www.militaar.net
http://www.militaar.net/phpBB2/

Iisraeli relvaost
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=41&t=7359
1. leht 19-st

Autor:  Kapten Trumm [ 12 Jaan, 2007 11:07 ]
Teema pealkiri:  Iisraeli relvaost

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/a ... d=14754106

Avaldage arvamust

Autor:  Lupus [ 12 Jaan, 2007 14:11 ]
Teema pealkiri: 

Relvaostu kohapelt mõttetu möla . Kõik tehingud käivad paraku nii ,et vahendajad saavad oma osa . Ja ka altkäemaksud on sellistel tehingutel tavapärased üle maailma.
Teiste käest ei saanud Eesti aastal 1993 mitte mingei relvi! Israel oli ainuke kes oli nõus eestile relvi müüma. Ja mis neil relvadel viga on? 5,56 on igaljuhul nato standard .
Toomepuu on vanadusest sassi keeranud

Autor:  hillart [ 12 Jaan, 2007 15:26 ]
Teema pealkiri: 

NATO-l ei ole standardit. Aga see selleks.
Ja ajal, kui see relvaost tehti, oli võimalik pea-aegu samalaadseid relvi osta ka LAV-st, ning 1/3 võrra odavama hinnaga. Automaadid oleksid olnud paremad, kuna pakuti Iisraeli AR täiendatud ja moderniseeritud varianti (pisut pikem kaba, tugevdatud mehhanism jne.). Täpsemaid võrdlusandmeid võite ise näiteks Žuki kataloogist järele vaadata. Ja peamine - odavam oleks see äri tulnud kindlasti.
Kuid otsustati Iisraeli kasuks. Võib-olla olid mingil määral põhjuseks ka IMI poolt pakutud garantiitingimused ja tagavaraosade parem kättesaadavus.
Kuid Iisraeli relvad on igati korralikud ning täiesti maailma keskmisel tasemel vähemalt. Igatahes saime me need siis kätte ja need samad torud on ka tänapäeval täiesti konkurentsivõimelised.
Mida k..it enam seda vana paska üles keerutada.

Autor:  Roamless [ 12 Jaan, 2007 15:36 ]
Teema pealkiri: 

Sellest relvatehingust on minu mäletamist mööda militaar.net-is juttu olnud.
Peamine, mis on, et katselaskmistele toodi 7.62 kaliibriga Galil ARid, mille tulejõud avaldas EKV ekspertidele head muljet, kuid pärast kaste avades olid seal mingeil põhjustel 5.56 Galilid. Rääkimata Negevist, mis 7.62 versioon oleks hea relv (Minimi ja M249 analoog kui mu mälu ei peta), kuid Eestile tehti imelik katseeksemplar 5.56, mis salvest moona üldse ei võta, sest etteande nurk on liiga järsk, töötab ainult lindiga.
Mis puudutab hinda, siis ühe Galil AR hind oli tollase raha järgi röögatud 12-13 000 krooni, Apananski teenis iga relva pealt mingi 3-4000 krooni vahelt, kui mitte rohkem.
Kokkuvõttes juudi relvad ju täiesti asjakohased, miks muidu nendega Iraagis ja Afganistaanis ringi mütatakse.
Hillartiga nõus, mõttetu vana pasa üleskeerutamine, pealegi Eesti riik sai veel mingi 15 miljonit tagasi läbi Inglismaa kohtu valesti arvestatud kursi pealt.
Praegu mälu järgi kirjutasin, võib sisaldada faktivigu numbrilistes andmetes.

Autor:  ostius [ 12 Jaan, 2007 16:11 ]
Teema pealkiri: 

Ega ma fakte tea :oops:
Aga kuna kpt Trumm palus arvamust avaldada, siis palun väga!

Kuulujuttude kohaselt pakkusid relvi nii Israel, LAV kui ka Tšehhoslovakkia/Tšehhimaa. LAV kukkus ära puha poliitilistel põhjustel: apartheid polnud veel lõppenud ning Eesti maine pärast ei tahetud selle maaga tegemist teha. Kuigi jah: ralvad olid neil head ja odavamad. Tšehhid pakkusid küll käsirelvi, kuid ei suutnud muud kraami (raadiojaamad, rakmed, TT, ÕT) müüa. Kuna osta taheti ühe hankega kogu vajaminev varustus, langesid ka tšehhid välja. Mis alles jäi: juudid. Ega nende relvad halvad ole! Aga vahelt tehti ka, seda ei saa salata. :evil:

Tagantjärgi saab muidugi pikalt-laialt targutada, et oleks võinud teha nii või naa. Veel uhkem on muidugi vastu rinda taguda ja kiidelda, et vaat kui mina oleks seda asja ajanud, siis... Aga mina küll ei oska välja mõelda, et kuidas oleks saanud osta relvi ja varustust, kui müüjaid praktiliselt pole. Ainuke võimalus oleks olnud istuda nende Rumeenia ja Hiina neetud torude otsas, kuni riigi usaldusväärsuse tõus avanuks rohkem võimalusi. Kas mitte lätlased nii ei teinud?

Autor:  hugo1 [ 12 Jaan, 2007 21:07 ]
Teema pealkiri: 

Minu arvamus asjast on, et paljud, kes kritiseerivad seda relvatehingut unustavad tihti, mis ajad olid.
Seda, et LAV-st olevat ka relvi pakutud olena ma ka rahvasuust kuulnud, kuid mina olen kuulnud versiooni, et kardeti mingit tünga värki.
Allikas on naised saunas rääkisid :lol:
Mis sellest vanast asjast enam.
Minule Laar poliitikuna just sellepärast meeldib, et ta peaministritest ainukesena mõtleb tõsiselt riigikaitsele.
Vähemalt selline mulje on minule jäänud.
See postitus ei olnud valimispropaganda :lol:

Autor:  Kapten Trumm [ 12 Jaan, 2007 23:12 ]
Teema pealkiri: 

Toomepuu tundub on sellise maiguga, mille kohta N.armee kõnepruugis öeldakse "kontuzennõi".

Täiesti tühi lahmimine ja vandenõuteooriate keerutamine ilma ühtegi fakti esitamata, Einselniga paras paar.

Need "roostes ja lahingukõlmbatud" ÕT kahurid ju ometi töötavad ja neist lõviosa on käigus tänaseni. MAPATS raketi taolist ei suutnud ükski idabloki riik välja käia. Ja nagu hiljutised katsetamised näitasid, olid mõne aasta tagused metsa lennanud raketid ikkagi laskjate oskamatuse, mitte kavala vandenõu viga.

Raadiojaamade osas oli tsehhidel vaevalt midagi tõsiseltvõtavat pakkuda. Galililist olen ise küllalt lasknud, väga täpne ja korralik relv. AK-74ga oli märklaua tabamine tunduvalt probleemsem.

Praegu on olnud 3 jalaväerelvade suuremat tehingut
1. Rumeenia ja Hiina kõnts
2. Iisraeli
3. Rootsi sodi

Nende alternatiivide kontekstis pole vist paha.

Autor:  hummel [ 13 Jaan, 2007 11:56 ]
Teema pealkiri: 

Küllap selles relvaostus oli jah palju skandaalset. Samuti olid ajad ja seadused tol ajal ikka veel üsna segased. Küllap tuligi veidi mahhinerida, et asja kenasti sirgeks saada ja igasugustest pläkutajatest-targutajatest (a la Toomepuu) mööda minna ning midagi r e a a l s e t ära teha.

Fakt on aga see, et juudi relvad on head (v a ehk Negev), teenivad hästi ja tehing lõpptulemusena oli riigikaitsele kasulik. Algul kõik kirusid galjasid, et amortiseeruvad ja sitad jne, kui aga rootsi vanaraud kätte jagati ja galjad ära korjati, nutsid peaaegu kõik natukese aja pärast galille taga. Kalassi süsteem on ikka üle prahi asi igas mõttes! Ainult uuema aja kaitseväelased, kes vaid rootsi koluga kokku puutunud või lihtsalt harvem relva kannavad (näit KL või staabirotid), oskavad aerudele kiidusõnu omistada.

ZU-23-2 on ikkagi arvestatav relv olnud meie riigikaitsele. Ütleme nii, et kuni viimaste aegadeni polegi kaitseväel midagi rohkemat välja panna olnud. Mul pole meeles, palju neid sealt saadi, kuid minuteada oli/on enamik siiski täitsa laskekorras ja mittetöötavad "roostes" riistad saadi kauba peale, küllap varuosadeks.

Tampella malli miinipildujad, mida saadi vist u 30-40 tk (ajalehes vist oli mingi selline nr), on tänaseni kv ainsad kergemiinipildujad (jv-komp) ja minu arvates lasevad väga täpselt. Sel ajal olid need aga vähesed kv kaudtulerelvad üldse ja nendega pandi alus kv kaudtuleasjanduse arengule.
Kahju, et ühtki tankiromu ei suudetud muretseda... :P

Juudamaalt saime oma aja kohta praktiliselt tipptasemel PRC raadiojaamad (nii kantavad, kui käsijaamad), mis teenisid kogu kaitseväge igapäevaselt kuni käesoleva aastatuhande alguseni, kui muretseti käputäis (neid ei pidavat piisama isegi RA vajadusteks) Harriseid.

Üldse muretseti minuteada vist jalaväebrigaadi jagu põhiliselt jalaväerelvastust-varustust.

Leidsin ka väiksese lingi, kus kõik kirjas:
http://groups.google.com/group/soc.cult ... 1%3F&fwc=1

Isiklikult ma soodustaks isegi juudamaalt suisa relvade uue partii muretsemist.

Autor:  Kapten Trumm [ 15 Jaan, 2007 11:17 ]
Teema pealkiri: 

Selles newsgrupis on mingi teismeliste "relvaekspertide" kogu kritiseerimas. Galil on "unbeliveable bulshit" ja nii edasi :lol:

Autor:  metssiga [ 16 Jaan, 2007 17:30 ]
Teema pealkiri: 

Kas tõesti oli tollal LAV-i pakkumine odavam?? Nende relvade demolaskmiselt Aegviidus oleks nagu meelde jäänud (aega küll juba pagana kaua möödunud), et kõik kiitsid riistade kvaliteeti ja kahetsesid kõrget hinda.

Autor:  canislupus [ 16 Jaan, 2007 20:23 ]
Teema pealkiri: 

OT:Sergeide kiitjad läheks vist odaga ka lahingusse. Hea ja töökindel.

Autor:  Kapten Trumm [ 29 Jaan, 2007 13:59 ]
Teema pealkiri: 

Vietnamis ja Lahesõjas 1991 lasti enamik jänkide (lahesõjas ka muuude) lennukeid alla (vastupidiselt levinud arvamusele) ÕT kahurite abiga. Seejuures enamus olidki umbes sellel tasemel nagu sergeid on - visuaalselt sihitavad, mingi primitiivse laskearvestiga.

Seejuures osutusid sergeidest järgmise põlve kahurid (millal radar peal, nt ZSU-23-4 Shilka) ilma varahoiatuseta vähetõhusaks (suured radarid löödi puruks), kuna kahuri enda radari vaatlussektor on väga väike ja ilma eelinfota, kus täpselt sihtmärk tuleb, on see vähetõhus. Kinnisest masinast ei näe välja ka. Samuti annab radari töötamine otsekohe hoiatuse vaenlasele.

Sergeisid kasutavad soomlased ka - nemad üldiselt rämpsu ei tarvita.

Autor:  metssiga [ 01 Veebr, 2007 22:56 ]
Teema pealkiri: 

Mingi Hillart siin kirjutas, et NATOl ei ole standartit. Naljakas, olles ise aastaid tegelenud STANAG-iga. NATO standart on olemas, aga see pole automaat ega püstol, see on näiteks kütusetoru ots. Ja need on küll standardiseeritut.

Autor:  hillart [ 01 Veebr, 2007 23:51 ]
Teema pealkiri: 

Kuule, mingi siga (mets)! Ara aja mitte pilbast pikupidi lohki ega uldsegi mitte vajalikku kiusu! Saad ju ise vaga hasti aru, et siin on juttu relvadest ja nende kaliibritest jne. ja ka standardijutt oli vastavalt sellel suunatud.
Seega oli omal ajal sojavaelastele kangesti naljakas kuulata laiale uldsusele moeldud juttu nn. NATO standardist, millele pidid need Iisraeli relvad justkui kangesti vastama. Nii, et see ei saanud olla kuidagi pohjuseks just nende relvade valikul.
Ja puua ikka teemasse jaada. Kutusetoru otsad ei kuulu pormugi selle alla. Iisraelist kutusetoru otsi ei ostetud, kui uldse raakida Iisraeli "torude" vastavusest NATO standardile.

Autor:  metssiga [ 02 Veebr, 2007 9:12 ]
Teema pealkiri: 

Kas üldse oleks mõttekas vastata inimesele, kes ammutab oma teadmised Zhuki kataloogist?
Kirjutas Hillart - Seega oli omal ajal sojavaelastele kangesti naljakas kuulata laiale uldsusele moeldud juttu nn. NATO standardist, millele pidid need Iisraeli relvad justkui kangesti vastama -
Õigemast õige jutt, aga vastasin ikka lausa boldis kirja pandud väitele, et NATO-l pole standardit. On küll ja väga palju, tänaseks vist juba tuhandeid standardeid. Ja kordan veelkord vandenõuteoreetikutele - LAV-i surmakaupmeeste kraam oli kallim Iisraeli omast, sellepärast ka ei ostetud.

1. leht 19-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/