www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 25 Veebr, 2020 11:51

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 1929 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Relvaseadus
PostitusPostitatud: 08 Dets, 2019 21:48 
Eemal
Liige

vtl:::::[b][b][img]Ma olen vist kunagi juba kirjutanud, et pooldan igati kõigi relvasarnaste esemete (nn. "stardipüstolitest" kuni suveniir-sigaretisüütajateni) markeerimist äratuntava värviga. Aga praktikas see ei töötaks sest:
* Kõiki rahva käes olevaid relvi ei ole võimalik kätte saada ja sunniviisiliselt ära markeerida;
* Need, kelle eesmärgiks ONGI "relvasarnase esemega" ähvardada (neid, kes vastu ei tulista), saaksid need uuesti mustaks värvida;
* Mis siis saab, kui terrorist võtab kätte ja värvib oma pärisrelva neoonvärvidesse? See annab talle olulise taktikalise eelise, kuna korrakaitsja ei oska sealt pauku oodata.

vtl:::::: võiks karmistada karistusi relvasarnase esemega avalikus kohas vehkimise ja sellega ähvardamise eest.[/quote]
[/img]
[/b][/b] :shock:

Just!
kõik relva meenutavad mänguasjad mänguasjapoedest ära korjata, siis lapsed ei saa relvasarnase esemega avalikus kohas vehkida! :)

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  

PostitusPostitatud: 08 Dets, 2019 21:58 
Eemal
Liige

NARVAKAD kirjutas:
kõik relva meenutavad mänguasjad mänguasjapoedest ära korjata, siis lapsed ei saa relvasarnase esemega avalikus kohas vehkida! :)

Selgitan veel kord ja hästi aeglaselt: jutt käibki praegu sellest et mõned "mänguasjad" ei ole pärisasjadest väliselt eristatavad.

Üles

PostitusPostitatud: 09 Dets, 2019 0:43 
Eemal
Liige

Vabandust ma kohe ei saa.. Taunitav ja karistatav (ilmselt karmilt) peaks olema tegu, ehk siis ähvardamine. Kas ähvardatakse puuhalu, relva taolise eseme (huvitav, kui taoline on piisavalt taoline?) kokanoa või pärisrelvaga, ei tohiks teo olemust väga muuta.

Üles

PostitusPostitatud: 09 Dets, 2019 1:40 
Eemal
Liige

Andrus1973 kirjutas:
Vabandust ma kohe ei saa.. Taunitav ja karistatav (ilmselt karmilt) peaks olema tegu, ehk siis ähvardamine. Kas ähvardatakse puuhalu, relva taolise eseme (huvitav, kui taoline on piisavalt taoline?) kokanoa või pärisrelvaga, ei tohiks teo olemust väga muuta.

On vahe, kas minna panka röövima puuhalu, kokanoa või relva(taolise eseme)ga.
Karistusseadustik §200 näeb muide ette erineva karistuse lihtsalt röövimise (2-10a) ja relva ähvardusel röövimise (3-15a) eest.

Samuti on vahe, kas sa huligaanitsed niisama või teed seda relvaga.

§ 262. Avaliku korra rikkumine
(1) Avalikus kohas käitumise üldnõuete rikkumise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni sada trahviühikut või arestiga.
[...]
§ 263. Avaliku korra raske rikkumine
(1) Avalikus kohas käitumise üldnõuete rikkumise eest, kui see on toime pandud:
1) vägivallaga või
2) relva või relvana kasutatava muu eseme, lõhkeseadeldise või lõhkeainega ähvardades, –
karistatakse rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega.

Sarnaseid konstruktsioonipaare leiab ka teistest KarS §-st.

"Huvitav, kui taoline on piisavalt taoline?" - siis, kui teine pool ei saa aru, et tegu on maketi, mänguasja või imitatsiooniga.

Viimati muutis vtl, 09 Dets, 2019 4:19, muudetud 1 kord kokku.

Üles

PostitusPostitatud: 09 Dets, 2019 1:55 
Eemal
Liige

vtl kirjutas:
Andrus1973 kirjutas:

On vahe, kas minna panka röövima puuhalu, kokanoa või relva(taolise eseme)ga.
Karistusseadustik §200 näeb muide ette erineva karistuse lihtsalt röövimise (2-10a) ja relva ähvardusel röövimise (3-15a) eest.

"Huvitav, kui taoline on piisavalt taoline?" - siis, kui teine pool ei saa aru, et tegu on maketi, mänguasja või imitatsiooniga.

See teise poole arusaamine on ikka väga subjektiivne.. Minu mälu järgi on ka banaani käes hoidvat kodaniku relvastatuks peetud kusagil välismaal..

Just nimelt relvana kasutatava, mitte relvana tunduva esemega..

Ma arvan, et mina küll ei oska ennast kuidagi rõõmsamalt tunda, kui õhtuses pargis üritab minu rahakoti omanikuks saada nt pesapallikurikaga tegelane püstoli moodi välja paistva esemega tegelase asemel....

Viimati muutis Andrus1973, 09 Dets, 2019 2:01, muudetud 1 kord kokku.

Üles

PostitusPostitatud: 09 Dets, 2019 2:00 
Eemal
Liige

Minu mõte oli küll pigem selles, et kaitsta idioote nende enda lolluse eest nii palju kui see võimalik on. Tahtlikku lollust see kindlasti ei välista(nagu ka kõik muud seadused). Päris püstolil ja airsofti mänguasjal ei ole võimalik juba paari meetri pealt vahet teha ning sellises situatsioonis on suhteliselt tõenäoline, et tulirelva olemasolul kasutatakse seda enda või üldise korra kaitseks ilma pikemate läbirääkimisteta. Ilmselt sellisel juhul kasutades üritaks igaüks relvastatud ohu kiiresti ja lõplikult neutraliseerida, mitte ei alusta hoiatuslasu või mingite vähemohtlike kehaosade sihtimisega. Ja kes siis lõpuks loll on, kui keegia laseb liiga palju John Wicki filme vaadanud ja airsofti püstoliga vehkinud debiiliku maha?

Üles

PostitusPostitatud: 09 Dets, 2019 2:09 
Eemal
Liige

Kõiki ei õnnestugi kaitsta. Toon ühe näite.. Mul oli au hiljuti ühes poes kohtuda härraga kes soovis soetada mingit rakettide laskmise agregaati asenduseks politsei poolt ära võetud sarnase riistapuu asemele. Soetuse eesmärgiks olla võimalik maatüli lahendamine. Relvaluba sellel härral ei olnud, kuna selle tegemine olevat tema sõnul keeruline ja kallis. (Õnneks.) Mina selles vestluses ei osalenud, kuid kuulsin seda paratamatult pealt.
Sarnaste juhtumite valguses ongi mul kujunenud veendumus, et iga asja kohta ei peagi eraldi seadust olema. Asju tuleb lahendada terve mõistuse tasandilt. Osa meist hakkaks selle juhtumi baasil kindlasti signaalrakettidega maatüli lahendamist käsitlevat seadust ette valmistama... Või keelaks üldse maatülid või raketid ära .. Inimesed ongi erinevad..

Üles

PostitusPostitatud: 09 Dets, 2019 2:37 
Eemal
Liige

Andrus1973 kirjutas:
Sarnaste juhtumite valguses ongi mul kujunenud veendumus, et iga asja kohta ei peagi eraldi seadust olema. Asju tuleb lahendada terve mõistuse tasandilt...

Loomulikult ei õnnestugi iga üksiku juhtumi kohta eraldi seadust kirjutada. Seetõttu ongi seadustes eraldi kategooriad eri raskusega väär- ja kuritegude jaoks.

Tänasel päeval on paljudel inimestel arvamus, et kui poes müüakse vabalt "stardipüstolite" ja airsofti sildi all täiesti identseid replikaid, siis järelikult on nendega vehkimine (ja purjuspäi "argumendina esitamine") samuti täiesti okei ja süütu tegevus. Kahjuks ei teavusta need idioodid, et nad riskivad reaalselt tina vastu saada.

Kui aga replikaga sooritatud rikkumine (olgu või huligaansus) võrdsustataks pärisrelvaga tehtud kuriteoga, siis võib-olla keegi mõtleks kaks korda enne kui sellise mänguasja endale soetab või sellega naabrimehe ees vehkima läheb.

Jah, teist inimest võib raskelt vigastada raketipüstoli või kasvõi välgumihkli ja juukselakipudeliga, aga praeguse teema iva on justnimelt selles, et üsna tihti üritatakse tulirelva imitatsiooniga mingeid "olukordi lahendada" ja see on ohtlik nii lahendajale endale, kõrvalseisjatele kui korrakaitsjatele, kes ei pruugi aru saada, millega igal konkreetsel juhtumil tegu on.

Üles

PostitusPostitatud: 09 Dets, 2019 2:47 
Eemal
Liige

trs kirjutas:
Päris püstolil ja airsofti mänguasjal ei ole võimalik juba paari meetri pealt vahet teha...

Osadel juhtudel ei ole pärispüstolil ja mänguasjal võimalik ka kätte võttes vahet teha.

Kunagi aastaid tagasi ostsin ise relvaeksamiks valmistumiseks venelaste tehtud Makarovi püstoli gaasiversiooni. Väidetavalt on 80% detaile originaalsed Makarovi jupid. Välimus on sama, kaal on sama, päästikukäik ka on täpselt sama (...sitt... sellepärast saigi ostetud, kuna toona tehti laskekatset PM-ga), kukk liigub, kelk liigub, raua otsast sisse vaadates paistab nagu 9mm läbimõõduga ava... Isegi kelk käib samamoodi maha, nagu päris Makarovil. Alles siis kui salve välja võtad, saad aru, et midagi on nagu valesti.

Mõned laskurid jällegi treenivad identsete airsofti kloonidega, mis imiteerivad üsna täpselt isegi tagasilööki, muust rääkimata.

Üles

PostitusPostitatud: 09 Dets, 2019 9:44 
Eemal
Liige

vtl kirjutas:
Kui aga replikaga sooritatud rikkumine (olgu või huligaansus) võrdsustataks pärisrelvaga tehtud kuriteoga, siis võib-olla keegi mõtleks kaks korda enne kui sellise mänguasja endale soetab või sellega naabrimehe ees vehkima läheb.

Toon jälle oma elust ühe näite. Kunagi mõned aastad tagasi jalutasin poisiga pargis. Lapsel oli kaasas mingi mängupüstol, mis suuruse poolest oli umbes väiksemat sorti pärispüstoli suurune, hõbedast värvi. Selline kahest vormipoolest kokku sulatatud käkerdis. Kus ta selle sai ma ei suuda meenutadagi. Ühel hetkel andis poiss selle minu kätte "hoiule". Jalutasin siis ja keerutasin "tulenuia" ümber sõrme, ei imiteerinud ei laskmist ega laadimist, lihtsalt keerutasin seda näppude vahel. Ühel hetkel tabasin ennast mõttelt, et mõnele võib see vidin tunduda äkki "liiga päris" ja teatab "kuhu vaja". Toppisin selle mõtte peale püstoli taskusse, vältimaks võimalikke eksesse. Samas ma ei tunne tõesti, et oleks ok peita mänguasju lihtsalt selleks, et need võivad mõnele valvsale või hirmunud kodanikule liiga päris tunduda.
Purjuspäi muidugi ei maksa üldse millegagi vehkima minna, ei mängu- ega päris püstoliga. Isegi paljas rusikas on liiast tegelikult.

Üles

PostitusPostitatud: 09 Dets, 2019 10:35 
Eemal
Liige

vtl kirjutas:
NARVAKAD kirjutas:

Selgitan veel kord ja hästi aeglaselt: jutt käibki praegu sellest et mõned "mänguasjad" ei ole pärisasjadest väliselt eristatavad.

Võib ka vastupidi olla! :D Hiljuti puhastasin revolvrit. Sellist väikest, alumiiniumraamiga. Tuleb tütar ,vaatab minu tegemist natuke pealt ja siis uurib, et miks ma poja mängupüstolit nühin...

Üles

PostitusPostitatud: 09 Dets, 2019 10:44 
Eemal
Liige

Andrus1973 kirjutas:
Võib ka vastupidi olla! :D Hiljuti puhastasin revolvrit. Sellist väikest, alumiiniumraamiga. Tuleb tütar ,vaatab minu tegemist natuke pealt ja siis uurib, et miks ma poja mängupüstolit nühin...

Sul poeg on pärisrevolvriga salaja mängimas käinud? :D

Üles

PostitusPostitatud: 09 Dets, 2019 12:38 
Foorumil
Moderaator
Kasutaja avatar

vtl kirjutas:
Andrus1973 kirjutas:
Sarnaste juhtumite valguses ongi mul kujunenud veendumus, et iga asja kohta ei peagi eraldi seadust olema. Asju tuleb lahendada terve mõistuse tasandilt...

Loomulikult ei õnnestugi iga üksiku juhtumi kohta eraldi seadust kirjutada. Seetõttu ongi seadustes eraldi kategooriad eri raskusega väär- ja kuritegude jaoks.
Seetõttu ongi õigusnormides olukordi & tegevusi kirjeldatud üldistatult ja kasutatakse fraase nagu "relvana kasutatav ese" jms. Sealt edasi tuleb tõlgendamine, mis on vältimatu etapp õiguse kohaldamisel.

vtl kirjutas:
Siis, kui kohus nii otsustab.

Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.

Üles

PostitusPostitatud: 10 Dets, 2019 11:41 
Foorumil
Moderaator
Kasutaja avatar

Mänguasjad eraldasin omaette teemasse: viewtopic.php?f=41&t=44552

Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.

Üles

PostitusPostitatud: 17 Jaan, 2020 19:55 
Eemal
Liige

Relvaseadus läbis teise lugemise, kolmas tuleb 23.01.2020 10:00.

Ühe või teise erakonna nägemuse siia kopeerimise asemel soovitan lugeda otse allikast, milline fraktsioon muudatusettepanekuid tegi, millised vastu võeti ja millised mitte.

https://www.riigikogu.ee/tegevus/eelnoud/eelnou/a18ec81f-9133-46b2-b220-6201973468a2/Relvaseaduse,%20riigil%C3%B5ivuseaduse%20ja%20strateegilise%20kauba%20seaduse%20muutmise%20seaduse%20(tulirelvadirektiivi%20%C3%BClev%C3%B5tmine)%20eeln%C3%B5u%20(62%20SE%20II)

Üles

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 1929 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: