www.militaar.net
http://www.militaar.net/phpBB2/

Mitrohhini arhiiv ja Eesti
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=48&t=33311
1. leht 1-st

Autor:  Reigo [ 02 Okt, 2014 9:18 ]
Teema pealkiri:  Mitrohhini arhiiv ja Eesti

http://www.postimees.ee/2939715/laande- ... esti-kohta

Mõned kommentaarid ka:

Tsiteeri:
nagu näitas ootamatu leid tuhandete dokumentide seast, ei ole kapo ametnik Eston Kohver sugugi esimene Eesti julgeolekutöötaja, kelle Kreml röövis ja vägisi teise riiki smugeldas. [...] Pikka kasvu rahulik blond Eesti soost CIA agent Vladimir Kivi jootis purju ja toimetas vaenlase kätte üks külma sõja kurikuulsamaid topeltagente. Kivi lõpetas Gulagis.


Ausalt öeldes CIA agenti Eesti julgeolekutöötajaks nimetada on siiski liialdus. Küll aga rööviti 1922. aastal üks Eesti sõjaväevastuluure koosseisuline agent Petserimaal piiritraataia äärest (Sergei Kuuskler). Agent läks ka piirile kokkusaamisele, teda varitseti, võeti kinni, püüdis eelnevalt relvastatud vastupanu avaldada, sai haavata, suri teel Pihkvasse. Teostajaks oli Pihkvas resideeruv GPU eriosakond.

Tsiteeri:
Näiteks oli seal väljavõte ühest informatsioonist, kus kirjeldakse seda, kuidas juba 1940. aasta aprillis tegi Stalin Kremlis Riia nõukogude luure residendi osavõtul teatavaks, et varsti toimub uute nõukogude vägede sisseviimine Balti riikidesse,» kirjeldas Saueauk.

See tähendab, et arhiivis on ärakiri 1940. aasta 22. aprillil toimunud kohtumisest, kus osalesid lisaks Stalinile veel luurejuht Beria ja välisminister Molotov. Kohtumisel käis jutt olukorrast Baltikumis ja vägede sisseviimisest.


Seda sündmust riivatakse ka NKVD välisluure Riia residendi Tšitšajevi mälestustes:
http://nvo.ng.ru/spforces/2011-10-14/12_chichaev.html

Tsiteeri:
Paljud teavad Mitrohhini seni kõige skandaalsemat Eestiga seotud paljastust, et siit pärit Venemaa patriarh Aleksius II oli nõukogude ajal Eesti metropoliidina KGB agent varjunimega Drozdov ehk Rästas.


Selle paljastas Indrek Jürjo 1990. aastatel kohaliku KGB aruannete põhjal.

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/