Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Vasta
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas gruppen »

ruger kirjutas:Tavaline KV elu mitte kunagi näinud isik ei hakka 90% tõenäosusega kunagi motiveeritult sõdima ja kodumaa eest võitlema. Mis paneks teda seda aga tegema? Kuidas saada tavaline ütleme, et linnas elav palgatöölisest kontoritöötaja (kultuuritöötaja) sissima või vastupanu korraldama ja organiseerima???
Võib öelda, et sa laias laastus kirjeldad... mind ennast :)
Või noh, KV elu ma olen näinud - selles mõttes see mulle müsteerium ei ole. Valdavalt linnas elav palgaline kontoritöötaja (reservatsiooniga saab isegi öelda, et kultuuritöötaja) olen ma küll.

Mis paneks mind vallutatud territooriumil vastu hakkama?`Sest ma tean, mis seal ja mujal toimuma hakkab, kui seda ei tehta. See on mu kodu ja kodumaa - mul ei kusagil mujal parem. Minu kael ei paindu võõra võimu ja lolluste alla - seda võib võtta nüüd suguvõsa "probleemina". Igas põlvkonnas pisteti keegi Siberisse või lasti maha. m.h. ka vastupanu organiseerimises osalemise eest 1940-41. aastal. Oma valitsus võib käru keerata, kuid võõrad keeravad rohkem. Ma tean milliseid vigu tegid metsavennad omal ajal ja ma tean, mida tuleks teha teisiti ja mida tuleks teha täpselt samamoodi. Ma ei räägi puhtast sissimisest ja VGR-idest. Ma räägin üldrahvalikust vastupanust mis peab olema. Kui Juhani kirjutas, et sissid ei või tsiviilidega kokku puutuda, siis olen ma nõus. Osaliselt. Kuid vastupanu, eriti arvestades, et see kestab kauem kui kuu või kaks - peab, kuigi see on ohtlik, puutuma kokku tsiviiliga. Tsiviilelanikkond peab olema kaasatud, peab toetama vastupanu. Nii otseselt kui passiivselt. Ära ei tohi unustada, et võitlus ei toimu vaid relvade, vaid ka propagandaga ja metsades ning soodes müttavad akontaktsed sissid on selle ideaalne märklaud. Siin võiks puutepunktiks olla kasvõi vallutatud alal organiseeritud vastupanu mis on n.ö. sidepidajaks sisside ja tsiviili vahel, kuid see kontakt peab olema. Peab olema ka väga hea propaganda, muidu kõik hakkavad lootma vabaks laulmisele - nagu on viimase aja moeröögatus mõelda ja uskuda ja seda teadmist kultiveerida läänes. Me laulsime end vabaks - no krt. Kui peale II ms-i ei oleks olnud relvastatud vastupanu (sõltumata selle kehvalt organiseeritud tasemest), ei oleks olnud õpilasvastupanuorganisatsioone ja hiljem teisitimõtlejaid-dissidente - siis ei oleks sellised hulgad 1980ndatel enam NEID laule laulma hakanud. Minu arvates.
Kuid oma nahka turule ma rottidele närida küll ei anna, ma juba aiman mis mind oodata võib (töö pärast). Ma teadvustan endale praegu, et see lust ja lillepidu ei oleks, kuid mujale putkama ma ei hakkaks. Mis saab siis minu sõpradest, suguvõsast, perekonnast ja kõikide mu esivanemate tööst, millega nad aastasadade vältel tegelenud on? Siinkohal on üks motivaator mu esivanemate talu, mis on juba sajandeid meie käes. Need on mu juured, see on mu kohustus. Kui see kõlas nüüd pateetiliselt siis lugege uuesti ja nii nagu kirjas on. See olen aga mina, kuidas järgmine kontorirott mõtleb, ma kahjuks ei oska täpselt öelda.
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1476
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas Madis22 »

Muiste, kui jänkid igasuguseid kolmandaid riike sõjaliselt toetasid, siis tegid nad seda ennekõike instruktorite ja sõjaliste nõustajatega, kes olid võimelised suvalisest rahvast suhteliselt lühikese ajaga enam-vähem sõdivaid ja organiseeritud gruppeeringuid (et mitte öelda üksusi) moodustama. Arvestades, et meil on sõjalise väljaõppe saanud napilt kolmandik viimase põlvkonna meestest, on meil väljaõpetamata reservi s*tta kanti, kelledega peaks tegelema sõja puhkemisel minimaalselt sel määral, et nad mõne nädala järel suudaks kuskil kõrvalises piirkonnas iseenese elushoidmise, maaala vaatluse ja luurega tegeleda. Et meil on väga vähe võitlevaid üksuseid, siis ei tohiks neid eriti kõrvalistele ülesannetele kulutada. Meil oleks juba rahuajal vaja hakata väljaõpetama meeskondi ja koostama metoodikat selliste grupeeringute/üksuste moodustamiseks ja väljaõpetamiseks, varustamiseks. Kui vaenlane vähegi karmimat kätt kasutab, küll siis ka sellistesse üksustesse inimesi kogunema hakkab. Vaadake näiteks sellist filmi nagu "Defiance". Seal on küll jutt juutidest, kel riigist, milles nad elavad, suht ükskõik ja seega tegelikult sõdima väga ei kippunud, kuid mingit maaala nad kontrollisid ja vaenlasega kokkupuutel temaga pisut lahingut lõid, ehk ühtteist õpetlikku näeb seal ikka. Ka meie Erna luuregrupp võttis ju mingil hetkel korraldada ja kaitsta suure hulga metsa pagenud inimesi.
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Gruppenilt ja Madiselt väga head kommentaarid.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas oleeg »

Juhani Putkinen kirjutas:
oleeg kirjutas:Huvitav, miks pannakse alatihti sissid ja metsavennad ühte patta?
Jah, metsavennad on väga lai mõiste. Selle sisse läheb ka need isikud, kes on lihtsalt ennast varjamas, et ei satuks vaenlase repressioonide ohvriks. Nad ei võitle, vaid peidavad ennast kusagil ja püüavad ellu jääda.

Sissid aga püüavad vaenlase elu põrguks teha.
Juhani, ära aja asju sassi. Maakeeles otse ja selgelt.

Metsavennad olid eraisikud. Ilma keskse juhtimise ja alluvuseta. Ilma vastutuskoorma ja kohustusteta.
Kas seda saab öelda ka Soome sisside kohta?
Kui suur on Soome kogemus ilma igasuguse juhtimiseta (ka riigi olemasoluta) sissimisel?

Küsin kahel põhjusel:
1) et targemaks saada
2) et anda mõtetele vahest teistsugust suunda.

Ei midagi isiklikku.

Madis22 kirjutas:
Ka meie Erna luuregrupp võttis ju mingil hetkel korraldada ja kaitsta suure hulga metsa pagenud inimesi.
Ma jätaks Erna teema sissimise ja igasuguse vastupanu arutelu juurest esialgu kõrvale. Algatuseks kasvõi sellepärast, et ilma metsavendade abita poleks luuregrupp Erna Eesti territooriumil suutnud isegi nädalat (ka ilma tegutsemata) elus püsida. Seega nagu pisut viltu läks see arutluskäik.

terv
o
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

oleeg kirjutas:Kui suur on Soome kogemus ilma igasuguse juhtimiseta (ka riigi olemasoluta) sissimisel?
Soomlastest sisse on olnud küll ja küll ka enne Soome iseseisvumist (1917), aga ma jätaks need väljaspoole arutelu. Nüüd peaksime arutama selliseid asju, millest on kasu kui "homme" läheb sõjaks. Seega ma jätaks välja ka Soome Vabadussõja sissid ja võimalikud Eesti Vabadussõja sissid.

Talvesõjas Soome ja Venemaa vahel 30.11.1939-13.3.1940 soomlased sissisid peamiselt käsu korras ja väga edukalt. Oli ka mõni loll kes läks vaenlase tagalasse vaenlasi nottima omaalgatuslikult käsuta.

Täpselt sama asi Jätkusõjas. Paljud soomlased sõdurid läksid vabatahtlikult sissiüksustesse, aga sissisid siis käsu korras. Nagu kaitseliitlased, vabatahtlikult sisse, aga siis käsu korras võitlema - no, üldiselt mehed läksid operatsioonidele veelgi vabatahtlikult (küsiti üksuses kes tahab).

Soomet pole pärast 1917 okupeeritud, seega soomlastelt puudub metsavendluse kogemus nagu ka Siberisse saatmise kogemus. Väga vähesed soomlastest tsivilistid pidid kokku puutuma venelastega. Sõdurid sõdisid ja tsivilistid tegid töö rinde tagan.

-----

See aga ei sugugi tähenda, et meil soomlastel poleks midagi ütelda sissitegevuse kohta. Metsavendlusest ma eriti ei tahagi rääkida - sellest sõltumata, et eestlastest metsavendades oli ka hulgaliselt häid võitlejaid vaenlase vastu. Näiteks Ülo Altermann.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas oleeg »

Juhani Putkinen kirjutas:
Soomet pole pärast 1917 okupeeritud, seega soomlastelt puudub metsavendluse kogemus nagu ka Siberisse saatmise kogemus.
Juhani Putkinen kirjutas:Jah, Eesti metsavendade tegevusest on palju õppida - vähemalt seda mis ei tohi mitte mingil juhul teha.
...
Meie aga elame nüüdisaega - peale ajaloo meie võime õppida ka uusi nippe. Ma õpetan pidevalt sissitegevuse nippe erinevate malevate sissidele. Kõige tähtsam õpe on ikka see vana: Meie peame jääma ellu ja vaenlane surema - mitte vastupidi. Meie peame tegutsema targalt, mitte tormama ülepeakaela.
Olen ülaltsiteerituga igati nõus. Tahaksin vaid rõhutada kahte osa Juhani lausest:
-Meie peame tegutsema ...
-Meie peame tegutsema targalt...

Tegutsemist tuleb õppida ja harjutada, kuid ka tarkust tuleb õppida ja harjutada. Kui üks või teine ära jätta siis on tulemuseks kari rambosid või nohikuid.

Kogemused ei ole üksikisiku või rahvuse omand, need on kogemused. Kes õppida ei oska... :dont_know:

parimate tervitustega
o
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1476
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas Madis22 »

oleeg kirjutas: Ma jätaks Erna teema sissimise ja igasuguse vastupanu arutelu juurest esialgu kõrvale. Algatuseks kasvõi sellepärast, et ilma metsavendade abita poleks luuregrupp Erna Eesti territooriumil suutnud isegi nädalat (ka ilma tegutsemata) elus püsida. Seega nagu pisut viltu läks see arutluskäik.

terv
o
Kas Erna oli nüüd täpselt eestvedav või järeleaidatav, ei muuda olematuks tõsiasja, et suhteliselt ulatuslik organiseerumine nende ümber Kautlas toimus. Kui me ka selle konkreetse üksuse edaspidisest arutelust välja peaksime jätma, siis minu tõstatatud teema - väikeseulatuslikuks mobilisatsiooniks, üksuste moodustamiseks ja kiirkorras väljaõpetamiseks vaenlase hõivatud alal valmistumine - vääriks arutlemist kindlasti. Kasvõi selles ulatuses, et kas Vg-d peaks jääma edaspidigi väikesteks rühmasuurusteks üksikult tegutsevaiks agressiivseiks üksuseiks, kellesse muud inimesed ei puutu; moodustama tuumiku tsiviilidest ja teiste üksuste jäänustest moodustuvale vastupanule vastase tagalas; või kõrvalülesandena olema võimeline paari-kolme meheliste gruppidena võtma ette endale abijõudude koolitamise vähemtähtsate suundade/alade vaatluseks ja luureks.
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas gruppen »

Väljaõpe ning tegevus peavad toimuma samal ajal. Ehk sisuliselt peaks/võiks igas piirkonnas olema lisaks oma VGR-ile ka oma väljaõppe tegijad. Kasvõi need, kes vanuse või tervise pärast ei suuda ülesandeid enam täita, kuid on selle õppe saanud ja suudavad seda edasi anda. Midagi nii?
Kokkuharjutanud ja toimivat üksust ei oleks ehk mõtekas olukorras hakata killustama väljaõppe läbiviimisega.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Sissitegevuse juhtimisest natukese.

Ma pooldan keskset juhtimist - sellest sõltumata, et metsavendade keskne juhtimine oli peaaegu katastroof.

Peaks olema Kaitseliidu Peastaap, mis juhib rahuajal ettevalmistusi sissisõjaks. Sõja ajal peaks olema kolm mobiilset juhtimispunkti:
1. Üks töötab lühikest aega samas asukohas, annab juhtimise üle teisele ja kolib uude asukohta, kolmas on reservis (puhkab kolimiste ja juhtimiste vahepeal), ühes asukohas tunde, mitte kümnet tundi.

2. Sinna üleriigilisse juhtimispunkti laekub informatsioon vaenlase kolonnide liikumisest Eesti territooriumil, ning ettekanded varitsuste tulemustest.

3. See üleriigiline juhtimispunkt annab käske sissiüksustele teostada varitsusi piisavalt palju, et vaenlase kolonn ei kunagi jõuaks Suur-Tallinnat ümberpiiravate vaenlase vägedeni.

-----

Näiteks vaenlase kolonn liigub Pihkvast Tallinna suunas. Võru malev teostab ühe varitsuse, Põlva malev teise, Tartu malev võib-olla isegi kaks varitsust, Jõgeva malev varitsuse, Järva malev varitsuse. Kui kolonn oli väga suur, nii võib-olla sellest on veel midagi alles ka Harju maleva sisside jaoks. Üks kord vaenlasel saa isu liikuda otsa, see sõidab mingi suure lagendigu (põld) keskele ja tõmbub ringkaitsesse ning karjub abi.

-----

Midagi taolist on harjutatud minu korraldatud üleriigilistel õppustel.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Madis22 kirjutas:kas Vg-d peaks jääma edaspidigi väikesteks rühmasuurusteks üksikult tegutsevaiks agressiivseiks üksuseiks, kellesse muud inimesed ei puutu; moodustama tuumiku tsiviilidest ja teiste üksuste jäänustest moodustuvale vastupanule vastase tagalas; või kõrvalülesandena olema võimeline paari-kolme meheliste gruppidena võtma ette endale abijõudude koolitamise vähemtähtsate suundade/alade vaatluseks ja luureks.
Minu seisukoht on, et sissiüksus peaks olema umbes ühe jao suurune. Ühes laagris poleks rohkem sisse. See on iseasi, kas selle sissijao üleval pool on adminstratiivne üksus kas või rühm, kompanii või malev.

Vaenlase tagalas tegutseval sissijaol ei tohi olla midagi kõrvalisi ülesandeid nagu väljaõpe. Selline seaks ohtu terve sissiüksuse. Näiteks VG võiks sügaval rahuajal koolitada endale reservi. Sellest reservist võiks vajadusel sõja ajal kutsuda endale täiendust.

Igasugune täiendus on alati väga ohtlik. Eestis on hulgaliselt venelasi ja kahjuks ka venemeelseid eestlasi jätkub. Arvan, et neid on imbunud ka VGde sisse.

Seega sissijaos peab olema väga range kord. Kui keegi isegi kuseb teise kohta kui on ette nähtud, ta on vaja koheselt maha lasta (muidugi hääleta).
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19588
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas ruger »

Väga hea, et VG ja sissiüksuste teema käima läinud on ja arutusele võetud on. No vales kohas asja ajamise eest maha lasta. Oleneb kohast. Sissigruppide distsipliin peab olema kõvem, kui VG-s. Luure ja julgeolek on antud üksuste jaoks ülivajalikud. Inimesed tunnevad üksteist nägupidi. Lobisemine on antud üksusele surm.

Sissiüksuse suuruseks jagu oleks üsna optimaalne, kui nn. eriüksuste suurus on veidi väiksem. Seal peaks olema erialaselt isikud teada. Sinna peaks võtma hakkama täiendreservist välja liikunud isikuid. Sissigruppide täiendusi ja koolitusi saaks teha näiteks RÕK-ide käigus. Samas peab arvestama, et antud koolitustel ei tehta mitte mingisuguseid pilte. Igal sissigruppi kuuluval isikul peab olema vähemalt 1 grupi liikme eriala ülesanded selged. Parem oleks 2-3. Sest siis saab asendada puuduvat või viga saanud isikut kohapeal olemasolev grupi liige. Kes on sidemees, oskaks asendada minööri ja laskurit jne. Nende õppekavade teemad peaks hõlmama aga teemasid, mida 1-2 nädala jooksul õppida ei suuda? Kuidas kontrollitakse nende vastavust nõuetele? Nende gruppide koolitamine peaks olema sisuliselt EOÜ(G) teema. Kindel on, et selle teema vastu tunneb naaberriigi vastav struktuur piisavalt huvi.

Siit küsimus. Kui VG on lahinguga laiali lõõdud, kas nad hakkavad moodustama olemasolevatest isikutest sissigruppe või jäävad alles, kui VG? Või võivad sissigrupid koonduda suuremaks VG-ks, mis muidugi nende liikmete salastatusele paugu paneb. Päris nimede kasutamine väljaõppes keelatud. Sissigruppide ja VG koostöö, kuidas peaks toimuma? Sissigrupid eriti oma nägusid vist näidata ei taha. VG tegevus ja koolitused aga suhteliselt avalik teema.
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

ruger kirjutas:Sissiüksuse suuruseks jagu oleks üsna optimaalne, kui nn. eriüksuste suurus on veidi väiksem.
Üks georgia kindral andis mulle üks kord Georgias nõu, et ma ei räägiks mingidest sissidest, vaid eriüksuslastest, kes kasutavad sissitaktikat.

Minu seisukoht aga on, et sisse ja eriüksuslasi ei tohi panna sama patta.

Eriüksuslase väljaõpe on laiaalasem ja tema oskused samuti. Eriüksuslane peab oskama näiteks langevarjuga hüpata, teha kiire köislaskumise kopterist ja must tuhat sellist asja mida tava sissidel pole vaja osata. Eriüksuslase varustus on üldiselt eriti kallis - parimat mis saada on ja igaüks ise valib oma varustuse. Sissil muidugi võiks ka olla näiteks mõni pimedas nägemise seade, aga see pole vaja olla maailma parim.

Eriüksuslase identiteeti varjatakse ka rahuajal. Ma ei tea kas sissi identiteeti on vaja eriti varjata - vaevalt. Tähtis aga on mõlematel "erialadel", et grupi liikmed tunnevad üks teist hästi ja saavad usaldada üks teist.
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19588
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas ruger »

Jah eks see sissitegevus ole lääneriikidele suhteliselt poliitiliselt ebakorrektne nähtus.
Mõtlema peaks, sellele, kust need sissid ja VG-d oma relvastuse peaksid saama. OK on KL-l relvad kodus, kuid edasi. Enamusel nn täiendreservist ei ole koduseid relvi. On olukord, tuleb mobilisatsioon jne. üksused lähevad laiali oma kogunemiskohtadesse, kuid ega siis relvad puu all kasva. Saab vastaselt, kuid kui vastasel õnnestub laod kätte saada siis ei ole neid sugugi kerge uuesti tagasi ja juurde saada. Sissigruppide tekkimise eeldused on see, et a)eelhoiatussüsteem on piisav, b)vajalikel inimestel on munad all otsuste tegemisel, c)tekib rindejoon ning see jääb mõneks ajaks pidama, et jõutaks moon ja relvad laiali jagada/peidikutesse paigutada, kust hiljem oleks võtta. Palja p*rsega sõdimine on ka võimalus. Eesti ei ole riik nagu USA, kus relvi on tsiviilelanikel hulgi käes ja mõnegi isiku relvatagavara on suurem KV rühma relvade hulk.
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Maragratt
Liige
Postitusi: 48
Liitunud: 07 Juul, 2013 11:30
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas Maragratt »

Ma võitlesin kaks aastad 1957-59 Malaya CT the vastu(CT=Communist terrorist)Mida ma seal õpisin?Malaya CT tegutsesid 3-5 mehe-naise grupites.Dzunglis oli neid väga raske leida.Sa võisid CTist mööda kõndida ja kui ta ei liigitanud siis sa teda ei näinud.Eestis sissi soda pidada on võrdlemisi raske.Vietnamis olid Viet-congil maaalused tunnelid-mis olid nagu väikesd linnad.Seal olid haiglad.koolid ja igasugused teised elamise ruumid.Aaslasel on rohkem kannatust,kui seda on eestlasel!?Kas üks eestlane saab maaall elada terve talve?Sissid ei saa liikuda talvel!Peab midagi välja mõtlema,mida teha kui inimene peab elama terve talve maaall.Selle eest peaks planeerimine käima nüüd.Kuhu varjata varustus?ja igasugused teised vajalikud asjad.Eestis olla siss on väga raske asi inimese käest küsida-ma olen võidelnud sisside vastu,kuid mitte lume tormis.Maragratt
Kasutaja avatar
sadist
Liige
Postitusi: 1047
Liitunud: 23 Juul, 2006 21:04
Asukoht: Paldiski
Kontakt:

Re: Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas sadist »

Maragratt kirjutas:Ma võitlesin kaks aastad 1957-59 Malaya CT the vastu(CT=Communist terrorist)Mida ma seal õpisin?Malaya CT tegutsesid 3-5 mehe-naise grupites.Dzunglis oli neid väga raske leida.Sa võisid CTist mööda kõndida ja kui ta ei liigitanud siis sa teda ei näinud.Eestis sissi soda pidada on võrdlemisi raske.Vietnamis olid Viet-congil maaalused tunnelid-mis olid nagu väikesd linnad.Seal olid haiglad.koolid ja igasugused teised elamise ruumid.Aaslasel on rohkem kannatust,kui seda on eestlasel!?Kas üks eestlane saab maaall elada terve talve?Sissid ei saa liikuda talvel!Peab midagi välja mõtlema,mida teha kui inimene peab elama terve talve maaall.Selle eest peaks planeerimine käima nüüd.Kuhu varjata varustus?ja igasugused teised vajalikud asjad.Eestis olla siss on väga raske asi inimese käest küsida-ma olen võidelnud sisside vastu,kuid mitte lume tormis.Maragratt
Vähemalt üks eesti metsavend katsetas karu kombel talveund maa-aluses koopas,kevadeks olnud ta rasvas nagu orikas ja luud-liikmed niiskusest nii haiged,et võitlusvõime sisuliselt 0.
Teised metsavennad toiduhankimise eesmärgil ning igavuse peletamiseks liikusid ka talvel lumega,jälgede varjamises kasutati nt lumesadu,üldkasutatavaid teid ja -suusaradu,lahtise veega kraave,mahalangenud puutüvedel turnimist,okstest luudasid jälgede pühkimiseks jne.Kuid migid jäljed jäid ikka ning oli seetõttu ka sissekukkumisi.
Talvel sissida on seega jah palju keerulisem,kuid mitte võimatu.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist