Eesti kaitsmine

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Vasta
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Eesti kaitsmine

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Kohe pärast iseseisvuse taastamist Eesti alustas ehitama enda kaitset mingil määral “Soome mudeli” järgi. Seega territoriaalkaitse põhimõttega. Oli ajateenistus, koolitati näiteks Piirvalvele sisse, Kaitseliit valmistus võitlema vaenlase vastu sissisõja meetoditega, jne.

Siis arvati, et territoriaalkaitset pole vaja - NATO kaitseb ja on vaja ainult väike palgaarmee ja nishivõimekusi, mis kasutatakse NATO-operatsioonidel välismaal. Selle artikli teemaks pole otsida süüdlasi selle kahjuliku suuna võtmises - aga ma ütlen otse, et see oli suur viga, taandareng. Võetakse üleliia vähe eestlasi ajateenistusse, pole enam neid Piirvalve sissiüksusi, tehti väljaõppekeskusi, milledel polnud lahingvalmiduse ülesandeid, .........

Mõni loll mõtles ka, et Venemaa ei ole sõjaliselt ohtlik Eestile, ka mõni sõjaväelane ütles midagi taolist.

Olukord

Eesti naabriks on imperialistlik Venemaa. Aastal 1994 Venemaa tungis Tshetsheenia kallale. Venemaa kaotas selle Esimese Tshetsheenia sõja - ja tungis uuesti Tshetsheenia kallale aastal 1999, alustades Teise Tshetsheenia sõja. Venemaa tungis Georgia kallale augustis 2008, püüdes vallutada terve Georgia - õnneks Georgia sai antud Venemaale piisavalt hästi vastu hambaid (tulistas alla kümmekond lennukit, tekitas parasjagu kaotusi riigi sisse tungivatele Vene vägedele - suurtükiväe ja ründelennukitega - näiteks Vene kindral sai surma), seega Venemaa “välksõda” luhtus. Lääneriikide diplomaatilised pingutused tulid Georgiale appi ja Georgia jäi seekord vallutamata.

Ei tohi loota, et Venemaal ka järgmine kord vallutuspüüdlused luhta lähevad - vaid on vaja valmistuda ette halvimaks.

Eestil on hetkel ainult üks jalaväebrigaad - kahjuks seda pole kordagi kokku harjutatud. Varustus pole ka kiita.

Peale brigaadi on väiksemaid üksusi, aga minu arvates ka need pole valmis võitlema ülekaaluka vaenlase vastu. Kordusõppuseid on lubamatult vähe - ausalt öeldes neid polegi.

Vabandan väga, aga ka Kaitseliit on peaaegu “põhja läinud”. On mehi ja naisi, kes tõstavad küll palka, aga mis sõjalist ettevalmistust tegelikult toimub? Kui KL PS isikkoosseisust on suur osa “kontoriste” nii kuidas nendega sõtta lähed?

Kaitseväe struktuuris on hulgaliselt igasuguseid staape, aga mis nendega on peale hakata kui Venemaa jälle tungib Eesti kallale?

Eestil on Merevägi, milles on kindlasti tublisid isikuid, ka eesmärk võib-olla on üllas, aga mis kasu sellest Mereväest on Eestile kui Venemaa tungib jälle Eesti kallale? Hea küll, see on mõeldud selleks nishivõimekuseks NATO jaoks - aga ma küsin ikka mis kasu sellest on Eestile kui Venemaa tungib Eesti kallale? See Merevägi võtab märkimisväärse osa Eesti väga väikesest kaitseeelarvest.

Eesti kaitseeelarve on väga väike - seoses pool sajandit kestnud Vene okupatsiooni. Terve Eesti on tegelikult vaene, seega väikesele kaitseeelarvele võib-olla on mingisugune vabandus olemas.

No, nüüd ma olen Eesti riigikaitset piisavalt maha teinud - laske siis mind maha.

Kuidas edasi?

Meie peame Eestit kaitsma selle väikese kaitseeelarvega - pole lootust, et see oluliselt suureneks - lihtsalt reaalsus. Venemaa tungib nagu nii Eesti kallale tulevikus - täpselt ei oska öelda millal, võib-olla alles pärast kui Venemaa on vallutanud Georgia (see võib juhtuda augustis 2009).

Venemaa tungib kindlasti uuesti ka Soome kallale, aga võib-olla see juhtub alles siis kui Venemaa on järjekordselt okupeerinud Eesti. Tahaks loota, et seekord Eesti ja Soome võitlevad koos ühise vaenlase vastu.

Loomulikult Eesti PEAB võtma oluliselt suurema portsu eestlasi aega teenima igal aastal, ning korraldama efektiivseid kordusõppuseid väga palju.

Soovitan soojalt, et Eesti mõtleks kas see ilus ja kallis Merevägi oleks vaja lõpetada ja kasutada selleks kulutatud raha territoriaalkaitse jaoks - näiteks tõhusa rannakaitse ehitamiseks. Eesti tõeline nishivõimekus NATO-operatsioonidele on ikka kergejalavägi, millest NATOl on karjuv puudus (mitte mereväest). Seda kergejalaväge võiks hiljem anda välisoperatsioonidele kas või ühe tugevdatud pataljoni ühte operatsiooni - näiteks Afganistan.

On väga hea, et Eestile on tulemas Mistralid jalaväebrigaadi kaitsmiseks. Sellest on vähe - nagu ka planeeritud kõrgemale ulatuvast õhutõrjest. Eestile on vaja (PEAB) muretseda nimelt õlalt lastavaid taburetita (Stingeri taolisi) õhutõrjerakette suur kogus ja need on vaja jagada laiali üle Eesti Kaitseliidu üksustele. Ilma seda vastupanu ei saa kuidagi olla tõhus nii pika aega, et liitlased jõuaksid appi.

Praegu lõigatakse majanduslanguse tõttu niigi väikest kaitseeelarvet. Seega seda on vaja kasutada eriti efektiivselt. Efektiivselt kasutamist on toota Eestis väga suur kogus külgmiine, suundkildmiine (Claymore, MON) ja distantslõhkeseadmeid nende õhkimiseks. Selle varustuse hankimiseks kasutatud raha annab samal töö eestlastele ja sellest rahast suur osa jää Eesti - ja osa tuleb tagasi riigile maksudena.

See miinisõda on vaga efektiivne - väikese rahakuluga ja väikeste oma kaotustega saa tekitada väga suuri kaotusi vaenlasele.

Loomulikult vastupanu PEAB olema hästi koordineeritud. Selleks on vaja töötav üleriigiline mitmekordselt dubleeritud andmeside. Selle saa ka arendada edasi väikese rahakuluga (hea investeering) juba olemasoleva Kaitseliidu üleriigilise andmeside baasilt.

Seega kallid vennasrahva sõjaväelased ja poliitikud, palun väga tehke õigeid otsuseid, enne kui see on hilja. Mulle oleks väga ebameeldiv üllatus, et imperialistlik Venemaa õnnestuks uuesti okupeerima mu armsa Eesti.

Igaks juhuks ütlen, et ma EI taha müüa Eestisse mitte midagi - vaid ainult aidata Eestit kaitsma ennast imperialistliku Venemaa vastu. Võib-olla keegi pahandab, et ma nimetan Venemaad imperialistlikuks, aga ma tean sellest Venemaast ikka midagi:
http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/
Viimati muutis Juhani Putkinen, 13 Dets, 2008 6:49, muudetud 1 kord kokku.
BackInAction
Liige
Postitusi: 258
Liitunud: 04 Apr, 2006 8:41
Asukoht: Kuidas juhtub...
Kontakt:

Postitus Postitas BackInAction »

Olen sinuga 1000% nõus.
Kasutaja avatar
sigalahe
Liige
Postitusi: 445
Liitunud: 01 Veebr, 2008 19:51
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas sigalahe »

tarka juttu räägid
pikk
Uudistaja
Postitusi: 25
Liitunud: 18 Mär, 2008 19:59
Asukoht: lääne virumaa
Kontakt:

Postitus Postitas pikk »

Jutus on point sees ja oleks vaja tõesti ajsu eestis muuta nii mõnegi koha pealt
kapten.
Liige
Postitusi: 68
Liitunud: 18 Nov, 2005 21:13
Kontakt:

Postitus Postitas kapten. »

Jutt jumala õige aga paraku on vist nii, et sellest saadakse aru alles siis, kui on juba hilja!
Forman
Uudistaja
Postitusi: 22
Liitunud: 21 Mai, 2008 18:22
Kontakt:

Postitus Postitas Forman »

Juhani, saada see tekst Delfisse. Las kogu rahvas loeb.
Si vis pacem, para bellum.
kert122
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 27 Juun, 2007 21:22
Kontakt:

Postitus Postitas kert122 »

tavaliselt ma kipun vastu vaidlema, kuid selle jutuga pean täiesti nõus olema.
paraadil näeme, raisk
Tokarev
Uudistaja
Postitusi: 4
Liitunud: 12 Aug, 2008 11:32
Kontakt:

Postitus Postitas Tokarev »

Forman kirjutas:Juhani, saada see tekst Delfisse. Las kogu rahvas loeb.
Nalja teed vä! Ükski mõtlev inimene ei kooserda delfis!

Kui kuskilt peakski mingi pasaröögatus lahti minema, tõmbavad politikud kõhu korinal juba ammu ennem vehkat, neill tegelt jumala poogen.
Vaiks
Liige
Postitusi: 66
Liitunud: 13 Mai, 2007 23:50
Kontakt:

Postitus Postitas Vaiks »

Päevalehte oleks mõtekam saata, kui üldse midagi saata.
Forman
Uudistaja
Postitusi: 22
Liitunud: 21 Mai, 2008 18:22
Kontakt:

Postitus Postitas Forman »

Tokarev kirjutas:
Forman kirjutas:Juhani, saada see tekst Delfisse. Las kogu rahvas loeb.
Nalja teed vä! Ükski mõtlev inimene ei kooserda delfis!

Kui kuskilt peakski mingi pasaröögatus lahti minema, tõmbavad politikud kõhu korinal juba ammu ennem vehkat, neill tegelt jumala poogen.
Las kõik loevad. Peaasi, et nii mõistlik tekst ei jääks siia vaid paarikümnele inimesele lugemiseks.
Si vis pacem, para bellum.
Kasutaja avatar
kaevurmati
Liige
Postitusi: 167
Liitunud: 26 Mai, 2008 19:15
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas kaevurmati »

Väga viis.
Eesti Wabariik.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Tere Juhani! Kena, et muretsed, aga mina hakkan väikestviisi juba Sinupärast muretsema! Nagu siin ühes teises teemas alles meenutati vanasõna: "Kes saab santi sundida, kui sant ei taha kõndida!"
Riigid on mõneti nagu inimesed. Ja riigid ju koosnevadki inimestest, kellede omaduste summa annab näo ka nende riigile. Katkestusega riik, nagu Eesti, viib vägisi võrdluseni isa ja pojaga - variatsioonid on esmapilgul suured ja erinevad, aga põhijooned, eriti vanemaks saades, kipuvad kuratlikult sarnaseks muutuma! Kuni kõnnakuni välja - geenid! :wink: Uhke Eesti mereväe meenutamine teeb kohe südame soojaks - üks punalipulise balti laevastiku veteranalus on siiani alles ja see on lausa alus nr. 1! Aga ega me Sind, Juhani, süüdistama ei hakka, kui jõuame jälle samasse punkti, millises juba olnud oleme. Eestlase vääramatu optimism (või leidub selle vaimse seisundi kohta ehk mõni täpsem diagnoos?), et teistele teeneid osutades saab samaväärse kohtlemise osaliseks, väärib muidugi lugupidamist, aga X päeval see ei toida!
Henn
Liige
Postitusi: 514
Liitunud: 19 Nov, 2007 13:38
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas Henn »

Saada Terve Mõistuse Sündikaati
e-mail: info@syndikaat.ee
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9144
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Postitus Postitas Kilo Tango »

Henn kirjutas:Saada Terve Mõistuse Sündikaati
e-mail: info@syndikaat.ee
Ja mis kasu sellest veel peaks olema?
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Aitäh, kõigile väga asjalike kommentaaride eest.

See minu artikkel oleks võinud pahandada väga minu kalleid sõbru eestlasi - poleks olnud sugugi üllatav kui mind oleks siin sõimatud ropult.

Ma olen lihtsalt tahtnud, et hakatakse mõtlema nimelt Eesti kaitsmist ja mis on kõige tähtsamad prioriteedid riigikaitse tugevdamisel.

Pole sugugi oluline kas mõni väeliik või väeosa saavutab võidu võideldes vähestest riigikaitserahadest - vaid, et seda vähest raha kasutatakse võimalikult efektiivselt riigikaitse tugevdamiseks tervikuna.

On vaja saavutada konsensus kuidas seda riigikaitset arendada. Ma olen aastate jooksul pahandanud mitu korda kuidas seda raha loopitakse labidaga tuulde.

Näiteks remonditi ja arendati Tartu pataljoni, ja likvideeriti - samuti ehitati Pärnu Pataljoni jaoks näiteks laatsaret ja varsti likvideeriti terve pataljon.

On loomulikult suurepärane, et Eestis saadakse aru, et "sõjaväele" on vaja töötav side ja sellesse investeeritakse suuri summasid - aga kuidas seda raha on kasutatud on ise asi. :evil:

Eesti vajab nimelt sõjaajal töötava mitmekordselt dubleeritud side, mis on nii lihtne kasutada, et igaüks saa sellega hakkama. Kui on väga keeruline side mille töötamiseks on vaja erilist spetsialisti - ja see spetsialist saa surma või haavata (või on lihtsalt väsimusest segi) - nii see üüratult kallis side ei tööta ja on kasutu. Kui side ei tööta nii kõik on p:ses.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist