidest loobub.
Karm tegelikkus nõuab kiiret ja resoluutset tegutsemist ja väga paljud autoriteetsed praktikud soovitavad kindluse mõttes teha vastase pihta 2 järjestikust lasku...

Denis23-le vastuseks TT asjus oskan niipaljuga aidata, et kui Relvaseaduse algusajal olid tsiviilkäibes keelatud kõik püstolid ja revolvrid, mis on (või kunagi olid) armeerelvad; nende hulgas muidugi TT. Eraldi oli ära märgitud TT laskemoon.

Praegu see piirang on vist muudetud?
Igatahes on relvakauplustes TT padruneid müügil nähtud.

Tervitustega, ProPatria
Hea sõna ja pussiga saavutab enamat, kui lihtsalt hea sõnaga...
propatria
Moderaator
Postitusi: 1522
Liitunud: 04 Mai, 2004 15:36
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas propatria »

oliver kirjutas:Või muretse endale kaks dobermanni - need teinekord relvast effektiivsemad.
Minu jutt läheb nüüd küll teemast mööda, kui Oliveri võin täiendada sellega, et kui juba on tegu loomasõbraliku inimesega, siis kodu kaitseks võib pidada koertest palju vähenõudlikumaid lemmikloomi: mürgiämblikud, skorpionid, mürkmaod... :lol:

ProPatria
Hea sõna ja pussiga saavutab enamat, kui lihtsalt hea sõnaga...
shrek
Liige
Postitusi: 109
Liitunud: 20 Veebr, 2005 19:24
Kontakt:

Rääkige midagi head-püstol wiking ja jarygin.

Postitus Postitas shrek »

Kellel kogemusi ja kokkupuudet olnud.
sturmkommando
Liige
Postitusi: 371
Liitunud: 16 Veebr, 2004 15:30
Asukoht: siin-seal
Kontakt:

Postitus Postitas sturmkommando »

hädakaitse piiride ületamine on ka üpris
tõenäoline relvaga, jääd veel ise süüdi
ka et sind rünnati. ses suhtes parem
mine õpi systemat või hangi koerad.
Martään
Liige
Postitusi: 266
Liitunud: 10 Nov, 2004 16:40
Kontakt:

Postitus Postitas Martään »

Parem mõistku mu üle õigust kohtunik, kui mulle kaevab hauda hauakaevaja.

Kui tõesti vaja tulistada, siis ei tohi kõhelda. Hindad olukorda, kas on oht enda elule ja käitud siis vastavalt. Kui võimalik siis hoiatad, kui pole, siis karjud "Oi p*sk!" ja tulistad (oi p*sk osa pole kohustuslik :twisted: )

Ahjaa, veel seda, et kuigi PM on üsna hea relv, käib ta kelk luku ehituslike iseärasuste tõttu üsna raskelt. Kui inimene kannab püstolit, padrunipesa tühi, siis võiks kelk käia lihtsamalt, kunagi ei tea, kui võib hakata kiire. Nt. valida mõni selline püstol, kus lukk ikka lukustub ja vedru seetõttu kergem on.

Paukpadruneid ja gaasipadruneid on üsna mõtetu relvas kanda, kui tulevahetuseks läheb (nt. see juhtum, mis oli hiljuti vist Pärnumaal) võid enda pauk- ja gaasipadruneid kogu oma ülejäänud elu kiruda.
Mingis seaduses oli paragrahv, mis ütles, et hädakaitsel ei pea valima ebaefektiivset relva.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist