Relvaseadus

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Andrus1973 »

Mina uuriks oopis, et mis müstikat te selle summutiga korda loodate saata? Just käsirelva puhul. Mul on olnud 9mm püstol tootja soovitatud originaalsummutiga ja võin öeld, et mingit praktilist rakendust ma sellele ei leidnud. Tiirus lakmisel esiteks tülikas, teiseks ümberlaadimise tõrkeid on häirivalt palju. Püstoli balanss muutub ebamugavaks. Nii sama kaasas vedada. Esiteks on sobiva kabuuri leidmine keeruline teiseks on sumpaga relva varjatult kandmine keeruline. Ainuke vähegi praktiline kasutus oleks jahis koerte eest haavatud ulukite lõpetamine aga seal kaalub ka pikkusega kaasnev ebamugavus vastu saadava paugukaotuse üles. Et kui on vaja kiiresti üks lask teha on see sumpa kas kodus või autos. Ja mingi palgamõrvar või ämmatapja vaevalt, et sumpa jaoks luba taotlema hakka, kui tal juhtub selle järgi vajadus tekkima. Ei ole see ka mingi tehniliselt keerukas seade valmistada vajaduse korral. Et minu meelest võiks neid müüa ka supermarketi kassa kõrval täiesti vabalt.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

308win kirjutas:Jahipaunas rääkisid seda juttu müüjad keda olen seal aastaid näinud, hakkasid minu küsimise peale hoolega seadusi otsima aga ei leidnud seda kohta mis keelaks osta ja siis öeldi et aga ikkagi me ei tohi.
[...]
Sport relvale ikka saab jah, kuid pigem tekitab kõneainet isiku ja varakaitse relvale saamine.
Siis tuleb neid harida iga kord, kui poes käia. Vajadusel vestelda ülemusega, ülemuse ülemusega ja nii edasi, kuni asi selge.
308win kirjutas:Ja emaili kirjale vastas Hanno et isegi tellida pole võimalik, seega ei näe küll et võetaks mis võtta annab, pigem nad polnud ise sellise asjaga kursiski.
Ilmselt on nad siis piisavalt mugavad, et ei viitsi ühe käsirelva pärast rabeleda enam. Tõenäoliselt on nõudlus nii väike ja/või neil pole enam head kanalit, kust mõistliku kogusega head sisseostuhinda saaks, pluss paberimäärimise teema impordil.
Täna keskenduvad nad ju peamiselt jahirelvade summutitele, kuna neile on avanenud suur turg, seoses juulikuise seadusemuudatusega.

PS. Neil oli veel aastapäevi-pool vms. tagasi letis Waltheri püstolisummuti, mis oli Brügger & Thometi toodetud. Hind oli kirves muidugi.

PPS. Kui Jahipaun ei viitsi tegeleda, siis tuleb pöörduda spetsialiseeritud firmade poole.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Andrus1973 kirjutas:Mina uuriks oopis, et mis müstikat te selle summutiga korda loodate saata? Just käsirelva puhul. Mul on olnud 9mm püstol tootja soovitatud originaalsummutiga ja võin öeld, et mingit praktilist rakendust ma sellele ei leidnud. Tiirus lakmisel esiteks tülikas, teiseks ümberlaadimise tõrkeid on häirivalt palju. Püstoli balanss muutub ebamugavaks. Nii sama kaasas vedada. Esiteks on sobiva kabuuri leidmine keeruline teiseks on sumpaga relva varjatult kandmine keeruline. Ainuke vähegi praktiline kasutus oleks jahis koerte eest haavatud ulukite lõpetamine aga seal kaalub ka pikkusega kaasnev ebamugavus vastu saadava paugukaotuse üles. Et kui on vaja kiiresti üks lask teha on see sumpa kas kodus või autos. Ja mingi palgamõrvar või ämmatapja vaevalt, et sumpa jaoks luba taotlema hakka, kui tal juhtub selle järgi vajadus tekkima. Ei ole see ka mingi tehniliselt keerukas seade valmistada vajaduse korral. Et minu meelest võiks neid müüa ka supermarketi kassa kõrval täiesti vabalt.
Kaasas vedada (kanda) ei tohigi summutiga püstolit, seadus lubab seda relvale kinnitada ainult laskepaigas või -tiirus.

Ümberlaadimise tõrked sõltuvad suuresti püstoli ja summuti konstruktsioonist ning moonast. Mõni on kapriissem, teine vähem.

Raskuskese sõltub jällegi kasutusotstarbest. Näiteks karabiiniraami sees oleva püstoli viib summuti pigem rohkem balanssi.

Eks peamine kasutus ongi improviseeritud laskepaigas, kui ei soovi häirida naabreid. Ehk näiteks vanaema juures maal lauda taga laskmiseks.
Disklaimer: Loomulikult tuleb jälgida seadust, taotleda laskepaiga jaoks korrektne KOV ja PPA luba ning tagada ohutus!
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Andrus1973 »

Vast ikka tohib mujal kah see sumpa kinnitatud olla. Vähemalt ma ei kujuta ette, kuidas ainult tiirus jahti pidada.
Loomulikult annab laskemoonaga lõputult katsetada ja mõnega kindlasti töötab ka pea 100%
Konsool lisab tõesti vähemalt ühe lisaväljundi, IPSC püstolkarabiini võistlusklass.
Lauda taga üksi või paari sõbraga märki lasta- kindlasti, põnev kah aga kaua? 1,2, 3 korda ok 10 ja sinna lauda taha see kasutus jääbki sel sumpal.
Disklaimer. Ma pole küll vaevunud kontrollima aga arvan, et neid laudataguseid registreeritud ja nõuetele vastavaid laskepaiku on meil vähem, kui ühel käel sõrmi. Jahimeeste laskepaikasid siin ei pea silmas.

Et kes tahab see saab ära proovida. Ise enesest äge, subsonic moona ja korraliku
sumpaga on kõige valjem heli see, kui kuul kruusahunnikusse lendab püstoli puhul.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
308win
Uudistaja
Postitusi: 24
Liitunud: 27 Sept, 2018 19:26
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas 308win »

Ei loodagi müstikat, lihtsalt ennem ei tohtinud ja praegu mingihetk tohib siis sooviks võimalust ära kasutada, ega se summuti vanaks ka ei lähe isegi kui temaga ainult 5 korda lasta. Ja ikka tohib Ainult tiirus, laskepaigas või jahil kasutada.
Jah eks neid harida on võimalus tõesti samas ei viitsinud vaielda inimestega kes peaks minust rohkem teadma.
Hetkel tean ainult kahte poodi eestis kes neid pakub, sellepärast tõstatasin ka eelnevalt teema et äkki on võimalik ise tuua aga kindlat vastust pole veel leidnud.
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Andrus1973 »

Eks neid selle pärast polegi, et käsirelva sumpade ostjaskond on ju väga väike. Sumpa kasutuselevõt teeldab ju relva või relvaraua vahetust. Viimane on jällegi saadavuse ja bürokraatia tõttu suhteliselt tülikas tegevus. Ise võid kah tuua, kui välismaa müüja on valmis sulle seda müüma. Üsna sageli ei ole, kui müümine on sealse seaduse järgi seotud mingi paberimajandusega. Aga sellisel juhul pead paratamatult olema valmis ametnikega aktiivselt suhtlemiseks. Eriti just postiteenuse puhul. Maismaatranspordiga võib sumpa ka lihtsalt kotti pista ja tõenäosus, et keegi selle kohta EU piires midagi küsima tuleb on nulli lähedane. Lennuki peale ma sellega minema ei hakkaks. :D
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
308win
Uudistaja
Postitusi: 24
Liitunud: 27 Sept, 2018 19:26
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas 308win »

Se on jah omaette ettevõtmine et näiteks uus relvaraud tellida või kallim variant uus relv osta koos keermega.
Seda ei oska hetkel öelda jah kas müüakse välismaal või mitte kuid odavam tuleks küll.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

308win kirjutas:Se on jah omaette ettevõtmine et näiteks uus relvaraud tellida või kallim variant uus relv osta koos keermega.
Seda ei oska hetkel öelda jah kas müüakse välismaal või mitte kuid odavam tuleks küll.
Summutikeermega käsirelvi on ka kohalikus relvavalikus küll ja küll, samuti keermega relvaraudasid. Väga populaarsed need sportlaste hulgas ei ole, sest reeglina kipuvad need mudelid väljuma ipsc production klassist.
Välismaalt tellimiseks/ostmiseks on vaja hulk pabereid täita või riskida seljakotis toomise ja... võimalike suurte pahandustega.

Kui lõpuni aus olla, siis muidugi täiskaliibrilisele käsirelvale on summuti tõesti ebapraktiline ost, millega palju teha ei ole. Ja reaalse efekti saamiseks tuleks kasutada subsonic moona, mis on täiskaliibris jällegi kallim.

Küll aga näen mõtet summutiga .22LR sportrelvadel. Moon on odav, summuti on odav, relv summutiga hästi kerge ning sisuliselt hääletu. Ja paljudel .22 relvadel on juba summutikeere tehasest peal.
Üks suur klubi korraldab põllu peal regulaarselt ipsc stiilis .22 käsirelva-võistlusi, summuti on kohustuslik. Samuti tehakse ka pikale .22 püssile snaipimise võistlusi. Kui tahate summutiga laskmist proovida ning ei taha palju raha välja käia, siis see on parim platvorm.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
308win
Uudistaja
Postitusi: 24
Liitunud: 27 Sept, 2018 19:26
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas 308win »

Olen näinud poes müügis ainult ühte waltherit mis on summuti keermega, jutt siis 9x19mm relvast, kuid relvaraudasid ei ole kuskil silma jäänud mida saaks eraldi osta ja mis oleks keermega. Samuti ei tea kui lihtsalt antaks luba kui on soov tavaline raud keermestatud oma vastu vahetada. Ilmselt väga ei taheta anda.
Eks se kas on teha või mitte oleneb paljuski inimesest, kuidas talle meeldib jne. Ja kui ei meeldigi saab ju alati edasi müüa. Kui ei proovi ei tea.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

308win kirjutas:Olen näinud poes müügis ainult ühte waltherit mis on summuti keermega, jutt siis 9x19mm relvast, kuid relvaraudasid ei ole kuskil silma jäänud mida saaks eraldi osta ja mis oleks keermega. Samuti ei tea kui lihtsalt antaks luba kui on soov tavaline raud keermestatud oma vastu vahetada. Ilmselt väga ei taheta anda.
Eks se kas on teha või mitte oleneb paljuski inimesest, kuidas talle meeldib jne. Ja kui ei meeldigi saab ju alati edasi müüa. Kui ei proovi ei tea.
Kui Sul on soov oma olemasolevale relvale keermestatud relvarauda saada, siis on selleks kaks võimalust:

1) Leiad relvameistri, kes keermestab olemasoleva raua ära. Pika püssi puhul ei ole probleemi, kelguga püstoli korral sõltub sellest, kas raual on kohta, kuhu seda keeret teha. Maksab sõltuvalt tööst sadakond+ eurot.
Keermestamise jaoks ei ole muide luba vaja, kuna selle käigus ei muutu relva olulised omadused (liik, mark, kaliiber, markeering).


2) Ostad oma relvale teise, lisaraua. Näiteks Glocki maaletoojalt on võimalik Glockile keermestatud rauda tellida ja maksis mälu järgi vist paar-kolmsada raha.
Politseis tuleb täita tavaline relvasoetamisloa taotlus ning märkida soov lahtrisse "tulirelva oluline osa - relvaraud". Seda menetletakse samamoodi, nagu tavalist relva soetusluba. Kui paberid käes, lähed ostad oma uue raua ära ja see kantakse relvaloale eraldi kandena stiilis "Glock * 9x19 * 1234567 * Relvaraud"

Asjaolu, kas uuel relvaraual on summutikeere või mitte, ei ole asjaajamise või loa taotlemise kohapealt oluline. Inimesed ostavad erinevaid relvaraudasid kas vana kulumise tõttu või relva käsitlus- ja laskeomaduste muutmiseks - pikem, lühem, teise vindisammuga... Teatud juhtudel on võimalik relvale ka teise kaliibriga raud soetada, aga reeglina läheb see juba adapteri teemasse.

Arvestama pead ka sellega, et iga oluline osa võtab relvakapis ühe täisrelva koha. Kui Sul on näiteks 5 relva, kaks relvarauda ja kaks lukku, siis nõutakse Sinult juba teistsugust relvakappi 9-le või enamale relvale.

Soovi korral võid vana relvaraua (jällegi relva oluline osa!) maha müüa või lasta ära hävitada ja protsess käib samamoodi läbi politsei, nagu relvaga tehtavad tegevused. Aga originaalrauast loobumisel juhul tuleb ka olemasolev relv politseis ümber registeerida, kuna selle järel ei ole enam tegu mitte lisarauaga, vaid relva olulise osa asendamisega, millel on uus number.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
308win
Uudistaja
Postitusi: 24
Liitunud: 27 Sept, 2018 19:26
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas 308win »

Jah olen nendest variantidest teadlik.
Pigem tekkibki küsimus selles kui küsitakse miks uut rauda vaja on ja kui on soov ainult sellepärast raud vahetada et keermega raud saada siis ilmselt nad nii lihtsalt luba ei anna kui väga head põhjendust pole.
Ainuke variant olekski öelda et kulus ära, sest keegi ei tea ju palju sa laskmas käid.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Ütled, et soovid teistsuguste ballistiliste omadustega rauda.

Lisainfoks märgiks, et enne ehkupeale sumpsiga mängima hakkamist (stiilis "kas meeldib") tuleks arvestada veel paari nüansiga.

Sumps on relvarauast tüki maad jämedam, püstolisihikud aga madalad. Vabalt võib juhtuda, et summuti varjab sihikud lihtsalt ära.

Võimalikud lahendused:
* Leiad hästi peene summuti, mis ei jää ette;
* Tulistad stiilis "suuna objektile ning lase huupi õiges suunas";
* Leiad uued ja nii kõrged sihikud, mis ulatuvad summutist üle. Miinuseks - relv ei pruugi (ka ilma sumpsita) enam tavakabuuri mahtuda. Lisaks sellele muutub sihtimis- ja tabamuspunkt sõltuvalt kaugusest ehk mida suurem raua ja sihikutevaheline kaugus, seda rohkem hakkab parallax tulemust mõjutama;
* Monteerid relvale hoopiski punatäppsihiku. Igale relvale seda panna ei saa või tuleb kasutada kohmakaid lisaraame. Parallaxiprobleemid jäävad, aga vähemalt on Sul punatäpp;
* Monteerid relvale lasersihiku. Seda tohib legaalselt teha ainult laskesportlane ja sedagi ainult lasketiirus või -paigas;
* Kasutad karabiiniraami, mis tõstab samuti sihikud kõrgemale. Koos eelpoolkirjeldatud probleemidega.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
308win
Uudistaja
Postitusi: 24
Liitunud: 27 Sept, 2018 19:26
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas 308win »

Samuti võib tekkida küsimusi uue raua registreerimisel kui vaadatakse et seal on keere otsas.
Jah seda küll, õnneks pakutakse minu mudelile spets summuti jaoks tehtud sihikuid.
Vahepalaks mainin et Tänan kaasa mõtlemast ja soovituste eest.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

308win kirjutas:Samuti võib tekkida küsimusi uue raua registreerimisel kui vaadatakse et seal on keere otsas.
Jah seda küll, õnneks pakutakse minu mudelile spets summuti jaoks tehtud sihikuid.
Millised küsimused võivad tekkida uue raua registreerimisel, seoses seal otsas oleva keermega???

Et keere on - küllap hakate siis ka kohe sumpsi kasutama ja see on paha-paha? Samamoodi võiks iga mehe vägistamise eest ette süüdi mõista - vastavad "vahendid" on tal juba küljes ju...

Ära näe tonti seal, kus seda pole. Pooled jahirelvad on täna letis summutikeermega. Ja ka osad käsirelvad on juba letis summutikeermega (jaluta Jahipauna asemel näiteks Baltic Fox-i, IPSC Storesse vms. spetsialiseeritud poodi).
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
308win
Uudistaja
Postitusi: 24
Liitunud: 27 Sept, 2018 19:26
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas 308win »

Võibolla tõesti mõtlen vähe üle, üritan lihtsalt kõik võimalikud stsenaariumid läbi mõelda :D
Ipsc store soovitas ka baltic foxi ja nemad jah on üks vähestest kes pakuvad.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist