Tahedust ei oska veel öelda. Püüd Mandelist ette jõuda?
==========
Kogu tõde Hirmus Antsust!
Pühapäeval, 30. mail 2010, kell 12:00 toimub Lihula mõisas Mati Mandeli uue raamatu Kogu tõde Hirmus Antsust? esitlus.
Raamat käsitleb Julgeoleku arhiividokumentidele ja kaasaegsete mälestustele toetudes ühe Eesti ajaloo legendaarsema metsavenna Ants Kaljurannaga seonduvat. Saaremaalt pärit Ants Kaljurand tegutses peamiselt praeguse Koonga, tolleaegse Soontaga valla territooriumil, kuid tema aktsioonid ulatusid ka Audrusse, Kirblasse ja Tõstamaale. Autor on võtnud eesmärgiks selgitada, kui palju on Hirmus-Antsu legendides tõde kui palju rahva soovunelmaid ning millised olid Ants Kaljurand ja tema kaaslased inimestena. Raamat on varustatud viiteaparatuuriga ning sisaldab hulgaliselt arhiividokumentide koopiaid. Raamat on varustatud arvuka pildimaterjaliga (maht 250 lehekülge, suur formaat). Raamatu hind on 250 krooni.
Ootame kõiki huvilisi! Info telefonil 477 8880. Helen Vaab, Lihula Muuseumi teadur Lihula Kultuurikeskus, muuseum.lihula.ee
===========
Selle kirjastus miski "Aja Lood"; toimetanud Kiiver, mis justkui osutab Hotpressile; esmapilgu ei ole suutnud tuvastada raamatukese autoritki. N-ö populaarne käsitlus, otseste allikaviideteta. Nimeregistrita.
Tekstis siiski sõna "autor" leidub. Ja toetub kättesaadavale arhiivimaterjalile ja inimeste mälestustele. Ja et neid eristatud pole, on kahju. Nüüd ei ole aru saada, mis on lihtsalt ülekuulamisprotokollide jm "heausklik" ümberjutustus ja mis on inimeste käest tagantjärele kuuldud. Seega kaotab väärtuse allikana. Kui inimesed end avalikuks teha ei tahtnud, oleks ju võinud kasutada tingnimesid. See anonüümsus jms tekitas assotsiatsioone sovetiaegsete julgeolekulugudega metsavendadest.
Sisuline paatos tundmatul autoril aga: kurjategija ja röövel (vahel ka õilis), kes oma (autori sõna) jõuguga terroriseeris elanikke.
"Mängu ilu" ja intriigon muidugi selles, et kõrvale/võrdluseks on kohe võtta Mandeli raamat
