Johannes Stern

Teenistuskaaslaste, sugulaste jt inimeste otsimine foorumi kaudu.
Vasta
Stern
Liige
Postitusi: 110
Liitunud: 17 Mai, 2005 7:49
Kontakt:

Johannes Stern

Postitus Postitas Stern »

Tere!
Otsin andmeid oma vanaonu matmiskoha kohta.
Nimi Johannes Stern, sündis 2. veebruar 1921 elas Suure-Jaani kandis.
Mobiliseeriti Saksa armeesse ja teenis politseipataljonis. Auastmelt allvahtmeister
Langes 13. juuli 1944, Daugavpilsi ruumis. Vanaema palju ei rääkinud aga mainis et Valgevene piiri lähedale.
Surmakuulutus ilmus 19.august 1944 ilmunud Eesti Sõnas. Siin samas teemas üleval olevast Teises maailmasõjas langenute andmebaasist leidsin samuti tema nime. Viide surmale 17.08 Postimees. Kahjuks seda DIGAR-is üleval pole.

1944 Juulis oli Daugavpilsis 2. Politseirügement kuhu kuulusid 37, 38 ja 40 politseipataljon.

Langenute tabelit vaadates oli ühele mehele politseipataljonist matmiskohaks märgitud Ritzu kalmistu. Eeldan et mõeldakse Riču järve.
Kas keegi teab Daugavpilsi ümbruses olevaid kalmistuid?
Kas on infot 2. politseirügemendi kohta. Raamatud, arhiiv?
Kas keegi teab Johannes Sterni kohta
Kas on mõtet arhiivi minna 2. politseirügemendi kohta uurima?

Ette tänades,
Stern
Stern
Liige
Postitusi: 110
Liitunud: 17 Mai, 2005 7:49
Kontakt:

Re: Johannes Stern

Postitus Postitas Stern »

Olen püüdnud leida mälestusi 2. politseirügemendi tegevuse kohta 1944 aasta juulis.
Kas on soovitada artikleid, memuaare, raamatuid politseipataljonide tegevuse kohta? Senised mis läbi olen vaadanud on üldisemat laadi ning juulis toimunud lahingupaikade kohta palju infot ei ole.
Ühest raamatust jäi silma et Jeckeln kasutas seda üksust augu täiteks. Oskab keegi ehk viidata mis suurema üksuse alla 2. politseirügement kuulus 1944 juulis?
Toomas Hiio käest sain sellist informatsiooni. Palju uut kahjuks ei ole

seda vähest, mis 2. politseirügemendi kohta teasa on, saab kokkuvõetult lugeda Marek Nisuma piirikaitserügementide raamatust, tiitel vt siit: http://www.ester.ee/record=b2683325*est



Veel kokkuvõtlikumalt võin öelda, et 1. politseirügement moodustati 1944. aasta varakevadel politseipataljonide nr. 29-32 juhtimiseks, mis olid Narva rinde tagalas rannakaitses. Tegemist oli niisiis rügemendi juhatusega, mitte täiskomplekteeritud ja mõne diviisi koosseisu kuuluva tavalise rügemendiga. Kui need pataljonid suvel rindelt ära toodi ja teistele üksustele täienduseks saadeti, nimetati rügemendi juhatus ümber 2. politseirügemendiks ja sellele allutati lahingukogemusega politseipataljonid nr. 37, 38 ja 40, mis olid alates 1941/1942 Peipsi taga võidelnud ja 1944. aasta alguses Eestisse toodud. Neid pataljone oli vaja Ida-Lätis Daugavpilsi taga (Nisuma raamatus on täpsed kohanimed), kus Punaarmee põhiliselt Valgevenes väegrupi Mitte vastu korraldatud suurpealetungi Bagration parem tiib Läänemere suunas tungida üritas. Nad saadeti mingit rindelõiku katma, kust lõpuks Eestisse taganesid.



Teie vanaisa võis teenida ühes neist kolmest pataljonist juba varem, aga võis olla saadetud ka täienduseks enne rindelesaatmist kas ühest neist rannakaitses olnud pataljonidest või siis politseipataljonide tagavarapataljonist nr. 35, mis asus Tallinnas (juulis likvideeriti nende idarinde politseipataljonide tagavarapataljon nr. 41, mis oli Tartus, ja liideti Tallinna pataljoniga). Lähim Saksa sõjaväekalmistu on Daugavpilsis, aga ilmselt Volksbundi avaliku netiandmebaasi päring Johannes Sterni välja ei andnud, kui Ülle ei leidnud. Arvatavasti võib kuupäeva järgi lahingukoha tuvastada üsna täpselt, kui Teie vanaonu langes lahingus, aga mitte rännakul vms põhjusel, nagu sõjaväes ikka ette tuleb. Ma ei tea, kuidas langenud Saksa sõjaväelaste ümbermatmine Lätis käib. Kindel on, et maha ta maeti, juulikuu ikkagi, aga et üksus sel ajal taganes, võisid surnud jääda Punaarmee kätte langenud alale. Pabereid on politseipataljonide kohta üldse vähe säilinud ja see kehtib ka nende langenute kohta.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist