www.militaar.net
http://www.militaar.net/phpBB2/

Metsavendade punker
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=53&t=37778
1. leht 2-st

Autor:  Militaarimees1 [ 16 Aug, 2016 23:18 ]
Teema pealkiri:  Metsavendade punker

Tere. Mind huvitaks kas on kuidagi võimalik leida metsavendade punkert kodukohast mõisa tagant metsast? On kellelgi mingi süsteem kuidas selleni jõuda,vbl on mingi spets detektor ka selleks olemas. Oleks tore kuulda teilt sedsa infi!

Autor:  ruger [ 16 Aug, 2016 23:45 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

Militaarimees1 kirjutas:
Tere. Mind huvitaks kas on kuidagi võimalik leida metsavendade punkert kodukohast mõisa tagant metsast? On kellelgi mingi süsteem kuidas selleni jõuda,vbl on mingi spets detektor ka selleks olemas. Oleks tore kuulda teilt sedsa infi!

Nonii punker jälle kuskil olemas. Aga: a)vaata maaameti pärandkultuuri kihist, kas sinu kodukohas on midagi sellist olnud?, b)uuri internetist või raamatutest, kas on olnud kellegi paiknemiskohta või lahingutegevust teise maailmasõja perioodil ja pärast seda selles piirkonnas, c)metalliotsija kaasa ja metsa uurima. Avastamisel info vastavatele instantsidele. d)uuri samast Maaameti vanade kaartide pealt võimalike talude asukohti, e)küsitle vanu inimesi, keda enam pole, ning kelle mälestused võivad lünklikud olla. Uuri kas antud piirkonnas on veel KL või mõnda teist samasugust huvilist.
See, et otsid ja loodad leida mingiski seisus punkrit, on üliväike lootus. Ehitusmaterjal on selle 60-70 aastaga hävinenud ning leiad ainult läbiroostetanud asju ning kõdunenud pisiasju, millele sa võibolla ei oskagi tähelepanu pöörata. Enamusest on alles vaid lohuke, kui sedagi arvestades ehitusvajadusi sellel ajal-enamus punkreid olid maapealsed.

Aga head pealehakkamist ja uurimist.

Autor:  Militaarimees1 [ 17 Aug, 2016 10:50 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

Tere taas. Meil külas on üksvana mõisa varemed,selle ligidal elas üks memm kes rääkis ,et mõisa taga metsas olevat punker olnud. Ta teadis seda kohta ka,kuna ta mees oli metsavend olnud. Mõisa kõrvalt läheb tee allka metsade vahele kus on paar talukohta. Ise käisin teist teed ühes talukohas detektimas. Mõisa juurest pole veel seda teed sõitnud,hetkel nii märg ja lehtes ka. Raske on seda punkert leida,sest ei oska aimata kus kandis täpselt asub. Teaks enamvähemgi kohta,siis müttaks ringi detektoriga ja kullipilguga.

Autor:  Black [ 17 Aug, 2016 17:36 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

Militaarimees1 kirjutas:
Raske on seda punkert leida,sest ei oska aimata kus kandis täpselt asub.

Meil veelgi raskem, kuna me ei tea umbkaudugi. "Kodukohast mõisa tagant metsast" võib üsna mitmes kohas otsima minna.

Autor:  ruger [ 17 Aug, 2016 19:21 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

Punker ehitatigi üldjuhul selleks, et ei oleks kerge leida. Kuna nüüdseks on maapind kasvanud ja mets peale kasvanud, talud hävinud siis ongi see otsing kui nõela leidmine heinakuhjast. See, kui ütled, et raske leida, ei ole üldse probleem. Head asjad ongi raske leida. Mõisa taga metsas võib olla ka ca 20 km eemal. Kust otsida on ju sinu probleem :)
Mees rääkis, et seal oli.. sellise jutu peale võib igast külast mitu tanki ja lennukit leida. Siiani otsitakse.

Autor:  Militaarimees1 [ 17 Aug, 2016 21:02 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

Kui nüüd täpsemalt süveneda,siis metsavendlus oli igalpool Eesti metsades. Lähen mingil ajal ühe tüübi juurde kes on selle memmega rääkind punkrist,vbl saan mingit head infot. Minu siht on punker leida!

Autor:  Martin Herem [ 17 Aug, 2016 21:27 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

Lp Militaarimees1, mitte et sinu huvi ja entusiasmi vähendada, kuid veidi reaalsust ei tee vast paha.
"Punker" võib tähendada maaalust, maapealset, vahepealset, puude vahele, põranda alla, seina sisse, lae peale, ajutiselt okstest, heinaküüni, tavalisse telki ... või tont teab veel millistesse tingimustesse loodud ajutist või pikemaajalist elukohta.
Enamasti ei olnud punker maaalune ehitis. (viewtopic.php?f=47&t=7531)
Enamasti ei olnud "punker" kasutusel rohkem kui aasta.
Seepärast on tõenäoline, et iga küla ümber oli aastatel 1944 - 1953 mitmeid "punkreid". Mitte korraga, kuid selle aja jooksul. Võiks isegi nii öelda, et igal metsavennal oli punkreid sama palju, kui metsaaastaid.
Eks tegelikult tekkisid punkrid juba enne II MSi.

Täna ei leia nendest punkritest enamasti mitte midagi. Paremal juhul on alles vaevumärgatav maapinna kuju (lohk, vall, auk). Mõnes kohas on säilinud isegi ehituspalkide osad. Kindlasti on leida raud ja kivimaterjali, olme tarbeid. Vahel leitakse punkri läheduses peidikuid (näiteks piimanõu). Ma ei kujuta ette, mis sinu ettekujutuses võiks seal mõisa taga punkrina olla, kuid vaevalt, et midagi enamat, kui ma kirjeldasin.
Lõpetuseks üks näide "mõisatagusest punkrist". Mitte kaugel Järvakandi mõisast oli meestel punker, millesse pääses talu keldrist. Kuna keldrisse oli veetud ka elekter, siis oli metsavendadel punkri ees ka elektriküttega vann ... selline lõbus lugu. Kahjuks pole sinna kunagi ise jõudnud.

Autor:  oliver [ 17 Aug, 2016 21:41 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

Avastamisel info vastavatele instantsidele.
Millised on Eestis vastavad instantsid?

Autor:  Kulibin [ 17 Aug, 2016 22:05 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

Vanade inimeste mälestused on vahest nagu siil udus, aga selleks ju noored ongi, et need mälestuskillud kokku lapata.
Seega soovitus: Külasta kõiki kohalike, ole sõbralik ja tee juttu. Jutu käigus keera see teema enda soovitud suunda. Süstematiseeri saadud info, tee järeldusi. Ja nagu on kirjutatud spiooni käsiraamatus, saab parimat infi prügikastidest, sopalehtedest ja külapoe joodikutelt. Asja moodne nimetaja oleks vist Social engineering. :wink: Viimase osas võin muidugi ehk eksida.
Ajaloohuvilisele edu soovides.

Autor:  ruger [ 17 Aug, 2016 22:19 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

oliver kirjutas:
Avastamisel info vastavatele instantsidele.
Millised on Eestis vastavad instantsid?

Ajaloohuvilised-metsavendlust uurivad isikud. Neil on ka kogemusi. Kui leitakse midagi siis tuleb sellist kohta ettevaatlikult uurida-välja võib tulla surnuid, mis on politsei jne teemad. Sama võib olla ka mõne rünnaku alla jäänud pesitsemiskohaga. Luude leidmisel tuleks teatada siis politseisse. Iga juhtum täiendab meie ajalugu ning väga hea oleks, kui see ka fikseeritud saaks. Hea on metalliotsijaga liikuda küll, kuid vastutus on ka otsijal, et mälestus saaks fikseeritud ja dokumenteeritud. Nagu akf Martin Heremgi mainis-reaalsus on teine. Aastad on enamus juhtudel teinud oma töö. Kindlasti on neid veel, kuid sellest on möödunud ca 50-75 aastat. Inimesed on liikunud ja mis ula peale on jäänud see ka ära on korjatud. Loomad ning ilm on samuti teinud oma korrektuurid. See, kus enne oli mets võib olla nii suur põlislaan peale kasvanud ka ehitatule. Ehitati ju varjumiskohad üldjuhul parajasse padrikusse, kuhu asja ei oleks pidanud teisel inimesel olema. Arvesta sellega, et punker ei tähendanud sellel ajal betooni valatud hoonestust, mis kestaks aastakümneid. Enamus oli palkidest, mis aja jooksul niiskusega mädanes läbi. Meie vastupanutegevus kestis ca 56-60 aastateni, kui suurem osa lõpetas varjamise. Jäid üksikud. Needki elasid poollegaalselt elu või legaliseerusid, võeti kinni jne. Elati ka majade kõrvalhoonetesse tehtud peidupaikadesse-topelteseinad, põrandad jne. jne... Metsa ehitatud hoonetes ei olnud igapäevast kütmist. Laiali mindi siis jäi ehitatud niiskuse kätte. Suuremat palkidest punkrit suutis teha vaid suur grupp, mis enamus juhtudest sattus rünnaku alla ning hoonestus hävitati lõhkamise või põletamise teel.

Mine käi näiteks Vana-Vigala juures olevates taastatud RVL-i punkrite asukohtades. Mis on seal säilinud või taastatud??? Tervitus sealsetele puukidele :mrgreen:

Punker ei tähendanud enamus juhtudest massiiset tulepesadest kubisevat dzotti vaid katusealust, kus sai süüa teha ning oli ilmastikukaitseks. Sõltus palju ka ehitajatest. Võis olla ka tavaline metsaonnike, kus näiteks kaitsekraav ümber.

Soovitus-võta ühendust mõne VANEMA ajaloohuvilisega, räägi teema ära. Ega võimatu ei ole, et ka leiad midagi. Aga enne kuula mõne teise inimese arvamus ka ära selle info põhjal, mida tead. Kirjuta paberile üles. Keeruta ja lennuta vanu kaarte selle piirkonna omasid-maaameti leht aitab. Mine loe antud piirkonnas elanud (represseeritud-küüditatud, arreteeritute) isikute toimikuid riigiarhiivis, kui võimalust on-sugulussidemed loevad palju.
Üksikuid leide on viimasel ajal olnud-ajalehtedeski kirjutatud. Uurige veidi selle vanema sõbraga ajalugu ja raamatuid-interneti. Küsi teiste arvamusi ja veel elavaid vanemaid inimesi. Hurraaga metsa minemine tähendab 99,95% puhul sama targalt, kuid puhanult värske õhu mürgitusega metsast tagasi tulemist. Mitmeid juhtumeid on otsitud aastaid suurema hulga inimestega ja ikka pole leitud.

Aga mine ja otsi, kuid austa eraomandit ja ajalugu.

Klassikuid tsiteerides: :D
Tsiteeri:
Kallis seltsimees, juba jälle Te närveerite. Noorsugu peab ennast karastama, võitlus loodus jõududega, võitlus loodus stiihiaga. Juba kuulus õpetlane Darwin kes, nagu Te väga hästi teate, leiutas darvinismi, igatahes ütles: "Töö teeb ahvist inimese, suure algus tähega". Sellepärast, kallis sõber, laske noormees mehistub. Temast kasvab inimene! Mis kõlab, nagu Te väga hästi teate, igatahes uhkelt. :D

Autor:  Kurjam [ 17 Aug, 2016 22:48 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

Selliste rajatiste leidmiseks on tihti heaks abiliseks Maaameti kaardiserveri reljeefkaart. Sissevajunud kohad ja muu inimtekkeline on paremini märgatav.

Autor:  ruger [ 17 Aug, 2016 23:17 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

Veidi informatsiooniks ka järgmine info. Käisin minagi oma sugulaste kunagisi elukohti otsimas. Maaameti kaardiserverist sai hulgaliselt uuritud ja puuritud. Jutud kuulatud ja võimalikud asukohad paberile kantud ning enamvähem paigas, kuid kohale jõudes selgus, et antud piirkonnas oli tehtud kolhooside tekkimisel maaparandust ja tekkinud uued põllud. Sellega lükatud mahajäetud talukohad lihtsalt kokku. Nii pole majadest ning kohtadest enam sisuliselt kivigi alles. On ehitised kolhoosiaegadest, kuid needki lagunenud ja varemetki rohtunud ning aastakümneid seisnud. Need, kes teavad ja käinud ca 60 aastat tagasi seal, ei tunne enam asukohtigi ära, sest kõik on muutunud. Kunagisi rongiliine pole-alles vaid raudteetammide võimalikud jooned jne.. jne. Sellel ajal olnud palkmajadest võib ehk mõne vundamendikivi leida või ahju aseme või põllutööriista roostetanud vidina. Selline on hetkeseis. Ega ta paremaks muutu. Proovin, ehk veel mõnel ajal jõuda sinna ja vaatama veel mõningaid kohti üle, kuid see on tulevikuteema.

Autor:  Manurhin [ 18 Aug, 2016 0:21 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

Alustuseks oleks abiks seegi, kui saaks teada, mis põhjusel punker maha jäeti. Võimalikke variante on mitmeid:
1) punker avastati NKVD poolt. Kui seal ka lahing toimus, leiab lähedalt kindlasti padrunikesti (kui palju, see on iseasi ja need ei pruugi ka üldsegi punkrilahingust pärineda). Kui õnnestub leida mõni TT või Mosini padrunikest või padrun aastaarvuga 1945 või hilisem, on juba põhjust eriliselt tähelepanelik olla. Võis muidugi ka juhtuda, et punkriasukad haarajaid juba aegsasti märkasid ja vaikselt, pauku tegemata minema lipsasid. Igal juhul, leitud punkri NKVD üldjuhul alati kas lasi õhku või pani põlema. Vahel ka mõlemat. Enne seda muidugi korjati punkrist vähemalt relvad, laskemoon ja lõhkekehad ära. Vaevalt, et muudki kasutuskõlblikku kraami (nt. raadiot või korralikke saapaid) vedelema jäeti. Sel juhul leiab kaevamisel vähemalt söestunud puitmaterjali ja tõenäoliselt ka väiksemat metallmudru (mõni lömmis kruus või kuuli/killuauguga katelok nt.).
2) Punker jäeti maha ettekavatsetult ja organiseeritult. Ühte kohta liiga kauaks pesitsema jääda on ohtlik. Tark metsavend ehitas seepärast igaks talveks uue punkri ja ainult mõnd tõesti väga heas kohas asunud punkrit võidi mitu aastat järjest kasutada. Eks lõpuks mädanes seegi ja tuli ikkagi kolimine ette võtta. Sel juhul viidi punkrist minema kõik, millel vähegi väärtust ja sellisest kohast ei pruugi absoluutselt mitte midagi peale praktiliselt mullaks lagunenud puidu leida.
3) Punkriasukas/asukad hukkusid kinnivõtmiskatse käigus (vm. põhjusel) kusagil punkrist kaugel eemal. Sel juhul polnud punkri asukohta enam kelleltki küsida ja punker võis jääda puutumata (kui hiljem keegi juhuslikult ei leidnud). Seal võib olla alles kõik, mis omal ajal sinna jäi. Täpsemalt see, mis sellest kõigest praeguseks järele jäänud on.

Vähem tõenäolised variandid on, et punkrielanik juhtus sealsamas punkris surema, olgu siis tervisehäda või enesetapu tõttu. Ka siis võib punkris alles olla kõik, pluss skelett. Või siis metsavend legaliseerus ja kandis hiljem punkrist kogu majakraami ära koju.

Autor:  Kriku [ 18 Aug, 2016 19:54 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

Nagu keegi akf juba soovitas, kasuta reljeefkaarti. Seal, kus kunagi oli maa-alune ruum, peaks praegu olema lohk.

Mõtle loogiliselt. Punker võiks olla kuivema koha peal pigem liivasema pinnase sees. Igasugu turbaaugud, kus vesi sees, vaevalt et on (kuigi jah, rabas on ka elatud).

Otsima mine varakevadel, kui pole rohtu ega lehti. Hilissügis kõlbab ka, aga päevad on lühikesed. Praegu pole mingit mõtet.

Metallidetektorist ei pruugi suuremat kasu olla, sest et seal mõisa taga metsas on kindlasti ka vana okastraati või muud taluprahti.

Ja mis kõige olulisem - minnes otsima punkrit, võid leida midagi muud! Magava karu. Kivikalme. Kõike, mis ette satub, ära valimatult lammuta!

Autor:  heiko [ 18 Aug, 2016 20:43 ]
Teema pealkiri:  Re: Metsavendade punker

Kriku kirjutas:
Nagu keegi akf juba soovitas, kasuta reljeefkaarti. Seal, kus kunagi oli maa-alune ruum, peaks praegu olema lohk.

Mõtle loogiliselt. Punker võiks olla kuivema koha peal pigem liivasema pinnase sees. Igasugu turbaaugud, kus vesi sees, vaevalt et on (kuigi jah, rabas on ka elatud).

Otsima mine varakevadel, kui pole rohtu ega lehti. Hilissügis kõlbab ka, aga päevad on lühikesed. Praegu pole mingit mõtet.

Metallidetektorist ei pruugi suuremat kasu olla, sest et seal mõisa taga metsas on kindlasti ka vana okastraati või muud taluprahti.

Ja mis kõige olulisem - minnes otsima punkrit, võid leida midagi muud! Magava karu. Kivikalme. Kõike, mis ette satub, ära valimatult lammuta!

Vaataks ka seda reljeefkaarti, aga ei leia kudagi maa- ameti lehelt

1. leht 2-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/