Hüperhelikiirus

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Hüperhelikiirus

Postitus Postitas Kriku »

Hüperhelikiirusega relvi on seni foorumis käsitletud vist ainult analooge mitteomava tehnika teemas: viewtopic.php?f=40&t=41305&start=870

Pärismaailmas toimub muidugi ka arenguid: https://tehnika.postimees.ee/7245801/21 ... ppisrelvad

Zumwalti klassi laevu on tänaseks valminud kaks ja ehitamisel ning kohe valmimas ka kolmas. Hüperhelikiiruseks on antud relvade puhul 17-kordne helikiirus ehk 21 000 km/h. Kuigi hüperhelikiirusel liikuva relva kiirus selle trajektoori vältel muutub, tähendab see, et 4000 km kaugusel oleva sihtmärgini jõudmine võtab vaid kümmekond minutit. 2020. aasta märtsikuus katsetas Ameerika Ühendriikide merevägi üht sellist relva ning tuvastas, et kavandatud 8000 km asemel oli tabamiskauguseks «vaid» 4000 km. Sellisel kiirusel liikuvate relvadena saab kasutada nii tiibrakette kui ka plaanereid. Hüperhelikiirusel relvi on loonud ja katsetanud nii Hiina kui ka Venemaa. Neid katsetusi on tehtud korduvalt. Ameerika Ühendriikide lennuvägi võtab kasutusse lennukeilt välja lastavad hüperhelikiirusega tiibraketid, seevastu merevägi kavatseb kasutada planeerivaid relvi. Planeerivatele mürskudele antakse kande- ja kiirendusrakettidega piisav algkiirus ja seejärel on nad juhitavad nagu purilennukidki. Nende tavatu võime ülisuurel kiirusel Maa atmosfääris planeerida tuleneb erilisest kujust. Need planeerivad relvad on samas ka täppisjuhitavad, mille tulemuseks on kümneid sentimeetreid tagav tabamistäpsus. 2025 aastaks soovib merevägi, et ühel kolmest Zumwalt-klassi laevast oleks vähemalt kuusteist planeerivat hüperhelikiirusel liikuvat relva ning nende laskekauguseks oleks saavutatud 8000 km.

Sellisel kiirusel liikuvad relvad ei vaja lõhkeainet, sest teadupoolest kasvab liikuva objekti kineetiline energia proportsionaalselt kiiruse ruuduga. See tähendab näiteks, et vaid 120 kg kaaluva ja 21000 km/h liikuva objekti kokkupõrkel vabaneb sama palju energiat kui ühe tonni konventsionaalse lõhkeaine (TNT) plahvatamisel.

Ka on juhitavaid hüperhelikiirusel planeerivaid mürske tunduvalt raskem avastada kui ballistilisi rakette. Ballistilise raketi trajektoor ulatub kuni 1400 km kõrgusele Maa kohale (rahvusvahelise kosmosejaama ISS orbiidi kaugus Maast on ca 400 km). Radarite abil on seetõttu võimalik välja tulistatud ballistilist raketti tuvastada üsna varakult ja selliseid eelhoiatussüsteeme on riigid ka loonud. Hüperhelikiirusel planeeriv mürsk või -rakett küüniks stardi järel 250–300 km kõrgusele ning edaspidi, olles kogunud piisavalt kiirust, kulgeks see hüperhelikiirusel planeerides allpool tinglikku kosmose piiri, mis on 100 km. Nii suudaksid radarid selle avastada ehk viimase 500–1000 km kaugusel sihtmärgist, kui võimaliku tabamuseni jääb 2–3 minutit.

Zumwalt-tüüpi hävitajaid hakati ehitama 2000. aastal ning esialgu oli kavaks ehitada ühtekokku 32 sellist laeva. See pole esimene kord, kui kaitsealaste projektide eelarve kosub astronoomiliste mõõtmeteni. Tänaseks on otsustatud ehitada kokku vaid kolm Zumwalt-klassi laeva: Zumwalt, mille kiil pandi alla 2011. aastal ja laev võeti ametlikult vastu aprillis 2020.
https://tehnika.postimees.ee/7245801/21 ... ppisrelvad
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Hüperhelikiirus

Postitus Postitas Gideonic »

USA Armee uus hüperhelikiirusrelv LRHW (Long-Range Hypersonic Weapon) tundub tulevat väga muljetavaldav

  • Tippkiirus: Mach 17
  • Lennuulatus: vähemalt 2776 km ( ehk minimaalselt London -> Moskva)

Seega isegi kui keskminkes kiiruseks tuleb ainult Mach 11 (ei imesta kui tegelt rohkem) läbib ta selle vahemaa umbes 10 minutiga (reaalsuses ei pea olema paigutatud nii kaugele. Euroopas on juba 1000 - 1500 km maa ja ilm ruumi).

Mis aga põhiline, tegu ei ole mingi 10 aasta kauguse prototüübi tuunimisega vaid reaalse relvasüsteemiga mille patarei treeningud algavad see aasta ja vastavaid juppe juba tarnitakse. Esimene testlask tehakse 2023. aastal.

Putin võib ju väita et tema analoogsed "multikad" on ammu relvastusse võetud aga reaalsus maailmas peaks see siiski kaalukausse omajagu nihutama kümnendi keskpaiga paiku.
Pilt

EDIT:

Muide sama relvasüsteemi sõsar paigaldatakse ka kõigile Arleigh Burke klassi hävitajatele ning tulevikus ka Virginia klassi allveelaevadele.

Pilt

Lennu jooksul näeb välja nagu see must osa pildil C-HGB (Common Hypersonic Glide Body) ja lennutrajektoori erinevus võrreldes ballistiliste ja tiibrakettidega:


Pilt

Seesama C-HGB on see mida väidetavalt testiti edukalt märtsis 2020. Seega hetkel armee poolt juurutatav relvasüsteem ei ole enam ningi prototüüpimine vaid rohkem selline operatiivtestimine.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Hüperhelikiirus

Postitus Postitas Gideonic »

Ka akf Kriku ülemine artikkel räägib sama süsteemi paigutusest Zumwalt klassile circa 2025. a.

Konkurentides:
Lisaks siis Venelaste Avangardile (mille tippkiirus on loomulikult hoopis Mach 20-27, vaadake kui palju parem roiskuvast läänest!) on väidetavalt ka hiinlastel analoogne asi relvastuses.

Vaadates mis mahus USA sama tüüpi relvade kasutuselevõtu poole pürgib (tõsi küll aeglases ja rahulikus tempos) hakkan paremini taipama miks propavõiduks oli vaja need ennem "relvastusse" saada. Kuniks testlaskmisi ja õppuseid napib, ei tahaks hästi uskuda et need tegelikult väga laialt kasutuses on.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Hüperhelikiirus

Postitus Postitas Kriku »

Ajalehe Financial Times teatel katsetas Hiina augustis edukalt hüperhelikiirusel lendava raketi ründevõimalust, mis tegi ka tiiru ümber maakera. Hiina suurendab kosmoses oma sõjalist võimekust. "Hiina teeb hüperhelikiirusega liikuvate relvade arendamisel hämmastavaid edusamme ja on selles palju arenenum, kui USA võimud eeldasid," ütlesid kaks USA luureallikat ajalehele Financial Times. "Meil pole aimugi, kuidas nad seda tegid. USA alahindab Hiina sõjalisi edusamme," lisasid allikad.

Hiina tuumarelvapoliitika eksperdi Taylor Fraveli sõnul on USA raketitõrjesüsteem mõeldud sissetulevate ballistiliste rakettide hävitamiseks. "Hiina uued hüperhelikiirusega relvad lendavad aga madalamal trajektooril ja suudavad lennu ajal manööverdada. Seetõttu on neid raske jälgida ja hävitada," ütles Fravel.

Allikate teatel töötas raketi välja Hiina Lennundusakadeemia (CAAA). Tegemist on riigiettevõttega, mis valmistab Hiina kosmoseprogrammi jaoks raketisüsteeme ja rakette. "Hiljutine hiinlaste test näitab, et me peame hakkama tegutsema. Hiina armee on üha võimsam ja võib ohustada meie raketikaitset," ütles kongressi vabariiklasest saadik Michael Gallagher.
https://www.err.ee/1608372879/ft-hiina- ... ga-raketti
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Hüperhelikiirus

Postitus Postitas Kriku »

Augustikuise katse käigus tegi Hiina rakett kogu planeedile tiiru peale ja siis maandus. Sihtmärgist jäi seekord siiski puudu mõnikümmend kilomeetrit, ent lehe allikate sõnul oli katse üldiselt edukas ja näitab, et Hiina relvastus areneb USA-s eeldatust märksa kiiremini. „Meil pole õrna aimugi, kuidas nad nii kaugele jõudsid,” ütles üks valitsusallikas. Augustis tunnistas USA-Kanada ühise õhukaitse väejuhatuse juht kindral Glen VanHerck, et Hiina ülehelikiirusel liikuvate rakettide areng on USA kaitsevõimele suur väljakutse.

Raketi kohaletoimetamiseks kasutati Hiina kosmoseprogrammist tuntud kanderaketti Changzheng (Pikk Marss), mida saab sama hästi kasutada ka sõjalisel eesmärgil. Uue relva väljaarendamise eest vastutav Hiina aerodünaamika akadeemia allub samale teaduskonsortsiumile, kes arendab Hiina kosmoseprogrammi.
https://epl.delfi.ee/artikkel/94889947/ ... -sihtmarki
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Hüperhelikiirus

Postitus Postitas Gideonic »

Neist uudistest kumab läbi ka Pentagoni soovi karjuda "andke meile raha!". Puht füüsikaliselt on kõik avakosmoses lendavad (ja seal püsivad, näiteks planeedile tiire peale tegevad) raketid paratamatult "hüperhelikiirusel" lendavad.

Korrektsem oleks väita et tegu on täiustatud ballistilise raketiga mille lennuprofiil on vähe teine ja mille lõpptrajektoor ei ole ballistiline. Vastik vidin igal juhul aga mitte päris sama teema mis siin eespool räägitud
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Hüperhelikiirus

Postitus Postitas Gideonic »

Siin on päris hea visuaal sellest raketi trajekdoorist (punane) vs klassikaline ballistiline rakett (helesinine)

https://twitter.com/Joshua_Pollack/stat ... 7744923654
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Hüperhelikiirusega relvad

Postitus Postitas Kilo Tango »

Hüperhelikiiruse teema on selgelt üle müstifitseeritud. Näiteks on kõik MIRV lōhkepead tegelikult hüperhelikiirusel manööverdavad.

Algatuseks selline kena ülevaate artikkel USA kõikvõimalikest vastavatest programmidest:

https://www.sandboxx.us/blog/the-ground ... the-works/
Kasutaja avatar
Sho
Liige
Postitusi: 2908
Liitunud: 26 Jaan, 2009 18:45
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Hiina vs. USA

Postitus Postitas Sho »

Siin on vist ôige koht kuhu postitada.
Kui see nüüd just fake-news pole, siis peaksid ameeriklased päris ônnelikud olema.

https://tfiglobalnews.com/2022/01/27/to ... l-secrets/
Võtke teed ja tulge homme jälle..
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19210
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: Hüperhelikiirus

Postitus Postitas ruger »

USA sai 5 raketilaskjat pikamaa hüperhelikiirusega rakettide jaoks. Esimene üksus peaks olema lahinguvalmis 2023 aastal
"By the end of 2021, we had delivered five Long Range Hypersonic Weapon launchers [and associated equipment] to the US Army, and will support the fielding of.. the first #LRHW battery in 2023" ~ Dynetics
https://twitter.com/MIL_STD/status/1512928426310602758
Yeah basically an IRBM but with a boost glide vehicle capable of atmospheric flight that is many times greater than capable with a standard IR ballistic missile.
https://twitter.com/MIL_STD/status/1512929752364961794
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Hüperhelikiirus

Postitus Postitas Gideonic »

GE on on väidetavalt juba osaliselt katsetanud väga huvitavat ja ambitsioonikat hüperhelikiiruse projekti. Täisuuruses demo väidetavalt juba 2024:

https://www.geaerospace.com/press-relea ... t-rotating
So, if I understand correctly, it sounds like GE has successfully tested a turbine-based combined-cycle engine that incorporates:
1) gas turbine;
2) rotating detonation engine;
3) ramjet;
4) scramjet

🤯

Could in theory go from 0 to Mach 10+

Demo at full scale planned for 2024
Pilt
An artist's intepretation of a hypersonic vehicle. Photo credit: GE Aerospace

EDIT:

Siin lõim seletamaks TBCC mootoreid (Turbine-Based Combined Cycle):
https://threadreaderapp.com/thread/1268 ... 79876.html
Ever heard of a Turbine-Based Combined Cycle (TBCC) engine design? It’s a pretty fun concept that can conceivably provide air-breathing propulsion from take-off to hypersonic speeds. Basically you combine a turbojet and a ramjet/scramjet—read this thread for more info... #AvGeek
Ja siin analoogiline Detonation Engine'ite kohta:
https://threadreaderapp.com/thread/1293 ... 72704.html
Madis Reivik
Liige
Postitusi: 3321
Liitunud: 20 Dets, 2019 13:30
Kontakt:

Re: Hüperhelikiirus

Postitus Postitas Madis Reivik »

https://threadreaderapp.com/thread/1293 ... 72704.html

Keerake volumet juurde ja kuulake, täielik maaväline värk :)
Xender
Liige
Postitusi: 1699
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: Hüperhelikiirus

Postitus Postitas Xender »

Soovitan vaadata sellel teemal

Ma olin venelaste väidetavate aretiste suhtes kriitiline ning olen ka kõigi ülejäänute tegijate puhul samamoodi. Reaalsuses pole keegi ära lahendanud fundamentaalseid probleeme, kui me räägime päris hüperkiirusega juhitavast raketist :

kuidas lennata atmosfääris + mach 5 nii, et lennuvahend ära ei sulaks.
Kuidas pidada sidet plasmamulli sees
Ehitanud töökindla Scramjet mootori

Ameeriklaste realistlikumad projektid tunduvad olevat, mitte päris hüperkiirusega tiibraketid vaid kõige tavalisemad ballistiline rakettide edasiarendused, mis oma lennu lõpus teeb mõned manöövrid - täpselt nende poolt kantud lauglejad (glider-id) teevad. Mis omakorda on üsna küsitav kontseptsioon - jah, Hiinlastel on sellel asjal idee. Lennukiemalaevade ründamine, mille õhukaitset tuleb ületada. Kuid ameerika potensiaalsetel vastastel pole eriti selliseid sihtmärke - punkrite vastu poleks ta eriti efektiivne.

Sihtmärgi hind peab ka üsna krõbe olema, et neid tasuks üldse proovida niivõrd kalliste ja pool - eksperimentaalrelvadega rünnata.

Lisaks veel, suuremas jaos on tegemist kaotatud võidujooksuga, arvestades tahkete laserite arengut - mis on jõudnud 500KW juurde, siis arvatavasti selleks ajaks kui need 3 varemnimetatud probleemi suudetakse enam vähem rahuldavalt ära lahendada ning me võime rääkida päriselt hüperkiirusega atmosfääris lendavast, juhitavast ja manööverdavast raketist, on olemas juba ka paari MW laserid või isegi võimsamad.

Arvatavasti tahkete laserite areng teebki mõne aja pärast mitte ainult droonide elu keerukaks, vaid üleüldiselt ka ülejäänud kallima kraami lennutamise.
2korda2
Liige
Postitusi: 1595
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Hüperhelikiirus

Postitus Postitas 2korda2 »

Laseritega on see "pisike" probleem, et need neutraliseerib suurepäraselt lihtsalt udu, pilved. Egas asjata ameeriklased oma vastavat relvasüsteemi lennukile üritanud panna - pealpool pilvi on laseri jaoks oluliselt paremad tingimused.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Hüperhelikiirus

Postitus Postitas Kriku »

Mölderi uurimissuuna väljundiks on ennekõike reaktiivmootorite õhusissevõtusüsteemid.

„Lennundusinsenerid disainivad lennuki kuju ja arvutavad õhuvoolust selle ümber. Minu teooria võimaldab järeldada, milline kuju on lennukile vaja anda, et saavutada optimaalset õhuvoolust. Tänapäeval kasutatakse niinimetatud tagurpidi disaini, kus esmalt selgitatakse scramjet-mootorite baasil idealiseeritud õhuvooluste mudel ning selle põhjal sellele vastav masina kuju, mis annab soovitud õhuvooluse, näiteks 6–8Machise kiiruse juures, et õhuvool mootori küttekambrisse jõuaks kolme Machiga,“ toonitab teadlane.

„Sõjalises plaanis on tehnoloogia rakendatav kontinentidevaheliste tiibmürskude ehitamiseks. Need lendavad kolme meetri kõrgusel ega ole märgatavad silmapiiril enne maakera kumeruse ületamist, 10 sekundit ja on sul krae vahel. Näiteks muudavad sellised raketid mõttetuks suured emalaevad, sest neid pole võimalik kaitsta,“ märgib Mölder. Täpsemalt ei tea ta sõjandusest rääkida, sest valdkond on saladusega kaitstud. „Näen, mis sorti materjalides minu töid tsiteeritakse, millistel riikidel on huvi ja kus rõhud. Kõige kaugemale on jõudnud vast hiinlased, USA ja Venemaa on enam-vähem samal tasemel, järgnevad Saksamaa, India, Indoneesia, Itaalia, Prantsusmaa, ka Austraalias uuritakse ja Kanadas neist kõige vähem,“ loetleb Mölder.

Tundub uskumatu, et ühest eestlasest on saanud tippteadlane niivõrd kitsal, kuid strateegilisel tulevikku muutval alal.
https://maaleht.delfi.ee/artikkel/12025 ... utu-eelise
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist