www.militaar.net
http://www.militaar.net/phpBB2/

Tsiviilrelva padrunihülsid ja kuulid strateegiline kaup?!
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=41&t=42356
1. leht 1-st

Autor:  BlancoNegro [ 29 Aug, 2018 11:48 ]
Teema pealkiri:  Tsiviilrelva padrunihülsid ja kuulid strateegiline kaup?!

Teen oma uue teema, kuna tegemist on olulise probleemiga, mis peaks tähelepanu äratama kõigis, kes tellivad välismaalt oma relvale relvaloa alla mittekuuluvaid osi, tarvikuid ning sealhulgas laskemoona komponente (hülsse, kuule). MTA ja Välisministeerium on asunud nimelt seisukohale, et tsiviilrelvale välismaalt tellitavad varuosad või laskemoona komponendid on sõjaline/strateegiline kaup. Kui nüüd nende asutuste seisukoht kehtima jääb, siis kes iganes tellib endale välismaalt näiteks 9X19 hülsse, peab arvestama, et võib vabalt maksu- ja tolliameti hambusse sattuda kui strateegilise kauba ilma loata sissevedaja.

Nimelt toimus sündmus, kus kodanik tellis USA-st oma sport- ja jahirelvale kuule. Saabunud parti vintpüssikuule arestiti MTA poolt, kui ilma eriloata sissetoodud sõjaline kaup. MTA ametnike järgi kuuluvad laskemoona metallist osad (kuulid, padrunikestad, hülsid ning isegi gas check seibid sõjaliste kaupade nimekirja kategooriasse ML3. Seega vaja eriluba jne.

Kui nüüd vaadata strateegiliste kaupade nimekirja https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/12 ... lisa1.pdf# siis kategooriasse ML3 kuulub "ML1 kategooriasse ... kuuluvate relvade laskemoon ja laskemoona metallist osad". Sõjaliste kaupade nimekiri ütleb selge sõnaga, et "Kategooria ML1 ei hõlma relvaseaduse kohaselt tsiviilrelvaks loetavaid tulirelvi, nende lisaseadmeid ega nende olulisi osi, millele on väljastatud vajalikud load relvaseaduse alusel." Seega ei hõlma nimekiri ka sinna ML1 kategooriasse mittekuuluvate relvade laskemoona komponente, sest nimekiri hõlmab ikkagi nende relvade laskemoona ja laskemoona komponente, mis kuuluvad ML1 kategooriasse. Pandagu nüüd tähele, et MTA ja ka Välisministeeriumi ametnike arvates see nii ei ole.

Kas keegi on sarnase olukorraga kokku puutunud? Kas nüüd hakkabki nii, olema, et kui korjad lasketiirust endale padrunihülsse, siis on kõik ok. Kui aga juhtud Lätist pardunihülsse ostma või netist tellima (ilma eriloata), siis oled kohe ohtliku kauba ebaseaduslik sissevedaja... Arvamust võiks ka avaldada, relvade müügiga tegelevad ettevõtjad, kes seni relvaseaduse alusel on endale kaupa välismaalt hankinud. Kas on varem tulnud hankida ka strat. kauba luba?

Autor:  Leo [ 31 Aug, 2018 12:53 ]
Teema pealkiri:  Re: Tsiviilrelva padrunihülsid ja kuulid strateegiline kaup?

Osa laskureid kahtlustavad, et MTA ja välisministeeriumi uue algatuse taga paistavad relvade ja laskemoona maaletoojate kõrvad, kes on hakanud märgatavalt käivet kaotama, kuna palju ümberlaadimise komponente tellitakse ja tuuakse välismaalt, sest Eestis on hinnad reeglina kirvemaitselised. Samas ei saa välistada ka mõne ametniku era-algatust enda olemasolu õigustamiseks ja töö juurdetekitamiseks seaduseid teha. Arvestades kui vähe on Eestis tegelikult neid, kes kulude kokkuhoidmiseks suvatsevad välismaalt suuremaid koguseid tarvikuid tellida, siis peaks MTA nendele vähestele automaatselt strateegilise kauba käsitlemise load välja kirjutama laskespordi toetuseks. Ega see relvaomanik, kes aastas karbi või kaks lasketiirus laseb, ei hakka ennast vaevama välismaalt tellimisega. Soomes sellist strateegilise kauba asja ei ole minu teada ja posti teel tellida saab suhteliselt lihtsalt.

Autor:  Dr.Sci [ 31 Aug, 2018 15:50 ]
Teema pealkiri:  Re: Tsiviilrelva padrunihülsid ja kuulid strateegiline kaup?

Soome jahimehed ja laskesportlased olevat jah kahe käega pead kinni hoidnud kui kuulsid meie strateegilise kauba ja optika piirangutest (muide, kui nad jahile jälle tulevad on neil keelatud optika nagunii peal, vähemalt ei pea enam ütlema et summuti maha keeraksid). Aga ju see mõne ametnikutibi väärastunud arvamus äkki oli et laskesportlased hakkavad salajasi padrunitehaseid rajama omaenda eraarmeede tarvis. Igatahes ei ole ametnikkonnale esitatud järelpärimised senini vastust toonud.
Komisjoni (eks)liikmed on ka muidugi huvitavad...

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/