Teises maailmasõjas langenute andmebaas

Teenistuskaaslaste, sugulaste jt inimeste otsimine foorumi kaudu.
Vasta
Kasutaja avatar
kaevurmati
Liige
Postitusi: 167
Liitunud: 26 Mai, 2008 19:15
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas kaevurmati »

väga hea :D Mida tähendab orurk?
Eesti Wabariik.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5563
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Postitus Postitas toomas tyrk »

kaevurmati kirjutas:Mida tähendab orurk?
Okupatsioonivõimude Repressioonide Uurimise Riiklik Komisjon

ArAk on lühend "Auraamat langenud kangelastele" Aleks Kurgvel'ist.

Omal ajal Kurgveli algatusel auraamat võeti ORURKi poolt uuesti osadeks lahti (seal olid ka küüditatud ja muud represseeritud algul samas nimekirjas koos), täiendati ning avaldati kahel korral ORURKi vihikute sarjas. Teises vihikus oli lisandunud juba ka suurel hulgal Eestis inimestelt saadud tagasisidet.

Need kõik täiendused ja inimeste tagasisidest saadud info ongi ORURKi märkusega.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Okupatsioonide Repressiivpoliitika Uurimise Riiklik Komisjon :wink:
Viimati muutis MOrav, 13 Apr, 2009 21:41, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
kaevurmati
Liige
Postitusi: 167
Liitunud: 26 Mai, 2008 19:15
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas kaevurmati »

Olgu :)
Eesti Wabariik.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Juko Johannes Karjel oli 6. Piirikaitserügemendi II pataljoni 7. kompanii ülem. Jäi kadunuks Permisküla saarel - "11.augustil 1944 jäi ltn. Juko Karjel teadmata kadunuks raskes lahingus Permisküla saarel võideldes koos oma meestega meie kodumaa eest." (Rügemendiülema major P.Lillelehe kirjast Karjeli lesele)
Lisaks VR II/3 omas Kotkaristi Kuldristi ja "hitleri piparkooki" e. idamedalit. Viimane võidi anda diversantidevastase võitluse eest Pärnu Omakaitses või isegi suvesõja lahingutes osalemise eest - Pärnu Omakaitses 8.juulist 1941 kuni piirikaitserügementide formeerimiseni.
Tõstamaa kalmistule on 1992 aastal püstitatud kenotaaf - haua puudumisel võiks ka sellised asjad mainitud saada.
http://acdc.he.ee/keilakas/unt/thumbnails.php?album=3
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Ma olin kindlasti näinud Erich Jõesaare nime loendis, aga kui koondnimekirjast ei leidnud, siis vaatasin okupatsioonimuuseumi oma - no seal on mingi koll mässamas - "Jõesaarte" asemel mingid "Jäesaared" jne.
Paneme siis algteksti siia üles. Mengeli poolt raamatusse kirjutatud lugu 1. piirikaitserügemendi mineerimisoskusest.
Pilt

Kolme mehe haud on tähistatud.
Pilt
Peaks vist tänaseks aitama - peris ära väsitab see vabatahtliku elu :wink:
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Postitus Postitas Shiim »

Arnold kirjutas: A. Vaidlo B. Osvald C. Veide E. Oberleutnant F. 288.Politseipataljon(?) G. Sõjateenete Rist II kl. mõõkadega, Idamedal H. Tartu I. 05.10.1918 J. 24.09.1944 K. Padise v. Audevälja k. L. Maetud Rahumäe kalmistule Tallinnas
Maetud Pärnamäe kalmistule!
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan3.gif[/img][/url]
Summeri pirisemisel on metsavennal aega hüpata laskepessa ja oodata mis sünnib - kas tegemist on inimese, looma või linnuga, või hoopis UFO-ga kirsavoi saabastes, automaat kaelas. Viimasel juhul kohe tuli peale.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Liiga palju mägesid on sealkandis :wink:
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Ahto Hinn
Pilt
Pilt
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Lembit Andre, langenud 17.09.1944 Pilka külas Tartumaal.
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?t=15002

Maetud tundmatuna ümber saksa sõjaväekalmistule (Narva?). Matmiskoht selgub lähiajal.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Karl Karu käsikirjalistest materjalidest väljavõte(kirjeldab sündmusi Luunja vallas Tartumaal): "17. septembril 1944. a. said surma Lootuse talu piirkonnas Mäksa omakaitse kompanii mehed:
1. Pütsepp, August
2. Säre, Rudolf
Üks nendest sai haavata ja teine läks siduma, kuid tapeti mõlemad."
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Üks minu enda poolt koostatud meelespea:

1. Teodor Mets Pärnumaalt - langenud Kliimaskis, Mehikoormast Rasina suunal 44 august. 5. PRK. RGt. ?
2. Herbert Krüünberg s. 1924 Maetud Vastse-Roosa Võrumaa. Nime järgi võiks eestlane olla, olen mujalgi saanud teateid langenud eestlastest saksa mundris, kuigi ajalooraamatute järgi seal eesti üksusi poleks tohtinud olla.
3. Bernhard(Bärnhard) Toomsalu langenud Kääpa lähistel Võrumaal. Omaste poolt ära viidud.
4. Harri Mutso (Põlva kandist), Julius Kangro (Räpina kandist), Jaska (Põlva kandist) langenud Kanepi vallas Hurmi külas, kõik ära viidud. maha jäänud keegi Soola nimeline.
5.Raba nimeline Pärnumaalt tapeti Pilka külas, naine viis ära.
6. Jüri Riisoja (samanimeline on Narwa pataljoni koosseisus varem langenud) ja Valter Vood (Pärnumaalt) Viimast piinati haavatuna kaks päeva. Veriora vald, Süvahavva küla,(Vood Palkharu talus).

Punktides 2., 3., 4. loetletud nimed sai omal ajal üks minu abiline, kellega kontakt hetkel puudub ja seega ei oska palju muud lisada.

Teodor Metsa nimi oli Kliimaski küla Kliimaski talu Kliimaski nimelisel omanikul meeles. Dokumendid olid ka kusagil "lae peal", aga "ei hakka soojustust lahti kiskuma"! Aiast leidsime mõned mehed, ühel eesti sineli jäänused Kaitseliidu tärnidega krael.
Raba surmast kirjutati Tartu Postimehe artiklis kusagil 2003. augusti algul, paraku on Postimehe arhiiv nagu sovhoosi ait - pooled asjad vist kadunud ja teist poolt ei leia ülesse :evil: Nüüd kirjutades meenus, et mul on ju albumis üks pildirida ja viide ka artiklile, mida katsetades sain kinnitust, et ei ole seda lugu minu võimuses enam leida http://acdc.he.ee/keilakas/unt/thumbnails.php?album=15
Valter Vood´i sugulasi püüdsin telefoniraamatu abil leida - loobusin üsna pea. Vanaperenaine mäletas juhtunut nagu eile - tulid peale lahingut metsast koju tagasi ja tee ääres võsas palus haavatud saksa vormis eestlane abi. Oli juba teada, et talus on venelased, seega paluti hirmuga mehel sinna jääda ja oodata pimedat. Paraku oli popsikohal elanud vanamutt samuti mehe avastanud ja hakkas talle sinna vett ja muud sellist tassima, mille peale läksid venelased vaatama, et mida mutt võsas asjatab. Mees saadi kätte ja hoiti kaks-kolm päeva talu köögilaual, kuni lõpuks ta sealt kadus. Peale venelaste lahkumist leidis peremees lähedalasuvast kaitsekraavist koha, mis oli osaliselt pinnast täis visatud, lisaks kaetud okstega. Vedeles ka veriseid sidemeid. Puuoksaga pinnast torkides oli tunda inimese kehale iseloomulikku, kaevama ei hakatud. Peremees oli siis juba surnud, kui mina seal käisin. Kohaviide oli siiski liig umbmäärane ja lühikese otsimise järel loobusime. Sama proua ütles täie kindlusega Jüri Riisoja nime, mida oldud loetud surnud saksa sõjaväelase dokumentidest, kes lebas paari kilomeetri kaugusel teepervel.
Surmasaamise ajad oleksid enam-vähem sellised:
1.Mets 16.08.44
2.Krüünberg aug.44
3.Toomsalu 13.08.44
4.Mutso, Kangro jt. aug.44
5.Raba 17.09.44
6.Riisoja 13.08.44, Vood päev või kaks hiljem
Viimati muutis Arnold, 10 Okt, 2009 11:38, muudetud 4 korda kokku.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Vaatan, et siin peale minu postitusi mitusada klikki ja ei keegi oska midagi lisada :shock: Liitunud tegelasi üle kolme tuhande - kõik tunnevad kõiki selles väikses riigis! Paluks kaasamõtlemist!
Viimati muutis Arnold, 27 Sept, 2009 19:26, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
speedsta
Liige
Postitusi: 2058
Liitunud: 22 Veebr, 2005 12:20
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas speedsta »

Ok, ma teen siis otsa lahti. Andmebaasis võiks teha väikese paranduse.

Andmebaasis: Väljaaru Hans, tegelikult Väljaru Hans (ma eeldan, et peale nime eestistamist vahepeal ühet "a" nimest ära ei kustutatud):
Sünniaeg ja koht klapivad. Teenis 46. rügemendis. Maetud Mittenwalde ehk poola keeles Nowa Jamka külasse.

Pilt

Pilt
Kui on probleem, tõmba lõuga
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline