Enesekaitse relvaga

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas EOD »

Paugu heidutava toime vähenemist kompenseerivad kuhjaga trumlist paistvad kuulid, nagu märkisin. Esimene lask paukpadruniga kaitseb kohtukulli küünte eest. Teatavasti see lind suhtub hädakaitsesse relva kasutamisega vägagi negatiivselt.

Relva otstarve "enese ja vara kaitseks" on üldse meie riigi tingimustes väär. Mistahes vara kaitsmine relva kasutamisega (tulistamisega objekti pihta, hoiatuslasku ohutus suunas üldiselt relva kasutamiseks ei loeta, kuigi ka relva näitamine isegi kätte võtmata, mis loetakse põhjendamatuks, on karistusi toonud) toob relvaomanikule väga suure jama kaela.
mongol
Liige
Postitusi: 1296
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas mongol »

Tulevahahetused stiilis "külmiku taga kaks salve" las jäävad siiski filmidesse. Tavakodanikuna kangelast mängida pole mõtet, eriti kui lasketreeningutel on tulnud välja, et tegelikult nagu ei olegi võimalik või ei suuda..

Revolvri 5 pauku (2" Taurus näiteks) peaks lähikontaktis, kasvõi läbi tasku, piisvalt vaba momendi tekitama, et saaksin sääred teha ja muuks seda relva polegi vaja. Eelistan enesekaitserelvana just relvolvrit, käsitsemise lihtsuse ja tuleavamise kiiruse pärast.

Üldiselt igasugu ägedad kabuurid jms võiks jääda sportlastele, tavainimene võiks oma treeningutel lähtuda põhimõttest "train as you fight". Ehk kui enamjaolt käidki teksade ja bomberiga ringi, siis unusta oma iselaadivad kabuurid jms ära - saa hakkama nii nagu sa oma relva selles riietuses kannad ja treeni see sujuvaks. Rohkem mõtet relvaomamisel ja sellega tiirus mängimisel.
professional retard
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas EOD »

Väga õiged mõtted. Vajadus taktikaliseks ümberlaadimiseks võib reaalsuses tekkida vaid näiteks talumehel, keda oma kodus rünnatakse. Esimese paari lasu järel ründaja(d) taandub/taanduvad, kuid veidi hiljem üritab/üritavad uuesti. Vahepeal on aega relva ümberlaadimiseks.
Samal põhjusel on enesekaitse poolautomaatpüssidele lubatud kuni 10-ne padrunisalv sihipäraseks kasutamiseks täiesti piisav.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas vtl »

Kõik kriisiolukorrad ei ole paraku sellised, kus teed lähidistantsilt paar lasku teisele kõhtu.
Kui igat hädakaitse-olukorda saaks ette ennustada (mitu kurikaela, mis distants, kuipalju padruneid, mis kaliiber...), siis ma pigem väldiks üldse sinna kohta sattumist.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas EOD »

Kui teaksin ette, kus komistan ja kukun, puistaksin sinna aegsasti hunniku õlgi. :wink:
Ohuolukordi saab küll mingil määral ette näha ja ohtu ennetada. Veel nõuka ajal kui inkassatsiooniautodele kästi rohelised triibud maalida, oli mul ülemustega selle üle kõva vaidlus. Inkassatsiooniauto ei tohi millegagi silma paista, et sissesõitnud kurjategijate elu mitte lihtsustada. Loomulikult asjata, kuna käsk tuli Moskvast.
Teine teema oli, et ei tohi kasutada vaid ühte marsruuti, vaid neid peab olema mitu, et kurjategijatel poleks võimalust seada varitsus ajal ja kohas, mil autos on suurimad summad. Ei kuulatud, kuna see oleks logistika keerulisemaks teinud. Ja nii tapetigi inkassaator just varitsusest. :rip:
Aga ehk tood ka mõne näite, kus hädakaitses on suur salvemaht olukorra päästnud?
mongol
Liige
Postitusi: 1296
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas mongol »

EOD kirjutas:Aga ehk tood ka mõne näite, kus hädakaitses on suur salvemaht olukorra päästnud?
Kukerpallitades paugutades ja siis veel varjest varjesse liikudes kangelast mängides ikka :)
Päris stsenaariumi ei torkagi pähe peale John McClane'i torniseiklusi.
professional retard
taara
Liige
Postitusi: 835
Liitunud: 12 Jaan, 2011 21:13
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas taara »

Mulle küll meenub üks venelaste tulevahetus parklas, kus see kestis ikka mitu mitu lasku. Vähemalt üks ründaja jäi maha.
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas EOD »

taara kirjutas:Mulle küll meenub üks venelaste tulevahetus parklas, kus see kestis ikka mitu mitu lasku. Vähemalt üks ründaja jäi maha.
Ja mida tabasid möödaläinud kuulid? Või läksid kõik pihta, lihtsalt oli vaja palju tabamusi, et tüüp maha jääks?
taara
Liige
Postitusi: 835
Liitunud: 12 Jaan, 2011 21:13
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas taara »

Ei tea. Pole nii terav silm.

Pigem ütleks sedasi, et kui läheb tulevahetuseks, siis sa ei toksi täppi 10m kauguselt, kui keegi salve sinu suunas tühjendab. Hea oleks, kui rünne lõppeb 1-2 tabava lasuga.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36428
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas Kriku »

Heakene küll, aga kes jalutab ringi, püss enesekaitseks käes? Püstolil on lubatud pikem salv. Kui püss võetakse välja rünnaku puhul hoonele, siis võib sealsamas hoones olla ükskõik kui palju laetud salvesid varuks.

Pumba kohta see muidugi jah ei käi. Kuidas enesekaitseks mõeldud pumpa ühtlasi seaduskuulekalt ning eesmärgipäraselt hoida, ma ei kujuta ette.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas vtl »

mongol kirjutas:
EOD kirjutas:Aga ehk tood ka mõne näite, kus hädakaitses on suur salvemaht olukorra päästnud?
Kukerpallitades paugutades ja siis veel varjest varjesse liikudes kangelast mängides ikka :)
Päris stsenaariumi ei torkagi pähe peale John McClane'i torniseiklusi.
Teie sõbrad näete praegu hädakaitsena tüüpilist olme- või tänavatüli, a'la paar kaabakat norivad suitsu ja lasevad relva nähes ja/või hoiatuslasku kuuldes jalga. Jah, sellises olukorras on tõepoolest piisav üks 5-lasuline revolver, millega lähidistantsilt suunatud lask teha.

Ütleks, et selline olukord on liikumisaegade ja trajektoori valikuga suht-koht välditav, seega ma isegi ei näe vajadust igapäevaselt relva selleks otstarbeks kaasas kanda.

Aga näiteid? Kas need peavad olema juba (meil, Eestis) olnud olukordade põhjal või hüpoteetilised kuid võimalikud stsenaariumid?
Toome siis esimese näite - organiseeritud ja relvastatud röövimine. 90-tel küllalt ette tulnud, praegusel ajal õnneks vähem aga siiski. Tüübid lähevad kindla peale välja. Tulirelva kasutamine (nende poolt) tähendab teadlikult võetud riski ja seda, et vahelejäämise korral ootaks neid oluliselt karmim karistus. See tähendab ka seda, et ühe Taurusega neid enam ei heiduta. Politsei ei oota ka tavaliselt kõrval, vaid võib saabuda kümnete minutite pärast.

Möödunud aastal sai osaletud kursusel, kus õpiti autost laskma, autost põgenema ning kattetuld tegema, olukorras, kus tee on blokeeritud relvastatud tüüpide poolt. Ainuüksi fakt, et esimesed paar lasku läbi esiklaasi lähevad oluliselt teises suunas, tähendab seda, et sihtimispunkti tabamiseks on vaja sooritada vähemalt kolm-neli lasku samast august. Ah et millal sellist olukorda ette tuleb? Loodetavasti ei tulegi. Aga KUI tuleb, siis võiks salv täis olla ja varu ka taskus.
Mida turvalisem on praegu maailm, seda tõenäolisem võib ühel hetkel olla olukord, kus keegi tahab seda ära kasutada ja röövida näiteks väärtuslikku kaubalaadungit.

Järgmine näide - pronksiöö ja marodööritsemine. Nagu me mäletame, siis kõik on kena kuni selle hetkeni, kui esimene idioot viskab betoonist prügikasti vitriini. Peale seda valgub hullunud rahvamass kõikjale, kus midagi ripakile tõmmata saab. Kui Sa peaksid juhtumisi sattuma selliste sündmuste keskele ja kaitsema OMA vara ja inimesi, siis ei heiduta ka paar üksikut pauku. Ma pigem ei hakkaks 5-lasulist revolvrit väljagi võtma.

Mis võib marodööritsemise põhjustada? Rahvarahutused on meiemaal pigem erand, kui reegel. Õnneks ei ole me Rootsi, Prantsusmaa või Itaalia, kus inimesed iga asja peale tänavatele mässama tulevad. Aga kui meid peaks tabama kasvõi ulatuslik elektrikatkestus (jällegi täiesti reaalne võimalus), siis ei tööta paljud lukud, alarmsüsteemid, sidesüsteemid, rääkimata pangandusest ja kassadest. Hiljemalt kolme päeva pärast hakatakse rüüstama kõiki kohti, kust midagi võtta on.

Poliitiline provokatsioon. Vähetõenäoline, et idanaaber meile sõja kuulutab - see tähendaks sisuliselt sõda kogu läänemaailma vastu. Oluliselt tõenäolisem on see, et organiseeritakse väike lokaalne sisetüli. Liitlased vaatavad näpp suus pealt ja ütlevad, et need on mingid kohalikud Ida-Virumaa separatistid ja tegelege ise oma probleemiga. Praegu lapakas süles foorumisse kirjutades tundub, et see ei oleks nagu minu mure... kuniks ise nende sündmuste keskele ei satu. Loodan, et ei satu ja et selliseid sündmusi kunagi ei tule.

Aga kas ei peaks selliseks olukorraks valmis olema? Tsiteerin siinkohal ühte neljaosalist "naljapilti", mille originaal on mul kaduma läinud:
1) milleks sulle relv, kui on olemas politsei?
2) milleks sulle tulekustuti, kui on olemas tuletõrje?
3) milleks sulle esmaabipakk, kui on olemas kiirabi?
4) milleks sulle arst, kui on olemas patoloog.

PS. Selle "aitab sulle 5-lasulisest revolvrist küll" peale tahaks veel öelda - "milleks sulle 6-kg kustuti koju. Aitab sulle kilosest kustutist küll, ära mängi kangelast, kutsu tuletõrje!"
Viimati muutis vtl, 26 Veebr, 2020 6:46, muudetud 1 kord kokku.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas EOD »

Jah, ma olen ka läbinud koolitusi, kus õpetati hoonete "puhastamist", VIP-i kaitset, tegevust varitsusse sattudes ja mitmeid asju veel, kuid seda küll mitte, kuidas eraisikuna 20-lasulise püstoli ja paari varusalvega tõkestada automaatidega relvastatud jõuku, mis tegeleb juveelipoe röövimisega või linnavalitsuse vallutamisega.
Kas Sa tõesti Pronksiöö marodööride vastu plaanisid eraisikuna astuda, neid suure salvemahuga relvadest tulistades? Kui nii, siis vii oma relvad parem ise politseisse ära.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas vtl »

EOD kirjutas:Jah, ma olen ka läbinud koolitusi, kus õpetati hoonete "puhastamist", VIP-i kaitset, tegevust varitsusse sattudes ja mitmeid asju veel, kuid seda küll mitte, kuidas eraisikuna 20-lasulise püstoli ja paari varusalvega tõkestada automaatidega relvastatud jõuku, mis tegeleb juveelipoe röövimisega või linnavalitsuse vallutamisega.
Kas Sa tõesti Pronksiöö marodööride vastu plaanisid eraisikuna astuda, neid suure salvemahuga relvadest tulistades? Kui nii, siis vii oma relvad parem ise politseisse ära.
Ma "ei plaani" midagi. Ma räägin hüpoteetilisest olukorrast, kus sa oled nurka aetud ja sul on võimalus kas vastu tulistada või abitult rünnakuga leppida.
Mis vahet seal on, kas sa astud marodööride vastu eraisikuna, kaitseliitlasena või (abi)politseinikuna? Või tahad väita, et "eraisikud" ei või sattuda kriisikoldesse?

Kui sitt peaks ventikasse lendama ja marodöörid tahavad minu keldrisse tulla minu kriisivarusid revideerima, siis kaitsen seda ka vajadusel suure salvemahuga relvadest ja see on nii minu seaduslik kui moraalne õigus.
Viimati muutis vtl, 26 Veebr, 2020 6:45, muudetud 1 kord kokku.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
mongol
Liige
Postitusi: 1296
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas mongol »

Ära nüüd üle tooda ka palun ja loe EOD juttu uuesti. Eraisikuna ei hakka sa (või noh, tervemõistusliku relvaomanikuna ei tohiks vähemalt) mingitele kolmandatele konfliktudele (kontaktidele) vahele minema või pole sa lihtsalt tule all olnud ja seni oled lihtsalt hüpoteetilisel seisukohal, et tegelt julgeks küll.
Samas võid ju juveeliröövi peatada ja kiirreageerijatega kah ühepoolsesse tulevahetusse sattuda - kust krt nemad peaks teadma, kummal "poolel" sa peaks olema. Proovi mõnikord väljakutsele lennata ja kohale jõudes hetkega pilt ette saada, mis, kes, kuidas toimub. Vabaduse väljaku idika mahalaskmine oligi sellest osalt tingitud - tiim jõudis kohale ja pidi murdosa sekundite jooksul otsuseid järjest vastu võtma.. Eraisikuna sekkudes, mnjah, ei teakski, kuidas oleks läinud. Ei hakka isegi ette kujutama, mis oleks kuidas võinud olla - polnud kohal, ei ela unelmates.
professional retard
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Enesekaitse relvaga

Postitus Postitas EOD »

Sõjaolukorras marodööridele relvaga vastuhakkamine on omaette teema, selles osas olen täiesti nõus.
Aga Sa ise mainisid Pronksiöö sündmusi. Mäletad Mustvee noormeest Dmitri Ganinit, kes tapeti noaga ajal kui märatsejad seal lähedal pubi ründasid ja selles viibinud inimesi reaalselt ohustasid? Tapjat ei leitudki, kuid võimalik, et selle mõrva taga oli mõni "Salisbury katedraalivaatajate" kolleeg. Nii väga oli Vene võimuritel vaja, et vähemalt mõnigi venelane hukkuks. Selles suunas arenesid ka eelnenud sündmused Tõnismäe samba ümber. Vägagi tõenäoline, et olukorda üritati eskaleerida eesmärgiga tekitada kokkupõrge, milles saaksid kannatada vene inimesed, eelistatavalt lapsed. Kuju äraviimine sundis aga kiirustama ja nii läks asi käest ära.
Kujuta nüüd ette, et keegi pubi külastajatest oleks paar 20-st salvetäit tühjendanud ründajate vastu. Kui juba ühest ebaselgetel asjaoludel toimunud tapmisest piisas Eesti riigi pikalt süüdistamiseks...

Või Kaubamaja juures toimunud intsident, kus head soovinud kodanik ei orienteerunud olukorras ning tulistas hoopis inimest, kes pättide hulka ei kuulunud. Neil aga oli pärast lõbu laialt.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist