Kudinas 17.09.44 langenud leegionär Rene Laak-otsin seoseid

Teenistuskaaslaste, sugulaste jt inimeste otsimine foorumi kaudu.
Vasta
ERZ
Uudistaja
Postitusi: 3
Liitunud: 12 Veebr, 2010 16:08
Asukoht: tallinn
Kontakt:

Kudinas 17.09.44 langenud leegionär Rene Laak-otsin seoseid

Postitus Postitas ERZ »

Tere!
Alustasin paar päeva tagasi oma vanaonu (tegelikult vanaema poolvenna), leegionär RENE LAAK'i "tugitooliotsingutega". Pärit Valgamaalt, Tõlliste vallast (sünd. 1924).
Siiani teadsin vanaema jutu põhjal, et läks Saksa sõjaväkke, viimane kiri tuli Sinimägedelt ja et jäi sõjas kadunuks.
Oma üllatuseks leidsin aga Okupatsioonimuuseumi lehelt tabeli, kandega surmadaatumi kohta - 17.09.1944. Järeldasin loogiliselt, et konkreetse langemise kuupäeva olemasolu viitab ka surmasaamise muude asjaolude/koha olemasolule. Tänaseks on mul käidud Riigiarhiivi Madara tn. saalis (ehk siis väljutud tugitoolist :-) ja teada olen saanud järgmist:
Dokumendist nimega "Verlustmeldung" võin lugeda:
Sturmmann Rene Laak (Erkennungsmarke 1715)
Truppenteil (väeosa langemisel?): 8./W.Gren.Rgt.d.SS-46
Gefallen: 17.09.1944 Kudina b. Dorpat
Grablage, Ortsbezeichung: konnte nicht geborgen werden (?sellest ei saa üldse aru)
Todesursache: A.G.Spl.in K. (?surmapõhjus, aga no mis see siis niiväga olla saab....)

Meeletule netis kaevamisele tuginedes võiksin nüüd mingi pildi kokku panna, aga paluksin võimalusel sellele (ja eespool olevatele küsimärkidele) kommentaare/parandusi või edasijuhatamist.
Niisiis, Rene Laak liitus Eesti SS Vabatahtlike Brigaadiga tõenäolislt 1943. a. suvel (siis on hakanud saama igakuist tasu). Seda, kas käis Heidelager'is ja mis väeossa algul kuulus, ei ole ma teada saanud (v.a. käskkiri, mis mulle midagi ei ütle, kuid mille kohaselt "M.W.v.18.7.43 werden zur Pz.Jg.Abt./Estn.SS-Frw.Brig. versetzt vom 1.Regiment: >28 nime, s.h. Rene Laak< Die Gennannten haben sich am 18.7.43 - 8.00 Uhr bei der Pz.Jg.Abt./Estn.SS-Frw.Brig. zu melden.")

Kui ma nüüd õigesti aru saan (palun kinnitust), et ülalnimetatud väeosa oli see, kuhu vanaonu langemisel kuulus, siis inimkeeli (sorry, aga lihtsalt sks. lühenditest pea paks juba) oleks see: 20. Eesti SS Vabatahtlike Diviisi 46. jalaväerügement, 2.pataljon, 8. kompanii. Septembris 1944 oli selle ülemaks Friedrich Kurg (adjutandiks Olaf Tammark).
Olen nüüdseks lugenud ka omajagu mälestusi/kirjeldusi sellest viimasest perioodist, aga ikkagi jääb kripeldama, et kus siis täpselt onu surma sai ja kas kunagi on üldse võimalik teada saada tema matmiskohta või kes võiks teda mäletada.... Kusagilt kirjutasin välja nime Mülender 46/8.komp. Kudinal olevat ühishaud ja mälestusmärk Punaväelastele (vihjetega, et seal võib olla ka Saksa poolel võidelnuid). F. Kure asju saaks Valka vaatama minna, O.Tammark peaks elus olema (vähemalt ei leidnud ma teistsuguseid viiteid Google'st). Mõtlen ka, et miks ei saanud omaksed teadet langemise kohta, kui seda fikseeriv dokument sõjaväe annaalides eksisteerib. Lugedes siin foorumis teateid ja kogutud andmeid üksikute matmispaikade kohta, millest inimesed on aegade jooksul teada andnud ja mis on ka leitud!, ning ID-plaatide leidmistest, siis tekib korraks lootus, aga......
Samas, selleks ma ju saatsingi siia selle loo, et äkki keegi saab aidata inimsaatuse-puzzlet kokku panna! Vanaema saab sel kevadel 78, alustasin seda kõike tegelikult temale hingerahu saamise pärast. Kannab poolvenna pilti ikka endaga kaasas ja vahel mõtiskleb pisarsilmil, et: "ei tea kuidas vennakese saatus oli, äkki sattus venelaste kätte ja piinati õudselt". Kui ma muud midagi ei leiagi, siis saan vanaemale vähemalt öelda, et vend elas üle Sinimägede lahingud ja tema surma koht ja aeg on teada - ikkagi Eesti pinnal ja isamaad kaitstes.
Tänan kõiki, kes leidsid aega lugeda! E.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5566
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Kudinas 17.09.44 langenud leegionär Rene Laak-otsin seos

Postitus Postitas toomas tyrk »

ERZ kirjutas: Sturmmann Rene Laak (Erkennungsmarke 1715).
Kui keegi sellist Erkennungsmarket osta.ee peal müüb - võib minu poolt ka paar kolakat anda :evil:
ERZ kirjutas:Truppenteil (väeosa langemisel?): 8./W.Gren.Rgt.d.SS-46
Gefallen: 17.09.1944 Kudina b. Dorpat
Grablage, Ortsbezeichung: konnte nicht geborgen werden (?sellest ei saa üldse aru)
Todesursache: A.G.Spl.in K. (?surmapõhjus, aga no mis see siis niiväga olla saab....)
Väeosa oletused õiged. Langes Kudina all Tartu lähistel. Seoses olukorraga - matmine jäi ära (ehk siis matmisolud selgusetud)
Surmapõhjus (AGSplinK) - mürsukillud kehas (granaten võib tähendada kõike, alates käsigranaadist, lõppedes kildmürsuga). Granaten Splinter im Korpf.

Tänan kõiki, kes ei kaeva erkennungsmarke'sid müügi jaoks...
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

Langes Kudina all Tartu lähistel. Seoses olukorraga - matmine jäi ära (ehk siis matmisolud selgusetud)
Soovitan konsulteerida Arnoldiga, kuid tõenäoliselt jäeti maha positsioonidele ...


terv
o
ERZ
Uudistaja
Postitusi: 3
Liitunud: 12 Veebr, 2010 16:08
Asukoht: tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas ERZ »

Suur aitäh öistele kaasamõtlejatele!
Erle
uudishimulik
Liige
Postitusi: 643
Liitunud: 20 Nov, 2006 14:05
Kontakt:

Postitus Postitas uudishimulik »

17.09 44 õhtuks jõudis venelaste 108-s laskurkorpus Amme jõeni ja ka ületas selle.Venelaste 30-s laskurkorpus Vara-Vedu joonele(kui mälu ei peta)Siis tuleb veel Maarja-Magdaleena ja siis Kudina.17.-ndal põllule vast ikka ei jäetud.Või siis pommitamisel sai pihta?Ega peale 17.09.44 rinne praktiliselt enam pidama ei hakkand.Kas Kudinas mingi med.asutust polnud?
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kudinas 17.09.44 langenud leegionär Rene Laak-otsin seos

Postitus Postitas EOD »

ERZ kirjutas: Todesursache: A.G.Spl.in K.
Pakuks, et ArtillerieGranaten Splitter in Kopf ehk suurtükimürsu killu tabamus pähe.
ERZ
Uudistaja
Postitusi: 3
Liitunud: 12 Veebr, 2010 16:08
Asukoht: tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas ERZ »

Tere taas!

Olen nüüdseks peaaegu nädala jagu seda teemat edasi "kaevanud". Hirmsasti tahaks sündmusi rohkem taastada kui erinevad allikad neid hetkel võimaldavad (loomulikult olen ka algaja, aga tundub, et põhjalik :) )
Mulle ei anna ikka rahu see, et keegi G.Siht (W.Ustuf.u.Kp.Fhr.i.V.) on selle Verlustmeldungi 16.11.44 püüdlikult täitnud (vt. andmed minu esimesest postitusest) vaevu kuu pärast sõjamehe langemist. Järelikult ei olnud tegu olukorraga kus kõik langenud ummisjalu hunnikusse jäeti ja mingit teadmist nende kohta ei jäänud. Võimaliku med. punkti asukohta ei ole ka siiani tuvastanud.
Mina nüüd tahaksin ikkagi teada, missugune oli selle väeosa 8./SS-46 liikumine enne 17.09.44 ja sel päeval. Kes võisid olla juhid tollel hetkel? Ja kas see Kudina on üldse õige kohamäärang? Mis seal toimuda võis? Samal ajal on ju ka sündmused Pupastveres, Pilkal. Langenute tabelist leidsin veel 46. rügemendi meeste andmeid (teised või siis täpsustamata kompaniid) - mingit Kudinat seal ei ole mainitud.
Igatahes Avinurmeni mu vanaonu ei jõudnud, kui kuupäevade järgi otsustada. (Regio kaardis on varsti auk suurest vahtimisest ja jälgede ajamisest!)
Aga no see kõik on ikka selleks, et mingitki aimu saada kuhu vanaonu võis maamulda saada. Äkki on keegi veel elus kes mainitud ajal samadel radadel liikunud (või kuidas seda öeldagi). Kuhu peaksin pöörduma? Aega ja huvi on.
Tervitustega, Erle
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Naabritelt:

Hall Kardinal

Re: kaduma jäänud sõdurid!

Teises foorumis keegi otsib sugulast,kes otsija andmetel langes Kudinal. Kudinal oli 44 mingi väiksem lahing,kus langes 22 eestlast. Ühe talu karjamaal seisis flak ja sealsamas ka lahing toimus. Langenud olevat ka sinnasamasse maetud. Kui aga oli tegemist registreeritud matusega siis suur osa sealtkandi langenutest leidsid oma viimase puhkepaiga Palamuse kalmistul. Kui mõni viitsib andke teise foorumisse inimesele teada.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist