Chrono Estonia - luure-satelliitpildid Eestist 1960ndatest

Raamatud, ajakirjad, muud trükis ilmunud materjalid. Filmid. Webilehed. Muud kohad kust infot ammutada...
Vasta
markoe
Uudistaja
Postitusi: 2
Liitunud: 30 Aug, 2017 11:18
Kontakt:

Chrono Estonia - luure-satelliitpildid Eestist 1960ndatest

Postitus Postitas markoe »

Tutvustan enda tehtud Windows 10 poe äppi Chrono Estonia. Alla laadmiseks otsi Windows 10 poest "Chrono Estonia" või mine aadressile https://www.microsoft.com/store/apps/9nblggh67rg7

Tegemist rakendusega, kus saab mugavalt vaadata Maa-ameti uusi ja vanu ortofotosid + luure-satelliitpilte 1960ndatest. Huvi pakkuva kuupäeva valik käib väga lihtsalt akna paremal servas oleva riba abil ja lisaks on võimalik kahte kuupäeva võrrelda. Ortofoto peale saab lisada tänapäevase katastrikaardi ja tänavavõrgustiku (Maa-ameti hübriidkaart).

Pildil Tartu kesklinn aastal 2016.
Pilt

Järgmisel pildil Ülemiste liiklussõlm Tallinnas aastal 2016 ja 2002. Kahe foto eraldusriba saab liigutada paremale-vasakule, et näha mis täpselt muutunud on.
Pilt


Nüüd jõuame huvitavama osa juurde. Lisaks Maa-ameti piltidele on äpis saadaval ka Ameeriklaste tehtud avalikustatud luure-satelliitpildid aastatest 1964-1967. Fotod on saadaval tagasihoidliku lisatasu eest 2,50 eurot, selle raha eest saab neid fotosid vaadata aasta aega. Tegemist on samade piltidega, millest on juttu teemas http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 51&t=38526. Erinevus on aga selles, et toorkujul on need fotod 1,2 GB tif failidena, kusjuures nad ei ole geograafilises projektsioonis vaid täpselt sellisel kujul nagu nad satelliidilt tulid. Chrono Estonia äpis on kõik fotod Eesti koordinaatsüsteemi keeratud ja hiireliigutusega kättesaadavad.

Pildil Tallinna Vanasadam aastal 1965.
Pilt

Fotod on sama mugavalt vaadatavad kui Maa-ameti fotod ja ka võrreldavad.

Pildil tundmatuseni muutunud Lasnamäe aastal 1965 ja 2016. Põhja-lõuna suunaline tänav on Mustakivi tee. Fotod on samast kohast. Tükike Lasnamäe lennuvälja ruleerimisrada on tänase päevani Mustakivi tee äärse alajaama taga säilinud.
Pilt

Sellel pildil on Vääna raketibaas aastal 1965. Varem oli samas kohas lennuväli, selle jälg on veel kenasti nähtav.
Pilt

Pildil ülevaade sellest, mis alad on 1964-1967 fotodega kaetud. Suurematest linnadest on kaetud Tallinn, Tartu, Pärnu ja Valga; lennuväljadest Ämari, Lasnamäe, Tapa, Pärnu ja Tartu.
Pilt

Põhimõtteliselt eksisteerib veel pilte (näiteks Valgast on ka üks suvine pilt ja osa Hiiumaast), aga nende kättesaamiseks tuleb need lasta skaneerida ja see maksab 30 dollarit/film. Kord skaneeritud filmid on edaspidi USA geoloogiateenistuse lehelt kõigile tasuta kättesaadavad. Hetkel on minu teada kõik kõrglahutusega pildid minu poolt tellitud (ja minu poolt makstud).
Peale 1960-ndate aastate on olemas ka fotod 70- ja 80-ndatest aastatest, ka need fotod on avalikustatud, kuid nende kätte saamine ei ole nii lihtne, kui vanemate piltide puhul. Ma ise kahtlustan, et selleks tuleb ette võtta reis Ameerikasse vastavasse arhiivi.

Uudiseid äpi kohta (näiteks fotode uuendused) saab Facebookist https://www.facebook.com/ChronoEstonia/

Head vaatamist!
smr
Liige
Postitusi: 868
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: Chrono Estonia - luure-satelliitpildid Eestist 1960ndate

Postitus Postitas smr »

Kui sina oled finantseerinud nende Eesti kohta käivate fotode digitaliseerimise eest siis igal juhul suur kiitus ja tunnustus!

Olen need failid endale alla laadinud ning nendelt piltidelt palju infot saanud, muuhulgas ka suurelt välja lasknud trükkida jne.

Õnnetuseks ei ole mul ühtegi win10 masinat, mille abil natukenegi toetada seda väärt ettevõtmist.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Chrono Estonia - luure-satelliitpildid Eestist 1960ndate

Postitus Postitas Dr.Sci »

2.50 väärt ettevõtmise eest pole üldse palju, toetatud! Tundub igati ok olevat.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Chrono Estonia - luure-satelliitpildid Eestist 1960ndate

Postitus Postitas Gideonic »

smr kirjutas:Õnnetuseks ei ole mul ühtegi win10 masinat, mille abil natukenegi toetada seda väärt ettevõtmist.
Mul tekkis sama probleem esimese kihuga kohe järgi proovida. Igataghes väga kiiduväärt üritus! Kindlasti toetan esimesel võimalusel :)
markoe
Uudistaja
Postitusi: 2
Liitunud: 30 Aug, 2017 11:18
Kontakt:

Re: Chrono Estonia - luure-satelliitpildid Eestist 1960ndate

Postitus Postitas markoe »

Ma jätsin esimese hooga mainimata, et Windows 8.1 on ka toetatud. Kuigi peamiselt kasutatakse vist ikkagi Windows 7-t või Windows 10-t.

Osad pildid on olemas ka stereoformaadis, st ühest kohast on kahe erineva nurga all pildid. Ma pole ise üritanud neid stereoprillidega vaadata ega oska ka öelda, mis tarkvara või vahendeid selleks üldse kasutama peaks ja kuidas on sellisel juhul lood kvaliteediga.

Tellimine ise on huvitav protsess: saadetakse arve, kus peal on telefoninumber, kuhu helistada, et krediitkaardiga maksta. Helistad, loed krediitkaardi numbri telefoni teel ette ja ennäe, läkski õige summa maha.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist