"Telk" termokilega

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

"Telk" termokilega

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Sissil on üheks probleemiks ööbimine vihma käes. Peaks ikka mingisugune varjualune olema. Teiseks probleemiks on vaenlase kopterid koos termokaameraga. Kolmandaks probleemiks on, et igasugust träni on üleliia palju tassida - siss tunneb ennast ülekoormatud kaameliks.

Originaal Kosmosetekk on hea asi. Oliiviroheline teiselt poolt ja hobedane teiselt poolt peegeldama sissist väljuvat infrapunakiirgust tagasi sissi külge. Mul on selline - aga igaühel pole ja see ka maksab parasjagu.

Rauakauplustest on aga saada 2m x 3m koormakate odava hinnaga. Eriti õhuke ja kerge (roheline) maksab umbes 2 euri. Ma olen teinud sellisest midagi telkitaolist.

Koormakates on valmis olemas nööride kinnituskohad - metallist rõngad. Minu mõte on aga, et teine ots telgist võiks olla see umbes 1 m x 1m x 1m ja teine ots ainult umbes 20 cm x 20 cm x 20 cm. See tähendab, et jalgade poolt tuleks ventilatsioon pea suunas - riidet ei lähe päris niiskeks. Selleks ma paigaldasin veel kaks uut nööride kinnituskohta. Suuremas otsas võib vajadusel soojendada süia ja juua näiteks trangiaga (või põletustabletitega, vms.).

On saada suhteliselt odava hinnaga väga õhukesi termokilesid - termotekk. Teine pool on hõbedane - peegeldab infrapunakiirgust tagasi, teine pool kuldne. Estecs 160 cm x 210 cm maksab 6,50 euri (Varusteleka.fi). Ma varustasin selle "koormakatetelgi" veel selle odava termokilega - muidugi nii et hobedane pool sissepoole ja kuldne pool vastu koormakatet.

Pilt

Lihtsalt pingutasin koormakate alumine pool üles põrandale nööride ja pakkimisteibiga - korralikult pingule (sirgeks). Siis märkisin keskkmised jooned mõlemas suunas. Telgi harja suunas keskele paigutasin juppe kahepoolsest õhukesest kitsast teibist. Termokile kahekordseks harijoone kõrvale kuldne pool väljaspoole ja teipi kinni. Siis märkisin termokile nurkakohad koormakatesse ja tömbasin joonet termokile lõplikku asukohta. Jälle juppe kahepoolsest teibist harikohast kaugemale ning kilet kinni. Lõpuks veel mõned jupid tava pakkimisteipi nurkadesse igaks juhuks.

Pilt

Pilt

Minu arust sellest sai hea - odava hinnaga. Pakkisin kokku ja panin kaalule - kaalus umbes 400 grammi. Pole eriti paha.

Prototüüp nbr 2 suu:
Pilt

Uploaded with ImageShack.us

Prototüüp nbr 2 pära:
Pilt

Uploaded with ImageShack.us

Trangia prototüüp nbr 2 sees. Kile läbi polnud näha kuuma veepotti:
Pilt

Uploaded with ImageShack.us

Prototüüp nbr 3 põrandal. Üleliigset koormakatet ja kilet lõigatud maha:
Pilt

Uploaded with ImageShack.us
Viimati muutis Juhani Putkinen, 29 Aug, 2011 15:51, muudetud 4 korda kokku.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Muideks mul on olnud raskusi leida häid nööre oliivirohelise värviga.

Sealt varustusleka.fi neid nööre on saada.

- Kommandonaru 5 mm, 15 m maksab 5 euri;
- ohukesem (hea telgi jaoks) Paracordnaru 16 m, oliivinvihreä 9 euri.

Sealt on saada ka BW Esbit-kenttäkeitin (koos 6 suure tabletiga) 5 euri. Väiksemait tablette 20 tk pakk maksab 3 euri.
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19038
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Postitus Postitas ruger »

Palju selline lahendus suudab reaalset soojusjälge peita? Lahendus iseenesest on kiire ja odav. Arvestades vajalike vahendite kättesaamist, oleks võimalik sellega päris palju ära teha. Sest pauk tuleb ikka siis, kui keegi seda ei oota. Sellise kulutuse saaks iga KL või KV-ga seotud isik ära teha. Ruumi, raha ja aega ka ei võta. Eks sissil üks asi ongi, mis peab olema selge, loogiline mõtlemine ning improviseerimine.

Loodetavasti patenti võtma ei hakka 8)

Vaadates kogu seda lihtsust tuleks küsimus, et asi mis siin foorumis puudu on.

Ehk käsitöönurgake-TSI-tee seda ise. Nipid ja näited reaalsest elust, kes kuidas mida teinud on. Samuti praktiline käsitus ja hinnangud asjadele.
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

ruger kirjutas:Palju selline lahendus suudab reaalset soojusjälge peita?
Kahjuks mul pole termokaamerat käepärast.

Minu arvamus (toetudes testidele päris Kosmosetekiga) on aga:

Kui siss magab seal telgis tava metsas, nii teda pole võimalik avastada helikoptrist termokaameraga.

Kui siss soojendab seal telgis endale süia vöi jooki põletustablettidega või trangiaga väikseks reguleeritud leegiga nii on vaja ka kas või suur kuusk selle telgi suurema augu lähedale, et saaks olla kindel.

Kui aga sissil on vajadus teha päris loke telgi suurema augu ette, nii peaks ju olema ka suur vihmasadu peale suure kuuske.

Mingi imeasi see pole aga jälle parem kui mitte midagi.
TimoT
Liige
Postitusi: 142
Liitunud: 14 Jaan, 2008 21:17
Kontakt:

Postitus Postitas TimoT »

Juhani Putkinen kirjutas:
ruger kirjutas:Palju selline lahendus suudab reaalset soojusjälge peita?
Kahjuks mul pole termokaamerat käepärast.
Kui keegi termokaameraga proovima hakkab, siis tuleks silmas pidada et tavaline ca 50 000 eek maksev energiaauditi tegemiseks kasutatav termokaamera ei näita kuuma õhku. Näha on fööni hoidev käsi aga palju kuumem õhk ei paista. Miks se nii on ja kas militaarsed seadmed näitavad rohkem kui tsiviilseadmed ei tea.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

TimoT kirjutas:
Juhani Putkinen kirjutas:
ruger kirjutas:Palju selline lahendus suudab reaalset soojusjälge peita?
Kahjuks mul pole termokaamerat käepärast.
Kui keegi termokaameraga proovima hakkab, siis tuleks silmas pidada et tavaline ca 50 000 eek maksev energiaauditi tegemiseks kasutatav termokaamera ei näita kuuma õhku. Näha on fööni hoidev käsi aga palju kuumem õhk ei paista. Miks se nii on ja kas militaarsed seadmed näitavad rohkem kui tsiviilseadmed ei tea.
Arvan, et kaamera on lihtsalt kalibreeritud nii. On teatud värvispektr millega on võimalik näidata erinevaid temperatuure. Energiaauditis ei huvita need kõrgemat temperatuurid, vaid on vaja näha väiksed vahed - kus kohas on mõni kraad soojem kui teises kohas.
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas gruppen »

Seletage nüüd lollile ka, et kui reaalne termokaameraga koperdajal kedagi leida üldse on ikka metsast?
Mõtlen ma nüüd konkreetselt seda, et kui Eestis keegi kaduma läheb metsa või rabasse, siis teda minnakse koeraga või siis ketis otsima (või mõlemad korraga), miks mitte kasutada siis termokaameraid, mis peaks ju osadel asutustel olemas olema??

On kellegil üldse mingeid konkreetseid näiteid lähiaegadest, kus keegi on termokaamera abil üles leitud?

Kui need nii head abivahendid on, siis ok, mõistan seda teipimise värki.
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1762
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Postitus Postitas TTA »

TimoT kirjutas:
Juhani Putkinen kirjutas:
ruger kirjutas:Palju selline lahendus suudab reaalset soojusjälge peita?
Kahjuks mul pole termokaamerat käepärast.
Kui keegi termokaameraga proovima hakkab, siis tuleks silmas pidada et tavaline ca 50 000 eek maksev energiaauditi tegemiseks kasutatav termokaamera ei näita kuuma õhku. Näha on fööni hoidev käsi aga palju kuumem õhk ei paista. Miks se nii on ja kas militaarsed seadmed näitavad rohkem kui tsiviilseadmed ei tea.
MILAN'i sihik peaks siinkohal abiks olema? Mul on meelde jäänud et too on vist termovõimekusega?
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Postitus Postitas wudu »

gruppen kirjutas:Seletage nüüd lollile ka, et kui reaalne termokaameraga koperdajal kedagi leida üldse on ikka metsast?
Mõtlen ma nüüd konkreetselt seda, et kui Eestis keegi kaduma läheb metsa või rabasse, siis teda minnakse koeraga või siis ketis otsima (või mõlemad korraga), miks mitte kasutada siis termokaameraid, mis peaks ju osadel asutustel olemas olema??

On kellegil üldse mingeid konkreetseid näiteid lähiaegadest, kus keegi on termokaamera abil üles leitud?

Kui need nii head abivahendid on, siis ok, mõistan seda teipimise värki.
http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=110142
Vaata alates 10. minutist
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Lääne termokaamerad on väga head - aga muidugi on vaja olla hästi väljaõpetatud oskustega kasutaja.

Termokaameraid segavad näiteks:

1. Väga tihe vana mets (kuusked, mingil määral ka männid) - sellise metsa läbi ei näe. Muidugi kui sinna alla teeb tavalise loke, nii see soojus on näha.

2. Suvel päike soojendab teatud kohti, näiteks kivesid ja kaljusid.

3. Ka loomad kiirgavad infrapunakiirgust - on vaja mõelda natukese kas see pildil olev on jänes, põder või siss.

------------

Ma ei tea kas meie vaenlastel on hea tehnika, ega ka seda kas kasutajad on "vilunud". Kardan aga, et nad on ostnud endale hea lääne tehnika vähemalt väikeses koguses.

Soomes öeldakse: "parempi virsta väärää kuin vaaksa vaaraa".

Seoses sellega pole eriti paha kui siss väldib lagedaid kohti ja tassib kaasas Kosmosetekki - või ise odava termokilega tehtud variandi.
Kasutaja avatar
taipohh
Liige
Postitusi: 320
Liitunud: 03 Aug, 2004 17:05
Asukoht: Kelder
Kontakt:

Postitus Postitas taipohh »

http://www.youtube.com/watch?v=rjDVmCZBQ64

se paistab p2ris kasulik asi olevat.
Parajalt suur,et ka TT või ÕT relva positsioonile peale tõmmata.
Olen kindel,et annab ka eritellimuste alusel suurusi saada.
Kui ma oma suhkru normi ei saa, siis ma vihastan!
Tiam
Liige
Postitusi: 489
Liitunud: 31 Aug, 2008 3:25
Kontakt:

Postitus Postitas Tiam »

Paremates matkajopedes ja jalatsites kasutatav HINGAV ja VETT TÕRJUV materjal AEROGEL, millel on üks madalamaid soojusjuhtivuse näitajaid maailmas, samas ülikerge, tulekindel ja vastupidav. Kasutatakse ka astronautide skafandrites.

http://www.youtube.com/watch?v=G2TbHTU- ... 325A439F8C

http://www.youtube.com/watch?v=ZWGO58hp ... 463CFF1393

Sellise materjaliga vooderatud sõduri- sissivorm oleks arvatavsti kohane nii suvel kui talve ning aitaks korralikult IR signatuuri vähendada. Samuti arvatavsti sisside ja EKV varjevõrkudes ning telkides.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Kardan, et see Aerogel pole eriti odav asi.

Aga tasuks võtta selgust.
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

telk

Postitus Postitas istorik »

Kas seda aero- materjali või muud samalaadset ka Eestis kuskil müüakse? Ainuüksi tavalise telgikanga otsimiseks kulus mul üle nädala- ehk otsisin valedest kohtadest?
Soomes või Poolas on küll häid müügikohti aga meil?
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Termokile ja Aerogel pole päris võrreldavad asjad - seega mõned täpsustused.

Termokile on peegel mis suunab inimesest väljuva infrapunakiirguse tagasi - ei anna sen suunduda vaenlase kopteris asetseva termokaamerasse.

Termokile ja isiku vahel PEAB olema suhteliselt suur õhuvahe. Juhul kui termokile on lihtsalt peale tõmmatud nii inimesest soojus kulgeb selle väga õhukese termokile pinnale ja sellest pole mingit kasu - vaenlane näeb sind.

Telgis vms. termokile töötab suurepäraselt.

Aerogel aga on soojusisolaator - midagi vilditaolist (aga parem). Talvel kui isik seisab pakase käes valves, nii see soojusisolaator oleks hea asi - hoiab sissi ka soojana. Aga suvel ja liikvel see oleks ilmselt nuhtluseks - nagu paks talvevõrm.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline