Saapad

Kõik mis puutub ülejäänud militaarvarustusse...
Vasta
herman30
Liige
Postitusi: 1435
Liitunud: 16 Apr, 2008 18:19
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas herman30 »

Sokid on ka väga tähtis asi.
Ei piisa et sul on uhked hi-tec mis iganes tex sappad kui jalas on halvad puuvill-sokid.
Bjorn
Liige
Postitusi: 439
Liitunud: 06 Dets, 2005 21:11
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas Bjorn »

Uhh kurja, kust nüüd alustadagi.

Sokid - siiamaani ikka kõvasti kriitikat saanud teema. Nõustun täielikult. Praegu laost välja võetud on nagu kondoomid. Ühe korra kasutad ning siis venitad otsast maha ja viskad minema. Täiesti mõttetu riigiraha kulutamine. Hetkel on siis õhukesed niidisokid, vahepealsed pool soojad sokid ning villased sokid. Villased on talvel kindlasti vajalikud. Suvel niidisokk ka, kuid kvaliteetne! Need poolsoojad on küll nii "rõba ni masja". Need võiks korralike froteesokkidega või odavamate matkasokkidega asendada. Jah on küll kallim, kuid õigesti valides ei tule vahe nii hull. Meeles peab pidama, et kvaliteetne sokk kestab ikka kordades kauem ning on sealjuures kordades mugavam, kuid eespool kirjeldatud preservatiiv.

Kattesaapad ja sisesokid. Overboots on idee ja disaini poolest hea. Küll aga on üks hea küsimus - mis siis kui pead pikalt ja rasketes maastikutingimustes nendega liikuma? Isiklikult olen näinud pealt varianti, kus metsa minnes ei jõudnud omanik ära kiita, kuid õhtuks oli juba ebareaalne nendega käia. Vajusid ära ning väsitasid jalga. Nokian kummikuga väsitab ka jalga, kuid vähem. Sealjuures on ka kindlasti mugavam ja külmakindlam. Olen proovinud ka erinevaid Goretex sokkide lahendusi. Nii ja naa. Ega ikka väga mugav ei olnud küll. Reaalsus on see, et läksin tagasi korralik saabas + korralik sokk ning vajadusel vahetan piisavalt tihti.

Saabastest - saabas võib hea olla, aga nagu ennemgi mainitud, siis 50 kraadises erinevuses on palju tahetud, et üks ja sama saabas pandav oleks. Toetan ideed kahele paarile saabastele - suvine "panama või džungli" saabas õhuavade ning rohke riidega ning talvine saabas äravõetava sisevoodriga. Kui ma ei eksi siis Wellco või Belleville tegi täpselt sellist mudelit, mida paar tuttavat on taevani kiitnud. Vooder väljas on kerge hingamisruumiga kevad-sügis saabas kui esimene/viimane lumi maas on. Vooder sees, siis on tõsine miinuse saabas. Loomulikult täisnahk ning hinna mõttes ilma goretexita. Reaalsus on see, et 80% kasutajates nagunii ei saa/taha/oska/suuda goret hooldada, et see kestaks. Sellele juurde õige sokivalik ning päris heaks saab juba. Ise kasutan hetkel Haixi ning rohkem rahul ei saa olla. Siinkohal on palju kinni ka jala kujus ja saapa disainis. Kui KV juba tuhandetest paarides tellimust esitab, siis võiks tõsiselt kaaluda ka kitsa ja laia liistuga valiku sisse toomist. Endal kitsas jalg ning tänu sellele Haix istub suurepäraselt ning enamik EKV kasutusel olevast - Alpina, Samelin loksuvad jalas ning ei saa ideaalset tulemust. Samas paljud kogukamad poisid on väga laia jalaga ning kas hõõruvad jala ära või käivad saapa puruks, sest saapa kuju ei vasta jala kujule. See saabaste teema on ilmselt lõputu. Ideaalne valik on alati isiklik ning ei sobi kõigile.

P.S. Saabaste hanke kirjeldamisel on vaja ikka ranged garantiinõuded sisse kirjutada. Näiteks, kui peaks Magnum võitma hanke, siis pakun, et ca 50% saabastest vahetatakse esimese kuue kuuga välja. Olenevalt mudelist laguneksid kas alustald tükkideks, irduks tald saapast, laguneks nahk murdekohast katki või tekiksid liimi püsimise mured. Kõike nähtud ja kogetud.

Samuti ei tahaks näha neid ägedaid Leedu? saapaid, mille tallad olid osadel Kaitseliidu poistel lahti esimese metsas käiguga. Hõõrumisest ei hakka rääkimagi.

Lõppsõna: sokkide kohapealt on vaja tõsist tööd teha. Saapad võiksid olla kahes eksemplaris - suvi + talv. Overboots vajab väga põhjalikku testimist, enne kui heaks kiidetakse. Pigem pakun välja, et overboots ei ole teemaks, pigem kummik, kuid ehk mõni veidi odavam ning kergem/väiksem lahendus. Siiski vildiga paluks. Vilt on teadmatusest üks alahinnatumaid elemente talvel.
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas Ugri »

Lõppsõna: sokkide kohapealt on vaja tõsist tööd teha. Saapad võiksid olla kahes eksemplaris - suvi + talv. Overboots vajab väga põhjalikku testimist, enne kui heaks kiidetakse. Pigem pakun välja, et overboots ei ole teemaks, pigem kummik, kuid ehk mõni veidi odavam ning kergem/väiksem lahendus. Siiski vildiga paluks. Vilt on teadmatusest üks alahinnatumaid elemente talvel.
Peab nõustuma. Nii nagu riietuse osas toimib kõige paremini kihiline lahendus ehk vastavalt vajadusele saab kasutaja kas lisada või eemdaldada kihte nii oleks ka jalakatetega ehk sokk/sokid oleksid esimene ja teine kiht. Kaitseväe kogused on nii suured, et ka jaekaubanduse suhteliselt kalleid sokke saaks mõistliku hinnaga, seega hinda ei ole vaja karta. Samuti ei ole kummikute hind väga oluline, sest Nokia kummik on üsna hävimatu varustuselement ja praegu kasutusel olevaid kummikuid saavad võibolla isegi me lapselapsed ajateenistuses kanda. Viltsisusid tuleb muidugi vahetada. Vilti hindavad mu meelest kõik, kes on pidanud talvel alla -20C põllul toimetama.
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas Ugri »

Kui ma ei eksi siis Wellco või Belleville tegi täpselt sellist mudelit, mida paar tuttavat on taevani kiitnud. Vooder väljas on kerge hingamisruumiga kevad-sügis saabas kui esimene/viimane lumi maas on. Vooder sees, siis on tõsine miinuse saabas.
Kas oskad mingit linki visata? Ma üritasin otsida, kuid ei leidnud.
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas Ugri »

Kattesaapad ja sisesokid. Overboots on idee ja disaini poolest hea. Küll aga on üks hea küsimus - mis siis kui pead pikalt ja rasketes maastikutingimustes nendega liikuma? Isiklikult olen näinud pealt varianti, kus metsa minnes ei jõudnud omanik ära kiita, kuid õhtuks oli juba ebareaalne nendega käia. Vajusid ära ning väsitasid jalga. Nokian kummikuga väsitab ka jalga, kuid vähem. Sealjuures on ka kindlasti mugavam ja külmakindlam. Olen proovinud ka erinevaid Goretex sokkide lahendusi. Nii ja naa. Ega ikka väga mugav ei olnud küll. Reaalsus on see, et läksin tagasi korralik saabas + korralik sokk ning vajadusel vahetan piisavalt tihti.
Saapakatted on meil tõesti nii uus teema, et see vajab tõsist kaalumist. Pikemad rännakud jne... Ma mäletan, et 2 Soome meeskonda käisid oma Nokia kummikutega terve Erna retke rõõmsalt läbi. Saapakatete jaoks oleks vaja mingit sarnast kogemust. Saapakate kui välimine kaitsekiht ei peagi muidugi olema selline, millega sõdur käib 100km ja tunneb end sama hästi kui lihtsalt saabastega- sellist eesmärki ei saa püstitada.
Kasutaja avatar
Jalutu
Liige
Postitusi: 772
Liitunud: 29 Dets, 2012 19:55
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas Jalutu »

Ugri kirjutas:
Kattesaapad ja sisesokid. Overboots on idee ja disaini poolest hea. Küll aga on üks hea küsimus - mis siis kui pead pikalt ja rasketes maastikutingimustes nendega liikuma? Isiklikult olen näinud pealt varianti, kus metsa minnes ei jõudnud omanik ära kiita, kuid õhtuks oli juba ebareaalne nendega käia. Vajusid ära ning väsitasid jalga. Nokian kummikuga väsitab ka jalga, kuid vähem. Sealjuures on ka kindlasti mugavam ja külmakindlam. Olen proovinud ka erinevaid Goretex sokkide lahendusi. Nii ja naa. Ega ikka väga mugav ei olnud küll. Reaalsus on see, et läksin tagasi korralik saabas + korralik sokk ning vajadusel vahetan piisavalt tihti.
Saapakatted on meil tõesti nii uus teema, et see vajab tõsist kaalumist. Pikemad rännakud jne... Ma mäletan, et 2 Soome meeskonda käisid oma Nokia kummikutega terve Erna retke rõõmsalt läbi. Saapakatete jaoks oleks vaja mingit sarnast kogemust. Saapakate kui välimine kaitsekiht ei peagi muidugi olema selline, millega sõdur käib 100km ja tunneb end sama hästi kui lihtsalt saabastega- sellist eesmärki ei saa püstitada.
Saapakatted ei ole uus teema, 2-3 aastat kasutusel. Metsas risu peal iga ilmaga libedad. Sokkide jutt on tore, kuid see rohkem igamehe enda meeldimise järgi. Kui ikka saabast pole, siis pane sisse või välja mida tahes, asi on halb. Kui saabas sobib jalga ja on hea - pane milline sokk tahes - asi toimib.
Teemas on nõuandeid küll. Ei taha lugeda ja ajad oma - telli ja kõnni milliste saabastega tahad. Ka see ühe saapa jutt ei päde. Endal mitu paari ja kasutan vastavalt ilmale. Nagunii peab seljakotis tagavarapaar olema - kusagil pole määratletud, et samasugused.
Ja lõpetuseks. Mine põllule ja uuri poiste käest KT ajal ise, mis nad jalanõudest arvavad 8)
[i]Aga lapsed on Teil toredad![/i]
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas Ugri »

Saapakatted ei ole uus teema, 2-3 aastat kasutusel.


Ei, mõni mees on saapakatteid juba hulga kauem kasutanud nt USA saapaktted vms analooge. Seda kogemust ei saa kuidagi kokku korjata, tuleb otsast alata. Saapakatete välikatsed ongi praegu käsil...selle aasta veebruarist kuni detsembrini.
Ja lõpetuseks. Mine põllule ja uuri poiste käest KT ajal ise, mis nad jalanõudest arvavad
Elementaarne. Kelle käest sa arvasid, et ma tagasisidet kogun. Ikka põllul käivaye meeste mitte staabimmeste käest. KT on vaid üks õppus tegevväelase või ajateenija teenistuses ning see kestab vaid paar nädalat. Vahel on KT ajal kuiv, vahel vesine, seega ei saa KT-d kogu testperioodist välja rebida. Me kogume testimisel olevate saabaste tagasisidet enam-vähem aastaaegade kaupa.
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas Ugri »

Teemas on nõuandeid küll. Ei taha lugeda ja ajad oma - telli ja kõnni milliste saabastega tahad.
Kunagi ei ole liiga palju nõuandeid. Norra armee arendas oma praegust mudelit ca 10 aastat, me tahame umbes aastaga hakkama saada ja seni ostame M77. Oma küsimused esitasingi selleks, et lisaks toimuvatele välikatsetele ka mujalt infot juurde saada. Kui sa ütled hankel, et saabas peab olema hea, siis sa saadki head Aasias toodetud saapad. Kuna hind peab alati hankel olema üks kiriteeriume (muuta saab vaid selle kriteeriumi osakaalu lõpphindes), siis - saame "hea" ja odava saapa. Kui me seda saapa "headust" defineerida ei oska, siis võidabki odavaim.
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1476
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas Madis22 »

When even the heavy-duty finnish woolen boot socks don't cut it, it's time to bring out the big guns, and this baby here is the 155 mm howitzer of the sock world. Designed for Finnish paratroopers and just what you need to keep your toes attached to the rest of you in finnish effin' cold conditions.
Hea toote-tutvustus :D
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
tornio
Liige
Postitusi: 71
Liitunud: 13 Mär, 2013 13:48
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas tornio »

Tere ja vabandust et palju eespool öeldut lihtsalt üle kordan, aga teema on ülitähtis.
Saabast saan aru valitakse eelkõige jalaväelasest lähtuvalt, st. me ei hakka eri väeliikidele erinevaid saapaid ostma. Jalaväelane on meil täna ja järgmised 10 aastat siiski suhteliselt raskelt koormatud – relvad, lahingvarustus, seljakott, sageli sinna juurde veel jaovarustust ja nii need kilod kogunevad. Sellise raske kandami juures on väga suureks plussiks kui saapal on jäik tald mis nö. rullib (tüüpnäide Vibram). Ma tõesti ei tea kui suure osa saapa maksumusest vibramtald (või analoogne) moodustab, aga kui vähegi eelarve kannatab, siis peaks selle saama. M77 on liiga õhukese tallaga, asfaldil hea mudav kooserdada, aga metsas vajub diagonaalis läbi ja väsitab.
Pealis – paks (~2,0-2,3mm) täisnahk, keel õhemast-pehmemast. Jällegi, M77 (vähemalt see Eestis toodetud variant) on liiga õhukesest nahast ja seetõttu pole saabas stabiilne ega toeta hüppeliigest.
Nööride jaoks öösid, mitte mingeid konkse ega aasasid! Saapanöörid peavad olema peenikesed, ristlõikelt ümmargused ja suht jäigad ning suht libedad (just!). Selline nöör libiseb õigetes öösides väga ladusalt ja saapa saab kiirelt kinni tõmmata. Otsa õige sõlm ja püsivad kindlalt kinni ka. Öösid+nöör süsteem mida kirjeldasin on kasutuses näiteks USA maaväe saabastel. Võin tuua ja demoda.
Suvi/talv. Kindlasti on vaja kahte eri saabast, üks soojemaks teine külmaks ajaks. Samas võivad need saapad olla täpselt sama mudel, vahe lihtsalt suuruses. Kogu laomajandusele oleks ju väga abiks kui meil on sees ainult üks mudel, soojemaks ajaks antakse välja nö. õige number ja külmemaks ajaks lihtsalt number või kaks suurem kuhu sisse käib siis lisaks kas viltsisu (kogemused nöörsaapaga puuduvad) ja/või paksem villane sokk. Üks mudel/eri suurused teeks ilmselt ka hanke tükihinna odavamaks.
Eraldi „dzunglisaabast” väga kuumadesse oludesse ei pea küll vajalikuks. Iseasi on see, et kui mehel jalad katki, olgu siis villid või ülespaistetanud hüppeliiges, siis tuleb see jalg panna rahunema. Kas KV annab tänapäeval ajateenijatele ka mingeid spordijalanõusid välja? Dressid on, aga tossud? Minu meelest oleks mõistlik tellida ajateenijatele korralikud musta värvi tossud, saavad sporti teha ja kui on vaja ning olukord lubab siis ka metsalaagris jalga tõmmata, et käimisaparatuurile puhkust anda.
Sisetallad – ajateenijatele/mobiliseeritavatele lihtsad sisetallad, aga 2 komplekti per saapapaar. Kaadrile kes veedab saabastes aastaid võiksid juba paremad ja jala anatoomiat arvestavad sisetallad olla. Näiteks sommide Sievil on lai valik erineva liistu laiuse ja jalavõlvi jaoks. http://sievi.elmatik.ee/?action=jalatsi ... =204#toode
Overbootsid – nendega on see halb asi, et suurused näikse olevat mingis vahemikus. Ütleme kui OB on 42-45, siis nr. 42 saapa otsas hakkab see tahestahtmata loksuma. Väiksem number ei pruugi jälle jalga minna. Ka on praegustel Samelini toodetel ülaosa liiga ludri, see kummikene seal ülaääres ei hoia säärt üleval. Tekstiilist sääreosa ja kummriidest alaosa õmblus on väga nõrk, lumekoorik lõhub selle imekiiresti ära. Veel, kui saabas on märg siis pole overbootsiga midagi teha, sokis jala otsa seda ei tõmba. Samas kaks paari saapaid tähendab seda, et võtad teise paari ja lähed edasi. Samelini OB suur pluss on uskumatult hea pidamine kinnitambitud lumel. Lumeta märjas metsas jällegi tekitavad hirmsa jäljerea, sest on kohmakad, loksuvad ja inimene ei saa ise arugi kui mättad lendavad.
Sokid. Parem kolm paari lihtsaid ja odavamaid kui üks paar ülihäid aga kalleid. Siin mingitesse detailidesse pole mõtet minna, iga jalg on nii erinev. Ostke samad sokid mis soomlased kasutavad (oman migeid varusmies palvelust ostetuid ja täitsa tipp-topp), palju mööda panna ei saa. Talveks 2 paari pakse suure silmaga kootud villaseid, ei pea olema väga pika säärega, villastel venib see niikuinii kiiresti välja ja vajub alla. Selline villane sokk on ses suhtes väga universaalne, et nagu keegi juba eespool mainis siis kannatab neid väga edukalt ka suvel kuumaga kanda. Vb. mul mingi friikjalg muidugi.
Saapad ja suusad. Ilmselt ei ole plaani mingeid suuremaid üksusi suuskadele panna (millest on kahju), järelikult ei pea ka saapal „sidemevõimekust” olema. Vibram talla puhul mida ma siin tagant tõukan võib see otsustava tähtsusega olla. Neile üksustele mida on plaanis suuskadele tõsta jätta näiteks Nokia talvekummikud. Suusaside töötab optimaalselt ikkagi ühte kindlat tüüpi jalavarjuga mille järgi ta sätitud on, see et täna kasutan kummikut, homme saabast, ülehomme saabast + OB ei tööta eriti või vähemalt vajab side jälle timmimist.
Veel. Mobilisatsiooni korral antakse formeeritavatele sõduritele välja ainult vastava aastaaja saapad (saapakomplekt) ja mutt.
Bjorn
Liige
Postitusi: 439
Liitunud: 06 Dets, 2005 21:11
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas Bjorn »

Ugri kirjutas:
Kui ma ei eksi siis Wellco või Belleville tegi täpselt sellist mudelit, mida paar tuttavat on taevani kiitnud. Vooder väljas on kerge hingamisruumiga kevad-sügis saabas kui esimene/viimane lumi maas on. Vooder sees, siis on tõsine miinuse saabas.
Kas oskad mingit linki visata? Ma üritasin otsida, kuid ei leidnud.
Kui ma ei eksi siis miskit sellist: http://www.bellevilleboot.com/shop/inde ... rettyPhoto

Peast enam ei võta. Aga kindlasti oli eemaldatava sisuga saabas! EKV-le sobiks ilmselt sarnane täisnahast variant ning ilma goreta.
airman
Liige
Postitusi: 119
Liitunud: 30 Juun, 2004 8:55
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas airman »

Kui ma ei eksi siis miskit sellist: http://www.bellevilleboot.com/shop/inde ... rettyPhoto
Kasutan antud isendit juba pea 3 aastat. Peavad vett, on jalas väga mugavad. Välimust vaadates tunduvad rasked ja kobakad, aga reaalsus on, et tegemist suht kergete saabastega. Põhiliselt kasutan neid maastikul müttamisel ja tõesti pole pidanud kummikuid lisana kaasa vedama. miinusena tooks välja, et talvel on suhtkoht libedad ja suvel kohati natuke liiga palavad kanda. Nii et kellel võimalus soetada siis soovitan.
Kasutaja avatar
wolfgang
Liige
Postitusi: 743
Liitunud: 28 Dets, 2008 22:44
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas wolfgang »

Ma ei saa aru miks peavad saapad koledasti täisnahk olema? Cordura ja naha kompott on mu meelest päris hea. Nagu need Belled, ühed mu Wellcod ja P6-ed. Ei anna see täisnahk ei soojust ega tugevust juurde.
Kui on toimiv gore ja adekvaatne sokk, käib kõrbe saapaga, talvel metsas, naeratus näos. Lisaks tasuks sääriste peale mõelda. Hea asi on koos gore saapaga.
ageta
Uudistaja
Postitusi: 10
Liitunud: 04 Mai, 2010 11:12
Kontakt:

Re: Saapad

Postitus Postitas ageta »

Mina võin kiita Samelini matkasaapaid. Sellised: http://nipernaadi.ee/images/stories/saa ... 8090-2.jpg Tellitud sealt samast Nipernaadi kaudu. Metsas ja ka igapäevaselt olen nendega käinud nüüd juba 2 aastat. Ei lase vett läbi, ei ole kulunud ega kunagi kuskilt hõõrunud. On olemas polster, tugevdatud nina. Kolme konksu tagant paelad kinni tõmmata ei ole ka just väga aeganõudev. Tald ei ole libe. Kanda saan nii -30 kui ka +30 kraadiga, tuleb lihtsalt sobiv sokk jalga panna. Vees olen ka käinud. Jalad läksid märjaks siis kui vesi üle saapasääre sisse tuli. Oleks nöörid tugevamini kinni olnud, poleks see tilk ka siis miskit teinud. Oma jalgu ma nendega ära põrutanud pole. Peale nende saabaste saamist seisavad Kaitseliidust antavad saapad kapis ja sinna nad vist jäävad ka.
Samelini lehelt vastab see saabas matkasaapa mudelile 553. Väiksed erinevused Nipernaadi kaudu tellitud saapaga on, aga nii palju kui ma pildi pealt vaatan, siis Nipernaadi tellimuse kasuks.
Ainuke asi mida mu saabaste puhul miinusena võib võtta on see, et saapa taga ja ka keele ülaosas on väiksed helkurid. Samas minu jaoks on need plussid. Väga hea on kiirel hetkel nendest näpud läbi panna ja saabas kiiresti jalga tõmmata. Teine pluss on see, et kuna kaitseliitlastele helkurribasid saabastele ei jagata, siis nii on mul mingigi helkur olemas, Olen nende saabastega ka paraadil käinud ja kedagi pole helkurid seganud aga need võib ka ära lõigata kui kedagi segama peaksid. Metsas on sääred peal ja problemi pole.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist