Sissisõda Eestis 2010

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Vasta
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

araterl kirjutas:Ma olen ka pigem sellel poolel, et omade põgenemist-emigreerumist tuleb takistada aga oma vaimus ma amnesteerin need, kes lahkusid 1944, sest Eesti lugu 1940-44 oli natuke teistsugune.
Mul pole õigus mitte kellegile amnestiat anda.

Arutan ikka natukese:

1. Eesti oli Venemaa poolt okupeeritud. Peeti mingil määral sissisõda vaenlase vastu ja lõpuks sakslaste abiga peksti Vene okupatsiooniväed Eestist välja;

2. Saksamaa oli ääretult rumal kui ei lubanud Eestile iseseisvust - Saksa oleks saanud Eestist suurepärase liitlase kui oleks tegutsenud arukalt;

3. Seega Eesti polnud korralikult valmistunud ette kaitsma Eestit aastal 1944 - polnud relvi, polnud väljaõpetatud mehi. Isegi Saksa takistas soomepoistel efektiivselt võidelda Eesti eest;

4. Sellises olukorras oli minu arust õige, et Eestlasi põgenes läände.

Aga nüüd peame mõtlema tuleviku peale.

Eesti on iseseisev riik ja eestlased saavad ise otsustada kas Eestit kaitstakse Venemaa rünnaku vastu ja kui nii kuidas, ning milliste vahenditega.

Nüüd Eesti ja eestlaste eest ei otsusta sakslased, venelased, soomlased, ameeriklased - vaid eestlased.
Leo
Liige
Postitusi: 3326
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Leo »

araterl kirjutas:Eestlus väliseestlaste näol on romantika aga reaalsus on see, et 90% kolmandast põlvkonnast räägib ainult kohalikus keeles ja ei aita ka kodumaakülastused ega Migratsioonifondi toetused. Kui isiklik heaolu kõrvale jätta siis vaadates meie demograafilist pilti, immigratsiooniriske ning üleüldist üleilmastumise arengut, siis 200 aasta pärast eestlasi sellisel kujul nagu me praegu oleme niikuinii ei eksisteeri.

Küsimuse esitusviisist oleneb palju. Küsimusele: Kas Sa oled nõus osalema EV kaitsetegevuses? vastab mingi ilus protsent mehi. Kui küsimuse juurde näidata filmilõiku porises kaevikus külmas ja pimedas naabrimehe laiba kõrval ülekaaluka vaenlase tankikolonni varitsevat magamata, loomastunud ja näljas küsitletavat ja küsida: Kas Sa oleksid Eesti nimel seda nõus tegema? siis saame mingi teise protsendi.

Õigupoolest tuleks küsida, et kas oled nõus kaitsetegevuse huvides iga aasta kulutama 2 nädalat sõjalisele väljaõppele (vana Šveitsi mudel, mis ideaalis sobiks ka Eestis rakendada) ja kas oled nõus, et iga kaelakandev noorsand peaks 3-9 kuud veetma aega ajateenistuses. Siis kipub tulema mökkadi-mökk. Eeldame, et kõik küsimised on anonüümsed.

Veel noppeid ja ideid:
- Kaitseliit või siis ERNA seltskond võiks käima panna laste ja noorte ERNA. Light versioon aga karm vastavalt vanusele
...
Emigratsioonis on assimileerumine paratamatus ja väliseestlaste kultuurielu peale II ilmasõda tugines inimestele, kes olid Eestis sündinud ja elanud. Nemad on tänaseks igivanad ja eestikeelne kultuurielu välismaal hääbub 10-15 aastaga. Välismaal sündinud põlvkonnale on Eesti mälestus vanemate ja vanavanemate juttudes, kolmandale on see lihtsalt huvitav etniline päritolu. Segaabielud ja emakeelse suhtlemise puudumine teeb oma töö paari põlvkonnaga.

See kui palju inimesed on nõus riigikaitsesse oma aega panustama, oleneb riigist ja kultuurist. Soomes sa ei ole mees, kui pole ajateenistuses käinud. Juhtivat tööd küsima minnes on parim soovitus reservseeru või -lipniku pagunid. Sveitsi kogu kaitsevägi tugineb sellele, et mehed käivad teatud vanuseni regulaarselt õppustel, seal on normaalne ka see, et tank või jalaväe lahingumasin seisab tanki komandöri garaazis auto kõrval ning meeskond elab samas rajoonis. Iisraelis kestab meeste ajateenistus 3 ja naistel 2 aastat. Seejärel osaletakse aastakümneid iga aasta 1 kuu õppustel. Keegi ei küsi, kas meeldib. Nii on kombeks ja nii on kõik harjunud.

Eestlased poevad nahast välja ja mõtlevad endale igasugu vigasid külge, et ainult ei peaks Eesti kaitsejõududes aega teenima. Vene armees teeninud isade halvad mälestused ei aita ka poegi armeesse sundida.

Kordusõppusele saadakse läbi häda pooled kutsutud mehed kokku. Kaadrikaitseväelasena teenib 2500 inimest, nende hulgas ka kõik söögitädid ja hiigelstaabid, kes reaalselt relva ei kasuta.

Kaitseliidus on 10000 inimest, neid peavad paljud napakateks, kes ei oska oma vaba aega muudmoodi kui ajuvabade sõjamängudega sisustada elupõletamise ja läbustamise asemel, mida peetakse normaalseks. Kuidas muidu on võimalik, et esmaspäeviti kuuleb töökohtadel pohmellis nägudega meeste kiitlemist, kui palju on vahepeal viina joodud ja mitmel peol osaletud.

Kui KL liikmete hulgast maha arvestada needsamad kaadrikaitseväelased, kellest paljud on KL liikmed, pensionärid, alaealised noorliikmed ja surnud hinged, siis jääb malevast sõltuvalt järgi veerand kuni pool, kes reaalselt KL tegevuses osalevad. Nagu Sveitsiski, on tavalise kaitseliitlase aastakoormus 10-14 päeva õppuseid ja laskeharjutusi.

Reaalse kallaletungi korral on need numbrid veelgi väiksemad. Ma olen kindel, et kaadrikaitseväelastest paljud deserteeruvad, peamiselt venekeelsed mehed, kelle lojaalsus Eestile konflikti korral Venemaaga on alati küsitav. Sama juhtuks KLis, kus kõik võitlusvõimelised mehed kindlasti ei tule kohale. Reservväelastest ilmuks kohale 20-30%, mitte enan, kui isegi kordusõppusele metsa närve puhkama ei tulda, siis lahingusse kindlasti mitte. Natuke aitab seda puudujääki tasandada vabatahtlike tsivilistide hulk, kes tahavad võidelda, kuid kellel puudub nii relvastus kui väljaõppe. Nende kaasamist lahingutesse ma ei poolda, sest koolitamata sõdur saab kiiresti surma. Kindral Laaneots ütles pronksimässu ajal, et EKV suudab kiiresti välja panna ainult 200 meest skaudist, sest ülejäänud on välismaal või ei ole võitlusvalmis. See on reaalsus ja tänaseks pole mitte midagi muutunud peale selle, et skautide hulk väheneb pidevalt.

Ma arvan, et kaadri, KLi, reservväelaste ja vabatahtlike tsivilistidega kokku suudetakse kriisi ajal kokku korjata kolmandil kuni pool operatiivstruktuuri arvukusest, nii 6-8000 võitlejat, ülejäänud väldivad mobilisatsiooni ja pigem põgenevad, kui riskivad lahinguväljale sattumisega. Kuna Moskva ja NATO analüütikud ei ole idioodid, siis teatakse seda nii meie vaenlaste kui sõprade juures. Selle üksusega on võimalik hoida enda käes Tallinna sadamat või Ämari lennuvälja, kuid mõlemat korraga mitte.

Soomlased tegid oma valiku ja 3 miljonit soomlast astus Punaarmeele vastu, peeti maha 2 verist sõda ning kaotati Karjala, kuid riik ja rahvas jäi alles ning tänaseks elab Soomes 5 miljonit soomlast ja riik on edukas ning arenenud.

Eestlased tegid oma valiku ja 1,1 miljonit eestlast okupeeriti ning mehed ei võidelnud oma riigi, vaid peamiselt mõlema okupandi huvides. Sõda, küüditamised ja emigreeerumine võtsid oma. Täna elab Eestis vähem eestlasi kui 1939 aastal, nii et rahvastik on kasvanud ainult okupantide võrra. Viimane rahvaloendus andis 960000 inimese rahvuseks eestlane. Majandus on kusagil Ida-Euroopa keskmiste hulgas, Lääne-Euroopa või kasvõi Soome tasemeni ei jõuta niipea.

Soomlaste juurdekasv peale sõda oli 60 %, sama juurdekasviga oleks eestlasi pidanud täna olema 1,76 miljonit.

Tagantjärele tarkus on muidugi täppisteadus, kuid minu arust see näitab väga hästi, kes tegid õige valiku. Iga rahva püsimajäämine sõltub peamiselt sellest rahvast endast, kui inimesed tahavad nautida ja elu põletada laste kasvatamise asemel, siis ei aita emapalgad ega muud boonused, need lükkavad vältimatu ainult natukene edasi. Kahjuks on ajalool kombeks korduda, kui vene karul järgmine marutõve hoog peale tuleb, on soomlased selleks valmis ja moskoviidid sinna suure tõenäosusega ei ronigi, sest oht ennast veristada on suur. Kõik mehed on läbinud armeeteenistuse ja oskavad võidelda. Erakätes on 1,6 miljonit tulirelva 650000 jahimehe ja laskesportlase käes ning iga relva juures on kastide kaupa padruneid. Lisaks armee relvastus, mis on ka Euroopa suurimaid.

Isegi kui eestlased või teised baltlased otsustaksid vastu hakata, ei ole enamik neist meestest sõdima õppunud ja erakätes on relvi 50000, nendest suur osa kuulub venekeelsetele = viiendale kolonnile. Armee relvastusest korjab kokku 1-2 kerget jalaväebrigaadi koos toetusüksustega. 16000 on kogu mobiliseeritud kaitsevägi. Soomlastel on varustatud ja relvastatud koosseisud 350000 inimest.
Leo
Liige
Postitusi: 3326
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Leo »

araterl kirjutas: Veel noppeid ja ideid:
- Kaitseliit või siis ERNA seltskond võiks käima panna laste ja noorte ERNA. Light versioon aga karm vastavalt vanusele
...
Vaata www.erna.ee, seal on ka selline asi nagu ERNA matk, seda korraldavad skaudid ja see on avatud kõikidele, on ka erineva raskusastmega rajad, et linnavurled ennast metsas ära ei nikastaks :wink:
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Leo kirjutas:Soomlastel on varustatud ja relvastatud koosseisud 350000 inimest.
Kahjuks ka Soomes on allakäik.

Natukest aega tagasi Soome suutis panna vajadusel relvadesse 700 000 meest. Pärast otsustati, vanemad jäetakse kutsumata ja kutsutakse ainult pool miljonit meest (see suudetakse kutsuda ka praegu), aga nüüd on tõesti otsustatud et sõja puhul kutsutakse ainult 350 000 meest relvadesse. No, kui hakkab suuri kaotusi tulema, nii saame ikka kutsuda reservist mehi juurde nii, et saame pidada seda 350 000 mehe armeet üleval päris kaua ilma, et meestest hakkab puudus.

Kui veelgi mõtleme selle vana koefitsiendi peale, et "üks soomlane võrdub 10 ryssaga", nii päris palju vaenlasi lüüakse mättasse enne kui Soome armeel on mehed otsas.
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Postitus Postitas Shiim »

Leo kirjutas: Ma arvan, et kaadri, KLi, reservväelaste ja vabatahtlike tsivilistidega kokku suudetakse kriisi ajal kokku korjata kolmandil kuni pool operatiivstruktuuri arvukusest, nii 6-8000 võitlejat, ülejäänud väldivad mobilisatsiooni ja pigem põgenevad, kui riskivad lahinguväljale sattumisega.
Ma ei oleks mingil juhul nii pessimistlik. Vabadussõja-aegsest rahvaväest käis läbi ca 100 000 meest (eestlasi oli sel ajal Eestis umbes 900 000), samas ei olnud tolleaegsete eestlaste ühismälus võite suure vaenlase üle. Millele oli neil loota? Tänapäeval on meie ühismälus Vabadussõda, Narva rinne ja Sinimäed.
Ei usu kohe sugugi, et kui 79% eesti rahvusest meestest ilmutab valmisolekut Eestit kaitsta (eesti rahvusest mehi vanuses 20-50 on Eestis umbes 200 000 - vastavad andmed leiate statistikaameti kodulehelt), siis vastu hakkab neist tegelikult ainult 8000 ehk 4%. Kusjuures selle 200 000 sees ei ole ju alla 20-aastaseid noori ning muulasi, kellest ka kindlasti mingi osa relva haaraks.
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan3.gif[/img][/url]
Summeri pirisemisel on metsavennal aega hüpata laskepessa ja oodata mis sünnib - kas tegemist on inimese, looma või linnuga, või hoopis UFO-ga kirsavoi saabastes, automaat kaelas. Viimasel juhul kohe tuli peale.
Leo
Liige
Postitusi: 3326
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Leo »

See soomlaste mure on kahe otsaga asi. Ma olen püüdnud jälguda Soome eriala ajakirjades ilmunud artikleid ja juba räägitakse ka 350000 vähendamisest 250000 peale, sest uus varustus ja relvasüsteemid on kallid ja sõja tulemuse otsustab ikkagi raskerelvade oskuslik kasutamine, mitte automaaturite mass. Siis ei oleks üle 35-aastastel sõja korral rindele asja. Samas on uue varustuse hulgas ka asju, mille mõtekusest mina ja ilmselt ka paljud soomlased aru ei saa, näiteks need 20 transpordihelikopterit, mille eest maksti sadu miljoneid, ning mis on juba 3 aasta hilinenud. Helikopterid on väga pirtsakad masinad ja sõjakolletes neid kukub palju alla nii tehniliste vigade tõttu kui vastase tule läbi.Samas tahetakse hävitada suur osa Soome miinivarudest, lihtsalt sellepärast, et maailmas on nii kombeks. Kantavate ÕT rakettide puudus on ka probleem.

Soomlaste suur pluss on see, et isegi mobiliseeritud armee vähenedes ei kavatsetagi loobuda üldise ajateenistuse nõudest ning vajadusel saab alati vanemaid mehi juurde kutsuda, kui vaja. Kui räägitakse varustuse vähendamisest, siis kui mitmesajast suurtükiväesüsteemist kõige vanemad maha kanda ja asemele osta uusi raketiheitjad, siis torude arv ju väheneb, kuid tulejõud hoopis suureneb :D
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Leo kirjutas:See soomlaste mure on kahe otsaga asi. Ma olen püüdnud jälguda Soome eriala ajakirjades ilmunud artikleid ja juba räägitakse ka 350000 vähendamisest 250000 peale, sest uus varustus ja relvasüsteemid on kallid ja sõja tulemuse otsustab ikkagi raskerelvade oskuslik kasutamine, mitte automaaturite mass. Siis ei oleks üle 35-aastastel sõja korral rindele asja. Samas on uue varustuse hulgas ka asju, mille mõtekusest mina ja ilmselt ka paljud soomlased aru ei saa, näiteks need 20 transpordihelikopterit, mille eest maksti sadu miljoneid, ning mis on juba 3 aasta hilinenud. Helikopterid on väga pirtsakad masinad ja sõjakolletes neid kukub palju alla nii tehniliste vigade tõttu kui vastase tule läbi.Samas tahetakse hävitada suur osa Soome miinivarudest, lihtsalt sellepärast, et maailmas on nii kombeks. Kantavate ÕT rakettide puudus on ka probleem.

Soomlaste suur pluss on see, et isegi mobiliseeritud armee vähenedes ei kavatsetagi loobuda üldise ajateenistuse nõudest ning vajadusel saab alati vanemaid mehi juurde kutsuda, kui vaja. Kui räägitakse varustuse vähendamisest, siis kui mitmesajast suurtükiväesüsteemist kõige vanemad maha kanda ja asemele osta uusi raketiheitjad, siis torude arv ju väheneb, kuid tulejõud hoopis suureneb :D
Leoga on väga meeldiv mõtteid vahetada - Leol on teadmised, mitte luulud.

See 250 000:le vähendamine on minu arvates poliitikute hirmutamiseks et saaks Kaitseeelarvet suuremaks. Nagu Sa õieti ütlesid, nii ajateenistust ei kärpida.

Hetkel Soomel on suurepärane õhutõrje (ja lennuvägi). Muret tuntakse selle üle, et need portatiivsed näiteks sissidele vajalikud õhutõrjeraketid vananevad ja veel pole tellitud uusi juurde:
http://personal.inet.fi/koti/juhani.put ... ksesta.htm

Ma oleksin ka rõõmus kui selle kopteritele mineva raha eest muretsetakse portatiivseid õhutõrjerakette.

Miinidest pole vähematki puudust Soomes. Sinna on veel aega, et neid jalaväe vastaseid miine hakatakse hävitama - selle rumala otsuse jõuab ka veel kukutada.

Igasuguseid miine on ka lihtne ja odav toota juurde.

Kasutuskolbliku materjali hävitamisele ma olen kategooriliselt vastu - aga ausalt öeldes seda kraami on ikka päris palju Soome ladudes.
Kasutaja avatar
Gfreak
Liige
Postitusi: 562
Liitunud: 11 Jaan, 2007 18:05
Kontakt:

Postitus Postitas Gfreak »

ülimalt huvitav arutelu...

ise arvan, et praegu küsida, oleks ma 100% valmis sõtta minema, kuigi olen ainult 12 aastane. kui sõja ajal, oleks umbes 65% valmis. kusjuures, olen 3 aastasest saati laskmas käinud (praegu olen täieõiguslik jahimees, käin küll ainult ajus) ja tean, mispidi püss õlga läheb.

veel mõtteid:
eestlus on välja suremas. asemele vajuvad joodikud, ti bla d, beibe- ja rullnokakultuur. on veel vähesed kodumaad armastavad pered, kes samuti surevad välja. joodikukuulsus lendab meitele täie massiga.

JA ma arvan ka, et kui tuleb sõda, tekivad ka mõned koolipoiste kambad, kes televisioonist ammendatud vägivallast innustuna, krahmavad seinalt vanaisa jahipüssi, laevad omatehtud padruni valetpidi rauda, lasevad endal silmad peast ja siis lastakse ruskide poolt maha.
ise kebin jalamaid jõhvi KLi, andku relv kätte, ma rindele, küll vanemad mehed õpetavad. kui püssi ei anta, siis tõsi küll, lään koju võtan kapist oma sportrelva, vanaisa kaheraudse, ja enam midagi vaja polegi, kui vaid rinne üles otsida.

tunnistan, mul praktika peaegu puudub. tingitud on ta sellest, et nii noorelt kui ma olen, pole seda (siin vähemalt) kuskil omandada. KUID kodus kompuutrist ja raamatutest saadud teooriaõpetus ja minu, kui noore püssirohuhuvilise kujutlusvõime sobivad hästi kokku. (ärge muretsege, ma järgin ohutusnõudeid ja lauslollustega ei tegele) samuti elan metsas, tegelen vabal ajal pioneeriasjandusega, ehitan peidikuid ja isegi punker olemas.

arvan, et riigikaitsega probleemi pole, kui ainult arendataks mõistlikumalt.
Eestlane omal maal
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Gfreak kirjutas:ise kebin jalamaid jõhvi KLi, andku relv kätte, ma rindele
Palun hakka esialgu Kaitseliidu Noorkotkade liikmeks. Sealt saad konkreetseid teadmisi ja on huvitavat tegevust ka maastikul.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Kurb lugu

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Leo kirjutas:Kui räägitakse varustuse vähendamisest, siis kui mitmesajast suurtükiväesüsteemist kõige vanemad maha kanda
Ma räägin ära ühe kurva loo nendest Soome mahakantud/kandavadest suurtükkidest.

Soome kinkis Eestile mõned 105 mm haubitsad koos laskemoonaga. Minu arust see "vanaraud" on täiesti kolblik materjal - igatahes etem kui näiteks 81 mm miinipilduja.

Soome pakkus neid koos laskemoonaga Eestile tasuta juurde. Ma käisin koos Maaväe ülemaga Tallinnas uurimas garaashe, kuhu neid saaks paigutada. Mõtlesime, et kaitseliitlased harjutaksid nendega ja vajadusel võetakse kasutusele. Need kerged suurtükid on lihtne ja kiire tõmmata garaashist välja, suunata - lasta mõni kogupauk sama märgi pihta (kaudtulega) - ja tõmmata suurtükid varju.

Aga poliitikud otsustasid, et sellist vanarauda pole Eestile vaja. :cry:

Selles "minu strateegia" sõjapidamises Tallinna kaitsel ka sellisest "vanarauast" oleks kasu.
Leo
Liige
Postitusi: 3326
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Leo »

See läheb nüüd sissisõja teema alt välja, kuid kõrvalepõike korras haubitsatest.

Neid 105 mm haubitsaid tuli Soomest terve pataljon, 18 haubitsat koos kogu lisavarustusega ja nendega alustas Suurtükiväegrupp. Kahjuks ei ole neist peale 155 mm haubitsate ostmist mitte midagi kuulda. Isegi www.mil.ee tehnika loetelust on need maha võetud, järelikult neid ei kasutata.

Paar aastat tagasi oli KLis juttu, et kuna KJ neid 105 mm haubitsaid enam ei vaja, siis võiks need KLi üle võtta, kuid seda peeti KL juhtkonna poolt liiga kalliks ja keeruliseks. Ma ei saa sellest loogikast päris hästi aru, kindlasti on pataljonisuuruse üksuse koostamine KL baasil keeruline, kuid seda isegi ei proovitud.

Samas kurdavad paljud KL vabatahtlikud, et aastaid KLis olnud meeste motivatsioon kukub kolinal, sest mehed ei viitsi enam väikeüksuste ja kergejalaväe teemadega tegeleda. Tahetakse midagi huvitavat.

Tänane KL on hale vari endisest KLis, nii isikkoosseisu kui relvastuse koha pealt. Enne II MS olid KLis nii suurtükid kui soomusautod. Täna on KLi kõige jämedamad torud miinipildujad ja TT kahurid, mida on suhteliselt vähe. Nägin meeste vaimustust äsjalõppenud miinipildurite kordusõppusel, sest nad said tegutseda ja lasta uue relvasüsteemiga.

Ma ei saa tõesti aru, miks neid haubitsaid KLi üle ei toodud. Relvad olid ju korras ja komplektsed. Samas oleks saanud värvata ka nende relvadega ajateenistuse läbinud mehi, kindlasti oleks osa neist KLiga liitunud, et aegajalt nädalavahetustel trenni teha. KL oleks saanud esimese tõsise kaudtulesüsteemi, sest 105 mm mürskude purustusjõud on suurem kui 81 mm MP ja laskekaugus on topelt. 105 mm mürskude puudus ei saa ju ometi põhjus olla, sest nii inglased kui jänkid kasutavad sama kaliibrit. Kui kogu pataljoni koostamine 1 juhtmaleva baasil on keeruline, siis saab relvad kasvõi patarei kaupa juhtmalevatesse jagada. Patareis oleks siis 4-5 relva koos meeskondadega ja neid toetavad üksused. Kokku sadakond meest.

Sissid ja luurerühmad saaksid reaalselt tulejuhtimist harjutada, mitte ainult paberi peal. Mehed saaksid kindlasti motivatsiooni juurde ainuüksi teadmisest, et sellised relvad on olemas.
Viimati muutis Leo, 11 Nov, 2007 15:57, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

105

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Leo kirjutas:Sissid ja luurerühmad saaksid reaalselt tulejuhtimist harjutada, mitte ainult paberi peal. Mehed saaksid kindlasti motivatsiooni juurde ainuüksi teadmisest, et sellised relvad on olemas.
Jätkame natukese sellel teemal.

Neid oleks saanud kas või 50 tükki - isegi rohkem, täitsa korras moderniseerituid suurtükke.

Nad on nii kerged ja lihtsad, et selle suurtüki meeskonnal oleks võinud olla riigi poolt ostetud vana kaubik (kas või mõlgitud) - oleks teinud korraliku roostekaitseoperatsiooni ja pannud konksu taha, valmis. Sellesse kaubikku oleks saanud nii laskemoona kui ka meeskonna.

Linnas võiks olla valmiks täpselt möödetud suundadega positsioonid (nummerdatud kaardi peale), et tule saa avata väga kiiresti sellest kui on sõitnud kohale.

Arvestamine toimuks tava laptop-arvutiga, side oleks andmeside kommertsjaamadega.

Ka sihtmärgid võiksid olla peamiselt valmiks nummerdatud. Vaatleja saadaks lihtsalt signaali "3004" ja varsti tuleb eelnevalt planeeritule alale näiteks 12 torust kolm mürsku igaühest = 36 mürsku.

Rahuajal kaitseliitlased sõidaksid linnas selle oma kaubikuga suurtükk järel, paneks ruttu ruttu laskevalmis, laseks saluut-lasud, ja minek. Kõrvalt tsivilistid vaataks: Ku*adi kaitseliitlased - mõtleks järele - on ikka mehed, mina hakkan kah kaitseliitlaseks.

Venelased vaataksid seda sama asja ja üks kord saaksid aru, et see pauk käis 12 torust täpselt samal hetkel - ja kõik suurtükid olid hajutatud kaugele üks-teisest (nii, et ühelt tükilt pole näha teist). Võib-olla ka nad mõtleksid järele - see Tallinna vallutamine ei saa kerge olema.

Vahepeal mehed sõidaksid polügonile ja tulistaksid tulejuhtide osutatud sihtmärgile - jälle venelased näeksid - ku*adi täpselt lasevad.

Jah, see mõjuks kindlasti ka kaitseliitlaste motivatsioonile positiivselt. Tasub mäletada, et Soome andis ja annaks laskemoona tasuta. Need kasutatud kaubikud poleks suur investeering.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

155

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Leo kirjutas:Kahjuks ei ole neist peale 155 mm haubitsate ostmist mitte midagi kuulda.
Selle 155:se mürsu purustusjõud on kindlasti suurem kui 105:se. Mul pole midagi selle vastu, et brigaadi jaoks on 155:d.

Aga 155 on väga suur, raske ja kohmakas. Sellega ei lahkuta tulepositsioonilt nii kiiresti kui 105:ga. Seega nad on kergemini haavatavad. Samalt positsioonilt ei sõjaolukorras saa kaua paugutada või ongi hävitatud. Selle varjamine on ka kunst - vähemalt kui toru on soojaks tulistatud.
Juhan K

Postitus Postitas Juhan K »

105te torude teemal:
Põhjus, miks neid Kaitseliidul ei antud/võetud võis seisneda ka selles, et võib-olla ei leitud inimesi, kes omaks vastavat väljaõpet või oleks võimelised Kaitseliidu juhtmalevates adekvaatseid õppusi 105mm suurtükkide meeskondade jaoks läbi viima. Ehk siis: kardeti, et torud jäävad niisama kusalegi garaaži alla tolmu ja roostet koguma.
r2r
Liige
Postitusi: 40
Liitunud: 04 Jaan, 2005 12:07
Kontakt:

Postitus Postitas r2r »

mnjah... 105-sed linnalahingus?? nonsens. Kordan veel kord - nonsens. jama. MP'dest rohkem kasu, isegi 81mm'stest. 120mm MP on igati, igati parem, kui 105mm kahur linnatingimustes.

vaadake 105-se trajektoori. Kaudtuld linnas, hehe... metsaski peab sektori välja raiuma, et saavutada normaalsed miinimum-kaugust. Langemisnurgast ei räägikski.

Rääkides arvudest - jah, võis saada ka 50 tükki. Laskemoona kah. Isegi väga sümboolse tasu eest. Kuid transport-omal kulul (mõtleme hetk.. mitu tuhat tonni??) Ladustamine. Valvamine. Laskemoona (eelõige laengud ja sütikud) aegumisaeg. Miks muidu me põhjanabrid oma laskemoonalaod tühjaks paugutavad Rovajärvis? (ja pagana õigesti yteevad, respekt!). Tavarelvastuse piirang (millega meie küll liitunud pole, kuid mida meie "heatahtlik" naaber oma propagandas kasutab)

Ja sisepoliitiline balagaan. Teatud erakond ütleb kohe: "milleks osta 155seid, kui meil juba olemas palju 105seid? hoiame maksumaksja raha kokku"
las 105sed jäävad sinna, kuhu nad kuuluvad (eekõige trajektoori ja laskemoona valiku tõttu) - WW2. seal nendele paras koht.

Muud isegi kommenteerida imelik. Militaarfoorum, "%&¤%&". Kommertsjaamad tulejuhtimisel. Armeenia-Azerbaidzaani-vahelisi laskmisi Karabahi ajal meelde tueltada? õpime me ajaloost, jee. Võiks veel mobiiltelefoni pakkuda.

EKLile võiks 105seid anda küll, kasvõi patareide kaupa. Why not. Aga - enne manööverüksus, siis toetus. Enne JvP, siis suurtükivägi. Igal toimingul oma aeg.

D-30 -vot see on teine lugu ;) ja teine foorum.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist