1. leht 1-st

Üks huvitav lendur

Postitatud: 04 Jaan, 2010 9:29
Postitas tossom
Tere,

leidsin ühest Ukraina foorumist sellise pildi, mis müüdi maha üüüüüratu raha eest. Üllatuseks avastasin, et taga kirjad puha eesti keeles. Panen pildid ka siia, jääb eesti foorumisse lennundusvärgist huvitatuile jälg maha. Loodan, et pildi endine ja uus omanik ei pahanda.

Kes pildil on muidu? Kange sell tundub olevat...

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Postitatud: 04 Jaan, 2010 9:31
Postitas LoCo
Seda pilti nägin ma ühes Tallinna antiigis.

Postitatud: 04 Jaan, 2010 9:51
Postitas tossom
Tere,

njah, ilmselt on se siis eestist välja müüdud...

Postitatud: 04 Jaan, 2010 10:15
Postitas nublu
Fotol on lendurvaatleja Jaan Schultz. Pühendatud on see aga teisele Vabadussõja aegsele lendurvaatlejale Jakob Tillole. Kes polnud ka papist poiss ning vapruse eest lipnikuks ülendatud, 3 Georgi risti. Mõlemid õppisid 1917. a. Sevastoopoli lennukoolis, kuid see jäi neil kooli sulgemise tõttu lõpetamata. Mis ei takistanud neil Vabadussõja ajal lendurvaatlejaina tegutsemast. Tillo arvele jäi vist 6 või 8 lahinglendu, nende seas ka Eesti lennuväe esimesed. Schultzi arvele üle 20.

Käisin minagi seda fotopakki seal antiigiäris vaatamas, aga ei saanud kaubale. Seal oli mingi paarkümmend fotot, mis pärit ilmselt Tillo albumist, ja siis veel 2x rohkem mingeid muid fotosi, milledel polnud Tilloga mingit pistmist. Mina valisin sellise "kõik või mittemidagi" pakkumise puhul "mittemidagi" :wink:

Re: Üks huvitav lendur

Postitatud: 06 Jaan, 2010 1:25
Postitas mart69x
tossom kirjutas:Tere,

leidsin ühest Ukraina foorumist sellise pildi, mis müüdi maha üüüüüratu raha eest.
Mis summa siis see üüratu oli?

Postitatud: 15 Veebr, 2010 9:57
Postitas just plain mean
Kui ma nüüd oma teooriaga täiesti alt ei lähe, siis on fotol näha 1918 lõpus varustusvalitsuse ülema käsuga kehtestatud Eesti rahvaväe auastmetunnused, mis seniteadaolevalt ei tulnudki käibele (sama käsk sätestas ka viisnurkse mütsimärgi). Pildil seega hõbedasi rahvusdiviisi õlakuid kandev alamleitnant

Postitatud: 19 Veebr, 2010 14:58
Postitas Ben
sinu teooriat arendades:
pead vist silmas sõjaministri ringkirja nr 42 26.11.1918.
ltn E.Valdin kirjutas oma 1939 novembris koostatud töös "Eesti sõjaväe vormiriide areng Vabadussõja kestel" nii:
Esimene katse organiseeritavas sõjaväes (rahvaväes) auastmestikus ja välistes vormitunnustes korda luua tehti 26.novembril 1918.a Sõjaministri poolt ringkirjaga nr. 42. ( 6 p 59-3).Ringkirja sisu oli "viibimata täitmiseks" järgmine:
"Kõik eesti ohvitserid peavad tingimata vormi riietes käima. Kuni lõpuliku uue vormiriide värvi väljatöötamiseni peab kandma endist vene sõjaväe uniformi, milles on aga allnimetatud muutus: Ohvitseride pagunid peavad olema valged hõbekarva; jalaväes teenivatel sinise kandiga ja vahejoonega, ratsaväes - valge kandiga ja musta vahejoonega, suurtükiväes - musta kandiga ja punase vahejoonega, inseneriväes - musta kandiga ja sinise vahejoonega, keskstaabis ja valitsustes valge kandiga ja lilla vahejoonega.
Pagunite peal peavad kantud saama Eestimaa vapid vene tärnikeste (hõbedased viisnurksed.E.V.) asemel (Neid vappisid ei tulnud edaspidigi.E.V.)
Kuni vormi nööpide valmistamiseni, mis ka Eestimaa vappides saavad olema, võib kanda valgeid metall nööpisid (Neid nööpe ei tulnud edaspidigi. Esinesid peamiselt luust või nahast pressitud nööbid.E.V.)
Mis mütsi tärnidesse (kokardesse) ja paguni vappidesse puudub, siis saavad need ohvitseridele Kiiveri graveerimise ärist Tallinnas väljaantud, raha eest 4.XII. hakates, aga soldatitel nende ülemuse poolt tasuta. Peale seda on kõik sõjaväelased kohustatud kandma mundri ja sineli käikse peal - ohvitserid käikse hakatuses Eesti kolmevärvilist shevroni moelist märki, ja soldatid - käikse keskel, pealpool küünarnukki, selelsama värvilist ruutu.
Shevroni külgede pikkus on kolm tolli ja ruudu pikkus kaks tolli."

aga kaks lehekülge hiljem:
"21. detsembril käskis peastaabiülem kuni uue vormi väljatöötamiseni sõjaväelastel kanda oma väeosast välja antud pagunisi ehk endisi vene pagunisi. Selle korralduse täiendamiseks kästi 23. dets.s.a. ohvitsere paguneil kanda Eesti täpisid, millised need aga olid see ei ole selge."(W.W.63 - 41.46.)