Kuum jook ja söök

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Vasta
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Kuum jook ja söök

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Kuum jook ja söök on sissile (sõdurile) elutähtis asi.

Igaüks saa aru, et sellest on kasu talvel, aga mitte ainult talvel vaid ka suvel. Vahepeal on vaja ujuda üle jõe nii, et riided saavad märjaks, vahepeal lihtsalt saa vihmaga läbimärjaks.

Alati pole võimalik kohe lõket teha või kuhugi sooja kohta saada. Siis ongi hädavajalik saada kuuma jooki - kas või ainult kuuma vett juua. Kui selles joogis on ka näiteks suhkrut või mahla sees nii seda parem.

Kuidas aga tagada, et sissil on alati võimalus valmistada endale, või lahingpaarile, kuum jook või söök (veel parem kui mõlemad)?

Mul endal on olnud umbes 30 aastat Trangia. Selles saa valmistada nii söögi kui joogi kas või tormi käes. Komplektis on kaks katlad, üks praepann, “tangid” millega kuuma katla käsitleda, spetsiaalne kaheosaline korpus (kõik alumiiniumist - kerged ja üks teise sisse minevad) ning spetsiaalne asi, millega põletatakse piiritust katla all. Leek on nagu gaasileek köögis katla all.

Ühes katlas saa valmistada söögi ja samas kui seda sööki pistab nahka valmib teises katlas kuum vesi juua ja nõud pesta.

See Trangia on lausa suurepärane leiutis, kui sissil on selline ja pudel piiritust (kas või mürgitatud) kaasas, nii pole häda midagi enda soojendamisel. Ennast külmetanud sissi saa kergesti haigeks kui ei ole võimalik soojaks saada.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Trangia

Lõkkega sissi reedab ennast välja vaenlasele, aga Trangiaga on võimalik lahinguväljal ellu jääda. Kui kaasas on veel soojust tagasi peegeldav spetsiaalne “avaruuspeite” ja Trangiat kasutab suure kuuske all, nii on veel suurem võimalus märkamatuks jääda.
Kasutaja avatar
speedsta
Liige
Postitusi: 2059
Liitunud: 22 Veebr, 2005 12:20
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas speedsta »

KV-s ja KL-s kasutusel olevad katelokikomplektid sisaldavad üldjuhul samasugust priimust ehk põletit nagu seda on Trangia oma. Kateloki ümbris pakub tuulevarju ja soe vesi valmib kiiresti. Igale sõdurile oleks seda Trangia komplekti veidi kallis muretseda, kindlasti ajab asja ära ka tavaline katelok, mis on isegi universaalsem. Ise oman mõlemaid variante. Trangia toode on tegelikult väga kasutajasõbralik ja mugav.
Tõstatatud sooja joogi ja söögi teemast saab aru kindlasti igaüks, kes on pidanud vähegi metsas ja maastikul viibima.

Katelok
http://www.militaar.ee/showpic.php?pic= ... fullsize=1
Kui on probleem, tõmba lõuga
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

speedsta kirjutas:KV-s ja KL-s kasutusel olevad katelokikomplektid sisaldavad üldjuhul samasugust priimust ehk põletit nagu seda on Trangia oma.
Ma tean - aga ikka minu seisukoht on, et neid Trangiaid oleks vaja sissidele. Soome Kaitsevägi kasutab Trangiaid väga suures ulatuses.
ivanorav
Liige
Postitusi: 922
Liitunud: 30 Juun, 2008 22:38
Asukoht: Soome
Kontakt:

Postitus Postitas ivanorav »

Olin kunagi usin metsatööline ja kasutasin ka seda Rootsi komplekti,aga probleemiks oli põlevaine,kust sellele piiritust saada?
Asendasin piirituse mingi kahtlase vedelikuga,mis ajas koledalt tahma,nii,et tahmakiht vaikselt isolatsiooni kihi moodustas.
Hea oleks nüüdki vahel looduses,kasvõi parklas romantiliselt kohvi keeta,(süda läheb pahaks tanklast liisunud kohvi ostes)kõik Soome mil. poed on neid täis,aga jah see piirituse probleem,ehk Putkimies oskab nõu anda?
Priimus on vale sõna selle asja iseloomustamiseks,priimuse aparaat käis lambipetrooli pealt,mida surve all pihustati põletisse!
Viimati muutis ivanorav, 08 Jaan, 2009 20:48, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
wanapagan
Liige
Postitusi: 103
Liitunud: 27 Mär, 2007 22:20
Kontakt:

Postitus Postitas wanapagan »

jõesuus olidki trangiad.krt,väliõppusele minnes sai eesti ekspress kotti topitud.trangia tuli kolisemise vältimiseks sisse pakkida.peale igat kasutuskorda.
Kasutaja avatar
ozk
Liige
Postitusi: 97
Liitunud: 12 Mai, 2005 6:59
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas ozk »

Ka Piirivalve sissid kasutasid Trangiaid ja võin oma kogemuste põhjal kinnitada, et tõesti väärt riistapuu.
Tuld kuraditele!!!
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

wanapagan kirjutas:jõesuus olidki trangiad.krt,väliõppusele minnes sai eesti ekspress kotti topitud.trangia tuli kolisemise vältimiseks sisse pakkida.peale igat kasutuskorda.
Ma ise võtsin kohe algusest peale "parandatud versiooni". Õmblesin sellele riidest koti - ja iga asja vahele panin õhukese riidest tüki. EI kolise.

Kaltsu ikka Eestis jätkub. :)
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

ivanorav kirjutas:kõik Soome mil. poed on neid täis,aga jah see piirituse probleem,ehk Putkimies oskab nõu anda?
Mitte ainult kõik mil-poed, vaid arvan, et IGAS Soome marketis on Marinolit (teeb vähem tahma, aga on natukese kallim) või Sinoli saada. Ise kasutan Sinoli, vahepeal Marinoli - sõber kaitseliitlane, kes külastas mind Soomes ostis kohalikust poest Marinoli.
Kasutaja avatar
wanapagan
Liige
Postitusi: 103
Liitunud: 27 Mär, 2007 22:20
Kontakt:

Postitus Postitas wanapagan »

huvitav,kuidas see vedelik mõikab,mida nt. maksimarketis müüakse nende hiina nn. "tormilaternate" jootmiseks?
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

wanapagan kirjutas:huvitav,kuidas see vedelik mõikab,mida nt. maksimarketis müüakse nende hiina nn. "tormilaternate" jootmiseks?
Ei tea, aga ma arvan, et näiteks Prisma on nõus võtma Marinoli oma repertuaari kui kliendid seda paluvad. Võib-olla Eestis on ka mõni Soome rauakauplusketi pood (K-Raud?).
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Ei tea, aga ma arvan, et näiteks Prisma on nõus võtma Marinoli oma repertuaari kui kliendid seda paluvad.
Eks ta ära juuakse - mul siin Lubja tänaval terve armee "sisse".
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Arnold kirjutas:
Ei tea, aga ma arvan, et näiteks Prisma on nõus võtma Marinoli oma repertuaari kui kliendid seda paluvad.
Eks ta ära juuakse - mul siin Lubja tänaval terve armee "sisse".
Pole kunagi proovinud - ja ei proovi ka - aga miski pole võimatu Eestis. :)
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Vanasti oli Eestis poelettidel puhast (96%) piiritust. On väga kahju, et enam pole. See on suurepärane vahend peale põletamise ka näiteks desinfitseerimisel. Ma ise kasutan puhast piiritust ka elektroonika trükiplaatide puhastamisel ja näiteks kallan lauale ja pühin kaltsuga puhtaks.
Kasutaja avatar
lant
Liige
Postitusi: 356
Liitunud: 05 Apr, 2005 22:28
Asukoht: Järvamaa
Kontakt:

Postitus Postitas lant »

Tõsi ta on.Eelmine aasta läksin Paide Ehituspoest tehnilist piiritust ostma ja ei olnudki.Küsisin, et miks siis müügil pole ja öeldi, et ära ostetakse ikka nende alkasside poolt.
Ei loe see, et sinist värvi ja mürk.See kuidas seda manustatakse jäigi mõistatuseks.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

See kuidas seda manustatakse jäigi mõistatuseks.
"Oraalselt" on vist meditsiiniline termin. 8)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist