Relvaseadus

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Dr.Sci »

RS § 18. Piiramata tsiviilkäibega relvad ja laskemoon
(1) Piiramata tsiviilkäibega relvad on: ... nimekiri:
1) gaasipihusti;
2) kuni 4,5-millimeetrise kaliibriga (kaasa arvatud) pneumorelv;
2_1) hoiatus- ja signaalrelv, mis vastab käesoleva seaduse alusel kehtestatud tehnilistele nõuetele ning millest ei ole võimalik tulistada gaasipadrunis sisalduva gaasilaenguga;
(2) Piiramata tsiviilkäibega padrunikomponent on kuul, haavel või muu lendkeha ja padrunikest.
(3) Piiramata tsiviilkäibega relvale ja laskemoonale laieneb käesolev seadus üksnes käesoleva paragrahvi õigete 4–9 ning käesoleva seaduse § 10
(4) Piiramata tsiviilkäibega relva ega selle laskemoona ei või soetada, omada, vallata, kanda, hoida ega edasi toimetada alla 18-aastane isik.
(4_1) Käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 2_1 nimetatud relva kandmisele kohaldatakse käesoleva seaduse § 50 lõigetes 2–4 sätestatut. (see et tuleb kanda varjatult)

Seega mina loen küll välja et pneumorelva tohib kanda avalikult, relvaseaduse mõttes, aga tuleb vist ka korrakaitseseadus läbi lahata, et aru saada misasi see avalik kord üleüldse on ja kes selle rikkumist (objektiivselt) hindab.

§ 4. Avalik kord
(1) Avalik kord on ühiskonna seisund, milles on tagatud õigusnormide järgimine ning õigushüvede ja isikute subjektiivsete õiguste kaitstus.
(2) Eraõiguse normide järgimine ja isiku subjektiivsete õiguste ning õigushüvede kaitstus on avaliku korra osa niivõrd, kuivõrd kohtulikku õiguskaitset ei ole võimalik õigel ajal saada ja ilma korrakaitseorgani sekkumiseta ei ole õiguse realiseerimine võimalik või on oluliselt raskendatud ning kui ohu tõrjumine on avalikes huvides.
§ 5. Oht avalikule korrale ja korrarikkumine
(1) Korrarikkumine on avaliku korra kaitsealas oleva õigusnormi või isiku subjektiivse õiguse rikkumine või õigushüve kahjustamine.
(2) Oht on olukord, kus ilmnenud asjaoludele antava objektiivse hinnangu põhjal võib pidada piisavalt tõenäoliseks, et lähitulevikus leiab aset korrarikkumine.
ribikardin
Liige
Postitusi: 379
Liitunud: 25 Jaan, 2009 15:13
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas ribikardin »

Kas pneumorelva kaliiber ka avalikustati?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

Ei, aga kui oleks liiga suure kaliibriga, oleks seda kindlasti öeldud, mitte jahutud varjatud kandmisest.
ribikardin
Liige
Postitusi: 379
Liitunud: 25 Jaan, 2009 15:13
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas ribikardin »

Loogiliselt võttes jah.
Aga ma soovin veel uskuda, et Politsei algatab väärteometlust nii, et nad ikka seadust tunnevad :lol: ja loodan, et ikka üle 4,5 mm oli kaliiber :P
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Kriku kirjutas:See on päris huvitav:
[...]
...tema suhtes alustati väärteomenetlust relvaseaduse paragrahvi alusel, mis käsitleb relva kandmise korda," märgib Kaldma...
[...]
...üldjuhul ei ole esialgse info põhjal teada, kas tegemist on päris- või mängurelvaga ning kas oht on reaalne või mitte...
[...]
"Seaduse alusel tuleb relvaomanikul seda avalikus kohas kanda varjatult...
[...]
...Ma saan aru, et politsei tõlgendas seadust nii, et ka piiramata tsiviilkäibega relva avalik kandmine rikub avalikku korda (RS § 28 lg. 2). See tõlgendus on minu arvates ekslik, sest kui nii, siis puudub vajadus seda piiratud tsiviilkäibega relvade kohta § 50 lg. 2 expressis verbis öelda...
Ma ARVAN, et relvaseadus on lihtsalt auke täis ja valdavalt mõeldakse nendes kohtades, kus räägitakse "relvadest ja laskemoonast", siiski "tulirelvi ja laskemoona". Ka ReS §89-1 ("Vastutus") räägib "relva, tulirelva olulise osa või laskemoona käitlemise nõuete rikkumisest"

Aga see, kui kellegi suhtes "algatatakse menetlust" ei tähenda veel süüdimõistmist, vaid kõigepealt asjaolude uurimist ning vajadusel ka paragrahvi ümberklassifitseerimist. Kuna pressiesindaja ütles selge sõnaga, et "üldjuhul ei ole esialgse info põhjal teada, kas tegemist on päris- või mängurelvaga ning kas oht on reaalne või mitte", siis siia ongi vastus sisse kirjutatud.

Kui tegelast ei saa ReS §89-1 järgi vastutusele võtta, siis avaliku korra rikkumise kohta leiab ikka mõne süüdistuse. Kasvõi kaaskodanike hirmutamise, ähvardamise vms. tegevusega.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

Auguks ma seda ei nimetaks, sest RS ütleb ise selgelt ära, et valdavas mahus kehtib piiratud tsiviilkäibega relvade kohta, millest olulisimad on muidugi tulirelvad. Siiski, ka õhupüssi üle 4,5 mm kaliibriga raud peaks seaduse järgi olema relva oluline osa RS mõttes.

Politsei.ee väidab, et ka piiratud tsiviilkäibega mittetulirelva jaoks saab soetamisluba taotleda:
Relvasoetamisluba on vaja järgmiste relvade soetamiseks:

gaasirelvad, v.a gaasipihusti
üle 4,5 mm kaliibriga pneumorelvad
piiratud tsiviilkäibega külmrelvad
piiratud tsiviilkäibega heitrelvad
piiratud tsiviilkäibega tulirelvad
https://www.politsei.ee/et/juhend/relva ... etamisluba

See loetelu on muidugi vana, sest heitrelvad on piiratud tsiviilkäibega relvade hulgast välja jäetud. Ausalt öelda ma pole kunagi midagi kuulnud sellest, et kellelgi oleks suure tõmbejõuga ammu või suurekaliibrilise õhupüssi luba. Võib-olla laskesportlastel on, ei tea :dont_know: .

Härra Kaldma tsiteerib relvaseadust ilmselgelt asjakohatult, aga ainest menetluseks avaliku korra kaitse mõttes IMHO siiski on. Küsimus siis selles, et kui relvasarnane võib ese olla, et sellega veel võiks avalikult ringi töllerdada. Meenutagem, et Rootsis lasti hiljuti üks alaarenenud kodanik mängupüssiga vehkimise järel hoovinurka maha - aga relvaseadusse ei puutu see enam kuidagi.

Kohtusse see juhtum vaevalt et kunagi jõuab, sest mingi just täisealiseks saanud Ukraina kutt ei viitsi iial sellega tegeleda.
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1475
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Madis22 »

Kas ma olen ainuke, kes peab imelikuks, et mitte öelda vastuvõetamatuks arvamust, nagu oleks õige käsitleda ka piiramata tsiviilkäibes olevaid esemeid välimuse järgi piiratud tsiviilkäibes olevate esemetena, kujundada avalikku arvamust nõnda, et kui miski näeb välja nagu võiks see olla piiratud käibes, siis võib selle valdajat kohelda kui kurjategijat. Just seesama õhu- või mängupüsside või enne 1870nda aasta relvade ja nende koopiate teema. Selliste sündmuste kajastustes me jätame inimestele mulje, et midagi sellist ei tohi nähtaval olla, kuigi võib, ja siis kutsutakse iga sellise eseme nähtavale sattumisel kohale politsei, kes reageeerib iga kord, nagu hakataks kohe kedagi tapma. Me jõuame varsti niiviisi olukorda, kus inimestel ei tohi mitte midagi käes olla, sest võib vale nurga all ja vale valguse käes ohtlikuna paista. Kõik asjad peavad olema pandud oranži reglementeeritud kuju ja mõõtudega kotti, millel on selgete suurte tähtedega kirjutatud "kott", vastasel juhul tõmmatakse sind teiste kodanike närvide rahustuseks asfaldile, antakse igaks juhuks nuuti, gaasi ja taserit ning veetakse paariks päevaks uurimisele. Õigluse huvides tuleb siis ka trahv ära maksta, sest no kes se krt viitsib jälle kohtus vaielda. Ainult kurjategijad vaidlevad, seega kui kohe ei maksa, lähed vangi.

See on seesama teema, mille vältimiseks on jänkistanis kohati läinud lahti liikumine, mis kutsub üles kandma igapäevaselt avalikult relva nendes osariikides, kus on see lubatud, et inimesed harjuks sellega, et inimestel on relvad ja nad ei hakkagi kohe kõiki ümbritsevaid tapma. Et inimesed harjuks sellega, et neil on õigused, mille kasutamist nad ei ole kohustatud vältima. Selline igaks juhuks enda õiguste endale keelamine, et muidu äkki keegi ehmatab, viib selleni, et meil ei ole ühel hetkel enam neid õigusi. See on nagu enesetsensuur. Ametlikult tsensuuri ei ole, on sõnavabadus, aga teatud asjadest ja teatud moel kirjutada rääkida ka ei tohi, või muidu ...
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas retti »

Madis 22
see,millest sa kirjutad oma esimeses lõigus ( Me jõuame varsti niiviisi olukorda...jne) on feministid ja #Metoo juba reaalsuseks saavutanud.
Kasutaja avatar
1uudistaja
Liige
Postitusi: 82
Liitunud: 26 Juun, 2020 21:00
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas 1uudistaja »

Mäletan kui omal ajal sai Tartu kandis igasuguste püssidega sõjamänge mängitud mis neid väikeseid kollaseid plastkuule lasid, olid need siis väikesed püstolid, suuremad automaadid või mistahes muud olevused, keegi ei tulnud isegi ütlema. Välja nägid kaugemalt üsna autentsed. Sellest on muidugi juba 15-20a möödas. :D
Ei ela ma majas, ei tänaval, mu aadress on Eesti Vabariik.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Madis22 kirjutas:Kas ma olen ainuke, kes peab imelikuks, et mitte öelda vastuvõetamatuks arvamust, nagu oleks õige käsitleda ka piiramata tsiviilkäibes olevaid esemeid välimuse järgi piiratud tsiviilkäibes olevate esemetena, kujundada avalikku arvamust nõnda, et kui miski näeb välja nagu võiks see olla piiratud käibes, siis võib selle valdajat kohelda kui kurjategijat...
Ma ei tea, kas sa oled ainukene või mitte, aga mina olen arvamusel, et kui keegi kõnnib nagu part, prääksub nagu part ja näeb välja nagu part, siis on igati alust arvata, et ta ongi part. Kui identse relva replikaga jalutada panka ja pärast karjuda "raha siia", siis ei ole võimalik sellest olukorrast minema jalutada vabandusega "see oli ju mängupüss" ja "ma tegin lihtsalt nalja". Sind koheldakse ikkagi nagu kurjategijat.
Samuti ma olen seisukohal, et avalikus kohas puudub igasugune vajadus tulirelvadega äravahetamiseni sarnaste esemetega vehkimiseks. Ainus põhjus saab olla eputamine, kõvatamine, ähvardamine vms.

Muide, paljud ei ole aru saanud sellest, et relva varjatud kandmine on privileeg, mitte probleem. Sealsamas mainitud jänkistanis on kohti, kus relva avalik kandmine on lubatud, aga varjatud kandmine nõuab eriluba.

PS. Metooga ja feminismiga ei ole siin mitte mingit seost.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
trs
Liige
Postitusi: 949
Liitunud: 15 Mär, 2014 14:31
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas trs »

Ja seda mõtet edasi arendades ei saa ma endiselt aru, miks peab lubama piiramata käibesse välimuselt täpseid koopiaid piiratud käibega relvadest. Ehk siis kohustus kõik mängupüssid ehk õhu-, airsofti- jne värvida neoonvärvidesse (juba enne müüki). Sest põhimõtteliselt ei olegi võimalik aru saada, kas keegi vehib airsofti või päris relvaga ning kasutades vaatluse tulemusena potentsiaalselt eluohtlikuks kvalifitseeruva olukorra lõpetamiseks päris relva, võib tagantjärgi selguda, et "valge politseinik lasi maha mänguautomaadiga neegri".
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

trs kirjutas:Ja seda mõtet edasi arendades ei saa ma endiselt aru, miks peab lubama piiramata käibesse välimuselt täpseid koopiaid piiratud käibega relvadest.
Põhjus on ju elementaarne - väliselt täpne koopia ongi see müügiargument. Ehk sihtgrupp on need, kes mingil põhjusel pärisrelvani ei küüni kas siis sotsiaalsetel, kriminaalsetel või puht-finantsilistel põhjustel. Aga tahaksid ka relvasarnase asjandusega "mängida".

Marginaalne grupp on ka neid, kes tahavad endale pärisrelva kõrvale võimalikult sarnast treeningvahendit. Kas siis kuiva tegemiseks või lihtsalt odavaks/vaikseks klõpsimiseks. Aga nemad ei lähe sellega ka never-ever kusagile vehkima.
trs kirjutas:Ehk siis kohustus kõik mängupüssid ehk õhu-, airsofti- jne värvida neoonvärvidesse (juba enne müüki)...
Selge on see, et seda džinni enam pudelisse tagasi ei topi. Ehk isegi kui kohustada kõiki uusi mängupüsse neoonvärvidesse värvima, leidub rahva käes piisavalt olemasolevaid isendeid ja kõiki neid üles leida ja sunniviisiliselt märgistada ei saa.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Troll »

trs kirjutas:Ja seda mõtet edasi arendades ei saa ma endiselt aru, miks peab lubama piiramata käibesse välimuselt täpseid koopiaid piiratud käibega relvadest. Ehk siis kohustus kõik mängupüssid ehk õhu-, airsofti- jne värvida neoonvärvidesse (juba enne müüki). Sest põhimõtteliselt ei olegi võimalik aru saada, kas keegi vehib airsofti või päris relvaga ning kasutades vaatluse tulemusena potentsiaalselt eluohtlikuks kvalifitseeruva olukorra lõpetamiseks päris relva, võib tagantjärgi selguda, et "valge politseinik lasi maha mänguautomaadiga neegri".
Ei aita siin märgistamine ka midagi. Clevelandis laskis politsei 2014. aastal maha 12-aastase neegripoisi, kes sihtis pargis õhupüstoliga möödakäijaid. Tegemist oli päris tulirelva koopiaga, millelt poiss oli oranžid kleepsud eemaldanud, nii et väliselt oli võimatu vahet teha.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
trs
Liige
Postitusi: 949
Liitunud: 15 Mär, 2014 14:31
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas trs »

Erand kinnitab reeglit. Kindlasti me leiame iga reegli või seaduse kohta mõned head näited sellest, kuidas keegi on hoolimata õilsast eesmärgist ikkagi suutnud käki kokku keerata. Pigem näitab see, et rohkem ei olnud antud juhul võimalik looduslikku valikut petta. Mänguasju värvides annaks seaduselooja idiootidele esimese värava ette. Kui nad sellest ikkagi kaotusseisu oskavad ennast mängida, siis pole midagi parata. Kaaludes plusse ja miinuseid on see minu arust puhtalt win-win korraldus, sest mänguasja funktsionaalsus säilib- võib treenida, võib märki lasta, võib sõda mängida jne. Kaotab ainult mänguasjade müüja, kes oma mänguasju teadlikult päris relva koopiatena turustab. Päris elus ei ole airsofti mängides või tinaplönnidega märki lastes relva värvil mingit vahet. Tegelikult võiksid relvaomanikud ja relvakultuuri edendajad selliste probleemidega tegeleda, sest ilmselt on iga sellise mänguasja juhtumi puhul ainult kaotajad. Olenemata kohtuotsusest.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

"Eesti Ekspressi" artikkel relvadest ja blondiinist postitati 5000 teemasse: http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 21#p628221
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist