Hillar (Gotfried Georg) Palias

Teenistuskaaslaste, sugulaste jt inimeste otsimine foorumi kaudu.
Vasta
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5565
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Hillar (Gotfried Georg) Palias

Postitus Postitas toomas tyrk »

Sain kirja, kus otsitakse inimese kohta lisainfot.
Tere,

Minu nimi on Toivo Pilli, olen teoloog ja kirikuloolane. Kirjutan artiklit kapten Hillar Paliasest (Gottfried-Georg Paliasest), kes teenis sideohvitserina Tapa Soomusrongirügemendis, alates 1925. Oli lõpetanud Sõjaväe Tehnikakooli 1923. Tema omapärane lugu on huvitav kirikuloolasele selle poolest, et ta oli samal ajal Tapa baptistikoguduse pastori kohusetäitjaks.

Minu küsimus on, kas keegi oskab vastata järgmistele küsimustele?

Esiteks, Hillar Palias (tollal veel Gottfried-Georg Palias) võttis teadupärast osa Vabadussõjast. Ma pole aga sekundaarkirjandusest ega esmaallikatest
leidnud selle kohta eriti andmeid. (Tema teenistustoimikut arhiivis ei ole). Kas kuskilt mujalt võiks leida andmeid tema Vabadussõjast osavõtu kohta?

Teiseks, sekundaarallikates on andmeid, et Hillar Palias määrati – ilmselt sõjavägede ülemjuhataja otsusega – vastu võtma 1939. aastal baaside lepinug alusel Eestisse saabuvaid Vene väeosi Narva piiripunktis. Sekundaarallikad kõnelevad sellest, et ta pidi konsulteerima Tallinnaga, kui ühe saabunud Vene väeosa (rongi?) ülem keeldus Narvas rongist väljumast ja end esitlemast. Kus selle ülesande kohta võiks andmeid olla? Kas kuskil allikates on rohkem juttu vene vägede vastuvõtu kohta Narva piiripunktis 1939?

Kolmandaks, mälestustes räägitakse, et ta teenis noorukina ka tsaariarmees – oli Peterhofis – kas junkrute koolis ja/või tsaari ihukaitseväeosas. Kas Peterhofi junkrute kooli kohta on mingeid andmeid, allikaid.
Vaevalt vist, et Paliase seal teenimise aega saab kindlaks teha (tõsi, tema venna Wilhelm Paliase teenistuskäik on kirjeldatud arhiivis päris üksikasjalikult, aga Gottfried-Georg Paliase nii põhjalikku teenistuskirjeldust ma ei leidnud).

Kui leiate aega vastata, oleksin ütlemata tänulik,

Toivo Pilli
Minu e-mail toivo_at_kolmtalenti.ee
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline