Kas hädakaitse ?

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
LeBon
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 29 Juun, 2007 1:50
Kontakt:

Postitus Postitas LeBon »

Väga õpetlik lugu miks MITTE võtta tulirelva kaasa kui ei ole plaanis seda kasutada!
Mida siis valesti tehti?
Kruuda
Liige
Postitusi: 857
Liitunud: 12 Veebr, 2007 6:33
Kontakt:

Postitus Postitas Kruuda »

Ilma relvata, mõningase füüsilise vägivalla rakendamine kinnipidamise käigus oleks enam kui põhjendatav, ärandaja oleks politseile üle antud ja loodetavalt ka pisut õpetust saanud.
Relvaga aga ei olnud midagi peale hakata peale hoiatamise! Isegi kui to ärandaja ei oleks jooksu pannud vaid lihtsalt autost välja tulnud ja minema kõndinud poleks olnud mingit alust tema vastu tulirelva kasutada. Õnneks Manurhin sai ka ise aru, et autos viibiva päti mahalaskmine (mis maksumaksja seisukohalt ei olekski halb) ei ole arukas mõte ja tänaval järgi tulistamine suisa ohtlik. Seega sidus ta endal ise käed kinni relva kaasa haaramisega.
Kasutaja avatar
Basilio
Liige
Postitusi: 672
Liitunud: 08 Veebr, 2008 13:36
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas Basilio »

Kruuda kirjutas:Õnneks Manurhin sai ka ise aru, et autos viibiva päti mahalaskmine (mis maksumaksja seisukohalt ei olekski halb) ei ole arukas mõte ja tänaval järgi tulistamine suisa ohtlik. Seega sidus ta endal ise käed kinni relva kaasa haaramisega.
Õige küll, aga üks väike nüanss on asjal ikka juures. Kui herr Manurhin oleks läinud kangelaslikult paljakäsi pätti karistama ja see osutuks relvastatuks väitsa või millegi kangemaga, siis äkki me tema postitust praegu ei loeks? Võibolla oligi pätil julgestuseks midagi kaasas, aga ei julgenud välja võtta kui toru nägi? Seda me ei saagi teada ja parem vist ongi.
Nimi on Basilio, kõuts Basilio!
Gordon
Liige
Postitusi: 57
Liitunud: 22 Jaan, 2007 15:46
Kontakt:

Postitus Postitas Gordon »

Kruuda kirjutas:Ilma relvata, mõningase füüsilise vägivalla rakendamine kinnipidamise käigus oleks enam kui põhjendatav, ärandaja oleks politseile üle antud ja loodetavalt ka pisut õpetust saanud.
Relvaga aga ei olnud midagi peale hakata peale hoiatamise! Isegi kui to ärandaja ei oleks jooksu pannud vaid lihtsalt autost välja tulnud ja minema kõndinud poleks olnud mingit alust tema vastu tulirelva kasutada. Õnneks Manurhin sai ka ise aru, et autos viibiva päti mahalaskmine (mis maksumaksja seisukohalt ei olekski halb) ei ole arukas mõte ja tänaval järgi tulistamine suisa ohtlik. Seega sidus ta endal ise käed kinni relva kaasa haaramisega.
Täpsuse huvides: füüsiline vägivalla rakendamine ja füüsilise jõu kasutamine on erinevad asjad. Ma olen muidugi üpris veendunud, et Sa Kruuda pidasidki silmas füüsilise jõu kasutamist.
Kruuda
Liige
Postitusi: 857
Liitunud: 12 Veebr, 2007 6:33
Kontakt:

Postitus Postitas Kruuda »

Selliste oletuste tegemisega võib lõpmatult rappa minna Lp. Basilio, kurat seda teab kuidas oleks võinud minna. Aga oletame nuga... siis võiks ka oletada, et varas ei oska sellega eriti ümber käia, muidu ta ei varastaks ja kuna ta asub madalas, kitsas ruumis istuvas asendis on peaaegu kõik eelised sellel kes seisab ja omab vaba liikumisruumi. Tõsisematest löögiriistadest (torud, kurikad, jne.) ei oleks vargal ka mingitki kasu enne autost välja saamist. Püstolite „duell“ meetrisel distantsil... ehk lõpetaks siin :)

Kuna on tegemist vargaga siis poleks ka mõningane vägivald paha. Pärast politseile saab seda serveerida kinnipidamisel vastuhakuna ja sinu poolt jõu kasutamisena. Pole küll advokaat aga nii palju kui tean ei tekki probleeme jõu kasutamisega kuni kinnipeetav vastupanu osutab. Kuna peaaegu igasust liigutamist võib tõlgendada vastuhakuna siis oleks „mõistetav“ jõu kasutamine teolt tabatud varga suhtes seni kuni ta ei liiguta.
Kui Lp. Gordon oskab seda kuidagi juriidiliselt korrektsemalt serveerida siis pakuks endale ka huvi.
Serveerimisest selline suhteliselt värske lugu kus õnneks asi relvadeni ei läinud. Turva saatis baarist välja ühe pisut liialt nokastanud kliendi. Kurat teab kas ta kobises väljasaatmisel turvaga või mitte aga ukse taga andis turva talle korraliku laksu makku mille peale tuttav turval peaga nina sisse lõi. Helistas siis mulle ja küsis head advokaati enne kui politsei tuleb. Politsei tassis ta sealt teadvusetult veres pikutava turva juurest otse plate peale aga advokaat sai ta veel samal õhtul vabaks, seletades turva video salvestuse järgi, et kui inimest kõhtu lüüa siis anatoomiliselt inimene kummardub ettepoole ja see et turvamehe nägu ette jäi oli asjaolude kokkulangevus.
LeBon
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 29 Juun, 2007 1:50
Kontakt:

Postitus Postitas LeBon »

Kruuda, su mõttekäikudes on ju iva sees aga ükski sõna ei põhjenda siiski su seisukohta tolle Manurhini juhtumi asjus. Basilio seletas kenasti ära, et targem on alati minna taolisse situatsiooni relvastatult, sina aga lohutad, et äkki ei oska pätt noaga ümber käija.
Aga su järgmise lõiguga olen 100% nõus. Kuna seadusi meil pole, tuleb omakohut rakendada aga seda mõistusega. Nagu ka mingi teise teema all rääkisin: kui lööd tüübi südametäiega oimetuks ja põhjendad seda asjaoluga, et raibe ju ise ronis mu aeda vargile, oled ise süüdi kui seaduselt laksu saad. Sama tulemuse pluss boonusega (pätile osaks saava lisakaristusega) saab saavutada ka teisiti.
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Manurhin »

Mina lähtun põhimõttest, et iga pätti tuleb käsitleda kui relvastatud ja ohtlikku, kuniks pole tõestatud vastupidist. Hakata oletama, et ehk tal ei ole, ehk ta ei saa, ehk ta ei oska jne. võib olla iseendale eluohtlik. Poleks ma relva võtnud, no ehk oleks jah pätti natuke nuhelda saanud ja varsti kohtus selgitama pidanud, et kas oli ikka õige tollel nina veriseks lüüa. Või oleksin hoopis ise praegu haiglas ja mõtleksin, et milleks mulle relv kui seda tarvidusel välja võtta ei julgenud... Või istuks üks ema praegu surnuaias pingil värske haua juures ja mõtleks, et poisil oli ju relv, miks ta seda küll kaasa ei võtnud.
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
Kruuda
Liige
Postitusi: 857
Liitunud: 12 Veebr, 2007 6:33
Kontakt:

Postitus Postitas Kruuda »

Manurhin kirjutas:Mina lähtun põhimõttest, et iga pätti tuleb käsitleda kui relvastatud ja ohtlikku, kuniks pole tõestatud vastupidist.
Vabanda minu õelust aga varga üle istmete ronimine ja vastas uksest välja pääsemine peaks oluliselt rohkem aega võtma kui relva kätte saamiseks kuluks. Pealegi selle tegevuse käigus sa päriskindlalt ei näe kogu aeg tema käsi. Oleks to pätt relvastatud ja tahtnud relva kätte saada siis sinu kirjelduse järgi ta seda ka oleks saanud/jõudnud ja siis oleks püstolite duell meetri pealt... täitsa kinu kohe. Pole vast vaja mainida, leinavaid emasi ja seda, et selliselt distantsilt lastakse ainult teles mööda.
Võimalik, et ei tahtnud auto polstrit määrida hetkel kui sul oli olemas alus arvata, et ärandaja VÕIB midagi sinu vastu üritada ja just see oli põhjuseks mitte relva kasutada. Üldiselt tekkib normaalsel inimesel lihtsalt tõrge inimese pihta lastes.
See on ka põhjuseks miks kordan, ärge võtke relva välja enne kui olete veendunud vajaduses seda kasutada! Peale relva välja võtmist pole teil enam midagi muud teha kui hoiatada (ja mis siis edasi kui hoiatust ignoreeritakse?) või relva kasutada. Normaalne inimene lihtsalt lambist teist maha ei lase, pigem hoiatab ja siis veel hoiatab ja siis leiab põhjuse mika ta enam ei saa relva kasutada, sest see on veel kellelegi ohtlikuks muutunud.
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Manurhin »

Kruuda kirjutas:
Manurhin kirjutas:Mul just hiljuti oli juhtum, kui sihtisin esimest korda elus laetud relvaga meetri kauguselt kaagi pihta...
Väga õpetlik lugu miks MITTE võtta tulirelva kaasa kui ei ole plaanis seda kasutada!
Seadusliku enesekaitserelva omanikul polegi kunagi juba ette plaanis relva kasutada (v.a. lasketiiru minnes), vastasel korral oleks tegemist etteplaanitsetud mõrvaga. Igal võimalusel tuleb siiski HOIDUDA relva kasutamisest. Ent, kui situatsioon muutub ohtlikuks, on õigus seda teha. Aga millal/kas võivad sündmused ohtliku pöörde võtta, ei oska keegi ette ennustada. Seepärast tulebki loota parimat, ent olla valmis halvimaks. Ka tipptasemel käsivõitluskunste oskav tegelane, kes muidu mistahes "härja" väikese sõrme ainsa liigutusega oinasarveks keeraks, ei ole piisavalt kiire, et karata kõrvale kuuli eest, mille saadab tema poole teele tudisev kõhetu narkomaan. Relvaga relva vastu on ikkagi paremad šansid kui relva vastu kahe palja käega.
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
Kasutaja avatar
Basilio
Liige
Postitusi: 672
Liitunud: 08 Veebr, 2008 13:36
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas Basilio »

Vaidlustes selgub tõde... loodetavasti! :D
Üks huvitav küsimus tekkis. Sügaval vene ajal oli komme õunavarastest poisikestele jahipüssist soola p***e lasta. Seda on ikka mitmelt poolt loetud ja kuuldud ning üks vanem ekskolleeg olla väidetavalt ise ka kunagi laengu sinnasamasse saanud. Kuidas seadus sellise asja peale tollal vaatas ja kuidas praegu? Tegemist on ühest küljest tulirelva kasutamisega, mille reeglid on rangelt paika pandud. Teisest küljest ei ole tegemist surmava ega vigastava laenguga (no kui just silma ei lähe). Mida härrased arvavad?
Nimi on Basilio, kõuts Basilio!
Kruuda
Liige
Postitusi: 857
Liitunud: 12 Veebr, 2007 6:33
Kontakt:

Postitus Postitas Kruuda »

Võimalik, et olen vana ja praegusel ajal on teised kombed aga distantsil alla 1,5 meetrit usun, et mul oleks vastase vastu, kes mind just kirbul ei hoia vaid hakkab relva võtma, paremad shansid käsitsi kui ise ka relva võtma hakates.

Soola laksude kohta ei oska juriidiliselt midagi öelda aga üldiselt ei olnud miilitsal kombeks sellise jamaga tegeleda kui just korraldust ei olnud.

Kirjutan ohu situatsioonist relvadega kus kõhklus ja ebaprofessionaalsus läks maksma 2 elu. Aiamajakese uks lüüakse lahti ja sisenevad 2 maskides, veste kandvat ja kalashidega relvastatud meest. Üks jääb ruumis viibinud, tõstetud kätega meest valvama ise ringi vahtides teine asub kõrvalolevaid ruume kontrollima. Seljal paiknevast kabuurist saab püstoli kätte ka tõstetud kätega kui neid pea lähedal hoida. Lasu peale tuleb teine mees uksele vaatama :idea: 5,7 kuul läbistab ka ilma keraamilise plaadita vest aga nii väikeselt distantsilt ei ole vaja tabamus võimalusi suurendada kehasse laskmisega. See, et tüübid olid miilitsast selgub alles hiljem ja põhjus kas nad sattusid sinna lihtsalt röövimis eesmärgil või mingite juhiste järgi jääbki arvatavalt teada saamata. :roll:
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Manurhin »

Oma looga seoses märgiks ära, et kaagi nägemisulatusse jõudes mul juba OLI relv käes, kuul rauas ja kaitseriiv maas. Seega temapoolne relvahaaramiskatse oleks lõppenud teadagi kuidas...
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
Kruuda
Liige
Postitusi: 857
Liitunud: 12 Veebr, 2007 6:33
Kontakt:

Postitus Postitas Kruuda »

Manurhin kirjutas:Oma looga seoses märgiks ära, et kaagi nägemisulatusse jõudes mul juba OLI relv käes, kuul rauas ja kaitseriiv maas. Seega temapoolne relvahaaramiskatse oleks lõppenud teadagi kuidas...
Ohhh.... ja kuidas Sa teadsid, et ta relva ei haara? Ei ole võimalik, et said tema käsi kogu aega näha kui ta üle auto istmete ronis ja teiselt poolt uksest väljus. Võimalik, et sa ise usud, et oleksid kohe lasknud kui oleksid relva näinud aga normaalsed inimesed nii ei oleks suutnud toimida, pigem oleks otsitud alateadlikult ikka põhjuseid viivitada, ka sina tegid seda, sest ei saanud näha kas ta võtab relva või mitte ja see ongi hea, sest normaalses ühiskonnas ei ole vaja tapjaid.
Hea, et see lugu läks nii nagu läks ja loodetavalt pidi see ärandaja pärast pükse vahetama.
Kasutaja avatar
Basilio
Liige
Postitusi: 672
Liitunud: 08 Veebr, 2008 13:36
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas Basilio »

Kruuda kirjutas:Soola laksude kohta ei oska juriidiliselt midagi öelda aga üldiselt ei olnud miilitsal kombeks sellise jamaga tegeleda kui just korraldust ei olnud.
Ma ei räägigi miilitsast vaid puhvaikaga pensionärist-öövahist, kes valvas ntx õunaaeda. Kasvatuslikult olevat soolalaeng päris hästi mõjunud. Kolleeg olla pärast õunavargil käimist koos sõpradega pool päeva jões istunud et vähem kipitaks.
Nimi on Basilio, kõuts Basilio!
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Manurhin »

Kruuda kirjutas:
Manurhin kirjutas:Oma looga seoses märgiks ära, et kaagi nägemisulatusse jõudes mul juba OLI relv käes, kuul rauas ja kaitseriiv maas. Seega temapoolne relvahaaramiskatse oleks lõppenud teadagi kuidas...
Ohhh.... ja kuidas Sa teadsid, et ta relva ei haara? Ei ole võimalik, et said tema käsi kogu aega näha kui ta üle auto istmete ronis ja teiselt poolt uksest väljus. Võimalik, et sa ise usud, et oleksid kohe lasknud kui oleksid relva näinud aga normaalsed inimesed nii ei oleks suutnud toimida, pigem oleks otsitud alateadlikult ikka põhjuseid viivitada, ka sina tegid seda, sest ei saanud näha kas ta võtab relva või mitte ja see ongi hea, sest normaalses ühiskonnas ei ole vaja tapjaid.
Hea, et see lugu läks nii nagu läks ja loodetavalt pidi see ärandaja pärast pükse vahetama.
Esiteks, ma ei teadnudki, kas ta haarab relva või mitte. Kuna ei teadnud (ja polegi ju võimalik ette teada), olin valmis halvimaks stsenaariumiks.
Teiseks, kaagi käed olid mulle hästi näha, sest auto seisis täpselt tänavalaterna all. Ainult tüübi nägu jäi lae all rohkem varju.
Kolmandaks, relvastatud vastuhaku katse korral oleksin loomulikult tulistanud, selleks mul ju relv on, et vajadusel ennast kaitsta.
Aga sinu viimases lauses öelduga olen nõus küll. Ideaalses variandis oleks parim, kui pätt pärast pükste vahetamist ja kaineks saamist ka ise loost vastavad järeldused teeks, sest kes teab, kuidas võib järgmisel korral minna. Ju see püstolipauk jääb talle kõrvu kõlama surmani. Lisaks teadmine, et iga hetk võib kõlada koputus uksele ja järgneda sõnad: "Avage, politsei!".
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist