Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas vtl »

EOD kirjutas:Stardipüstoli modifitseerimine viisil, mis võimaldab sellest lahingpadruniga tulistada, on illegaalne...
Millise seaduse§ järgi antud tegevus (stardipüstoli toru läbipuurimine) keelatud on?

Ma ei ole jurist, seega ainult oletan ja tõlgendan.
* ReS järgi on relva valmistamiseks või ümberehitamiseks vajalik tegevusluba.
* Tulirelva osad on relvaraud, relvaraam, relva lukukoda, püstolikelk, trummel, lukk, padrunipesa, kaitseriiv, adapter ning muu tulirelva osa või varuosa, mis on spetsiaalselt tulirelva jaoks konstrueeritud ja vajalik tulirelva kasutamiseks. (minu sõrendus)
* Stardipüstol ei ole ReS järgi tulirelv ning selle osad ei ole spetsiaalselt tulirelva jaoks konstrueeritud.
* Midagi võiks ju välja lugeda järgmisest, ReS §21-st, mis ütleb, et:
"Tulirelva olulised osad on relvaraud, lukk, padrunipesa, trummel ja adapter.
Tulirelva oluliste osadena käsitatakse ka käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud osade lõpuni töötlemata toorikuid ja nõuetele mittevastavalt laskekõlbmatuks muudetud osasid, samuti muid esemeid, mida on võimalik nende valmistamismaterjali või konstruktsiooni ära kasutades üldlevinud tehniliste vahendite või tööriistadega töödelda, ümber ehitada või kohandada käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud osaks."

Kuna stardipüstoli valmistusmaterjal (§21-s mainitud sõna) ei võimalda stardipüstoli rauda ümber ehitada tulirelva oluliseks osaks, siis ei saa seda käsitleda ka relva olulise osa ega selle toorikuna. Seega võiks stardipüstolist viilida kasvõi vilepilli, kes saaks seda keelata?'
Ma võin ka plastikust mängupüstoli toru puurida selliseks, et sinna mahuks vintpüssi padrun - ega see pole ju ometigi keelatud?

Tähendab, ma oletan eelneva põhjal, et "stardipüstoli modifitseerimine lahingpadrunitega tulistamiseks" ei ole võimalik ja seega ei saa ka toru läbipuurimist käsitleda seadusevastasena. Isegi, kui mingi padrun (mida piiramata tsiviilkäibes niikuinii ei tohiks käes olla) seejärel pesasse mahub.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas Kriku »

Ebaseadusliku tulirelva valmistamine on ka sutspüssi tegemine. Tulemus ei pea kindlasti kvalifitseeruma mingiks korralikuks laialt levinud tulirelva teostuseks. Seadusega läheb vastuollu seade, millest on võimalik sooritada lasku - ükskõik milline ka poleks selle täpsus või ükskõik kui ohtlik see ka poleks laskjale. Kui stardipüstolit on modifitseeritud nii, et tulemusena on võimalik sooritada lasku, on see ebaseaduslik tulirelv.
taara
Liige
Postitusi: 835
Liitunud: 12 Jaan, 2011 21:13
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas taara »

Kui sa oled relva omanik (mida vtl peaks olema), siis peak teadma, mis on tulirelv. Kui ma oleks lubadetalituses tööl, siis ma võtaks vtl ette, et kas ta ikka on õigustatud relva omama/kandma.

Relvaseadus

§ 11. Relvade liigitamine

Relvad liigitatakse järgmiselt:
1) tulirelv – relv, mis on ette nähtud objekti tabamiseks või kahjustamiseks lendkehaga, mille suunatud väljalaskmiseks kasutatakse püssirohtu;


Karistusseadustik

§ 418. Tulirelva, selle olulise osa ja laskemoona ebaseaduslik käitlemine

(1) Tulirelva, selle olulise osa või laskemoona ebaseadusliku käitlemise eest, välja arvatud laskemoona ebaolulises koguses ebaseaduslik käitlemine, –
karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.


See, kas tegemist on tulirelvaga, teeb selgeks ekspertiis, mitte vtl. Stardipüstolit võid vilepilliks viilida, keegi ei keela, aga kui sa viilid sellest tulirelva, siis keelab.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas Leo »

Relvaseaduse mõte oli ilmselt jahutada igasugu iseõppinud relvameistrite innukust kahtlase kvaliteediga materjalidest relvi ehitada. Ajaloost on teada, et üks suitsuta püssirohule ülemineku eelduseks oli ka sitkemate terasesortide leiutamine, mis suuremale valule vastu pidasid. Musta püssirohu fännid räägivad, et musketid on suhteliselt ohutud, sest must püssirohi põleb aeglaselt ja kui liiga suur laeng panna eestlaetavale musketile, siis viskab lihtsalt osa põlemata rohtu rauast välja. Jama pidi siis olema, kui laengu ja kuuli vahele jääb tühik, seal võib ülerõhk tekkida. Samuti kui laetakse oluliselt äkilisema suitsuta rohuga.

Ma isiklikult taunin väga igasugu stardi- ja gaasipüstolite ümberehitamist, sest nende relvade osad ei ole täiesti kindlalt arvestatud padrunite ja kuulide survele vastu pidama. Pätid ikka vahel neid armastavad, eriti kui eesmärgiks on saada ühekordselt kasutatav relv kellegi tapmiseks või röövi korraldamiseks, siis on oluline ainult, et tukk pauku teeks ja kedagi ei huvita, kui relv kolmanda pauguga lõhki läheb, sest niipalju ei kavatseta lasta.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas Kriku »

Hm, kui nii mõtlema hakata, siis sutspüss tegelikult ei olegi... Suunatud lask on, aga ilmselgelt mitte mõeldud millegi tabamiseks või kahjustamiseks. Siis võib-olla on lõhkeseadeldis :write:
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas Walter2 »

Kriku kirjutas:Hm, kui nii mõtlema hakata, siis sutspüss tegelikult ei olegi... Suunatud lask on, aga ilmselgelt mitte mõeldud millegi tabamiseks või kahjustamiseks. Siis võib-olla on lõhkeseadeldis :write:
Sutsakas käib eestlaetavate alla, need ju vabas käibes. ReS ütleb ju et relvaks ei loeta eset, mis pole selleks ette nähtud (või kuidas see täpne sõnastus oli). Telliskivi pole ju relv, kuigi sellega saab inimese tappa. Sama on ju ka sutsakaga, mis sisuliselt on jupp toru. Püssirohi sutsaka sisse on samas piiratud käibega, vana must rohi seevastu vist mitte.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas Kriku »

Walter2 kirjutas:Sutsakas käib eestlaetavate alla, need ju vabas käibes.
Vabandan oma ignorantsust, aga kus see kirjas on?

ReS § 19 lg. 1 p. 5 järgi on kõik tulirelvad, välja arvatud keelatud tsiviilkäibega relvad, piiratud tsiviilkäibega.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas Leo »

Kui sutsakas on põhimõtteliselt lõhkeainet täis topitud toru, millel on sütik, siis see tundub täiesti lõhkekeha moodi olevat, ehk eriti paha ja keelatud ning pane mõni paksem juturaamat ja vahetusriided välisukse kõrvale valmis, hea kaasa võtta, kui kapo järgi tuleb.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas vtl »

taara kirjutas:Kui sa oled relva omanik (mida vtl peaks olema), siis peak teadma, mis on tulirelv. Kui ma oleks lubadetalituses tööl, siis ma võtaks vtl ette, et kas ta ikka on õigustatud relva omama/kandma.

[...]

See, kas tegemist on tulirelvaga, teeb selgeks ekspertiis, mitte vtl. Stardipüstolit võid vilepilliks viilida, keegi ei keela, aga kui sa viilid sellest tulirelva, siis keelab.
Justnimelt seda ma tahtsingi tõestada - seda, kas tegemist on tulirelvaga, teeb selgeks ekspertiis, MITTE ajakirjanik või politseinik, kes artikli järgi "esialgsetel andmetel" torust sisse vaatas.

Ehk ma ei õigusta mitte kuidagi ei seda jõmmi, kes paugutajaga vehkis ega ka põlve otsas tehtud relvi, mis võivad endale ja teistele ohtlikud olla. Aga samuti ma ei kannata ka ajakirjanduslikku iba stiilis, et "aga oleks võinud ka päris padrunid sees olla".
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas Walter2 »

Kriku kirjutas:
Walter2 kirjutas:Sutsakas käib eestlaetavate alla, need ju vabas käibes.
Vabandan oma ignorantsust, aga kus see kirjas on?

ReS § 19 lg. 1 p. 5 järgi on kõik tulirelvad, välja arvatud keelatud tsiviilkäibega relvad, piiratud tsiviilkäibega.
Mul pole hetkel ReS ees aga piiramata käibega olid enne 1870 a. valmistatud relvad või nende kaasaegsed koopiad (e. siis sisuliselt need mis ei kasuta tänapäeva padrunit). Või on jõutud seadust juba ümber teha? :)
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas Kriku »

Ei, aga ma ei ole nõus, et iga eestlaetav on tingimata mõne enne 1870. toodetud relva koopia. Koopia tähendab ikka seda, et on võetud mingi tollal eksisteerinud relv ja üritatud seda järele teha, mitte sama tööpõhimõtte kasutamine. Nii näiteks on väga kahtlane väita, et mõnd moodsamat rohtu kasutav eestlaetav relv sinna alla käib.

Arutelust koorunud küsimusepüstitus, et kuidas eristada tulirelva suundlaenguga lõhkekehast, on muidugi lahe :)
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas vtl »

taara kirjutas:Kui sa oled relva omanik (mida vtl peaks olema), siis peak teadma, mis on tulirelv.
Kriku kirjutas:
Walter2 kirjutas:Sutsakas käib eestlaetavate alla, need ju vabas käibes.
Vabandan oma ignorantsust, aga kus see kirjas on?

ReS § 19 lg. 1 p. 5 järgi on kõik tulirelvad, välja arvatud keelatud tsiviilkäibega relvad, piiratud tsiviilkäibega.
Relvaseaduse järgi ei ole tulirelv ei sutspüss, ega näiteks Remington 1858 musta püssirohuga tulistava revolvri tänapäevane replika. Viimane seetõttu, et ei lase padrunitega.

Esimese valmistamist ja käitlemist reguleerib lõhkematerjali seadus.
Teine neist ei tulista relvaseaduse §19 ja 20-s nimetatud laskemoona (ehk padruneid)

Allikas: Relvaseadus § 2. Seaduse kohaldamisala
(1) Käesolevat seadust ei kohaldata:
1) asjale, mis ei ole relvaks konstrueeritud või kohandatud, kuid mida on võimalik sellena kasutada;
2) enne 1870. aastat valmistatud tulirelvale ja selle koopiale tingimusel, et nendest ei saa tulistada käesoleva seaduse §-des 19 ja 20 nimetatud laskemoona;
5) lõhkematerjalile ja pürotehnilisele tootele osas, mis on reguleeritud lõhkematerjaliseadusega;

Edit: vahepeal oli paar posti lisandunud, mis osaliselt kirjutavad sama mõtet, mida ma siin kirja panin.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas Kriku »

Mulle on arusaamatu, kuidas saab tsiteeritud normi tõlgendada nii, et ts. käibes piiramise alus on tulistamine tänapäevaste padrunitega :dont_know:

1858 a. Remingtoni koopia käive pole piiratud, sest see on KOOPIA. Tänapäevaste padrunite kasutamine on piirav lisatingimus kopeerimise juures.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas vtl »

Kriku kirjutas:Mulle on arusaamatu, kuidas saab tsiteeritud normi tõlgendada nii, et ts. käibes piiramise alus on tulistamine tänapäevaste padrunitega :dont_know:

1858 a. Remingtoni koopia käive pole piiratud, sest see on KOOPIA. Tänapäevaste padrunite kasutamine on piirav lisatingimus kopeerimise juures.
Mina saan antud punktist aru nii, et kui mingi enne 1870. aastat valmistatud relv (või selle koopia) oli (algselt) disainitud kasutamaks padrunit, siis läheb relvaseaduse alla, aga kui tegu oli eestlaetavaga, siis ei lähe.

Padrunite ajalugu ulatub sinna 1800 algusesse välja
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Käsitöönduslik "relvatööstus" kaasajal

Postitus Postitas Walter2 »

Kriku kirjutas:1858 a. Remingtoni koopia käive pole piiratud, sest see on KOOPIA. Tänapäevaste padrunite kasutamine on piirav lisatingimus kopeerimise juures.
Tõenäoliselt oleks ka originaal 1858 a. Remingtoni kasutamine piiramata kui selliseid veel saadaval oleks. :) Mina loeks selle mittepiiramise küll terve mõistuse võiduks meie ReS puhul. See avab võimaluse oma hobiga tegelemiseks, samas tean juhuseid kus eestlaetavaid musta rohuga käivituvaid püsse on võetud ka jahirelvadena registrisse seaduskuulekate kodanike poolt, kuidas sellega jahti pidada oleks ning kas tulemus on ulukile vähem või rohkem piinarikas ei oska kommenteerida. Vahest arvestasid seaduseloojad et eestlaetavaga teha jõutav üks lask ei kujuta endast sellist arvestatavat ohtu mida peaks seadusega piirama, vahest polnud seaduse tegemise hetkel turul töötavaid eestlaetavate koopiaid ning musta püssirohtu (e. tegu suuresti nišitootega) et seda võiks seadusega hakata reglementeerima. Tegelikult vegeteerivad need musta puru püssid parajas hallis alas ning piisab vaid mingist ekstsessist sellise relvaga kui võivad minna samuti piirangute alla.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist