1. leht 92-st

tundmatu terariista tuvastamine

Postitatud: 31 Mär, 2004 23:25
Postitas benedict
Järsku keegi oskab määratleda antud terariista. Arvatavasti tsaariaegne. Küljel olev aastarv on kehvasti loetav ja jätab suure valikuvabaduse ( 1816-1846-1916-1946).

Pilt

Postitatud: 01 Apr, 2004 8:53
Postitas istorik
Esialgsel vaatlusel tundub tegu olevat tsaariarmees laialt levinud lühikeseteralise kahuriväelase mõõgaga, venepäraselt vist šaška või midagi sellist....., aga Sinu eksemplar on 30% tavapärasest lühem, ehk keegi on selle relva lõiganud sirgeks, teisisõnu teinud kergelt kaarjast löögiriistast sirgeteralise. Mul endal on selle relva originaal olemas, kahjuks pole aga fotot saata!

Postitatud: 01 Apr, 2004 11:26
Postitas OveT.
Tegemist on seatapu noaga, mis on olnud 1. MS vene kahurväelase mõõk.

Postitatud: 14 Apr, 2004 22:16
Postitas Arf
See jah I MS. Suht kindel. Selliseid tehti varem ka. Kuid siiski kalduksin üheksa poole teise aastaarvuna. mul pikaajaline arhiivimaterjalide töötlemise kogemus. Tavalist käekirja jne. enam lugeda ei oskagi. :oops:

Postitatud: 18 Apr, 2004 17:39
Postitas Che
Tegemist on vaieldamatult kunagise suurtükiväelase shaskaga, mida kasutati mitteohvitserkoosseisu poolt garnisoniteenistuses korrapidaja relvana ja paraadvormi elemendina Nõukogude armees kuni 1955 aastani.
Mõningast segadust tekitab vaid selle eseme valmistamisaasta 1918, mis viitab kas EV-le või Nõukogude Venemaale, sest vene valgekaartlased vaevalt ise siis enam midagi tootsid.
Samuti kasutasid analoogset eset ka Saksa süürtükiväelased, kuid täpsemaks hindamiseks oleks vaja sooritada käepideme vaatust.

külmrelva tuvastamine

Postitatud: 04 Mai, 2004 15:53
Postitas propatria
Fotol kujutatud külmrelv on algselt olnud I MS Vene armees suurtükiväelaste varustuse hulgas olnud bebuut (loodan, et eesti k nii seda sõna kirjutatakse).
Aastaarv on 1916.
Hiljem on ta kohandatud kasutamiseks mitmetel talutöödel... mille käigus ka otsast arvestatavalt lühemaks jäänud ja samuti terakuju muudetud.

Lugupidamisega Propatria

Postitatud: 06 Mai, 2004 10:59
Postitas gnadenlose
Mul on ka üks vana kooli tääk koos tupega. Pilti ei saa siia kahjuks lisada, aga tera on umbes 30cm pikk ja käepidama juures teral olevas õnaruses on kiri "BM 221". Ilmselt on tegu ka IMS-aegse relvaga, aga äkki keegi oskab nende piskude andmete järgi öelda, mis see ikkagi täpsemalt on?

Postitatud: 06 Mai, 2004 12:22
Postitas propatria
Ilma korraliku pildi ja täpsema kirjelduseta pole võimalik isegi väita, et tegu on täägiga.
Esmalt oleks ikka vajalik kasvõi joonis ja säilunud markeeringut (tähed, numbrid, relvatööstuse märgid jne) oleks soov näha, siis saab juba midagi öelda.
Kuna siin on tõesti hetkel piltidega opereerimine komplitseeritud, siis pildi olemasolul võib see saata e-kirja lisana aadressil: propatria@hot.ee
Olen alati nõus aitama.

Lugupidamisega ProPatria

Sooviks infot täägi kohta!

Postitatud: 15 Juun, 2004 10:21
Postitas Metatron
Tervitus!

Olen juba pikka aega nuputanud ühe oma täägi saatust. Öigemini küll seda, mis väeosad ja kus seda kasutasid ja kuidas see Saaremaale sattuda võis...
Väljalaskeaasta on tal 1920 nagu tera ühel poolele märgitud on. Tera teisel poolel on Alex Coppel Solingen - ilmselt siis Solingeni relvatehases ( ? ) tehtud?
Pilt
Selline ta siis on. Täpset pikkust ei oska hetkel öelda. Käin lõunal ära ja siis möödan üle.

Pilt
Väljalaskeaasta 1920 sõrmekaitse ühel küljel.

Pilt
Tera peal on kirjas "Alex Coppel" ja selle all "Solingen".
Mida tähendavad sõrmekaitsel olev tähekombinatsioon S.Br.IV 5 ?


Pilt
Pilt on tehtud täägi ülemisest servast. Vasakul olev must käepideme osa toetub relva raua alla. Oskab keegi öelda, mida võib välja lugeda tera seljal olevatest sümbolitest?

Täägil on olemas tupp vedrude ja nahkadega. Hetkel on tupp "remondis" - lasen sealt eemaldada aegade jooksul tekkinud väikesed mõlgid. Eespool näha olev mustus teral on õlist. Kui viltkäiaga üle lasta, siis hakkab ilusasti läikima :wink:

On kellegil veel sellist asjandust? Kui jah, siis kust see saadi? Ja ehk on midagi teada mis väeosad ja kus selliseid tääkekasutasid.



Lugupidamisega ja edu soovides,
Metatron

P.S.
Mingil põhjusel ei ole pilte näha :?
Piltide aadressid:
http://www.zone.ee/bliz/tk1.JPG
http://www.zone.ee/bliz/tk2.JPG
http://www.zone.ee/bliz/tk3.JPG
http://www.zone.ee/bliz/tk4.JPG

Postitatud: 15 Juun, 2004 19:45
Postitas -=Grenadier=-
See 1920, mis on märgitud terale ei ole minu teada aasta arv vaid lihtsalt mingi seerianumber...olen näinud ka näiteks 5629 numbriga...ja tegu peaks olema kõige tavalisema I maailmasõja aegse Saksa täägiga :wink:
vähemalt ma arvan nii :roll:

Postitatud: 15 Juun, 2004 22:33
Postitas kloss
Kui sellelt esimeselt pildilt pöörata tähelepanu täägi tagumisele otsale, siis tundub, et ta kõige tavalisem polegi. Seal paistab nagu miski sälk, mida tavalistel 98/05 tääkidel vist pole.

Postitatud: 15 Juun, 2004 22:40
Postitas kloss
Ok, see on siis nö Weimari vabariigi(I ja II ilmasõja vahelise perioodi) S98/05 saksa tääk :) Ning kusjuures see 1920 tähendab ikkagi tootmisaastat :)

Postitatud: 16 Juun, 2004 7:35
Postitas Metatron
Tervist!

Lukku, mis täägi relva alla kinnitaks, sellel asjapulgal ei ole. Nagu rms. Kloss 8) mainis on seal olemas sälk. Ilmselt on see siis luku asendaja.


Parimatega,
Metatron

tääk

Postitatud: 18 Juun, 2004 19:29
Postitas propatria
Tere!

Täägi käepideme tagaosa on tõesti eriskummaline. Kas seal puuduvad ka relva külge kinnitamise sooned?

Nüüd püüan vastata Metatron'i küsimusele täägi seljal olevate kirjete kohta.

Kroon ja W - I MS aegsetel relvadel olev Preisi sõjaministeeriumi vastuvõtumärk (Beschusszeichen), selle all on number 15(?) - see on valmistamise aasta = 1915.
Allpool olev märk peaks olema mingi arsenali märk.

Täägi käekaitse ühel küljel olev number 1920 on ilmselt relva number (sama number peaks olema taotud ka täägi tupe ülaosale), teisel pool käekaitsel olev "S.Br. IV" on lühend väeosa nimetusest.

Tervitustega ProPatria

Postitatud: 22 Aug, 2004 0:03
Postitas Che
Tervist,

Pakun, et 1920 näitab kõnealuse täägi tootmisastat, ilmselt on tegu sõdadvahelise ajastu toodanguga. Saaremaale võis ta sattuda seoses mõne Saksa tagala või julgestusüksusega. Kuna tegu oli ilmselt mitte rindeüksusega, siis oli viimaste varustus suhteliselt aegunud, sest palju kasutati isegi trofeerelvastust. Ajaloost on teada, et Saaremaal paiknesid 44 ndal ka Vlassovi armee üksused, kelle varustus oli suhteliselt juhuslik, siis võis see tääk olla isegi Vlassovlaste arsenalist. Olen isiklikult näinud inglise frentshi väga imelike venepäraste pagunitega ja käiseembleemiga POA(russkaja osvoboditelnaja armija). Üleüldse on mingite üksikute esemete kaudu raske leida seaduspärasust. Nii nägin Tashkendi turul 1986 a Nazi partei rinna või lipsul kantavat märki, kuigi Sakslased sinna kunagi ei jõudnud. Tuli välja, et kellegi isa oli selle sõjast toonud!!!.