Enesekaitse relvaga

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
iFly
Liige
Postitusi: 103
Liitunud: 14 Mai, 2012 20:52
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas iFly »

Veel salvemahust ja vajadusest selle järele. FBI on omajagu analüüsinud, kui palju tabamusi ikka vaja ja kuidas need mõjuvad - neil materjali ju jagub. Tulemused on veebist lihtsalt leitavad.

Piisavalt on dokumenteeritud juhtumeid, kus rünne jätkus ka pärast terve salve tühjendamist ründaja rindkeresse näiteks. Inimene on kuratlikult sitke eluvorm. Lisame siia koordinatsioonihäired ja muu stressiatribuutika ning juba võibki paarist salvest väheks jääda.
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas EOD »

Jah, tean neid juhuseid, kus näiteks .45 kuuli südamesse saanud inimene on veel üle tee läinud, autosse istunud ja alles seal surnud. Adrenaliin on võimas asi.
Samas tabamus väikeajusse lõpetab igasuguse tegevuse hetkega. Ka siis kui kurjategija hoiab relva vastu ohvrit, jääb lask tulemata, sest kõik lihased lõtvuvad hetkega.
Nii, et tuleb õppida täpselt laskma, mitte lootma suurele padrunitagavarale.
slider
Liige
Postitusi: 467
Liitunud: 02 Jaan, 2016 22:51
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas slider »

Proovisin leida ka üht videot, kus ründaja tungis garaaži kui mees autot parkis, seal nt oligi terve salvetäis (G19 vist oli) kõhupiirkonda meetri kauguselt, enne kui ründaja otsustas taanduda. Tabamusi oli kokku vist 10 kanti, surmavad ilmselt juba esimesed aga selgroog ja vaagnaluu jäi terveks ning narkojoobes zombi ei saanud esimestel sekunditel arugi ,et teda on tulistatud ja jätkas oma tegevust. Taandus korraks aga tuli mõne sekundi pärast tagasi ja jätkas rünnakut. See oleks siis see koht kus džentelmen oleks oma revolvrit hakanud ümber laadima aga kodanikul oli keskmine püstol ja asi lõppes siis kui oli juba 15. padrun kasutusel.

Pole kohanud lugema ega kuulma ründe tõrjunud isiku poolt, et "kuramus, seekord oli küll liiga palju moona kaasas".

Revolver on väga ok, kandke seda mis meeldib ja ärge siis kohe teist eelistust omavaid fanattidest ullikesteks tembeldage. Käisin autot pesemas ja ekstra panin 17+2 salve alla, kas nüüd hakkas täna õhtul sellest kohe kõvasti halvem olla? Kui nii oligi, siis olge rahulik, pole coronaviirus vaid üks tüüp kandis eriti ulmelist kogust moona.
mongol
Liige
Postitusi: 1296
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas mongol »

Uba pole väga salvemahus, vaid pigem jäi mulle siin mingi hetk mulje, kuidas mõni relvakandja elab natuke pilvedes ja end Batmaniks peab ja plaanib asuda kurikaeltega tõsistesse kontaktidesse. Ei saanud vaiki olla.
professional retard
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas vtl »

mongol kirjutas:Ära nüüd üle tooda ka palun ja loe EOD juttu uuesti. Eraisikuna ei hakka sa (või noh, tervemõistusliku relvaomanikuna ei tohiks vähemalt) mingitele kolmandatele konfliktudele (kontaktidele) vahele minema või pole sa lihtsalt tule all olnud ja seni oled lihtsalt hüpoteetilisel seisukohal, et tegelt julgeks küll.
Samas võid ju juveeliröövi peatada ja kiirreageerijatega kah ühepoolsesse tulevahetusse sattuda...
Mitu korda ma pean ütlema, ma EI PLAANI mingitele "kolmandatele konfliktidele" vahele minema, juveelirööve peatada, kiirreageerijatega võidelda või John McClane-i / Batmani mängida. Loodan väga, et mul ei ole mitte kunagi vaja relva inimese vastu kasutada.

AGA KUI peaks vaja minema, misiganes olukorras, ENDA JA OMA LÄHEDASTE kaitseks relva kasutada, siis sellel hetkel ma soovin, et see kaitse ei jääks moona puuduse taha. Relvaentusiasti ja sportlaskurina ma TEAN, mida tähendab see, kui sa oled närvis ja kiirustad, rääkimata sellest, kui tõelises kriisiolukorras peaks adrenaliin laes olema koos kõigi kaasnevate efektidega.

Toon siin ühe praktilise näite. Ühel kunagisel treeningul (ammu ENNE vabaduse väljaku noamehe mahavõtmist) sai simuleeritud noaga sinu poole jooksva kurikaela peatamist. Seesama instruktor jookseb külje peal, hoides märklehte kolmemeetrise kaika otsas sinu ees. Hetkel, kui märk hakkab sinu poole liikuma, pead sa hoiatama, relva haarama, laadima, soovitatavalt hoiatuslasu tegema ja lõpuks märgi suunas kaks lasku tulistama.
Ma TEADSIN, et tegu on mänguga. Ja mulle oli antud selged juhised, üks hoiatuslask ja kaks lasku märki.
Aga instruktor oli "sadist" ja "märk" jätkas minu suunas liikumist. Täiesti automaatselt ja instiktiivselt lasin veel ca 5 lasku otsa. Kuna märk ju jätkas minu poole tormamist. Ja primaarne eesmärk oli ju see sinu poole tormav "kirvega maniakk" peatada.

Kui keegi kirjutab, et 5 lasuline revolver on (üksiku inimese) peatamiseks küll ja küll ja rohkem pole vaja (pange veel paukpadrun ka esimeseks), siis mõelge veelkord. Te mõtlete, et pätt mõtleb nagu teiegi - nähes relva ta heitub ja loobub. Aga kui ta ei mõtle nii nagu sina? On ise ka nagu adrenaliinipomm. Võib-olla mingis alko- või narkojoobes. Ei tunne valu. Jookseb amokki.
EOD kirjutas:...Aga Sa ise mainisid Pronksiöö sündmusi. Mäletad Mustvee noormeest Dmitri Ganinit, kes tapeti noaga ajal kui märatsejad seal lähedal pubi ründasid ja selles viibinud inimesi reaalselt ohustasid? Tapjat ei leitudki, kuid võimalik, et selle mõrva taga oli mõni "Salisbury katedraalivaatajate" kolleeg. Nii väga oli Vene võimuritel vaja, et vähemalt mõnigi venelane hukkuks. Selles suunas arenesid ka eelnenud sündmused Tõnismäe samba ümber. Vägagi tõenäoline, et olukorda üritati eskaleerida eesmärgiga tekitada kokkupõrge, milles saaksid kannatada vene inimesed, eelistatavalt lapsed. Kuju äraviimine sundis aga kiirustama ja nii läks asi käest ära.
Kujuta nüüd ette, et keegi pubi külastajatest oleks paar 20-st salvetäit tühjendanud ründajate vastu. Kui juba ühest ebaselgetel asjaoludel toimunud tapmisest piisas Eesti riigi pikalt süüdistamiseks...
Jah, tagantjäreletarkus on täppisteadus. Aga sellel hetkel, kui loomastunud rahvamass peaks nugade ja kaigastega SINU või Sinu naise poole tormama, ei mõtle sa selle peale, kas Eesti riigi maine Venemaa silmis kannatab või mitte. Sa mõtled kõigepealt oma julgeoleku peale.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas EOD »

Jah, tagantjäreletarkus on täppisteadus. Aga sellel hetkel, kui loomastunud rahvamass peaks nugade ja kaigastega SINU või Sinu naise poole tormama, ei mõtle sa selle peale, kas Eesti riigi maine Venemaa silmis kannatab või mitte. Sa mõtled kõigepealt oma julgeoleku peale.
Ja Sind ei huvita, et just Sinu võimalikus hädakaitseseisundis tehtud lasud vallandavad konflikti, mida vastaspool just soovib ning milles hukkuvad tuhanded või kümned tuhanded? Tuletan veelkord meelde, et tõenäoliselt just see oligi VF võimurite plaan - provotseerida konflikt, milles hukkuksid vene inimesed ja seejärel viia sisse "rahuvalvajad vene elanikkonna kaitseks".

Aga jah - minagi eelistan enesekaitserelvana püstolit revolvrile. Samas inimesele, kes relvadega "sina" peal pole, soovitan pigem revolvrit, millega opereerimiseks on vaja omandada vaid üks sõrmeliigutus. :wink:
alfa hotel
Liige
Postitusi: 211
Liitunud: 08 Mär, 2018 21:14
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas alfa hotel »

vtl kirjutas:
Borja kirjutas:Samas seda, et keski padukohmakas (enesekaitse)relva omanik oleks kedagist kogemata maha lasknud - no sorry, ma ei mäleta ühtegi sellist keissi :roll:
Mõtisklesin antud teema üle ja tuli meelde üks mõne nädala tagune intsident ühelt lasketreeningult. Antud ülesande eesmärk oli harjutada enesekaitse-situatsiooni, kus sinu poole tormab noaga kurjategija ja sa pead haarama relva kabuurist, laadima ning sooritama võimalikult kiiresti esimese lasu ründaja suunas. Märgid rinnakõrgusel, distants 7 meetrit, laadimata relv kabuuris (padrunipesa tühi, salv ühendatud, nagu Eesti Relvaseadus ette näeb), harjutuse alguseks helisignaal, lasketaimer mõõdab aega esimese lasuni.
Rohkem detaile ei saa siin kahjuks rääkida, aga oluline on öeldud.

Pärast harjutuste läbiviimist märkide ees põrandalt mitmed killud väljas. Kuna ma filmisin kogu üritust, siis oli võimalik hiljem aegluubis kaadri haaval kerides tuvastada, kuidas täpselt need lasud toimusid ja kuhu oli suunatud relvaraud lasu toimumise hetkel.

Juhin siinkohal tähelepanu asjaolule, et tegemist oli kogenud laskuritega, kellel relvakäsitlemise motoorika juba nö. lihasmälus ja nad tulistasid oma esimese lasu ligi poolteist meetrit mööda põrandasse!
Loomulikult, harjutus toimus kiiruse peale ja sellest ka mõõdukas stress, aga tegu oli siiski rahuliku tiirukeskkonnaga, mitte reaalse kriisiolukorraga. Reaalses situatsioonis oleks betoonpõranda või kivisillutise korral oleks võinud sealt saada päris korraliku rikošeti tont teab mis suunas.

Lihtsalt statistika mõttes, esimese lasu ajad koos kabuurist haaramise ja laadimisega olid sinna 1.5...2.5 sekundi kanti.
Inimese jooksukiirus on ca 20-25km/h, sprintimise kiirus ca 30km/h. See on 8 meetrit sekundis ehk antud distantsilt jõuab noaga tüüp laskurini enne, kui viimane suudab relva haarata ja esimese lasu sooritada.
No sõbrad, kas endiselt arvate, et laskeoskus on ülehinnatud nõue?
Toimiv lahendus selliselt toimuva rünnaku tõrjumiseks on minu hinnangul siin veidi pikas videos (konkreetne osa @7:25): https://youtu.be/2fjMpn7JCJ0
alfa hotel
Liige
Postitusi: 211
Liitunud: 08 Mär, 2018 21:14
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas alfa hotel »

Samas inimesele, kes relvadega "sina" peal pole, soovitan pigem revolvrit, millega opereerimiseks on vaja omandada vaid üks sõrmeliigutus.
Inimesele, kes pole relvadega sina peal, on see väga ohtlik lahendus, sest ta teeb endale või kõrvalseisjatele kandmise ajal viga. Ja kui pole relvadega sina peal, siis ei tasu sellist vigurit enda hüpoteetiliseks kaitsmiseks üldse kaasas kanda, sest pigem muutub see konfliktiolukorras inimesele enesele ohtlikuks.
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas EOD »

Ehk selgitad, kuidas enesekaitseks kaasaegset, korralikku revolvrit kandev inimene, kes pole relvadega "sina" peal (pole mingi jõustruktuuri töötaja või laskesportlane), kuid on muidu igati tasakaalukas ja "hea närviga", ohustab relva nõuetekohase kandmise ajal end või kõrvalseisjaid?
Kriitilises olukorras muutub inimesele ohtlikuks pigem relv, mille ta küll välja võtab, kuid mille sihipäraseks kasutamiseks tal puudub otsustavus. Siis on tõenäoline, et tugevama psüühikaga ja domineerivalt käituv isik talt relva lihtsalt ära võtab. Kas see isik seejärel tapab "relvakangelase" ta oma relvaga või kutsub politsei ja esitab süüdistuse relvastatud ründes - mõlemad variandid on võimalikud.
alfa hotel
Liige
Postitusi: 211
Liitunud: 08 Mär, 2018 21:14
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas alfa hotel »

Ilmselt on siin oluline, kuidas mõista terminit “ei ole relvaga sina peal”. Mina mõistan seda nii, et inimene on vähese kogemusega, koba. Sel juhul ei ole tema ohutustehnika pigem mitte parimal tasemel ja kindlasti on kasin oskus ja otsustavus relva vajadusel kiirelt kasutada. Sellisel inimesele kanda revolvrit, mis on alati koheselt laskevalmis ei tundu mulle mõistlik ja sest just see ongi ohtlik talle endale ja ümbritsevatele. Oskuste ja otsustatavuse kasinus on aga ohtlik seetõttu, et olukorras võib relv sattuda kurjami kätte.

Ehk seega jään ikkagi selle juurde, et koba relvakasutaja (ei ole relvaga sina peal) ei peaks relva kandma. Relva kandmiseks on vaja olla temaga sina peal.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas Kriku »

seroi kirjutas:Ilmselt on siin oluline, kuidas mõista terminit “ei ole relvaga sina peal”. Mina mõistan seda nii, et inimene on vähese kogemusega, koba. Sel juhul ei ole tema ohutustehnika pigem mitte parimal tasemel ja kindlasti on kasin oskus ja otsustavus relva vajadusel kiirelt kasutada. Sellisel inimesele kanda revolvrit, mis on alati koheselt laskevalmis ei tundu mulle mõistlik ja sest just see ongi ohtlik talle endale ja ümbritsevatele. Oskuste ja otsustatavuse kasinus on aga ohtlik seetõttu, et olukorras võib relv sattuda kurjami kätte.
Aga püstoliga, mis ei ole kohe laskevalmis ja mida peab eraldi vinnastama - mille juures võib täiendavalt kobatseda - on see oht ju veel suurem?
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas EOD »

Kas inimene, kes on 20 aastat politseis või kaitseväes teenistusrelvana Makarovit kandnud, kõik kohustuslikud koolitused ja laskekatsed edukalt läbinud, on relvaga "sina"peal?
Aga pärast erruminekut ostab omale näiteks Walther PP, just selleks, et see harjunud relvale sarnane on ning siis ootamatu ründe alla sattunult vajutab kaitseriivi instinktiivselt alla.
Revolvriga sarnast viga põhimõtteliselt olla ei saa. Ei esine ka söötmishäireid ning tõrke puhul piisab vaid uuest vajutusest päästikule. Vaid viitega süttiv padrun võib trumli lõhki lüüa, kuid on väga ebatõenäoline, et see just hädakaitses juhtub. Muus olukorras on laskuril aega veidi oodata, hoides relva märgile suunatuna. Kusjuures minul pole revolvriga viitega süüdet ette tulnud, üks tuntud välisinstruktor lasi küll trumli lõhki. :(
alfa hotel
Liige
Postitusi: 211
Liitunud: 08 Mär, 2018 21:14
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas alfa hotel »

Mida sa tõestada üritad?

Ma ütlesin enne: “Ehk seega jään ikkagi selle juurde, et koba relvakasutaja (ei ole relvaga sina peal) ei peaks relva kandma. Relva kandmiseks on vaja olla temaga sina peal.”

Revolver on lihtsalt koba jaoks veelgi ohtlikum kui püstol. Mis siin nii keerulist mõista on?
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas vtl »

Ei saa mitte vait olla.

Üks ohtlikumaid liigutusi on laetud relva kabuurist haaramine (ja muidugi tagasipanemine). Kui seda teha ebakindlalt, kiirustades ja rabistades, võib soovimatu pauk kergelt ära tulla. Laetud revolver ON sellekohapealt ohtlikum kui püstol, mida kantakse Eesti Relvaseaduse kohaselt tühja padrunipesaga.

Kasutamise "lihtsust" kommenteeriks veel nii, et inimene, kes suudaks küll revolvri päästikut vajutada, aga püstolikelgu vinnastamine on juba liiga keeruline ei tohiks minu arvates üldse relva kanda.

Ja jutud sellest, kuidas revolver on ikka töökindlam, "ei anna tõrkeid" ega "ei kiilu kinni" ajavad mind soetusargumentidena iga kord muigele.
Esiteks ei ole püstolid enam need, mis sada aastat tagasi ja teiseks olen ka revolvritõrkeid ikka korduvalt näinud. Alates sellest, kui kinnas takerdus kuke vahele ja lõpetades sellega, kui trumli vahele sattunud sodi takistas uue lasu sooritamist.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas EOD »

Elementaarne ohutusnõue kõigi relvade puhul - "Ära pane sõrme päästikule, kuni pole valmis tulistama"! Kuni see nõue on täidetud ja relva haaramisel hoiad sõrme väljaspool päästikukaitset, ei anna ükski korras relv juhulasku, ka mitte maha kukkudes, esimese padruniga padrunipesas.
Kas valida püstol või revolver, on iga inimese vaba valik. Revolvri valimine ei tähenda, et inimene ei suuda kelku tagasi tõmmata. Lihtsalt ühele meeldib ema, teisele tütar, kugi toredad naised on nad mõlemad. :wink:

"Koba" ei suuda aga tõenäoliselt relvaeksamit sooritada, seega tema puhul pole relva klass üldse teema.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist