Relvaseadus

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

bodom kirjutas:Jahiseaduse järgi võib käsirelva kasutada püütud väikeuluki surmamiseks.
Jahiseadus § 26, (2). Samas seda ei mainita, et milline kuul peab olema, täis-, poolmantel või õõnesotsaline, nii et....
Kui relvaseadus §40 lg 4 p 5 ütleb konkreetselt, et tsiviilkäibes on KEELATUD õõnsaotsalise kuuliga PÜSTOLI- ja REVOLVRIPADRUN, siis pole vahet, kas Sa kasutad seda turvalisuse tagamiseks, jahipidamiseks või spordialaga tegelemiseks.
Andrus1973 kirjutas:Enesekaitserelvadel võib see põhjendus isegi, täiesti asjakohane olla. Usun, et keegi ei taha sellist õõnesotsalist sireliõit omale ribide vahele. Jahirelvadega on seis jällegi vastpidine. Pigem ikkagi üks mõjus ja lõplik pauk, kui täismantlist augustatud elukas metsas piinlemas. Olgugi, et praeguse seaduse kohaselt vaid väikeuluk...
Käsirelv ei ole mõeldud jahipidamiseks (a'la hiilimis-, varitsus-, peibutus-, aju-, otsijaht jt.) vaid ainult kinnipüütud väikeuluki surmamiseks. Mõte on selles, et koera abil urust välja aetud või välja kaevatud ja kahva või kastlõksuga kinni püütud väikeuluki surmamiseks oleks humaanne viis.
Andrus1973 kirjutas:...See Mamba, ma pole proovinud, kas annab korraliku õõneskuuli tulemuse välja?
Ei anna. Pealegi püstolikuuli energia on niigi vindi omast väiksem, seega on ka ekspandeerumine veelgi väiksem.
Andrus1973 kirjutas:Pealegi õõnsaotsalised on keelatud, selle Mamba puhul läheb kah head advokaati vaja vist, selgitamaks ,et otsas olev lohk pole õõnsus.
Hollowpointiks loetakse kuuli alates kindlast augu sügavusest. Mäletamistmööda oli see 1mm.
Black Mamba lohk on suurusjärk 0.5mm ja ei kvalifitseeru veel HP-ks.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Walter2
Liige
Postitusi: 4001
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Walter2 »

Just eile ostsin sellise moona:
https://www.sportsmansguide.com/product ... ?a=2149766
sobib nii vintpüssi- kui käsirelvale. See on ju ikka legaalne moon? Ei deformeeru nii palju kuna algkiirus on piiratud?
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

Andrus1973 kirjutas:Enesekaitserelvadel võib see põhjendus isegi, täiesti asjakohane olla. Usun, et keegi ei taha sellist õõnesotsalist sireliõit omale ribide vahele.
Ründaja ei taha endale üldse midagi ribide vahele. Ründaja tahab rünnaku ohvrit vigastada või tappa. Enesekaitserelva kasutamise eesmärk on selline ründaja peatada.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Walter2 kirjutas:Just eile ostsin sellise moona:
https://www.sportsmansguide.com/product ... ?a=2149766
sobib nii vintpüssi- kui käsirelvale. See on ju ikka legaalne moon? Ei deformeeru nii palju kuna algkiirus on piiratud?
Ma just mõtlesin, et millal keegi .22LR näitega tuleb, kus sama moonaga lasevad nii püssid kui püstolid-revolvrid.
Asi on ju lihtne ja loogiline. Vintpüssi tohid sellist auguga moona panna, käsirelva ei tohi.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

vtl kirjutas:Asi on ju lihtne ja loogiline. Vintpüssi tohid sellist auguga moona panna, käsirelva ei tohi.
Oot, vabandust, ma ei suuda hetkel jälgida. Kus kirjas on, et käsirelva ei tohi seda panna?
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Kriku kirjutas:
vtl kirjutas:Asi on ju lihtne ja loogiline. Vintpüssi tohid sellist auguga moona panna, käsirelva ei tohi.
Oot, vabandust, ma ei suuda hetkel jälgida. Kus kirjas on, et käsirelva ei tohi seda panna?
Seesama korduvalt tsiteeritud ReS §20 lg 4 p 5, mis keelab õõnsaotsalise moona käsirelvas.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

See on nüüd väga tõlgendamise küsimus. Tsiteeritud norm keelab õõnesotsalise püstoli- ja revolvripadruni tsiviilkäibe ning küsimus on IMHO ikka selles, kas ja miks ei ole kõnealune laskemoon püstoli- ja revolvripadrun seaduse mõttes ja miks selle tsiviilkäive lubatud on. Minu arvates ei saa viidatud normi nii tõlgendada, et see keelab midagi oma käsirelva panna. Padrun ei muutu sellest revolvripadruniks, kui see panna revolvrisse.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Kriku kirjutas:Padrun ei muutu sellest revolvripadruniks, kui see panna revolvrisse.
Mis ta siis on, kui see on antud relvale ette nähtud ja sobiv?
(Ingl. k.) Wikipedia ütleb, et "tegu on ääretulepadruniga... mida kasutavad väga paljud püssid, püstolid, revolvrid... kuni isegi püstolkuulipildujateni välja". Järelikult on see püstoli sees püstolipadrun ja vintpüssi sees vintpüssipadrun.

Eestis puudub minuteada kohtulahend, kus kedagi oleks õõnesotsalise .22LR padruni käsirelvas kasutamise peale süüdi mõistetud, seega me tegelikult ei tea, mida riigikohus otsustaks. Tuletan meelde, et just viimane on see institutsioon, mis teeb lõpliku otsuse seaduse tõlgendamisel.

Et teemale veel üks vint peale keerata, võib veel mainida, et .22LR kuuli õõnsuse põhjus ei ole ekspandeerumine (selleks on energiat niikuinii napilt), vaid täpsuse parandamine tootmisprotsessi käigus. Seega vaidlemiseks materjali jagub.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

vtl kirjutas:
Kriku kirjutas:Padrun ei muutu sellest revolvripadruniks, kui see panna revolvrisse.
Mis ta siis on, kui see on antud relvale ette nähtud ja sobiv?
Ongi padrun, mis sobib erinevatele relvadele. On tõlgendamise küsimus, kas sellisena kuulub RS § 20 lg. 4 p. 5 alla või mitte. Praeguse tõlgenduse kohaselt mitte, kuna on müügis.
vtl kirjutas:(Ingl. k.) Wikipedia ütleb, et "tegu on ääretulepadruniga... mida kasutavad väga paljud püssid, püstolid, revolvrid... kuni isegi püstolkuulipildujateni välja". Järelikult on see püstoli sees püstolipadrun ja vintpüssi sees vintpüssipadrun.
Ei, ka püstoli sees on see padrun, mis sobib erinevatele relvadele. See, kui ma panen selle püstoli sisse ja siis jälle välja võtan, ei tee sellest püstolipadrunit (kokku kirjutatuna, liigi mõistes). See on loogikaviga.

Norm käib tsiviilkäibe, st. omanikuvahetuse kohta, mitte selle padruni kasutamise kohta. Kui see padrun on keelatud püstolites-revolvrites, siis tulekski nii öelda. Praegu IMHO ei ole seadusandja seda öelnud.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Kriku kirjutas:...On tõlgendamise küsimus, kas sellisena kuulub RS § 20 lg. 4 p. 5 alla või mitte. Praeguse tõlgenduse kohaselt mitte, kuna on müügis...

...Norm käib tsiviilkäibe, st. omanikuvahetuse kohta, mitte selle padruni kasutamise kohta.
Pean tunnistama, et mõttekäigus, et asi on ju müügis, on oma iva. Aga selle lahkamiseks tuleb kõigepealt lahti mõtestada, misasi on "tsiviilkäibes olemine".
Raamatupidamise järgi on "käive" tõesti kaupade võõrandamine ja teenuse osutamine ettevõtluse käigus, aga ka kauba või teenuse omatarve. Aga mõistet "tsiviilkäive" leiab peamiselt relvateemalistes õigusaktides, aga ka korteriomandi- ja hooneühistuseaduses.
Mina loen sealt välja, et tegu on nii soetamise kui kasutuses olekuga.
Kriku kirjutas:Kui see padrun on keelatud püstolites-revolvrites, siis tulekski nii öelda. Praegu IMHO ei ole seadusandja seda öelnud.
Relvaseadus on mitmes kohas ebamäärane. Ilmselt mäletad veel seda, kui mõni aasta tagasi võis ReS §46 järgi füüsiline isik hoida kuni 100 püstoli- ja revolvripadrunit, aga vint- ja sileraudse püssi padrunitest polnud sõnagi. Eraldi räägiti jahitulirelva ja sporditulirelva padrunikogustest, kuid mitte turvalisuse tagamiseks soetatud püssi moonast.

Ok, see kala on praeguseks ära parandatud, aga segadus moona liigitamisega jätkub. §17 defineerib kesk- ja ääretulepadruni ning gaasipadruni, kuid mitte püstoli-, revolvri- või püssipadrunit. Et asja veelgi segasemaks teha, mainin, et 2007. aastani. oli samas paragrahvis veel sileraudse püssi padrun olemas.

Seega on §20 lg 4 p 5 ("õõnsaotsalise kuuliga püstoli- ja revolvripadrun") sisuliselt defineerimata. KUI tegu on moonaga, mida kasutatakse AINULT pikas püssis, on põhimõtteliselt võimalik öelda, et tegu on "püssipadruniga", aga hulka käsirelva moona võib kasutada ka karabiinides või püssides ja ainus vahe siinkohal on relvaraua ja relva üldpikkus.

Kui nüüd mingi moon, nagu näiteks seesama .22LR on kasutatav nii püstolis kui püssis, saab selle legaalsust määrata ainult kasutamisotstarbe järgi. Näiteks püstoliomanikule ei tohiks õõnsaotsalist moona müüa, küll aga püssiomanikule. Kui ostjal on aga loa peal mõlemad relvad - sama kaliibriga püstol ja vintpüss, siis oleks loogiline, et jahipüssi võib küll õõnsaotsalise moonaga laadida, aga enesekaitse püstolit mitte.

Reaalse vastuse saab alles siis, kui me näeme reaalset kohtuasja ja ... tegelikult ei sooviks ma seda kellelegi.
Seaduseloojad ise on tihtilugu ebapädevamad, kui meie siin foorumis. Lugege Relvaseaduse eelnõude lugemise protokolle!
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Andrus1973 »

Kriku kirjutas:
Andrus1973 kirjutas:Enesekaitserelvadel võib see põhjendus isegi, täiesti asjakohane olla. Usun, et keegi ei taha sellist õõnesotsalist sireliõit omale ribide vahele.
Ründaja ei taha endale üldse midagi ribide vahele. Ründaja tahab rünnaku ohvrit vigastada või tappa. Enesekaitserelva kasutamise eesmärk on selline ründaja peatada.
Sellises valguses pole praegu kõnealusel seadusepunktil üldse mõtet. Mina saan aru, et piirang on rakendatud selleks, et vähendada inimvigastuste ulatust.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

Ma ei ole jätkuvalt nõus, et see, kas ese on tsiviilkäibes lubatud või keelatud, selgub siis, kui isik seda eset kasutama hakkab. See ei ole minu arvates mitte kuidagi loogiline. Kui ese on tsiviilkäibes keelatud, siis on keelatud juba selle omandamine. Kui ese on seaduslikult omandanud ning isikul seadusega kaitstud omandiõigus selle suhtes, siis see ese peab olema tsiviilkäibes lubatud. Seadus võib seada ning seabki seaduslikult omandatud esemete kasutamisele piiranguid, aga seda tehakse eraldi normis, mis kõnealuse eseme vastava kasutuse expressis verbis keelab.

Minu arvates on alternatiivne ja loogilisem tõlgendus, et .22 LR moona lihtsalt ei pea seadusandja kuigivõrd ohtlikuks, ükskõik, milline kuuli tipp ka poleks.
Andrus1973 kirjutas:Sellises valguses pole praegu kõnealusel seadusepunktil üldse mõtet. Mina saan aru, et piirang on rakendatud selleks, et vähendada inimvigastuste ulatust.
Ma arvan, et see ongi mõttetu piirang - muuhulgas kasvõi seetõttu, et täismantelkuule kasutades võib olla vaja rohkem tabamusi ründaja peatamiseks.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Kriku kirjutas:Ma ei ole jätkuvalt nõus, et see, kas ese on tsiviilkäibes lubatud või keelatud, selgub siis, kui isik seda eset kasutama hakkab. See ei ole minu arvates mitte kuidagi loogiline. Kui ese on tsiviilkäibes keelatud, siis on keelatud juba selle omandamine. Kui ese on seaduslikult omandanud ning isikul seadusega kaitstud omandiõigus selle suhtes, siis see ese peab olema tsiviilkäibes lubatud....
Vaidlen vastu.
Näiteks on tsiviilkäibes keelatud automaattulirelv (ReS §20 lg 1 p 5) ja öösihik (ReS §20-1 lg 5).

Aga kollektsioneerida võib kõiki tulirelvi (mis jäävad alla 12.7mm kaliibri) ja samuti öösihikut (ReS §25 lg 3).

See tähendab, et soetada ja omada võid (vastava kollektsioneerimisloa olemasolul), aga kasutada ei või.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Andrus1973 »

Andrus1973 kirjutas:Enesekaitserelvadel võib see põhjendus isegi, täiesti asjakohane olla. Usun, et keegi ei taha sellist õõnesotsalist sireliõit omale ribide vahele. Jahirelvadega on seis jällegi vastpidine. Pigem ikkagi üks mõjus ja lõplik pauk, kui täismantlist augustatud elukas metsas piinlemas. Olgugi, et praeguse seaduse kohaselt vaid väikeuluk...
Käsirelv ei ole mõeldud jahipidamiseks (a'la hiilimis-, varitsus-, peibutus-, aju-, otsijaht jt.) vaid ainult kinnipüütud väikeuluki surmamiseks. Mõte on selles, et koera abil urust välja aetud või välja kaevatud ja kahva või kastlõksuga kinni püütud väikeuluki surmamiseks oleks humaanne viis.

See täismantel ei pruugi alati ka humaanseimaks osutuda. Pealegi ka suuruluki hukkamisel võib käsirelv olla praktiliseim vahend. Kuigi see täna ei ole seaduslik. Eriti, kui kasutada õigeid kuule. Kütiliinis ma revolvriga mehi seismas ette ei kujuta. Hiilimisjahis küll.
Andrus1973 kirjutas:...See Mamba, ma pole proovinud, kas annab korraliku õõneskuuli tulemuse välja?
Ei anna. Pealegi püstolikuuli energia on niigi vindi omast väiksem, seega on ka ekspandeerumine veelgi väiksem.

Siis ma ütleks Tõnisoni viisi, et ju ta siis üks lurr on. Või mis on selle lohukese point? Ilmselt on efektiivsem tinaotsaga või siis üleni tinakuul.
Andrus1973 kirjutas:Pealegi õõnsaotsalised on keelatud, selle Mamba puhul läheb kah head advokaati vaja vist, selgitamaks ,et otsas olev lohk pole õõnsus.
Hollowpointiks loetakse kuuli alates kindlast augu sügavusest. Mäletamistmööda oli see 1mm.
Black Mamba lohk on suurusjärk 0.5mm ja ei kvalifitseeru veel HP-ks.[/quote]

Jah, aga seadus räägib meile õõnesotsalisest kuulist, mitte hollowpointist.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

vtl kirjutas:
Kriku kirjutas:Ma ei ole jätkuvalt nõus, et see, kas ese on tsiviilkäibes lubatud või keelatud, selgub siis, kui isik seda eset kasutama hakkab. See ei ole minu arvates mitte kuidagi loogiline. Kui ese on tsiviilkäibes keelatud, siis on keelatud juba selle omandamine. Kui ese on seaduslikult omandanud ning isikul seadusega kaitstud omandiõigus selle suhtes, siis see ese peab olema tsiviilkäibes lubatud....
Vaidlen vastu.
Näiteks on tsiviilkäibes keelatud automaattulirelv (ReS §20 lg 1 p 5) ja öösihik (ReS §20-1 lg 5).

Aga kollektsioneerida võib kõiki tulirelvi (mis jäävad alla 12.7mm kaliibri) ja samuti öösihikut (ReS §25 lg 3).

See tähendab, et soetada ja omada võid (vastava kollektsioneerimisloa olemasolul), aga kasutada ei või.
Just nimelt. Kollektsioneerimise puhul soetatakse relv seaduslikult kollektsioneerimisloa alusel (see on erand üldisest korrast). Seda, et kollektsioneerimiseks soetatud relva kanda ei või, seda ütleb RS § 25 lg. 5 expressis verbis. Sarnast sõnaselgelt keelavat normi seaduslikult soetatud õõnesotsaga .22 LR padruni asetamiseks püstoli salve või revolvri trumlisse aga ei ole.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 15 külalist