1. leht 4-st

Kaugemale laskmisest

Postitatud: 15 Apr, 2013 16:39
Postitas renard
Kas keegi kasutab laskmisel abivahendeid nagu ballistikakalkulaator või tuulemõõtja?

Re: Laskmine ja tuul

Postitatud: 15 Apr, 2013 23:46
Postitas Hydrazine
Selline rakendus nagu "Strelok" nutitelefonile. Androidi oma on tasuta, iFööni/iPäädi variant maksis vist raha isegi. Täiesti töötav tarkvara, tuult ta küll ei mõõda telefoniga, aga saad näidu sisestada kui sul on mingi näit kuskilt võtta...

Re: Laskmine ja tuul

Postitatud: 16 Apr, 2013 0:37
Postitas Satakas
mõned rakendused "mõõdavad" tuult kah. akustiliselt. s.t. kui kõvasti mikris kohiseb. midagi liialt usaldusväärset pole sealt muidugi loota aga parema puudumisel käib vast kah. ei pea just päris lambist oletama, saab vähemalt suurusjärgu piires teada.

Re: Laskmine ja tuul

Postitatud: 16 Apr, 2013 17:39
Postitas allatah
Mis distantsidele laskmisest me räägime? Selline tüüpiline Eesti poolkinnine maastik kuni 200m peale tavalise automaadi raudsihikuga lastes ei vaja minu arvates parandust. Kui laskesektoris just mingi orkaan ei mölla.

Pikemate distantside puhul tasuks tuulemõõtja kasutusel arvestada pigem seda, et vaadata mida ta näitab, vaadata kuidas loodus laskepositsioonis sellise tuulega liigub ning siis vaadata, kas loodus liigub samamoodi ka kogu distantsi peal.
Kunagi sai kasutatud http://www.jbmballistics.com lehte, aga ausaltöeldes ei oska öelda, mis selle eelis oli võrreldes muude lehtedega.

Re: Laskmine ja tuul

Postitatud: 17 Apr, 2013 8:40
Postitas Medusa
Kui vastata küsimusele, siis: jah, keegi tõesti kasutab erinevaid vahendeid ballistika- ja tuulemõju paranduste tegemiseks.

Vahendeid on igasuguseid, tuulemõõtjate puhul näonahast Kestrelini, ballistikakaardi jaoks kogemuslikust ja ise koostatust erinevate kalkulaatoriteni. Lapua oma on päris hea, http://www.lapua.com/en/customer-center ... ballistics, kui oma kuul valikus sees on (Androidi rakendus annab valiku vaid Lapua kuulide seast).

Re: Laskmine ja tuul

Postitatud: 17 Apr, 2013 12:28
Postitas MadMan
Sõltub, millest lasta. CG 200m tugeva külgtuulega kaldub kõrvale pea 2m.

Re: Laskmine ja tuul

Postitatud: 26 Apr, 2013 19:13
Postitas renard
Küsin sellepärast, et arendame Eestis tuulemõõtjat nutitelefonile. Algselt on see mõeldud lohelauduritele, tuulesurfaritele, purjetajatele, kuid kasutusvaldkondi on järjest juurde tulnud. Palju huvi on kuulda laskjate seast. Mõtlesingi, et uurin, kas siin on keegi, kes selliste asjadega kokku puutub, oleks hea sellel teemal rääkida.

Kui te ise kasutate tuulemõõtjat või ballistikarvutit, siis äkki jagate oma kogemust või teate kedagi, kes kasutab sellist? Igasugune nõu ja kommentaar on väga teretulnud :)

Seadet uudistada saab siin:

http://shakaon.net/
https://www.facebook.com/shakawind

Re: Laskmine ja tuul

Postitatud: 26 Apr, 2013 21:07
Postitas Satakas
jõudu ettevõtmisel aga minule jääb arusaamatuks, miks ma peaks ostma 70-taalase propelleri, millele on vaja juurdeveel telefoni (oletame, et mul pole telefoni) ja eraldi tarkvara (mis pro-versioonides on samuti tihtipeale tasuline) kui ma võiks osta täisfunktsionaalse tuulemõõtja 2-3x odavamalt?

argument, et eraldi tuulemõõtja on lisaballast, ei päde, sest need ei kaalu suurt midagi ja kõnealune propeller telefoni otsa panemiseks on ju samamoodi lisaballast.

AINUS argument oleks see kui propelleriga saaks tasuta kaasa tõeliselt laiahaardelise ballistikaprogrammi. aga siingi tuleb arvestada, et see sobiks ilmselt vaid sportlaskjatele. snaiper oma missioonile mingeid nutikaid naljalt kaasa ei tassi - saavad märjaks ja lähevad rikki või saavad põrutada ja lähevad rikki. samuti (kui nüüd veidi spekuleerida) eksisteerib võimalus, et vastane häkib end süsteemi ja saab gepsust teada, kus sa asud. kui aga gepsud ja andmesided välja lülitada, siis tekib omakorda küsimus, milleks üldse nutikat vaja? tippsnaiperitele on tipptasemel ballistikakalkulaatorid tuulemõõtjate, kaugusmõõtjate, baromeetrite, niiskusmõõtjate, termomeetrite ja muu vajalikuga nagunii juba olemas.

niisiis jääbki üle keskenduda vaid "tiirumeestele".

Re: Laskmine ja tuul

Postitatud: 26 Apr, 2013 22:09
Postitas EOD
Mistahes seade mõõdab tuult vaid mõõtmiskohas. Lennuväljal olevad tuulekotid (kui neid on mitu) näitavad paraku igaüks ise tuulesuunda ja -tugevust.
Samuti on laskeväljal mitu tuulelippu, mis tihtipeale näitavad erinevat tuult.
Seega Sataka argumendid on igati arvestatavad.

Re: Laskmine ja tuul

Postitatud: 27 Apr, 2013 15:00
Postitas renard
Tegelikult ei saa täisfunktsionaalset ja täpsuslaskjale kasulikku tuulemõõtjat 3x odavamalt. Lisaks tuulele on muid olulisi näitajaid ja kellel ei ole tänapäeval telefoni :lol:
Siin on üks huvitav analüüs sellel teemal: http://demigodllc.com/articles/windmete ... -shooting/

Re: Laskmine ja tuul

Postitatud: 27 Apr, 2013 23:51
Postitas allatah
Ma ei taha kuidagi leiutajate hoogu maha võtta. Nagunii ilma leiutajateta elaksime siiamaani koopas ja saaksime sooja ainult siis, kui välk mõne puu põlema paneb. Aga no lihtsalt ei kujuta ette, et peaks sellist asja kasutama. Võibolla olen ma aasta pärast teisel seisukohal, aga isegi kui keegi mulle selle täna tasuta annaks, vist ikka ei kasutaks. Seda suuresti eelpool mainitud põhjustel. Mobiil on tore asi ja sinna saab igasugu nutikaid funktsioone panna, aga on olukordi, kui ta on liigne ballast. Tuulemõõtjatesse on juba seetõttu kergelt negatiivne suhtumine, et nagu mainiti, mõõdavad nad ikkagi ainult ühes kohas seda tuult. Ma ei tea, kuidas merel surfaritega on, aga sellise vähe pikema maa laskmise puhul tuleks ikkagi pigem loodust vaadata ja tehnilisi andmeid peast teada. Kui on ikka vägev tuul suures ulatuses lennutrajektoorist ja kuuli lennusuunaga risti, siis tasub kitsa sihtmärgi puhul see lask ära jätta.

Kui laskuril on veel mingi perfektne maa-alune laskepositsioon, pole selle mõõtjaga midagi teha. Kuskil õpikus küll õpetati, et seiske püsti, kägardage A4 paberileht ja laske tal enda ette maha kukkuda. Sõltuvalt kukkumise kaugusest, sai siis kuidagimoodi tuule kiirust määrata. Aga nojah, kummalisel kombel pole veel näinud, et keegi niimoodi tuult mõõdaks :D

Küll aga, kui viitsiks asjaga mässata, kõike korralikult teha, siis kahtlemata proovi mõttes kuluks igale laskurile ära kogemus, kus ta teab tervel trassil puhuvat täpset tuult ja saab siis lasu sooritada. Aga kas selleks on vaja mingit lisavidinat telefonile või tõenäoliselt sama hinnaga eraldi tuulemõõtjat...
Lõpuks oled kaevikus, pead ühendama akupaki telefoni küljest lahti, et tuult mõõta, paned tuulemõõtja külge ja mõõdad tuult, siis pead veel mingi kolmanda mõõtmise telefoniga tegema, et näiteks laskude asukohta teada saada, kuskilt läheb veel miinide detoneerimiseks mõeldud juhe... Lõpuks kui on vaja rünnakule minna, on jalgade ümber selline juhtmepundar, et kukud pikali.

Re: Laskmine ja tuul

Postitatud: 28 Apr, 2013 0:55
Postitas Satakas
renard kirjutas:Tegelikult ei saa täisfunktsionaalset ja täpsuslaskjale kasulikku tuulemõõtjat 3x odavamalt. Lisaks tuulele on muid olulisi näitajaid ja kellel ei ole tänapäeval telefoni :lol:
Siin on üks huvitav analüüs sellel teemal: http://demigodllc.com/articles/windmete ... -shooting/
tegelikult saab küll. ilma mingi probleemita.

täisfunktsionaalne tuulemõõtja (mõõdab täiesti funktsionaalselt tuult ja teeb veel mõnda asja) maksab alates 20-25 dollarit. mida rohkem funktsioone tahad, seda rohkem ta muidugi maksab. keskmiselt on hind muidugi sama, mis sinu viidatud propelleril. aga ülalmainitud tippriistade hinnad algavad tõesti 500 dollarist ja ülemist piiri ilmselt pole.

siin tekibki teatud kahvel.

ühest küljest oleks selle 70-taalase vidina ja lisaks sobiliku appi ostmine odavam või vähemalt sama kallis kui keskmine tuulemõõtja aga kohe tekib küsimus: milleks? et panna mind seda ostma, peab kaasasolev soft olema niivõrd laiaulatuslik, et saadav kasu ületaks eraldi tuulemõõtja soetamise mõttekuse. siin aga tekib küsimus, et millega sa seda ülekaalu saavutada kavatsed? ainus variant oleks see kui su app hõlmaks suurema osa kasutatavate padrunite, püsside ja optiliste sihikute omapäradest, et juba enne tiiru minekut (jah, TIIRU - sest lahinguväljale su seade+app ei jõua!) saab laskur sisestada algandmed ning kohapeal teeb vastavalt tuulele vajalikud parandused ning nokib aina kümnesse.

siinkohal on muidugi see jämm, et kui tegu tõsise võistlusega, siis üldiselt on tuuleandmed tablool niigi näha ja mingit legoklotsi pole vaja kaasa tassidagi.

tõsisemaks soorituseks on sel vidinal aga ka tõsised puudused, mis lasketulemust mõjutavad: baromeeter (uuematel nutikatel on see küll olemas), niiskusemõõtja, termomeeter (telefonidele selle lisamine on mõttetus, mistõttu see laiemat kasutust leidnud pole), kaugusmõõtja (mõned appid suudavad tänu härra pythagorosele ja ta teoreemile enam-vähem ka kaugust mõõta).

kui neid vidinaid küljes pole, on tulemus praktiliselt mõttetu aga küllap leiab ka poosetajatest ostjaid - näiteks mõni lollim-rikkam jahimees vmt.

ühesõnaga: paljalt tuulemõõtjaga ilma muude oluliste lisadeta pole miskit teha. vidinad, mis mõõdavad tuult, on 2-3x odavamad ja 2-3x vastupidavamad välioludeks.

siinokohal soovitan ma soojalt midagi muud juurde mõtelda.

Re: Laskmine ja tuul

Postitatud: 29 Apr, 2013 10:29
Postitas renard
See tuulemõõtja ei olegi algselt mõeldud sõjaväe jaoks. Lihtsalt inimesed on huvi tundud seadme kasutamisest laskmisel ja mõtlesin kohalikus kogukonnas arvamust küsida.

Lisasensorid on arendamisel, hetkeversioonis on tuul ja temperatuur.

Leidsin ühe huvitava video sellel teemal: http://www.youtube.com/watch?v=kKamHymiZF4
Ning sõjaväele arendatud kommunikatsioon Lockheed Martinilt: http://www.lockheedmartin.com/us/products/monax.html

Kaugemale laskmisest

Postitatud: 05 Juun, 2017 20:12
Postitas M.R.
Ei oska oma küsimust kuhugi mujale paigutada.
Minu lektüüris on hetkel "Sõjalised prohmakad" ja leidsin sealt huvitava väite - Prantslaste käsutuses olid suurepärased Chassepot' vintpüssid, mis tabasid täpselt 1100 m kauguselt. 1100 m?? Aastal 1870? Kontrollisin vikist kah ja tõesti- efektiivne laskekaugus 1200 m.
Küsimus - kui juba tollal suudeti massiliselt toota püsse mis lasevad täpselt kaugemale kui 1000 m, siis miks see tänapäeval ikka veel nii imeasi on? Mina arvasin et olen kah pisemat sorti asjapulk kui suudan 800 m peale asjadele pihta saada, aga tuleb välja et 150 a. tagasi oli selline asi juba võimalik :dont_know:
M.

Re: Tarmo Männardi lollid küsimused.

Postitatud: 06 Juun, 2017 6:48
Postitas Lemet
Mis ta's nüüd nii imeasi, 1891. aasta Mossini kolmeliinise sihikuliseks laskekauguseks antakse ju lausa 2000 meetrit.... :dont_know: