Maardu Sõjavangilaager

Sõjavangilaagrid nii siin kui seal, vangide kohtlemine jne.
Vasta
AjaluguOnHuvitav
Uudistaja
Postitusi: 4
Liitunud: 08 Veebr, 2021 16:49
Kontakt:

Maardu Sõjavangilaager

Postitus Postitas AjaluguOnHuvitav »

Siia teemasse võiks koguda KÕIK Maardu sõjavangilaagrit NING laagri kalmistut puudutav info. Alustuseks panen mõned kuvatõmmised kaartidest, kus laagri asukoht on märgitud punase kastiga. Kui kellelgi on sellekohalisi fotosid siis PALUN pange need siia!

Hetkel tean nii palju, et laagrit kutsuti "sõjavangilaager nr 392" ning see liigitus Tallinna alla. Laagris olnuid rakendati kõrvalasuvas keemia kombinaadis ning uue Tallinn-Narva mnt ehituses, lisaks muudele väiksematele asjadele. Tean ka seda, et peale vangide lahkumist kasutati laagri kasarmuid uute elanike majutamiseks seni, kuni valmisid uued elumajad Kallavere linnas. Kalmistu olevat ümbritsetud kasepuu aiaga, surnud märgitud ristidega ning kokku neid olnud vist 700 kanti. Väidetavalt buldoositi surnuaed sirgeks mingi hetk. See vist asuvat nende naftahoidlate (punase kasti all vasakul nurgas) all - kas siis osaliselt või täienisti.

Kellegi Gundekar Stökli päevikus olla mainitud Maardu vangilaagrit aastatel 1946-47, kuid ma pole leidnud seni veel selle kohta midagi lähemalt. Oleks väga huvitatud selle lugemisest.

Praeguseks on alles vaid üksikud vundamendid, kuna mingi hetk tõmmati kogu laager maatasa. Lisaks on praegu seal nii motokrossi rada kui ka Vana-Narva mnt juurdeehitus. Sellegipoolest võib kohapealt tõenäoliselt niimõndagi toredat leida, kuna kaardilt on selgelt näha, et osa on hästi säilinud.

Manuses on aerofoto väidetavalt 42st aastast, kuid ma pigem arvan 45-47a kanti. Lisaks panin ka praeguse sateliitpildi võrdluseks. Üleoru tee pöördel olnud aiad tunduvad osaliselt säilinud maanteede vahel.
Manused
maardu 40datel.png
maardu nüüd.png
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Maardu Sõjavangilaager

Postitus Postitas retti »

Maardus paiknes sõjavangilaagri nr.393 laagrijaoskond nr.11. Kinnipeetavaid oli 1948 aastal 1100.
ERR arhiivis peab olema ühe vanaproua mälestused, kus ta väidab,et saksa sõjavangid olid iga laagris surnud kaaslase mälestuseks kirjutanud ta nime puuklotsile mis uputati ehitatava tee betooni sisse.
Pildi ajas trükiviga - õige on 1959
Manused
Maardu laager 1950.png
AjaluguOnHuvitav
Uudistaja
Postitusi: 4
Liitunud: 08 Veebr, 2021 16:49
Kontakt:

Re: Maardu Sõjavangilaager

Postitus Postitas AjaluguOnHuvitav »

Väga lahe pilt, selgelt on näha peenraid. Mõni aasta enne pilti (kuni 1958) mul elasid vanavanemad pildi paremal serval nähtavates suurtes kortermajades. Ei tea mis elutingimused võisid olla neil, kes elasid endises vangilaagris....

Paistab et need kaks rida maju Üleoru teel olid seal juba enne laagrit. Vast olidki mõeldud elumajadeks. Huvitav miks nad maha tõmmati? Kas tõesti sellepärast, et keemiakombinaadi läheduses olevat ebatervislik elada? Teades NSV Liidu loomust, kuidagi raske uskuda et tervis nii kõrge prioriteediga oli. Eriti veel arvestades, et elumajadest oli pigem puudus.

Lisan pildi kaardist, mille kohta kataster ütleb et on 1937-61. Ei oska üldse arvata tegelikku aastat, kuna üheltpoolt pole Kallaverega algust veel tehtudki, teiseltpoolt on Peterburi maantee ehitusega juba algust tehtud :dont_know:

Ehk ongi maantee ehitamise algusaastad? Aga samas ma tean et vange liigutati ühest laagrist teise vastavalt tee valmimisele, Tallinnast aina eemale. Ei tea kui loogiline oleks, et enamus laagrist ehitati alles siis, kui tee ehitus oli juba liikunud otsapidi Võerdla/Rebala kanti. Eriti, kui võtta arvesse, et järgmised vangilaagrid olid juba nii Loo kui ka Ruu kandis.
Manused
ei tea mis aasta.png
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5558
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Maardu Sõjavangilaager

Postitus Postitas toomas tyrk »

AjaluguOnHuvitav kirjutas: Kalmistu olevat ümbritsetud kasepuu aiaga, surnud märgitud ristidega ning kokku neid olnud vist 700 kanti. Väidetavalt buldoositi surnuaed sirgeks mingi hetk. See vist asuvat nende naftahoidlate (punase kasti all vasakul nurgas) all - kas siis osaliselt või täienisti.
Kalmistule maetud kaevati välja ja maeti kuhugi saksa sõjaväekalmistule ca 10 aastat tagasi. Oli vist isegi rohkem. Peast täpsemalt ei mäleta. Vähemasti see osa, kust ümbermatmine tehti, ei olnud küll naftahoidla all ega selle ligidalgi mitte. Üsna keset lagedat platsi.
lamjak
Liige
Postitusi: 483
Liitunud: 27 Mär, 2006 13:52
Kontakt:

Re: Maardu Sõjavangilaager

Postitus Postitas lamjak »

Vanade kaartide osas on väga hea allikas Maa-ameti ajalooliste kaartide rakendus https://xgis.maaamet.ee/xgis2/page/app/ajalooline
Valida saab nii Eesti kui NL aluskaartide, aerofotode ja fotoplaanide vahel. Infonupuga pärides näitab ka konkreetse kaardilehe valmistamise aega.

Veidi erinev on Fotoladu https://fotoladu.maaamet.ee/
Seal on erinevate aegade aero- ja satelliitfotod. Näiteks kõnealune koht USA 1967. aasta pildil:
https://fotoladu.maaamet.ee/?basemap=aj ... erlay=tyhi
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Maardu Sõjavangilaager

Postitus Postitas retti »

Minu viide ERRi arhiivile peaks olema saatesarjas Kirjutamata memuaare. Saatejuhina kas Kaljo Jaagura või Lembit Lauri.
AjaluguOnHuvitav
Uudistaja
Postitusi: 4
Liitunud: 08 Veebr, 2021 16:49
Kontakt:

Re: Maardu Sõjavangilaager

Postitus Postitas AjaluguOnHuvitav »

lamjak kirjutas:Veidi erinev on Fotoladu https://fotoladu.maaamet.ee/
Seal on erinevate aegade aero- ja satelliitfotod. Näiteks kõnealune koht USA 1967. aasta pildil:
https://fotoladu.maaamet.ee/?basemap=aj ... erlay=tyhi
Jaa neid fotoplaane ja aerofotosid ma kasutasingi, aga seda fotoladu asja ma ei teadnudki. Elusees poleks arvanud et ma saan Maardust 67a sateliitpilti :D

Nagu näha tänapäevaste fotode pealt, siis need "hästisäilinud" vundamendid millest ma rääkisin on vaid märg plekk murul. 2018 veel olid olemas. Panen siia võrdluse 2018 ja praeguse vahel. Ju siis otsustati et jäid tsiklitele ette.

Siiamaani olen leidnud vaid ühe pildi, kus laagri hooneid näha on. Naljakas, et ma olen seda pilti varem näinud, aga kunagi ei aimanud et need majad seal keemiakombinaadi ees reas olidki osa laagrist. Ikka väga viisakad näevad välja, ju vist olid pigem sõdurite/tööliste elamud kui et vangidele.
Manused
ERMFk2644_8286_1_pisipilt (laagri ülaosa majad).jpg
ERMFk2644_8286_1_pisipilt (laagri ülaosa majad).jpg (157.04 KiB) Vaadatud 4293 korda
barakid.png
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Re: Maardu Sõjavangilaager

Postitus Postitas Arnold »

"Kalmistu olevat ümbritsetud kasepuu aiaga, surnud märgitud ristidega ning kokku neid olnud vist 700 kanti." - Mida vanem eit, seda roosam kleit! ;) Täpselt enam ei mäleta, aga üle 80-ne neid ei olnud.
AjaluguOnHuvitav
Uudistaja
Postitusi: 4
Liitunud: 08 Veebr, 2021 16:49
Kontakt:

Re: Maardu Sõjavangilaager

Postitus Postitas AjaluguOnHuvitav »

Arnold kirjutas:"Kalmistu olevat ümbritsetud kasepuu aiaga, surnud märgitud ristidega ning kokku neid olnud vist 700 kanti." - Mida vanem eit, seda roosam kleit! ;) Täpselt enam ei mäleta, aga üle 80-ne neid ei olnud.
Küpses vanuses neiuga tutvuks või iga päev hea meelega :)

Panen siia ühe täpseima artikli laagrist. Paistab et Gunderskar Stöckli päevik läks koos autoriga Saksamaale ja sinna ka jäi. Teadaolev info oli ligipääsetav vaid Jukk Raudseppa kaudu, kes on juba 7a teispoolsuses.

Omalt poolt lisan nii palju et enda vanemate ja vanavanemate jutustuste kohaselt olevat sakslaste aegu laager väga hästi hooldatud - ilusad peenrad isegi lilledega ja hoolikalt sissekõnnitud rajad nende vahel. Nende minekuga ja venelaste sissekolimisega olevat aga laager lägastatud päris kiiresti.
Manused
teeleht.png
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Re: Maardu Sõjavangilaager

Postitus Postitas Arnold »

Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist