1. leht 1-st

Ilmunud on raamat Hirmus-Antsust

Postitatud: 25 Mai, 2010 17:56
Postitas tulemus
Kirjastuselt AJA LOOD on äsja ilmunud raamat sõjajärgsete aastate ühe kõige kuulsama metsavenna, Ants Kaljuranna, hüüdnimega HIRMUS-ANTS, elukäigust ja tegevusest - HIRMUS-ANTS. BANDIIT, KANGELANE, LEGEND. Saadaval suurtes raamatupoodides. Tahe lugemine.

Postitatud: 25 Mai, 2010 18:13
Postitas oleeg
Paluks täpsemat viidet: autor, kirjastus jne. Mis maksab ja kus müügil?

terv
o

Hirmus-Ants - vaata raamatupoodidesse

Postitatud: 25 Mai, 2010 18:36
Postitas tulemus
Raamat HIRMUS-ANTS. BANDIIT, KANGLANE, LEGEND on kindlal müügil Rahva Raamatu ja Apollo raamatupoodides. RR koduleheküg ütleb järgmist:

http://pood.rahvaraamat.ee/raamatud/hir ... end/310013

Apollo kodukal küll üleval pole, aga müügil pidada olema.

Postitatud: 25 Mai, 2010 20:23
Postitas MOrav
Tahedust ei oska veel öelda. Püüd Mandelist ette jõuda?

==========

Kogu tõde Hirmus Antsust!
Pühapäeval, 30. mail 2010, kell 12:00 toimub Lihula mõisas Mati Mandeli uue raamatu Kogu tõde Hirmus Antsust? esitlus.

Raamat käsitleb Julgeoleku arhiividokumentidele ja kaasaegsete mälestustele toetudes ühe Eesti ajaloo legendaarsema metsavenna Ants Kaljurannaga seonduvat. Saaremaalt pärit Ants Kaljurand tegutses peamiselt praeguse Koonga, tolleaegse Soontaga valla territooriumil, kuid tema aktsioonid ulatusid ka Audrusse, Kirblasse ja Tõstamaale. Autor on võtnud eesmärgiks selgitada, kui palju on Hirmus-Antsu legendides tõde kui palju rahva soovunelmaid ning millised olid Ants Kaljurand ja tema kaaslased inimestena. Raamat on varustatud viiteaparatuuriga ning sisaldab hulgaliselt arhiividokumentide koopiaid. Raamat on varustatud arvuka pildimaterjaliga (maht 250 lehekülge, suur formaat). Raamatu hind on 250 krooni.

Ootame kõiki huvilisi! Info telefonil 477 8880. Helen Vaab, Lihula Muuseumi teadur Lihula Kultuurikeskus, muuseum.lihula.ee

===========

Selle kirjastus miski "Aja Lood"; toimetanud Kiiver, mis justkui osutab Hotpressile; esmapilgu ei ole suutnud tuvastada raamatukese autoritki. N-ö populaarne käsitlus, otseste allikaviideteta. Nimeregistrita.

Tekstis siiski sõna "autor" leidub. Ja toetub kättesaadavale arhiivimaterjalile ja inimeste mälestustele. Ja et neid eristatud pole, on kahju. Nüüd ei ole aru saada, mis on lihtsalt ülekuulamisprotokollide jm "heausklik" ümberjutustus ja mis on inimeste käest tagantjärele kuuldud. Seega kaotab väärtuse allikana. Kui inimesed end avalikuks teha ei tahtnud, oleks ju võinud kasutada tingnimesid. See anonüümsus jms tekitas assotsiatsioone sovetiaegsete julgeolekulugudega metsavendadest.

Sisuline paatos tundmatul autoril aga: kurjategija ja röövel (vahel ka õilis), kes oma (autori sõna) jõuguga terroriseeris elanikke.

"Mängu ilu" ja intriigon muidugi selles, et kõrvale/võrdluseks on kohe võtta Mandeli raamat :wink:

Postitatud: 26 Mai, 2010 15:03
Postitas metssiga
Erakordne sündmus - pea ühel ajal ilmub kaks raamatut ühest ja samast. Ega selles tegelikult midagi hullu pole, kuna raamatud on niivõrd erinevad. Kohe ilmuv Mandeli raamat on teaduslik uurimus, niivõrd "tihke" tekst, et sellest annab tõsisel huviliselgi end läbi pureda; samas lausa teatmiku väärtusega, kuna seal kõik kirjas, mis olemasolevast allikabaasist välja pigistada annab. Selle kõrvale üks väiksem ja lihtsakoelisem raamatuke pole ju paha, sest ka lugejad on erinevad. "Tundmatu" autori Hirmus Antsu raamat ongi selline vihk, loetavalt-ladusalt kirja pandud, et loe kasvõi ühe jutiga läbi, ülevaatlik lugu, kus põhilised asjaosalised ja sündmused sees. Kuid - sõnavara märkis juba Estoloog ära, kõigi nende "bandiitide, röövlite, jõukude, röövretkede ja elanike terroriseerimiste" jms pärast, millest raamat kubiseb, on see tekst lugemiseks lihtsalt jälk. Teiseks - sündmused küll enam-vähem kirjas, kuid nende sündmuste asjaolud on kirjas sageli valesti või lausa (teadlikult?) eksitavalt. Raamatu lõpus antakse Antsu isikule positiivseid jooni, kuid muidu on korduvalt kirjas, et "rahva teadvusesse on ta jäänud kui julm bandiit". Rahva teadvust väljendab, vähemalt enne sotsioloogilisi uuringuid, enam-vähem ainult folkloor ja KÕIGIS neis rahvajuttudes, suulises pärimuses ja lausa legendides esindab Ants selgelt ja ühemõtteliselt ühte kuju, mida võib nimetada Robin Hoodi fenomeniks. Aga eks ka see "rahvas" ole teada, kes kasutas ja kasutab metsavenna asemel sõna bandiit. Pole midagi uut siin päikese all!

Postitatud: 27 Mai, 2010 14:41
Postitas metssiga
No pressisin ennast sellest raamatust läbi - üldhinnang on, et RÄMPS.

Postitatud: 27 Mai, 2010 17:15
Postitas gruppen
Tükk aega higistasin ja mõtlesin, mida kirjutada ja kuidas enda hinnangut väljendada. See hinnang kirjutati juba ära. Aitäh!

Postitatud: 20 Juun, 2010 23:39
Postitas Arnold
Mida kõike ei näe kah - raamat ilma autori nimeta?! Isegi varjunime pole osanud välja mõelda? Kummaline!

Re: Ilmunud on raamat Hirmus-Antsust

Postitatud: 19 Dets, 2014 2:10
Postitas metsanurk
Sobib ehk siia teemasse:

Raivo Raudkivi
Lapsepõlve lood: öine külaline ehk Hirmsa Antsuga söögilauas

http://eestielu.delfi.ee/eesti/parnumaa ... d=70395579

Re: Ilmunud on raamat Hirmus-Antsust

Postitatud: 23 Jaan, 2015 18:45
Postitas sadist