www.militaar.net
http://www.militaar.net/phpBB2/

Vanaisa sõjatee Saksamaal, kust alustada uurimist?
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=50&t=42225
1. leht 1-st

Autor:  Cyberbear [ 29 Juul, 2018 23:13 ]
Teema pealkiri:  Vanaisa sõjatee Saksamaal, kust alustada uurimist?

Mina teadsin, et aastal 1926 sündinud isapoolne vanaisa sundmobiliseeriti Luftwaffe abiteenistusse. Selle koosseisus evakueeriti ta sügisel 1944 Saksamaale. Tšehhid panid ta kevadel 1945 seina äärde, kuid möödasõitev Punaarmee patrull võttis ta viimase minutil enne hukkamist sõjavangi. Seda rääkis ta vanaemale ja vanaema mulle. Vanaisa ankeet oli muidugi poliitiliselt korrektne: fašistide sundmobilisatsioon, vabastamine Punaarmee poolt, teenistus ehituspataljonis.

Täna ütles isa, et vanaisal oli ka veregrupp käsivarrele tätoveeritud. Mina imestasin, et kuidas kurat ta veel SS-i sattus? Wikipedia ütleb: 27. jaanuaril kuulutas dr. Hjalmar Mäe Berliinis "Kaitseteenistusse kutsumise määruse" kõigile Eesti Vabariigi meeskodanikele, kes on sündinud aastatel 1908-1927. Mobilisatsiooni teostas Ergänzungamt der Waffen SS.

Ja nüüd küsimus spetsialistidele: millistesse arhiividesse ma pean päringud esitama, et kokku panna vanaisa eluloo kõige hämaram peatükk?

Autor:  metssiga [ 31 Okt, 2018 16:25 ]
Teema pealkiri:  Re: Vanaisa sõjatee Saksamaal, kust alustada uurimist?

Cyberbear kirjutas:
Täna ütles isa, et vanaisal oli ka veregrupp käsivarrele tätoveeritud. Mina imestasin, et kuidas kurat ta veel SS-i sattus? Wikipedia ütleb: 27. jaanuaril kuulutas dr. Hjalmar Mäe Berliinis "Kaitseteenistusse kutsumise määruse" kõigile Eesti Vabariigi meeskodanikele, kes on sündinud aastatel 1908-1927. Mobilisatsiooni teostas Ergänzungamt der Waffen SS. Ja nüüd küsimus spetsialistidele: millistesse arhiividesse ma pean päringud esitama, et kokku panna vanaisa eluloo kõige hämaram peatükk?

Siin või ka rindeleht.ee on asjatundjaid, kes oskavad saksa arhiivide kohta öelda. Küsida võib muidugi Eesti Rahvusarhiivist , kas siit http://www.ra.ee/vau/index.php/et/enqui ... te?type=12 või siis ise kohale minna Tallinnas Madara tn uurimissaali ja küsida sealt isikunime järgi isikukartoteegist. Üldiselt aga võiks alustada lennuväe abiteenistuse ajalooraamatutest:
Välgumärgi kasvandikud, Toronto 1982
Eesti koolipoisid Teises maailmasõkas I - II , 1999 - 2000.
Mäe mopiga see asi seotud ei olnud, see värk kukkus üldse läbi. Aga kõik Saksamaale evakueeritud lennuväe abiteenistuse poisid ja tüdrukud, eestlastest kuni venelasteni, pandi seal "SS kasvandikeks", selline saksa sotside värk, ei olnud nad ei Waffen-SS ega kaugeltki mitte Allgemeine-SS poisid.

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/