Metsavendlus aastatel 1947–1951 Järvakandi vallas

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Kasutaja avatar
soesilm
Liige
Postitusi: 902
Liitunud: 07 Sept, 2007 20:40
Kontakt:

Järvakandi metsavennad

Postitus Postitas soesilm »

Kas kellegil on andmeid selliste meeste ja salga kohta:
Aasp, Johannes
Heiden, Eduard
Veller, Adolf
Valler, Arnold
Arvan et nad kõik langesid märtsis 1950 Järvakandi lähedal. Punkrikoht on teada, seal toimus ka lahing umbes 1h.
Seotud olid vist ka Saaliste ja Jerlet-Ööbiku rühmaga.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas metssiga »

Langesid 25. märtsil 1950. Kuulusid Erich Jerleti juhitud Eesti Metsavendade-Vabadusvõitlejate Liitu. Kes või mis on Jerlet-Ööbik?
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Kasutaja avatar
soesilm
Liige
Postitusi: 902
Liitunud: 07 Sept, 2007 20:40
Kontakt:

Postitus Postitas soesilm »

...ööbikust:
Jerlet-Ööbikust :
http://www.okupatsioon.ee/nimekirjad/ra ... eimid.html
ASP, Johannes, Jaan, s. 1909 Järvamaa Käru v., eluk. Harjumaa Järvakandi v. 1941-1944 Omakaitses. 1944 varjus metsa nõukogude võimu eest. 03.50 sai surma haarangus. Süüdistati seotuses R.Saaliste ja Jerleti-Ööbiku rühmaga. [11264, kv III/43]

Kas on ka mingeid allikaid selle salga tegemiste uurimiseks?
Parm
Liige
Postitusi: 35
Liitunud: 22 Jaan, 2008 9:47
Asukoht: Raplamaa
Kontakt:

Postitus Postitas Parm »

Minu mälu ütleb, et metsavendade kodukal oli Aspi Juku pilt isegi üleval. Piip suus ja linnuke näpu peal.
sum-sum
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas gruppen »

http://www.laidoner.ee/projektid/5/

Ehk leiad üles- mina momendil ei leidnud :?

Soesilmale: kas sa lühendid lugesid läbi?
Parm
Liige
Postitusi: 35
Liitunud: 22 Jaan, 2008 9:47
Asukoht: Raplamaa
Kontakt:

Postitus Postitas Parm »

http://www.laidoner.ee/projektid/5/grap ... hanasp.gif
Ja punkrikoht näha maaameti pärandkultuuri kaardikihil.
sum-sum
Kasutaja avatar
soesilm
Liige
Postitusi: 902
Liitunud: 07 Sept, 2007 20:40
Kontakt:

Postitus Postitas soesilm »

Tänan.
Kuidas ma seda pilti pole leidnud? Nüüd leidsin. Lühenditega olen ka kursis - homme arhiivi, tellitud materjale vaatama.
Uurin nende tegemisi, sest tean nende punkrikohta ja olen ise sealt pärit.
Üks huvitav lugu neist veel. Mehed olevat avalikult mitmel korral Järvakandis poes käinud. Teatanud, et neil on lõhkeaine kaasas (vööl?) ja kui keegi tõmbleb siis lasevad kõik õhku. See jutt oli mõeldud muidugi miilitsale. Mingid mustad "termosed" olid neil alati kõikjal kaasas. Ka siis kui neid metsas kohati. Relvi aga polevat välja näidanud. Olevat hõlma all hoidnud.
Kasutaja avatar
soesilm
Liige
Postitusi: 902
Liitunud: 07 Sept, 2007 20:40
Kontakt:

Postitus Postitas soesilm »

No nüüd on hämming ...
Kui Aasp, Johannes; Heiden, Eduard; Veller, Adolf; Valler, Arnold langesid 25. märts 1950 ühes samas lahingus, siis kuidas oli Aasp seotud Norenbergi salgaga 1949? Viimane ise langes 3 kuud pärast Aaspi salka...

Tegelikult saan ma aru et see peaks olema võrgustik. Vallereid seob Velise. Aasp sündinud Kärus. Sealsamas Lelle kandis oli metsavendi kuni Norenbergini. Saalisted olid ka Valgu kandist ... jne Kas keegi on neid nimesid ka mingiks võrguks püüdnud ühendada. Ma ei pea silmas RLV nimetuse alla panemist aga visuaalset skeemi, kaardil näiteks.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas metssiga »

soesilm kirjutas:No nüüd on hämming ...
Kui Aasp, Johannes; Heiden, Eduard; Veller, Adolf; Valler, Arnold langesid 25. märts 1950 ühes samas lahingus, siis kuidas oli Aasp seotud Norenbergi salgaga 1949? Viimane ise langes 3 kuud pärast Aaspi salka..
Kes oli kelle salgas ja kes oli pealik, oli sageli üpris suvaline, mehed liikusid ringi, olid ühes ja siis teises salgas, mõnel pool polnud mingit pealikut jne. Muidugi oli ka kindla struktuuri, liikmeskonna, distsipliini ja juhtimisega salku, aga vähe, Eesti metsavendlus oli rahvaliikumine selle heas ja halvas. Kõike seda tagantjärele vähegi täpsemalt selgeks teha on suur töö.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas metssiga »

soesilm kirjutas:Tegelikult saan ma aru et see peaks olema võrgustik. Vallereid seob Velise.
Tasub vaadata Sergei Seeland, Velise valla ajaloost, 2005, 517 lk. (seal kohalikud metsavennad kõik kirjas).
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Kasutaja avatar
soesilm
Liige
Postitusi: 902
Liitunud: 07 Sept, 2007 20:40
Kontakt:

Postitus Postitas soesilm »

Ma saan aru. et mõne jaoks avastan ma siin Ameerikat aga tahaks oma "avastusi" ja meeleolu jagada.
Pärast arhiivi külastust on pilt ...segasem ja selgem. Pikk Juku ehk Johannes Aasp läks metsa 1944 ja langes 25 märts 1950 koos Heideni ja Valleriga. Aga kes kelle salka kuulus, on tõesti keeruline. Kuigi NKVD nimetab Aaspi juhiks, väidetakse järgmises ettekandes, et hävitatud Adolf Valleri salgast pääsesid eluga kaks meest (vennad Tammed).
Seesama Aasp on liikunud Märjamaal, Raikkülas ja Järvakandis. Tema tabamine on aga seotud Raadiku salga uurimisega. Jerletiga on ta samuti punkrit jaganud. Veliselt Arkadi Blond ... jne jne. Kindlalt on sidet peetud Saalistetega.
Huvitav on ka see, et Järvakandi "võivabriku" röövimiseks koondus 2 erinevat gruppi, kes kõik üksteist ei tundnudki.
Selle aja sidepidamist, transporti ja muud toetavat tegevust ilmestavad faktid:
"Võivabrikust" ära viidud 900kg võid (terve tonn!) - kasutati toetaja hobust.
Kolhoosidest röövitud lammaste ja sigade müük Tallinnas - ühe metsavenna naine tegi rahaks.
Raikkülas metsavendadest tehtud fotode ilmutamine Järvakandi fotograafi juures.
Üsna aktiivne suhtlus mobiilide ja internetita!
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas gruppen »

Eks suhtlus oligi aktiivne kui ei olnud tegemist passiivse varjamisega. Minu mõistuse järgi see tundmata isikute kasutamine näiteks või hankimisel loogilise mõttetöö tulem. Oletame, et sa oled grupi pealik ja sa plaanid võitööstusest üht-teist hankida. Ise oled samast piirkonnast pärit/oled seal mõnda aega olnud ja inimesed on sinu olemasolust ning väljanägemisest teadlikud. Astud ise uksest sisse ja nõuad võid??
Ilmselt mitte, vaid saad kampa kaugema nurga mehed keda kohapeal ei tunta ja keda võib-olla ka kõik sinu enda grupist ei tunne. Miks nii? Sellepärast, et siis on võitööstuse töötajatel ka lihtsam seletada kuidas "tundmatud bandiidid vankriga 900 kilo võid ära viisid" ühtlasi oleks vähemalt mingiks ajahetkeks vastasel seis segane käes, et kes ja kuskohast võid röövis. Ehk siis kui keegi kuskil murdub/murtakse ei saa pilt kohe absoluutselt selgeks vastasele. Pealegi kui ikka ise naaberkülas suuremat mürglit korraldada siis hakatakse ka sind aktiivsemalt püüdma, kui info aga, et tegemist oli võõrastega siis.. Mina olen siiani nii mõelnud. :roll:

Millal see või asi toimus?
Kasutaja avatar
soesilm
Liige
Postitusi: 902
Liitunud: 07 Sept, 2007 20:40
Kontakt:

Postitus Postitas soesilm »

25.sept 1948 Järvakandi kooperatiiv ja "võivabrik", saagiks umbes 900kg võid ja 79000 rbl eest erinevaid kaupu.
Osalesid Loone, Oss, Pika Juku, Vammi ja veel 4 meest. Loone oma 3-e mehega liitus selleks "operatsiooniks" Ossi salgaga (või vastupidi).
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas metssiga »

soesilm kirjutas:25.sept 1948 Järvakandi kooperatiiv ja "võivabrik", saagiks umbes 900kg võid ja 79000 rbl eest erinevaid kaupu.
Osalesid Loone, Oss, Pika Juku, Vammi ja veel 4 meest. Loone oma 3-e mehega liitus selleks "operatsiooniks" Ossi salgaga (või vastupidi).
Loone oli Erich Jerleti varjunimi, Vammi oli Vambola Oras. Kas Pikk Juku oli Norenberg, ei oska peast päris kindlalt öelda.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Kasutaja avatar
soesilm
Liige
Postitusi: 902
Liitunud: 07 Sept, 2007 20:40
Kontakt:

Postitus Postitas soesilm »

Need nimed on mul nüüd üsna tuttavad. Pikk Juku ehk Aasp Johannes. Esineb ka Aspi- , Aaspe -na. Ervin Norenberg - esines Mäepoisi aga ka Toomasena. Muuseas ka Jerletit on hüütud Pikk-Eriks.

"Võivargus" toimus mehhaniseeritult :) Selleks "rekvireeriti" eelnevalt 3t veok Kose-Risti kandist, millega mööda tänast Rapla maakonda ringi sõideti ning muuhulgas Järvakandi kooperatiivi ja võivabriku röövis kasutati. Sellist tsiviiltehnika rekvireerimist kasutasid nad veelgi.

Võrgistikust on kah selgem pilt. Vähemalt suhtlus käis Velisest Lelleni. Rõhutan "vähemalt". Tegelikult ka koostöö, koordineerimine jms.
Näiteks foto "Pikk Juhan vindiga" http://www.laidoner.ee/projektid/5/ saadi kätte hoopiski Oraselt, kes vahel oli küll koos Pikk-Jukuga, kuid kindlasti ei kuulunud Norenbergi salka. Ma tegelen selle teemaga edasi.

Mitmeid neid tegelasi seob veel üks ühine detail - nad olid sakslaste ajal Järvakandis vangivalvurid (Omakaitses). Ühele nendest pani MGB süüks lausa 6-e nõukogude sõjavangi hukkamise. Kohalike jutu järgi olevat seal siiski vaid kaks jooksikut tapetud. Kes teab. Kuid et surnud vangid on maetud Järvakandi külje alla, siis saaks ju selgitada - kas sai kuuli mõni või ei.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline