Esmaabi varustus

Kõik mis puutub ülejäänud militaarvarustusse...
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Esmaabi varustus

Postitus Postitas Leo »

Tänan dr Lemmingut, tahtsin ise sedasama kirjutada. Kui tampoon oleks nii imeliselt hea kuulihaava toppimiseks, siis sisaldaks IFAKid neid ka, kuid ei sisalda. Tampoon kõlbaks äärmisel juhul ninaverejooksu peatamiseks, kuid need on harva eluohtlikud. See jutt, et sobivaid pakke ei ole, on väga loll, enamik meditsiinivarustuse hulgimüüjaid müüvad mingi nime all ka IFAKit, mis on siis väikese tasku sisse pakitud CAT (või analoog), rõhkside ja hemostaatik, see on tavaliselt vere hüübimist soodustava ainega immutatud side, mis ongi mõeldud haavakanali sisse toppimiseks. Kui IFAK puudub, siis võib haava katta ükskõik millise puhta paberi või kangaga, oluline on verejooks peatada ehk vigastatud veresooned kinni pigistada ja žgutti ei tohi avada enne, kui ollakse kohas, kus on vahendid verejooksu peatamiseks, ehk haigla esmaabis vms.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Esmaabi varustus

Postitus Postitas Dr.Sci »

https://www.snopes.com/fact-check/tampo ... he-rescue/
Mingist allikast ma lugesin ka seda et tampoonid olidki esialgu mõeldud (kuuli)haavade esmaseks sulgemiseks. Ja ma ei eeldagi et keegi tampoonidega lõikehaavu, kriimustusi, põletusi raviks. Mitte et ma teeks maha kaasaegseid haavasidemeid jms, lihtsalt, teinekord pole muud ehk käepärast ja siis verd purskavale lahingukaaslasele öelda et mul on siin küll paar tampooni ja teipi, aga see ei ole teaduslikult soovitatud meetod, ning pealegi algavad leitnant Piretil peagi päevad, proovime parem sambla, ämblikuvõrgu ja lõhkikäristatud särgiga.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Esmaabi varustus

Postitus Postitas Leo »

Ma saan aru, et inimene, kes ei ole ninaverejooksust hullemat näinud, püüab kaasa mõelda, mis on hea. Pireti sidemed ja tampoonid, sammal ja kuivanud puulehed on kindlasti kusagil hädaolukorras ära proovitud, kahjuks eriti ei tööta ja abiks on ikka IFAKi sisu ning väljaõpe. Filmis on ilus vaadata, kui mõni naine särki käristab ja sellest sidet teeb, kuid reaalselt saaks seda kasutada ainult pindmiste (valusad, kuid tavaliselt mitte eluohtlikud) vigastuste katmiseks, nendega lihtsalt ei suudeta haava piirkonda sellist survet tekitada, et verejooks seisma jääks.

Ma otsisin siia ühe graafiku, kus on levinumate kuulide haavakanalite läbilõiked. Aeglane kuul peamiselt purustab kudesid enda läbimõõdu jagu, võibolla natuke rohkem, kiire kuul tekitab kuuli läbimõõdust oluliselt suurema haavakanali, mis kõik on täis rebitud liha ja veresooni, mis jooksevad verd. Kuulihaava puhul on tihti probleem augu leidmisel, sest nahk on sitke ja tõmbab kokku, nii et kuulihaavast võib olla näha ainult väike täke. Kui auk kinni panna, kuid veresooned jooksevad edasi, siis haavatu jaoks midagi paremaks ei muutu, verejooks jääb lihtsalt lihaste sisse ja sinna tekib verine muhk või paistetus. Hiljem ka põletik ja sepsis. Olen kuulnud AFGist lugusid, kuidas kohalike üksuste meedikud on läbiva kuulihaava kinni õmmelnud ja sealt on hiljem välihaiglas ohtralt hüübinud vere ja kudede sodi välja kaabitud. Elutähtsa esmaabi andmise puhul on kõik see, mis välihaiglas toimuma hakkab, hea teada, kuid kriitiline on hoida hingamisteed lahti ja verejooksud kinni, sest inimene, kes on õhupuuduses lämbub või verest tühjaks jookseb, sureb kindlasti ära mõne minutiga. Sellepärast ongi IFAK ja jao sanitaril neid natuke rohkem kaasas, et paremaid vahendeid ei ole siiani välja mõeldud.
Manused
military weapons wound channel pattern.jpg
military weapons wound channel pattern.jpg (38.98 KiB) Vaadatud 12894 korda
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Esmaabi varustus

Postitus Postitas Dr.Sci »

Leo kirjutas:Ma saan aru, et inimene, kes ei ole ninaverejooksust hullemat näinud, püüab kaasa mõelda, mis on hea. Pireti sidemed ja tampoonid, sammal ja kuivanud puulehed on kindlasti kusagil hädaolukorras ära proovitud, kahjuks eriti ei tööta ja abiks on ikka IFAKi sisu ning väljaõpe. Filmis on ilus vaadata, kui mõni naine särki käristab ja sellest sidet teeb, kuid reaalselt saaks seda kasutada ainult pindmiste (valusad, kuid tavaliselt mitte eluohtlikud) vigastuste katmiseks, nendega lihtsalt ei suudeta haava piirkonda sellist survet tekitada, et verejooks seisma jääks.
....
See jutt on pea ees lahtisest uksest läbi tormamine. Kui On Olemas Vastavad Vahendid siis tuleb loomulikult kasutada neid Vastavalt Väljaõpel Omandatud Oskustele. Kui Vahendid on otsas siis tuleb kasutada alternatiive - ja mõned tampoonid+paar tugevamat rullplaastrit ei kaalu ega võta suurt ruumi, erinevalt haavasidemetest, kuid võivad olla olulise tähtsusega verejooksu sulgemisel - kuid see kas on kasu või mitte sõltub konkreetselt kuulihaava iseloomust.
alari
Liige
Postitusi: 1607
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Re: Esmaabi varustus

Postitus Postitas alari »

Ma pole päris kindel, et 11 tampooni + teip võtavad vähem ruumi kui haavaside
Pilt
https://havokjournal.com/wp-content/upl ... 6034_n.jpg
11 tampons in a GSW model
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Relva käsitsemisel juhtunud õnnetused

Postitus Postitas metssiga »

metssiga kirjutas:Kui rahast kahju, siis võib proua tagant näpata menstruatsiooni tampooni, paneb läbiva haava kinni nagu naksti :D
Minu märkus oli muidugi meditsiiniliselt vähe rumal, loomulikult ei asenda tampoon tänapäevast IFAKi selle sisuga. Kuid siiski on neid niimoodi kasutatud, Rodeesia sõjas 1964-1979. Väidetavalt tulid sellise idee peale Rodeesia SASi operaatorid, st siis vaenlase tagalas ehk erandlikes oludes tegutsevad mehed. Samas ei olnud tampoonide kasutamine mingi harv üksikjuhtum. Kahjuks on sellest kirjutanud ja rääkinud ainult praktikud ise, mitte aga kunagised Rodeesia meedikud.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Kasutaja avatar
Doc_EST
Liige
Postitusi: 47
Liitunud: 14 Sept, 2014 10:23
Kontakt:

Re: Relva käsitsemisel juhtunud õnnetused

Postitus Postitas Doc_EST »

metssiga kirjutas:
metssiga kirjutas:Kui rahast kahju, siis võib proua tagant näpata menstruatsiooni tampooni, paneb läbiva haava kinni nagu naksti :D
Minu märkus oli muidugi meditsiiniliselt vähe rumal, loomulikult ei asenda tampoon tänapäevast IFAKi selle sisuga. Kuid siiski on neid niimoodi kasutatud, Rodeesia sõjas 1964-1979. Väidetavalt tulid sellise idee peale Rodeesia SASi operaatorid, st siis vaenlase tagalas ehk erandlikes oludes tegutsevad mehed. Samas ei olnud tampoonide kasutamine mingi harv üksikjuhtum. Kahjuks on sellest kirjutanud ja rääkinud ainult praktikud ise, mitte aga kunagised Rodeesia meedikud.
Ajaloo mõttes on loomulikult hea teada, mida eelnevalt on kasutatud. Ja kui sõnnik on ventikasse lennanud ja pole mitte midagi muud kasutada - ei särke, pükse, muud kangast siis jah, kasutad midagi muud, kasvõi tampoone. Aga see on pigem ekstreemsus ja ajalugu, mitte standard käitumine.
Dr. Lauri Lemming
KL Tartu malev, AKMK
Lõuna MKR arst
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Esmaabi varustus

Postitus Postitas Leo »

Rodeesia sõda peeti olukorras, kus riik oli rahvusvahelises isolatsioonis ja pankroti ääre peal, seega tuli kasutada kõike võimalikku ning kasutati ka, näiteks pandi käima oma laskemoona ja käsirelvade ning soomusautode tootmine. Ma millegipärast arvan, et see naiste tampoonide kasutamine oli pigem kellegi huvitav idee või isegi linnalegend, mitte mingi laiemalt levinud praktika. Needsamad Rodeesia kergejalaväelased ehk SAS, skaudid jne, olid tuntud selle poolest, et ei võtnud patrulli ühtegi juhuslikku või üleliigset eset kaasa. Ma väga ei usu, et nad ehku peale tampoone kaasa vedasid, pealegi, millised olid 1960ndate tampoonid? Seda ma usun küll, et häda korral kuuliauk marliga tamponeeriti ehk marlit täis topiti ja sama sidemerulliga või kasvõi seljakoti küljest võetud vööga kinni seoti, sest rõhksideme puhul on tähtis, et väljavool saab peatatud ja selleks peab haavale survet avaldama.

Teiseks, Rodeesia valgete teadmised lahinguvälja esmaabist olid ilmselt piisavad, sest oli palju inimesi, kes olid osalenud II ilmasõjas koos inglastega, lisaks toetas neid Lõuna-Aafrika. Kui nüüd teemasse tagasi tulla, siis üks parimaid ja väga odav esmaabivahend on kilepakendis steriilne marliiside, sest kilepakendist saab õhukindlat klappi ehitada. Selliseid võiks varuda endale mingi kotitäie, kestavad aastakümneid, mitte nii väga ammu jagati SKJ kordusõppused 1944. a toodetud marlisideme pakke EA-koolituseks, kuna olid kogu aeg kuivas ja puhtas kastis hoitud, oleks nendega saanud isegi päris haavu siduda suure häda ja paremate sidemete puudusel.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Esmaabi varustus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Eks neid tampoone on kasutatud nende imamisvõime pärast, aga minuarust sobiks neid tarvitada ikkagi kapillaarsete verejooksude puhul. Kuna tampoon kui selline ise haavale ju survet ei tekita (mis on suuremate verejooksude puhul vajalik), siis ilmselt idee kuuliauku topitud tampoonist jama hulka ka kuulub - vere kogus on suur, ületab tampooni imamisvõime ja kuna survet haavale (nagu juudisidemega) ei kaasne, siis ei peata seda jooksmist ka miski.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Esmaabi varustus

Postitus Postitas Leo »

Haavatule on tähtis, et veri oleks soontes ja käiks ringi, kui veri on haavaõõnes või maha või sidemesse voolanud, on ikkagi :rip:

Oluline meelde jätta, et verejooks on vaja peatada kudedele survet avaldades. Vere kogumine sidemesse ei aita haavatut päästa.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Esmaabi varustus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Iisraeli originaalne traumaside on ebays alates 4.22 USD tükist tasuta saatmisega. Ostes 5 tk korraga oli 17 dollarit. Müüja asub Iisraelis. Endale olen tellinud sealt. Mis rahaline motiiv tingib selle tampoonide jama?
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Esmaabi varustus

Postitus Postitas Leo »

Ma ei ole päris kindel selles, et originaalid maksavad 4,22 USD, kuid ehk mingitel tingimustel on see võimalik. Soomes on kõige odavamad pakkumised natuke alla 10 € + km. Kas see on 10 või 15 cm laiusega, neid esimesi ma eriti ei poolda, pigem käevigastuse jaoks, suuremaga saab alati väikest haava siduda, vastupidi ei ole võimalik.
alari
Liige
Postitusi: 1607
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Re: Esmaabi varustus

Postitus Postitas alari »

Nii odav on iisraeli lihtne sidemerull haavalapiga. See, mida maailma tunneb iisraeli sidemena (israeli bandage), on kallim - 10+ €. Tegemist kahe erineva asjaga. Verejooksu peatamiseks on see kallim kõvasti parem, see on ka see asi, mille kasutuselevõtt drastliselt vähendas lahinguväljal suremust verejooksudesse iisraeli sõjaväes.
Õige kraam:
https://www.google.ee/search?q=israeli+bandage&tbm=isch
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19210
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: Esmaabi varustus

Postitus Postitas ruger »

Sellest Iisraeli sidemest on olemas 3 versiooni. Suurem osa räägib sellest kallimast hallis pakendis sidemest, mis on autentne valges pakis tsiviilversiooniga. Samas hall ei paista lahinguväljal silma.
a)rohelises pakis-suht sarnane tavasidemega+marlipadi-ilma turniketita-hind 2,5 dollari ringis pakist
b)valges vaakumpakis tsiviilversioon valget värvi sidemega koos turniketiga-hind ca 5 dollarit
c)hallis vaakumpakis-militaarversioon-halli värvi sidemega koos turniketiga-hind ca 10+ dollarit.
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Esmaabi varustus

Postitus Postitas Leo »

See on väga loogiline selgitus, et maastikule sobivama värviga ja rõhksideme tegemist võimaldava konksuga maksab rohkem, seal võivad veel mingid silmaga raskesti hoomatavad nüansid olla, mis ajavad hinna üles, näiteks 5 a kasutuskõlbulikkust tsiviilsideme 1 aasta vastu. Tegelikult saab ka seda valget sidet edukalt kasutada, sest haavatu avastamisel või varjatuks jäämisel mängib sideme värv vähe rolli. Kui ma oleks mingi meditsiinivarustuse hanke eest vastutav, siis esimese ringi sidemed, mis inimestele põllule tasku lähevad, oleksid hallid, sest see on parim võimalik, samas väljaõppeks kuluvad ja teise ja kolmanda ringi sidemed, mis kusagil kompanii sidumispunktis kasutatakse ja alla valguvad, kui paremaid enam ei ole, võivad vabalt olla valged, kui hinnavahe on 2x.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist