Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Vasta
Kasutaja avatar
Gfreak
Liige
Postitusi: 562
Liitunud: 11 Jaan, 2007 18:05
Kontakt:

Postitus Postitas Gfreak »

Kaitseliidu practical-meeskond?

või siis mitte just meeskond aga kord kuus suurem (practical-taktikaline) laskmine. kohustuslik võiks olla. kes ilma korraliku põhjenduseta tulemata jätab, siis see on ballast. suurendaks ka sõjalist võimekust.

liikmeks astumise ankeedile võiks lisada nimetatud essee.

ja nagu juhani pidevalt raiub :lol: : sissid.

aga keda see ikka kotib, kui me siin pläägutame. teeks siis midagi konkreetset, nagu näiteks saadaks asjakohase kirja KL peavanemale ja Kamina juhtivorganeisse?
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Gfreak kirjutas:Kaitseliidu practical-meeskond?
Practical on juba oluliset parem kui ainult lasketiirus tava märklaudadesse aeglaselt kõmmutada. Siin on vaja kiiresti saada tabamusi mitmetesse märklaudatesse - alati erinevate situatsioonidega.

Kahjuks Eestis seda harrastatakse üldiselt ainult püstoliga - püstoliga on ka vaja harjutada, aga automaadiga harjutamine on veelgi tähtsam.

Soome reservistid harjutavad "sovellettu reserviläisammunta SRA". Siin kasutatakse peamiselt AK-47 taolist automaati - mitte valangute, vaid paarislaskudega. See on jälle parem kui mitte midagi. Ma olen ka juhtinud selliseid harjutusi. Näiteks kokku 9 märklauda, peab roomama, rullima, sööstama, vahetama salve, jne. nagu tava sõjas - ja viskama ka käsigranaati. Püstoliga kõmmutatakse viimasena - tagavararelv.

Aga kui sellesse veel juurde lisata juhuslikult paariks sekundiks tõusvad practicalmärklauad, nii see on juba lahinglaskmine.

Aga ostetakse 800 miljoni eest miinijahtijaid ja korraldatakse paraade ...
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Gfreak kirjutas:teeks siis midagi konkreetset, nagu näiteks saadaks asjakohase kirja KL peavanemale ja Kamina juhtivorganeisse?
KL vanematekogule ja keskjuhatusele võiks küll kirja kirjutada. Selle kirja võiks siin foorumis teha ja saata edasi. Vaevalt seda lugemata prügikasti visatakse.

Sellest kirjast poleks kindlasti mingit kahju. Kui sellest tuleb mõistlik - konkreetsete ettepanekutega, mitte mingi nutt ja hala - nii ma olen nõus selle allakirjutama.

Seda saa ka saata emailiga näiteks KL ülemale ja KLPS ülemale.

Lootus sureb viimasena.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Gfreak kirjutas:nagu juhani pidevalt raiub : sissid
Kahjuks meie elame reaalsuses - reaalsus ütleb, et Eestil pole:
- võimsat õhuväge;
- tuumarelvi;
- tanke;
- võimsat suurtükiväge;
- hästi varustatud maaväge vähemalt 100 000 meest;
- suurt kogust raha teha efektiivne riigikaitse.

Aga minu arust mitmed eestlased ikka tahaksid, et Eesti säiliks ka tulevikus iseseisva riigina - mitte uuesti okupeeritud riigina Venemaa poolt.

Kui tahtmine on nagu ma arvan, nii sellest sissitegevusest lihtsalt pole pääsu. Ma tean suurepäraselt, et see pole sugugi mugav - aga ma tean ka suurepäraselt et see on vaenlasele eriti ebameeldiv võitlusviis.
sven
Liige
Postitusi: 320
Liitunud: 05 Mär, 2008 21:52
Kontakt:

Postitus Postitas sven »

Kaitseliidu tegelikust potensiaalist on ära kasutatud vaid murdosa. Ülejääk vedeleb niisama.

Kaitseliitlaste tegevusele tuleb anda mõte, millesse ise ka usuks. Siis on võimalik kadunud moraali aegamööda taastamine ka ilma digimundriteta.

Peamiseks KL-i lammutajaks on malevate staabid ise. Ehk siis seltskond, mis on ametisse pandud KV poolt. Kusjuures jalust saadetakse ära mitte just kõige teravamad pliiatsid karbist, sekka ka nn."kaadrinappust".
Tulemuseks on arvestatava tasemega "absurditeater", mida peaks tegelikult kaitse-eelarve asemel rahastatama kultuuriministeeriumi või raskemal juhul sotsiaalministeeriumi poolt.

Ei maksa arvata, et inimesed ei saa aru sellest mis toimub. Ja vastav on ka reaktsioon ning suhtumine.

Kui võtta ükskõik millise maakonna elanike arv ja vaadata mitu protsenti on sellest Kaitseliitu (kohalik malev) võidetud hingesid, siis vaadata kui suur protsent on nendest tegelikult lahinguvõimelised, saame protsentides väljendatud tulemuse KL-i seni tehtud töö effektiivsusest.
Tulemust hinnates tuleb silmas pidada, et tegemist on kahekümne aastase töö tulemusega.
Nüüd kui korrutada maleva peale aastas kulutatud miljonid kahekümne aastaga ja jagada saadud arv (lahingvõimeliste) praeguste kaitseliitlaste arvuga, saame tulemuseks kui kalliks on riigile maksma läinud ühe lahingvõimelise kaitseliitlase tootmine.
Tulemus, ükskõik millises malevas, näitab, et palgasõjavägi oleks odavam.
Praeguse seisuga on see üritus läbi kukkunud, tuleb kas otsast alustada või üldse.... :cry: See kõik peaks olema hoopis teisiti.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

sven kirjutas: Kui võtta ükskõik millise maakonna elanike arv ja vaadata mitu protsenti on sellest Kaitseliitu (kohalik malev) võidetud hingesid, siis vaadata kui suur protsent on nendest tegelikult lahinguvõimelised, saame protsentides väljendatud tulemuse KL-i seni tehtud töö effektiivsusest.
Tulemust hinnates tuleb silmas pidada, et tegemist on kahekümne aastase töö tulemusega. Nüüd kui korrutada maleva peale aastas kulutatud miljonid kahekümne aastaga ja jagada saadud arv (lahingvõimeliste) praeguste kaitseliitlaste arvuga, saame tulemuseks kui kalliks on riigile maksma läinud ühe lahingvõimelise kaitseliitlase tootmine.
Tulemus, ükskõik millises malevas, näitab, et palgasõjavägi oleks odavam.
Praeguse seisuga on see üritus läbi kukkunud, tuleb kas otsast alustada või üldse.... :cry: See kõik peaks olema hoopis teisiti.
Rahvas tõuseb saalis püsti ja karjub "õige!, õige!" 8)
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3834
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Postitus Postitas Jaanus2 »

Juhani Putkinen kirjutas:
Gfreak kirjutas:nagu juhani pidevalt raiub : sissid
Kahjuks meie elame reaalsuses - reaalsus ütleb, et Eestil pole:
- võimsat õhuväge;
- tuumarelvi;
- tanke;
- võimsat suurtükiväge;
- hästi varustatud maaväge vähemalt 100 000 meest;
- suurt kogust raha teha efektiivne riigikaitse.

Aga minu arust mitmed eestlased ikka tahaksid, et Eesti säiliks ka tulevikus iseseisva riigina - mitte uuesti okupeeritud riigina Venemaa poolt.

Kui tahtmine on nagu ma arvan, nii sellest sissitegevusest lihtsalt pole pääsu. Ma tean suurepäraselt, et see pole sugugi mugav - aga ma tean ka suurepäraselt et see on vaenlasele eriti ebameeldiv võitlusviis.

Toetaks samuti Juhanit. Kui selgub ikka, et me midagi klassikalise armee moodi asja tekitada ei suuda (rahalistel või muudel põhjustel, vahet pole), õpetame-varustame mehed siis sissideks. Kaasaegseteks, mitte metsavendadeks. Eesmärgiks on ikka vaid vastu pidada (hoida sõjategevus aktiivsena) niikaua, kui NATO tegelikult rakendub. Kui meil on väike summa raha ja sama raha eest praegune armee, mis tahab olla nagu suurte riikide armee (aga pole, nagu teada), siis see armee vist nii kaua ei sõdi, kui hädasti vaja oleks. Sama raha eest sõdivad sissid kauem ja efektiivsemalt, aga ma võin ka eksida muidugi. Ehk - sama raha eest saame kauem sõdiva sõjaväe. Kusjuures venelased peavad ennast kohandama meie taktikaga ja see on igavesti vastik ja tüütu. 1 lennuki vastu 10 saata on hoopis mõnusam ja pärast uhke tunne ka veel, kui selle 1 alla saab. Igaljuhul peavad meie targad juhid lõpuks ära otsustama, mida nad lõpuks tahavad. Armee, kus justkui peaksid olema lennukid jm. aga ei ole, on eriti mage.
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1476
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Madis22 »

Kapten Trumm kirjutas:
sven kirjutas: Kui võtta ükskõik millise maakonna elanike arv ja vaadata mitu protsenti on sellest Kaitseliitu (kohalik malev) võidetud hingesid, siis vaadata kui suur protsent on nendest tegelikult lahinguvõimelised, saame protsentides väljendatud tulemuse KL-i seni tehtud töö effektiivsusest.
Tulemust hinnates tuleb silmas pidada, et tegemist on kahekümne aastase töö tulemusega. Nüüd kui korrutada maleva peale aastas kulutatud miljonid kahekümne aastaga ja jagada saadud arv (lahingvõimeliste) praeguste kaitseliitlaste arvuga, saame tulemuseks kui kalliks on riigile maksma läinud ühe lahingvõimelise kaitseliitlase tootmine.
Tulemus, ükskõik millises malevas, näitab, et palgasõjavägi oleks odavam.
Praeguse seisuga on see üritus läbi kukkunud, tuleb kas otsast alustada või üldse.... :cry: See kõik peaks olema hoopis teisiti.
Rahvas tõuseb saalis püsti ja karjub "õige!, õige!" 8)
Ma eeldan, et Kapten Trummi poolt oli tegemist iroonilise märkusega. Kaitseliit on saanud 18 aasta vältel ca 6% kaitse-eelarvest, praegu suudetakse välja panna ca 4000 rühma/kompanii (et kaitseliidu tase kõrgemale ei küüni on kinni ohvitserides) taseme väljaõppega jalaväelast. Sama raha eest samaväärset palgasõjaväge 18 aastat ülal pidada vaevalt et saaks.
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
planet64
Liige
Postitusi: 128
Liitunud: 22 Sept, 2008 19:23
Kontakt:

Postitus Postitas planet64 »

sven kirjutas:
Kui võtta ükskõik millise maakonna elanike arv ja vaadata mitu protsenti on sellest Kaitseliitu (kohalik malev) võidetud hingesid, siis vaadata kui suur protsent on nendest tegelikult lahinguvõimelised, saame protsentides väljendatud tulemuse KL-i seni tehtud töö effektiivsusest.
Kui jutt on ebaefektiivsusest, siis võiks arvata, et süsteemis on analüüsivõime puudu või on seda vähe. See on üsna tavaline nähtus ka tsiviilorganisatsioonis, kus raha eraldatakse tsentraalselt ja kellelgi pole huvi efektiivsuse vastu. Pigem vastupidi. KL (ka kaitsevägi üldse) võiks kujuneda ladusalt toimivaks organisatsiooniks, kes suudab oma tegevust analüüsida ja seda pidevalt täiustada ning lihvida. Ei piisa ainult revisioniaruande ärakuulamisest ja kinnitamisest. Mõtlevad ohvitserid ja ametnikud pole ju päriselt kadunud. Ja lihtliikmete hulgas on neid alati olnud. Hästi toimiv organisatsioon, huvitavad ja ladusalt korraldatud koolitused ning õppused kasvataksid kindlasti populaarsust. Viletsalt toimiv masinavärk ei tõmba häid inimesi ligi. Oleks minu teha, kallaks süsteemi mõistust juurde, eriti sinna ülessepoole. Raha polegi primaarne, arukus esmalt.
Loodetavasti näit. ka siin palju räägitud ja meie kõigi poolt palavalt armastatud miinijahtijate :D (vähemalt kõige vanema neist) kohta on tehtud põhjalik analüüs ja murtud kõvasti päid, kuidas teha nende tööd efektiivsemaks. Äkki keegi suudab avalikkusele numbreid lekitada, oleks ka huvitav teada kui viljakalt meil tööd osatakse teha.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Madis22 kirjutas: Ma eeldan, et Kapten Trummi poolt oli tegemist iroonilise märkusega.
Ei olnud muideks iroonia. Oli toetav mõmin eelmisele kirjale, kus öeldi, et tuleks kah need õhku täis puhutud struktuurid õhust tühjaks lasta ja ükskord tunnistada fakti, mis meil olemas on. Pokasuhha pole muidu eesti kultuurile iseloomulik, see on puhtalt NSVL aja rudiment. Selleks, et õhku välja lasta, tuleb luua süsteem, mis ei motiveeriks osalisi igasugu õhku pidama, vaid sunniks keskenduma asjale.
Kaitseliit on saanud 18 aasta vältel ca 6% kaitse-eelarvest, praegu suudetakse välja panna ca 4000 rühma/kompanii (et kaitseliidu tase kõrgemale ei küüni on kinni ohvitserides) taseme väljaõppega jalaväelast. Sama raha eest samaväärset palgasõjaväge 18 aastat ülal pidada vaevalt et saaks.
See 4000 on koos nende nelja logiseva maakaitsepataljoniga, mida 4000seks võitlusvõimeliseks sõjaväeks lugeda on selge liialdus. Esiteks nende pataljonide koosseisus oli omajagu kordusõppuste kutsega kodust välja aetud ballasti, kelle võitlusvõime on suht kehva. Kui me räägiksime ehk 2000 mehest, siis võiks nõus olla.

Kaitseliit on jah saanud vähe raha, aga kui vaadata selle raha kasutust, siis tubli osa on sellest konstantselt kulutatud oma mõttetu kinnisvara putitamiseks ja ülalpidamiseks. Mingeid pätsuaegseid losse renoveerida olukorras, kus veoautod sõidavad siledaks kulunud rehvidega või pole raha tihedate harjutuste korraldamiseks on selge liialdus. Näiteks Harju malev peab väljaõppeks ülal (valvab, kütab) tervet Kalevi pataljoni kasarmut - milleks, kui õppele üle kompanii kokku ei saada? Ehk pakasuhha, tegeletakse tühja tähjaga.

Asi hakkab logisema juba üksikmehe tasemelt. Üksikmees ei tea käemärke (sest viimati kasutas 5a tagasi), seersant ei tea midagi tulejuhtimise käsklustest (sest ta sai seersandiks vene armee pagunite eest) jne jne.

Ma arvan, et kui võtta kulutatud raha ja jagada läbi reaalselt võitlusvõimelise seltskonna arvuga, saab hämmastavad tulemused.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Kapten Trumm kirjutas:Näiteks Harju malev peab väljaõppeks ülal (valvab, kütab) tervet Kalevi pataljoni kasarmut - milleks, kui õppele üle kompanii kokku ei saada? Ehk pakasuhha, tegeletakse tühja tähjaga.
Tegelikult Harju maleva valvurid valvavad Kaitseväe objekti, et seda ei rüüstata ja lohuta.

See EI ole KL objekt.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Kapten Trumm kirjutas:Mingeid pätsuaegseid losse renoveerida olukorras, kus veoautod sõidavad siledaks kulunud rehvidega või pole raha tihedate harjutuste korraldamiseks on selge liialdus.
Tegelikult Alu mõis renoveeriti taanlaste rahatega - mitte Eesti riigi või KL rahatega.

See on iseasi, et see lossi renoveerimine polnud eriti otstarvekas ei KL kooliks ega ka KL maleva staabihooneks.

KL peastaabi hoone renoveerimine (nagu ka KJPS, kaitsemin, ...) on maksnud palju raha mida oleks tõepoolest saanud kasutada kas või õhutõrjerakettide muretsemiseks.
kert122
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 27 Juun, 2007 21:22
Kontakt:

Postitus Postitas kert122 »

4000 võitlusvõimelist meest???!!!??
paberi peal ilmselt?
ei tohiks rääkida midagi staabihoonetest ja nende renoveerimisest, sest staap ei sõdi, prioriteedid on vähe nihkes, esmajoones peaks olema staap toetav, juhtiv ja organiseeriv üksus, relvahoidlad, relvade hooldusruumid, väljaõppelaod, kõik mis vaja et väljaõpet läbi viia. mitte läpakad, power pointid, parkettpõrandad ja mõõgad ja aukirjad seinal oleks.

siin kellegi 4000 mehe võitlusvõimeliste meeste jutule tagasi tulles, ma pakun et kaitseliit ei saa rohkem välja panna kui jeeli jeeli pataljoni, ja see on lagi.
tean malevat, kus ei saa mitte mingi valemiga isegi kompaniid kokku, paberid aga räägivad teist juttu.
võitlusvõimeline kompanii eeldab lahingpaaride koostööst kuni rühmadevaheliste manöövriteni välja, ettekanded, side, tulejuhtimine.

olen oma silmaga näinud kuidas maakaitsekompanii õppustele tuli 35 meest ja mõned panid rakmed valepidi selga????!!


tulen teema juurde veel tagasi....
paraadil näeme, raisk
kert122
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 27 Juun, 2007 21:22
Kontakt:

Postitus Postitas kert122 »

hästi, ma jätkan...

asi on nimelt selles et terves kaitseliidus on asi selles, et tegeletakse asjadega kurat seda teab mis järjekorras.
planeeritakse õppust, siis alustatakse mõtlemisest sõidukompensatsioon-toidud jne, ja naera puruks, asi polegi üldse laskemoona taga???!?!

nii et jaoülemad, kes plaanivad õppusi, ja teile öeldakse et pole vahendeid, siis see tähendab tõenäoliselt raha sõidukompensatsiooni jaoks või toitudeks, asi on TAHTMISES....

ma pole eluski kompensatsiooni võtnud, välja arvatus selle korra kui kevadtormile oma maasturiga läksin, siis nõudsin kütust.
aga tõepoolest nagu herr trumm siin põristas, et kui kaitseliit midagi pakub, hakkab igasuguseid sarvikuid ilmuma.
ja ma ei saagi aru, miks kaitseliitu astutakse??
mina arvasin et vennaskonna pärast ja isamaa pärast ja see peaks igale eesti mehele auasi olema, aga näe, tuleb välja et hoopis sellepärast et relvaluba saada või muud sellist ninni nänni. näiteks üks opakas tuli ligi küsis et kas kuskil jagatakse relvakappe???!! ma pold ühtki korda meest näinud varem, kuigi olen suht aktiivne. tuli välja et vend on aastaid old juba kaitseliidus, õppusi 0.
ei oskagi midagi lisada, ei taha ka tegelikult.
paraadil näeme, raisk
sven
Liige
Postitusi: 320
Liitunud: 05 Mär, 2008 21:52
Kontakt:

Postitus Postitas sven »

Kuna täpsed andmed puuduvad, siis ei saa siia ära tuua arvutamise tulemusi oma maleva kohta. Aga mustalt proovides sain üsna suure numbri, kroonides võitleja kohta (millest suurema osa moodustab palgafond, mitte väljaõppe rahad - ehk siis nagu vene linttraktor T100, mille 80%hobujõududest kulus iseenda edasivedamisele ja 20% jäi töö tegemisele).

Tegelikult tahtnuks hoopis esile tuua seda absurditeatrit, mille on see sotsiaalabi programm põhjustanud, ja mille tagajärjel jääb enamus KL-i potensiaalist kasutamata. Kreisiraadiot on ju ka vaja aga jama on selles, et selle kino peame me ise ühel heal päeval oma tagumikuga kinni maksma või mis veel hullem - seda peavad tegema meie pojad ja tütred.

Oleksid:

1. Kaitseliitu oleks võimalik hoida alaliselt formeerituna ja lahinguvalmis, ilma, et selleks mingeid erilisi lisa pingutusi tuleks teha.
Varud, relvad oleks laiali jagatud ja hajutatud juba rahu ajal ja nii hoituna valmisolekus.
Tegevuskavad ja plaanid tehtud ja läbi aegade harjutatud (lõks sulgub), ühtlasi tagatud kõikide vahenditega.
Kokku annaks suurema reageerimiskiiruse kui KV-l ja Scoutsil, lisaks ettevalmistatud löögi tõhusus.
Ametlikult on muidugi jutt valmisoleku kohta naeruvääristatud, sest me saame ju NATO käest kaks kuud ette teada, et millal asi algab.
Juhanil oleks keda seina äärde panna.

2. Aastatepikkune kuulumine KL-i annaks võimaluse pidevalt täiendada oma oskusi ja teadmisi, kuni täieliku meisterlikkuse saavutamiseni igaühe oma erialal. Ka praegu on näha, et KL-i tugevamates rühmades on erialaste oskuste tase peajagu üle ajateenija võimekusest, ent see on siiski kehtiv väheste fännide kohta. Kui aga isetehtud takistused kõrvaldada, saaks neid fänne juurde suurel hulgal.
Lisaväärtus annab ka aastate pikkune koostegevus ühes üksuses, mis loob erakordse sisemise sideme, sõpruskonna.

3. Kaitseliit saaks luua sideme rahva ja riigikaitse vahel. Targalt tegutsedes saaks läbi KL-i hakata looma laiaulatuslikku Eesti kaitsekultuuri. See ei tähendaks totaalset militariseerimist vaid, et iga eestlane on tugev, terve ja võimeline rängalt ründama kui olukord tekib. Iga eestlane on sõdalane - sõdalaskultuur. Ja seda kõike vabal tahtel, tulenevalt maailmavaatest ja tõekspidamistest.
Nii saaks teoks ka Juhani Putkineni kirjeldatud 100 000 meheline armee (kes kurat üldse nii lolli mõtte peale on tulnud, et Eestit hakata kaitsma 16 000 mehe ja 24 suurtükiga? Maailma väikseim maailma suurima vastu ja sealjuures ise oma jõude vähendada!)
Absurditeater tuleb lõpetada!

4. Läbi KL-i tuleks riigikaitsesse suurel hulgal tsiviilresursse ja tsiviiloskusi. On ju teada, et iga kaitseliitlase jeep on ka kaitseliidu jeep ja nii kuni traktorite ja mootorsaeni välja. Tsiviilresurss on aga tohutu võrreldes KV vahenditega.
Tsiviiloskused on paljus kasutatavad ka sõjapidamiseks ja tsiviilist saaks tõelisi oma ala praktikuid-meistreid.

5. Kaitseliit on väga odav, aga samas kvaliteetne, sõjaline võimekus.
Kui see raiskamine ja absurditeater ära lõpetada, siis oleks asi veel odavam, samas kui kvaliteet suureneks.

6........

Praegu kirjutaksin stsenaariumisse nii: loomulikult ründab venemaa ootamatult (ega venelane loll ei ole), lihtsalt ühel hommikul ärkame ja asi on tehtud. Reetvaid ettevalmistusi ei olnud vajagi teha, sest hermannsimmi sõbrad olid juba andnud põhjaliku ülevaate oludest sh torpedeeritud KL-st ja olematust kaitsetahtest.
Moppi muidugi ei tule, sest kõigepealt oodatakse pool päeva käsku ülevalt ja teise pool päeva koostatakse oma käsku üksustele, mis tegelikult eksisteerisid ainult paberi peal.
Mõningad isamaalikkusest hullutatud kaitseliitlased üritavad küll ka midagi ette võtta aga neil on ainult AK4, neli salve ja 20 padrunit. Lõpuks sikutab oma rahvas nad metsadest välja ja annab paar kõrvakiilu, et mingit jama kaela ei tuleks.....
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist