Sõjamehed

Väljapaistnud isikud -- sõjaväelased, riigitegelased jmt. Kellest iganes peate vajalikuks kõnelda sõjandusega seoses.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Sõjamehed

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

On eraldi isikud, kes on tõelised sõjamehed ja eraldi isikud kes on ainult riietatud mundri.

Ma kirjutan siia mõned nimed isikudest kes on minu arvates õiged sõjamehed.

Nad pole tähtsuse järjekorras aga ma suudan põhjendada igaühe tähtsuse:

1. Marssal Mannerheim;

2. Marssal Erich von Manstein;

3. Kindral Paavo Talvela;

4. Kolonel Alfons Rebane;

5. Kindral George Patton;

6. Marssal Erwin Rommel;

7. Kindral Heinz Guderian;

8. Kindral Lennart Oesch;

9. Kindral Erkki Raappana;

10. Kapten (major) Lauri Törni;

11. Kolonel-leitnant (kindral) Adolf Ehrnrooth.

Seekord ma ei jätka rohkem. Neid on rohkem nii eestlaste, soomlaste, sakslaste kui ka teiste rahvuste hulgas.

Ma lihtsalt soovin, et hakataks mõtlema selle üle mis teeb mehest sõjamehe - täpsustan oma poolt, seda ei tee munder, ega auaste.

Kui vestleme nendest juba ammu surnud sõjameestest loodan, et sellest on kasu ka praeguste õigete sõjameeste kasvatamisel.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Kutuzov? Khm! Samasugune kinematograafiline suurus nagu Nevski oma nn "Jäälahinguga". Õige tegija puhkab siinsamas Jõgevestel.
Suurte tegijate puhul jääb muidugi alati küsimus, et kas hindamiskriteeriumiks saab olla ainult võit? Ikka ja jälle tekib tunne, et tavalisele sõdurile oli kordades "tervislikum" võidelda kaotaja Rebase üksuses, kui Žukovi juhitud võitmatus punaarmees.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Arnold kirjutas:Suurte tegijate puhul jääb muidugi alati küsimus, et kas hindamiskriteeriumiks saab olla ainult võit?
Kindlasti mitte.

Edukalt juhitud viivituslahing on mõnesti tähtsam kui võidukas rünnak.

Kaitselahing mis lõpeb tõrjevõiduga vajab mõnikord juhilt rohkem oskusi kui "Cannae".

Suurepäraseid juhte on leida strateegilise tasandi lisaks operatsioonide juhtidest aga ka taktikaliselt tasandilt. Mitu korda alahinnatakse kompaniiülemat, arvatakse et ta on ainult käsutäitja - aga vähemalt Soomes on olnud nii, et kompaniiülem on ise leiutanud parima viisi kuidas tekitada vaenlasele suuri kaotusi ilma oma kaotusi või väheste kaotustega.

Väikesed sissiüksused on vahepeal oskusliku tegutsemisega olnud otsustava tähtsusega. Alati pole vaja juhtida suuri vägesid, et saada häid tulemusi.
Kasutaja avatar
Yamamoto
Liige
Postitusi: 135
Liitunud: 27 Dets, 2007 12:19
Kontakt:

Postitus Postitas Yamamoto »

Ehk ka Paul Lilleleht, Georg-Aleksander Sooden ja Karl Talpak?
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

Kood: Vali kõik

Ma kirjutan siia mõned nimed isikudest kes on minu arvates õiged sõjamehed. 
Siit võiks järeldada, et vaid tühine osa maaila miljonitest sõjaväelastest on need nn. õiged. Ülejäänud aga nii, noh, muidukargajad ja pagunitege pasapeetrid. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
paul
Liige
Postitusi: 354
Liitunud: 31 Jaan, 2006 22:20
Kontakt:

Postitus Postitas paul »

hillart kirjutas:

Kood: Vali kõik

Ma kirjutan siia mõned nimed isikudest kes on minu arvates õiged sõjamehed. 
Siit võiks järeldada, et vaid tühine osa maaila miljonitest sõjaväelastest on need nn. õiged. Ülejäänud aga nii, noh, muidukargajad ja pagunitege pasapeetrid. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Uue aasta tähistamine jäi pikapeale? Loeme nüüd rahulikult esimese postituse üle :)
OveT.
Liige
Postitusi: 2610
Liitunud: 22 Jaan, 2004 13:22
Kontakt:

Postitus Postitas OveT. »

Küllap on teema alustaja pidanud õigete sõjameeste all silmas mehi, kelle sõjamehevapruse on suureks teinud mastaapsus, tuntus, suurte üksustega opereerimine jne.
Tegu lihtsalt ebaõnnestunud väljendiga :wink:
Pigem on juttu andekatest väejuhtidest.
Palun alati pakkuda märke, medaleid, riste, autasusid tsaari, eesti ja saksa ajast. Samuti dokumente, postkaarte ja fotosid igal teemal, vorme, kiivreid, pandlaid, mõõku jms. 52-23353 ri28le@hot.ee
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

OveT. kirjutas:Küllap on teema alustaja pidanud õigete sõjameeste all silmas mehi, kelle sõjamehevapruse on suureks teinud mastaapsus, tuntus, suurte üksustega opereerimine jne.
Tegu lihtsalt ebaõnnestunud väljendiga :wink:
Pigem on juttu andekatest väejuhtidest.
Ilmselt ebaõnnestunud väljend jah.

Näiteks Zhukovit ma ei pea õigeks sõjameheks sellest sõltumata, et ta on olnud marssal ja saanud hunnikute viisi igasuguseid medaleid.

Õieti ma alustasin selle teema selleks, et võiksime arutada milliseid omadusi "õigel" sõjamehel peab olema ja kuidas ta peab tegutsema.

Maailmas on olnud ja on väga palju pagunikandjaid kellel õieti ei peaks neid paguneid üldse olema. Nendest on olnud, on ja saab olema rohkem kahju kui kasu omadele.

Väikeriikidele nagu Eesti ja Soome on olulise tähtsusega, et nendel on andekad sõjamehed igal tasandil jaoülemast ülemjuhatajani. Suurriik nagu Venemaa võib-olla saa endale lubada igasugust pa*ka pagunikandjateks ilma, et riik sellest kohe kaob.
OveT.
Liige
Postitusi: 2610
Liitunud: 22 Jaan, 2004 13:22
Kontakt:

Postitus Postitas OveT. »

Eks need isikuomadused, mis teevad sõdurist silmapaistva sõjamehe, ole hinnatud igal alal. Sõjaolukorras on taoliste omaduste väljendumine selgem ja paljude jaoks elulise tähtsusega.

Kui palju me teame sõduritest, kelle isikutasandil sooritatud kangelastegu jäigi tema viimaseks teoks. Mõnel oli rohkem õnne ja ta tõusis teenistusredelil, sai autasustatud.
Õige sõjamees on see, kes suudab jääda inimeseks isegi inimesi surmates.
Palun alati pakkuda märke, medaleid, riste, autasusid tsaari, eesti ja saksa ajast. Samuti dokumente, postkaarte ja fotosid igal teemal, vorme, kiivreid, pandlaid, mõõku jms. 52-23353 ri28le@hot.ee
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

OveT. kirjutas:Õige sõjamees on see, kes suudab jääda inimeseks isegi inimesi surmates.
Siin on üks omadus välja toodud. Aitäh.

Inglismaa kirjanik David Irving on kirjutanud hea raamatu Saksa marssal Erwin Rommelist. Irving tõstis Rommeli omadustest esile ka selle, et Rommel austas oma vaenlasi - oli kavaller ka sõjas. Rommel külastas tihti oma sõdureid rindel (lahinguväljal), vestles sõduritega, söi täpselt sama sööki kui lihtsõdurid, ... Ja Rommeli mehed jumaldasid teda - ning võitlesid hästi.
KategorieC
Liige
Postitusi: 731
Liitunud: 01 Aug, 2006 17:19
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas KategorieC »

Juhani Putkinen kirjutas:Rommel külastas tihti oma sõdureid rindel (lahinguväljal), vestles sõduritega, söi täpselt sama sööki kui lihtsõdurid, ... Ja Rommeli mehed jumaldasid teda - ning võitlesid hästi.
Just - selline tegevus on sõduri jaoks väga oluline - ta näeb et juht ei ole ülbik ja saab meestest aru. Samasugune oli ka minu iidol Hando Ruus. Hea juht peab oma käitumisega hoidma mehed motiveeritud.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

KategorieC kirjutas:Hea juht peab oma käitumisega hoidma mehed motiveeritud.
Hea juht hoolitseb enda meeste eest. Näiteks mehed söövad esiteks ja juht juhul kui sööki jäi järele. Meestele hankitakse korralik varustus ühel või teisel viisil kui vähegi võimalik. Kui juht võitleb oma meeste eest, nii mehed ka võitlevad enda juhi (ja isamaa) eest.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Erik kirjutas:Ehk algab sealt juba juhi kasvatus...?
Täpselt nii. Sellised asjad on vaja sisestada "maast madalast".
Juhan K

Postitus Postitas Juhan K »

Kui rääkida ohvitseridest, siis nüüdisajal on kaduma hakanud see trend, et ohvitser on härrasmees. Kui vaadata paarisaja aasta tagust Euroopas üldlevinud trendi, oli enamik ohvitsere kõrgest soost, hea kasvatusega, laia silmaringiga intelligentsed inimesed. Sealt tuleb ka ehk see, et naistele mundrikandjad meeldivad. Tänapäeval on hakatud tavadest üha vähem kinni pidama, rõhku pannakse pigem sellele, et inimene saaks lahingülesannete täitmisega hakkama. Viisakus, taust ja muu eelpoolmainitu jääb tahaplaanile (selle viisakuse all ei mõtle ma kaitseväelist viisakust, vaid üldist kasvatust).
Ehk siis pika jutu lühike kokkuvõte: ohvitser peaks oma viisakuse ja heade käitumismaneeridega olema kaasvõitlejatele eeskujuks.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Juhan K kirjutas:ohvitser peaks oma viisakuse ja heade käitumismaneeridega olema kaasvõitlejatele eeskujuks
Ohvitser peaks olema eeskujuks kaasvõitlejatele kõiges (positiivses mõttes).

Vahepeal ma olen olnud väga kuri kui keegi on Eesti ohvitseri mundris lõhnanud viinale.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist