Relvaseadus

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

trs kirjutas:Alati on võimalus valekaebuseks ja seda ka muudes valdkondades. Eriti igasuguste elukutseliste kinnipidamisasutuste klientidega asjatades, kel see hästi käpas. Seda välistada ei olegi võimalik. See, et politsei on reageerinud kohe esimese asjana relvaloa äravõtmisega(hoiule võtmisega), on politsei poolt viljeletav praktika(ilmselt mõistlik) ja kui ikka teinud pole, siis küll kohtunik ka tõendite puudumisel nii otsustab. Teistpidi on relva kandmine mõistlike inimeste privileeg ja mõistlikud inimesed ei tegele teadlikult piiride kompamisega. Kui ei oska suvel särgi all kanda/särki valida, siis sellest tekkivad jamad on juba kandja mure, mitte diskrimineerimine.
Üks teema on piiride kompamine ja teadlik provotseerimine, stiilis kas läbipaistva t-särgi alt on näha või mitte või kas makarovi kabuuris võileibade hoidmisega saab võimuesindaja tähelepanu. Jah, mõistlik inimene, eriti vastutustundlik relvakandja seda ei tee.

Teine asi on oma ülbus ja lollus, a'la lähen korrakaitsjat mängima või tüli norima ning välgutan argumentide tugevdamiseks nagu muuseas hõlma vahelt tukki. Ka sellise asjaga ei tegele inimene, kellel on, mida kaotada. Näiteks kapitäis kalleid jahi- või sportrelvi.

Kolmas läbiv teema, mida ma eelnevate näidete valguses olen üritanud siia sisse tuua, on selline võimalik valekaebus, kus üritatakse politsei kõrgendatud reageerimist ära kasutades mõni ebameeldiv relvaomanik relvituks teha. Näiteks mulle ei meeldi kodanik Luarvik Luarvik, kelle kohta on teada, et ta tegeleb relvadega ja võib neid ka kanda. Olgu see Luarvik kuistahes õiguskuulekas, aga kui sind sitaga loobitakse, siis esimesel viskajal on alati eelis ning midagi jääb ikka külge.

Need on kõik eri tahud, mida peaks ja tuleks eraldi käsitleda.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

Kõik õige. Mainin igaks juhuks siia vahele ära, et teadlik valekaebus on kriminaalkorras karistatav (KarS §319).
308win
Uudistaja
Postitusi: 24
Liitunud: 27 Sept, 2018 19:26
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas 308win »

Väikse uuendusena summuti omamisest isiku ja vara kaitse relvale siis politseil on plaanis lähiajal panna seadusesse lisa mis selle ära keelab, ehk siis hetkel veel peaks seaduslik olema soetada, seda ei oska ainult arvata kui praegu soetada ja hiljem ära keelatakse kas siis sunnitakse maha müüma summuti või võetakse ära?
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

308win kirjutas:Väikse uuendusena summuti omamisest isiku ja vara kaitse relvale siis politseil on plaanis lähiajal panna seadusesse lisa mis selle ära keelab, ehk siis hetkel veel peaks seaduslik olema soetada, seda ei oska ainult arvata kui praegu soetada ja hiljem ära keelatakse kas siis sunnitakse maha müüma summuti või võetakse ära?
Summuti müük ja ostja andmed lähevad küll (müüja pool) "raamatusse" kirja (analoogia laskemoonaga), aga tegu on nö. kulumatejaliga, mis mingi aja pärast amortiseerub, põleb läbi ja muutub kasutamiskõlbmatuks.

Kuna summuti ei ole relvaloal arvel ning tegu ei ole relva olulise osaga, mille mahakandmist reguleeriks kuidagi seadus, siis rändavad läbipõlenud summutid täna lihtsalt prügikasti.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
308win
Uudistaja
Postitusi: 24
Liitunud: 27 Sept, 2018 19:26
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas 308win »

Ehk siis kui seaduslikult soetada ja mingiaeg seadused muutuvad siis keegi järelkontrolli nö tegema ei hakka?!
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

308win kirjutas:Ehk siis kui seaduslikult soetada ja mingiaeg seadused muutuvad siis keegi järelkontrolli nö tegema ei hakka?!
Seadus ei saa olla tagasiulatuva jõuga.

Idee poolest võib küll uue seadusega muuta summutid, pikad salved, päästikud vms. jupid relva olulisteks osadeks ning kohustada neid nummerdama ja arvele võtma. Paraku kui Sa oled need vahepeal lõpuni läbi kulutanud ning ära visanud, siis ei saa sind selle eest ju tagantjärele karistada. Samuti on väga raske seda tagantjärele kontrollida.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Dr.Sci »

Iseenesest võib ju tuttaval treialil lasta summuti valmis teha ilma ühtegi raamatusse kandmata - ja ka see on seaduslik - kui tellijal kehtiv relvaluba on. Või siis hoopis ise teha-esimene ettejuhtunud link.
308win
Uudistaja
Postitusi: 24
Liitunud: 27 Sept, 2018 19:26
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas 308win »

Teine asi on se ,et leida pood kes sulle müüb seda summutit. Näiteks jahipaun ei pidavat üldse näiteks 9mm summuteid müüma ja kohapeal asja uurides ei leitud seadusest seda kohta mis keelaks aga öeldi et nad ei või müüa ikka sest politsei on selle ära keeland. Kuigi mina ei saa aru kuidas saab politsei keelata seda mis on seadusega lubatud. Äkki siis üritavad venitada kuni on vastav lisa seadusesse pandud.
iFly
Liige
Postitusi: 103
Liitunud: 14 Mai, 2012 20:52
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas iFly »

308win kirjutas:.. leida pood kes sulle müüb seda summutit.
Sinu nimega sobivaid asju müüakse peale jahipauna ka näiteks siin: http://schotter.ee/ 8)
Ehkki - jah - 9mm püstoliga on asi nutusem.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

308win kirjutas:...Näiteks jahipaun ei pidavat üldse näiteks 9mm summuteid müüma ja kohapeal asja uurides ei leitud seadusest seda kohta mis keelaks aga öeldi et nad ei või müüa ikka sest politsei on selle ära keeland...
Ma olen isiklikult jahipauna letis 9mm summmutit näinud, seega keelamise jutt on BS, mida võis mõni noor/teadmatu müüja hämada.
308win kirjutas:Kuigi mina ei saa aru kuidas saab politsei keelata seda mis on seadusega lubatud. Äkki siis üritavad venitada kuni on vastav lisa seadusesse pandud.
Kauplus on kasumit taotlev ettevõte, mis ei hakka oma ärivõimalusi kunagi tulevikus ehku peale realiseeruva kuulujutu peale piirama. Pigem üritatakse enne keelde võtta, mis võtta annab.

Teine asi, isegi KUI enese- ja vara kaitseks soetatud relvadele peaks summutid uuesti keelu alla minema, siis endiselt on meil käibes müriaad sportrelvi, sh. 9mm püstoleid, millele sai nii vana (eelmise) relvaseaduse järgi kui saab ka loodetavasti tulevikus summutit soetada.

Suure tõenäosusega on selle möödarääkimise ka vääriti aru saadud jutu alus siiski selles, et tegemist on strat. kaubaga, mille impordiks on vaja luba, tuleb arvele võtta ja müük registreerida. Õigevanasti selliseid piiranguid ei olnud.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Dr.Sci kirjutas:Iseenesest võib ju tuttaval treialil lasta summuti valmis teha ilma ühtegi raamatusse kandmata - ja ka see on seaduslik - kui tellijal kehtiv relvaluba on. Või siis hoopis ise teha-esimene ettejuhtunud link.
See vilepill, mida sellel esimesel ettejuhtuval viitel tegema õpetati, ei ole küll kuigi efektiivne, aga eks ta midagi ikka maha võtab. Samahästi võib (auto) õlifiltri relva ette keerata ja pidi ka üsna hästi summutama. Vastavad adapterid (raua summutikeerme ja õlifiltri keerme vahele) on eraldi kaubana saadaval. Kuuliauk filtrisse tekib esimese lasuga ise :)

https://www.google.com/search?q=oil+filter+suppressor
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
308win
Uudistaja
Postitusi: 24
Liitunud: 27 Sept, 2018 19:26
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas 308win »

Jahipaunas rääkisid seda juttu müüjad keda olen seal aastaid näinud, hakkasid minu küsimise peale hoolega seadusi otsima aga ei leidnud seda kohta mis keelaks osta ja siis öeldi et aga ikkagi me ei tohi.
Ja emaili kirjale vastas Hanno et isegi tellida pole võimalik, seega ei näe küll et võetaks mis võtta annab, pigem nad polnud ise sellise asjaga kursiski.
Sport relvale ikka saab jah, kuid pigem tekitab kõneainet isiku ja varakaitse relvale saamine.
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Andrus1973 »

Mina uuriks oopis, et mis müstikat te selle summutiga korda loodate saata? Just käsirelva puhul. Mul on olnud 9mm püstol tootja soovitatud originaalsummutiga ja võin öeld, et mingit praktilist rakendust ma sellele ei leidnud. Tiirus lakmisel esiteks tülikas, teiseks ümberlaadimise tõrkeid on häirivalt palju. Püstoli balanss muutub ebamugavaks. Nii sama kaasas vedada. Esiteks on sobiva kabuuri leidmine keeruline teiseks on sumpaga relva varjatult kandmine keeruline. Ainuke vähegi praktiline kasutus oleks jahis koerte eest haavatud ulukite lõpetamine aga seal kaalub ka pikkusega kaasnev ebamugavus vastu saadava paugukaotuse üles. Et kui on vaja kiiresti üks lask teha on see sumpa kas kodus või autos. Ja mingi palgamõrvar või ämmatapja vaevalt, et sumpa jaoks luba taotlema hakka, kui tal juhtub selle järgi vajadus tekkima. Ei ole see ka mingi tehniliselt keerukas seade valmistada vajaduse korral. Et minu meelest võiks neid müüa ka supermarketi kassa kõrval täiesti vabalt.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

308win kirjutas:Jahipaunas rääkisid seda juttu müüjad keda olen seal aastaid näinud, hakkasid minu küsimise peale hoolega seadusi otsima aga ei leidnud seda kohta mis keelaks osta ja siis öeldi et aga ikkagi me ei tohi.
[...]
Sport relvale ikka saab jah, kuid pigem tekitab kõneainet isiku ja varakaitse relvale saamine.
Siis tuleb neid harida iga kord, kui poes käia. Vajadusel vestelda ülemusega, ülemuse ülemusega ja nii edasi, kuni asi selge.
308win kirjutas:Ja emaili kirjale vastas Hanno et isegi tellida pole võimalik, seega ei näe küll et võetaks mis võtta annab, pigem nad polnud ise sellise asjaga kursiski.
Ilmselt on nad siis piisavalt mugavad, et ei viitsi ühe käsirelva pärast rabeleda enam. Tõenäoliselt on nõudlus nii väike ja/või neil pole enam head kanalit, kust mõistliku kogusega head sisseostuhinda saaks, pluss paberimäärimise teema impordil.
Täna keskenduvad nad ju peamiselt jahirelvade summutitele, kuna neile on avanenud suur turg, seoses juulikuise seadusemuudatusega.

PS. Neil oli veel aastapäevi-pool vms. tagasi letis Waltheri püstolisummuti, mis oli Brügger & Thometi toodetud. Hind oli kirves muidugi.

PPS. Kui Jahipaun ei viitsi tegeleda, siis tuleb pöörduda spetsialiseeritud firmade poole.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Andrus1973 kirjutas:Mina uuriks oopis, et mis müstikat te selle summutiga korda loodate saata? Just käsirelva puhul. Mul on olnud 9mm püstol tootja soovitatud originaalsummutiga ja võin öeld, et mingit praktilist rakendust ma sellele ei leidnud. Tiirus lakmisel esiteks tülikas, teiseks ümberlaadimise tõrkeid on häirivalt palju. Püstoli balanss muutub ebamugavaks. Nii sama kaasas vedada. Esiteks on sobiva kabuuri leidmine keeruline teiseks on sumpaga relva varjatult kandmine keeruline. Ainuke vähegi praktiline kasutus oleks jahis koerte eest haavatud ulukite lõpetamine aga seal kaalub ka pikkusega kaasnev ebamugavus vastu saadava paugukaotuse üles. Et kui on vaja kiiresti üks lask teha on see sumpa kas kodus või autos. Ja mingi palgamõrvar või ämmatapja vaevalt, et sumpa jaoks luba taotlema hakka, kui tal juhtub selle järgi vajadus tekkima. Ei ole see ka mingi tehniliselt keerukas seade valmistada vajaduse korral. Et minu meelest võiks neid müüa ka supermarketi kassa kõrval täiesti vabalt.
Kaasas vedada (kanda) ei tohigi summutiga püstolit, seadus lubab seda relvale kinnitada ainult laskepaigas või -tiirus.

Ümberlaadimise tõrked sõltuvad suuresti püstoli ja summuti konstruktsioonist ning moonast. Mõni on kapriissem, teine vähem.

Raskuskese sõltub jällegi kasutusotstarbest. Näiteks karabiiniraami sees oleva püstoli viib summuti pigem rohkem balanssi.

Eks peamine kasutus ongi improviseeritud laskepaigas, kui ei soovi häirida naabreid. Ehk näiteks vanaema juures maal lauda taga laskmiseks.
Disklaimer: Loomulikult tuleb jälgida seadust, taotleda laskepaiga jaoks korrektne KOV ja PPA luba ning tagada ohutus!
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist