EKV välivormi arengud

Vormid, auastmed, auastme- ja erialatunnused. Ja kõike muud, mis ühe "laigulise" või "mitte-laigulise" pealt leida võib.
Vasta
Kasutaja avatar
ostius
Liige
Postitusi: 299
Liitunud: 22 Sept, 2004 15:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Eesti vormi areng

Postitus Postitas ostius »

"Et juttu jätkuks" all oli üks teema "Koledad Vasjad", kus läks aruteluks tänapäeva Eesti vormi üle. Oleks mõistlik selle kohta omaette teema teha, sest tarku paistab siin palju olevat. :wink:

Tegin kord ühe referaadi moodi asja maskeerimisvormidest ja selle käigus avastasin, et maskeerimismustril on kaks funktsiooni: a) peab sobituma keskkonnaga ning b) visuaalselt ära lõhkuma selgelt äratuntava inimese silueti. Teate küll, inimsilm näeb igal pool meelsasti inimesi, eriti nägusid.

Nonii, võtame siis praeguse mustri ette ja alustame "a" punktiga: värvilahendus. Iseenesest sobib kenasti suvisesse lehtmetsa, niidule ning hea tahtmise korral ka okasmetsa. Aga kui palju sellist rohelist aega ikka on? Kevadel peale lume sulamist ning sügisel enne lume tulekut on meie roheline nagu peo peal!

"b" punkti osas on Eesti vormiga väga pahad lood. Vähese kontrastsuse ning ühtlase paigutuse tõttu sulavad helerohelised, rohelised ning tumerohelised laigud juba 20-30 m pealt ühtlaseks roheliseks massiks. Inimsiluett jääb lõhkumata.

Jagan Bandidose seisukohta, et maskeerimisvorme ei saa sel moel teha, et keegi kissitab lõuendi ees silmi ja arvab, et käib küll. Kahjuks näikse Eesti muster sel moel sündinud olevat.
sturmkommando
Liige
Postitusi: 371
Liitunud: 16 Veebr, 2004 15:30
Asukoht: siin-seal
Kontakt:

Postitus Postitas sturmkommando »

a) suvel lehismetsas ok, mändide all aga liig roheline. ka märjaks saades liiga tume. sügisel eelistan saksa flecktarni.

b) siluetti ei pea lõhkuma ainult vorm, selleks peab ka kandja midagi tegema.

eesti vormi muudest omadustest pole aga aimugi, kuidas nähtav läbi infrapuna piiril olevatest seadmetest ja termo. ilmselt polegi neid omadusi.
Viimati muutis sturmkommando, 13 Sept, 2005 15:26, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
JLo
Liige
Postitusi: 47
Liitunud: 23 Dets, 2004 14:40
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas JLo »

Jah, US dzungli variant sobiks eesti tingimustesse tunduvalt paremini.
Kasutaja avatar
Sollmann
Liige
Postitusi: 1378
Liitunud: 31 Jaan, 2005 19:45
Asukoht: Planeet Maa
Kontakt:

Postitus Postitas Sollmann »

Pruuni võiks tas tõesti rohkem olla :|.

Samas jälle linnatingimustesse ei sobi imho ükski kaasaegne mudel, vahest ehk siis anlt 'mägiküttide' hallikad rõivad. On kuskil keegi ka selle peale mõelnud, et looduslikud laigud linnatingimustes kaotavad igasuguse mõtte...?
TÕDEONAJATÜTAR
Kasutaja avatar
ostius
Liige
Postitusi: 299
Liitunud: 22 Sept, 2004 15:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas ostius »

Paistab, et "kindralid" juba teavad mis ja kuidas... :roll:

Eks pakun siis omaltki poolt mõned soovitused.

Suve ja talvevorm tuleb erineva värvikombinatsiooniga teha. Suvine võiks enam-vähem selliseks jääda nagu praegugi, vast tume võiks veel tumedam ning hele veel heledam olla. Talvevormi (ilma valge maskeerimiskatteta) kantakse aga enamasti kevadel ning sügisel, kui rohelist kaunis vähe leidub. Seega võiks vormi värvid olla rohkem pruuni, tumekollast ning halli karva.

Teiseks tuleks üle vaadata muster. Praegusel vormil on laigud liiga ühtlaselt jaotunud ja sulavad juba üsna lähedalt vaadates tumeroheliseks kokku. Ainult kontrastsuse suurendamine ei aita, laigud tuleb ka värvi järgi grupeerida. No võtaks näiteks flecktarni: pane nina vastu ja näed mündisuurusi täppe; pisut eemalt sulavad sama värvi täpid laikudeks; lähed päris kaugele ning sarnast värvi laigud (tumeroheline+must, heleroheline+kollane jms) moodustavad suuremaid larakaid. Lõpptulemuseks on see, et distantsist hoolimata on siluett ära hajutatud.

Vormi lõike kohta ei oska midagi tarka öelda, sest pole midagi paremat selga saanud. Hiljutiste muudatuste kohta mainiks ainult seda, et krõpsuga kinnituvad embleemid on lollus. Pärast on terve metsaalune nimesilte ja veregruppe täis, otsi siis enda omi. Ja üldse võiks auastmetunnused kraele õmmelda: kõhupealne ei paista killuvesti alt välja ning õlgadel katavad rakmed pagunid kinni.

Kanga materjal on vast kõige problemaatilisem. Puhas puuvill oleks muidugi ihule kõige mugavam, aga vastupidavus jätaks sel juhul soovida. Tahes-tahtmatult tuleb midagi ikka puuvillale lisada. Näiteks pidada kõigest 10% süsinikkiu lisamine oluliselt halvendama nähtavust infrapunaspektris. Kahtlemata tuleb materjali valikul arvestada ka öönägemisseadmetega.

Vaevalt, et nemad :wink: sellest foorumist oma ideid ammutavad, aga miks mitte siin isekeskis veidi fantaseerida?
sturmkommando
Liige
Postitusi: 371
Liitunud: 16 Veebr, 2004 15:30
Asukoht: siin-seal
Kontakt:

Postitus Postitas sturmkommando »

NIR, IR ja soojusseadmetes näha oleva jälje peitmisega
tegeleb NATICK - milleks jalgratast leiutada kui saab tehnoloogiaid
üle võtta. näide millega natick tegeleb: http://www.asc2004.com/Manuscripts/sessionF/FP-13.pdf

Üleüldse see IR jälje hajutamine on valus teema. Soomlased tegelevad sellega üpris aktiivselt. http://www.mil.fi/paaesikunta/paaesikun ... e_f_07.htm võtke soomlaste STAE alla ja lugege, seal on palju kasulikku infi.
Ma kujutan neid meie vastava ala spetsialiste ette: "misasi see nirr on.." tuleb ilmselt esimeseks pärliks. ah, ma parem ei hakka üldse ennast üles kruttima :D Kahjuks pole veel saada meie eraldusmärki IR seadmete jaoks http://www.nvec-night-vision.com/produc ... Category=7

velcro põhjal olevaid nimesilte olen kasutanud ennegi, ükski pole ära kadunud. Minu arvates võiks kiivrikatted ka normaalsed teha - sarnased näiteks taani või saksa katetele kus kiivrikattel juba kinnitusaasad, praegune sile kate on jabur. Olete näinud ju seda kiivrikattele mõeldud siselohvist lõigatud kummivõru mis peaks siluetti hajutavad oksad kinni hoidma kiivri küljes? :lol: Mitu korda see sealt ära on lennanud? Ja millal ometi saab näha GORE-TEX riideid??? Kurat, need kes KV'd varustavad võiksid kasvõi kasutatud saksa sympa BW ladudest ära osta, neid liigub sigaodavalt. Ei pea ju flecki võtma (võõrlaik), võtku oliivrohelinegi ja saksa lipud maha õlgadelt!
Täiesti idiootne seis on selliste asjadega, me ei ela ja sõdi ju ainult kõrbes kus vihma sajab nädal aega aastas, siin metsas sügisel või suvelgi kuluks sellised asjad marjaks ära. Võitlusvõimest ma ei räägigi. Täiesti masendav on kanda neid eesti vorme pikema niiske operatsiooni ajal - ei kuiva ära. :cry: Ja see keemiakaitse/vihmaülikond ei sobi mujale kui paduka käes kandmiseks, niisama niiske ilmaga tekib sinna sisse kondents ja oled ikka läbimärg. Saksa sympatex kulub jälle marjaks ära. (eriti sügisel - flecktarn)

Ei saa mina aru kes neid sõjaväe varustuse asju ajab,
ilmselt mingid polgu-olgad kes ise pole päevagi metsas istunud. :evil:

pee-ess, linnalaik? linnaõppustel visake korra betoonipuru sisse sellili, tehke ujumisliigutusi ja ongi teil see linnalahinguteks sobilik taktikavorm seljas.. :twisted:

EDIT: ahjaa, kui laike järjestama hakata, siis
suvised:
nr1 on CADPAT,
nr2 on Tanisch tarn M84 (flecktarni rohekasmust variant)
nr3 on meie oma laik, woodland, strichtarn (DDR)

sügis:
nr1 flecktarn,
nr2 woodland
nr3 šveitsi tarn (ilus ekstreemsügis :))

talv:
schneetarn
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

küsimus

Postitus Postitas hillart »

Sa küsid, ja ma vastan ning sellega peaks olema kõik öeldud.
"Sõdur! Ära unusta, et sa kannad vähempakkumise võitja poolt valmistatud vormi!"
Ja küsimus pole hoopiski mitte selles, et ei teataks kuidas peaks olema.
Viimati muutis hillart, 19 Sept, 2005 19:05, muudetud 1 kord kokku.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
kangelaspioneer
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 30 Dets, 2004 13:13
Asukoht: Tallinn/Tapa
Kontakt:

Postitus Postitas kangelaspioneer »

KV vormiriietuse kujundamisega tegeleb meil üks homoseksuaalne kolonelleitnant, kelle jaoks on oluline ennekõike välimus, metsas ta ise ei käi ja mis seal toimub, teda ei huvita.
Suvevormi värvilahendusest- nagu ka eelpool mainitud, peaks kõige heldam toon olema praegusest tunduvalt heledam, tumedaim võib samaks jääda, keskmine (roheline) samuti veidi heledamaks. Kindlasti peaks riidele ennistama ühe väga hea omaduse 90-ndate lõpust- nimelt kuludes muutub riie pruunikaks, mitte heledaks nagu praegu. Kuigi ka praegune riie evib parimaid maskeerimisomadusi peale aastast kandmist.
Taskud- üldine kuju ja suurus on enam-vähem aga taskute nurgad peaks kinnised (mitte voldiga nagu praegu) olema. Täielik idiotism on alumiste taskute kergitamine keset kõhtu, nagu see viimasel vormilt tehtud on.
Veidi keerulisem on talvevormi küsimus. Riie, millest seda viimased 5-6 aastat toodetakse, on viimane rämps, juhuslik säde sulatab suure augu, samuti sarnaneb see materjal imamisvõimelt nõudepesulapile. Kuigi kaalult raskemad, olid taas 90-ndate keskpaiga vormid omadustelt paremad.
Lõige- uus talvevormi mudel on pigem jahikostüüm, kui sõjaväevorm, eriti käib see uue mütsi kohta. Ausõna, kannan oma vana mudeli mütsi edasi ka siis, kui selle küljest viimnegi karv maha kulunud on, aga seda perverssust ma pähe ei pane.
Talvevormi jope- vana vorm on lõikelt klassikaline ja traditsiooni edasi kandev, samas on tal omadusi (kaal, karvane krae jne), mis teevad ta välitingimustes mõnevõrra ebapraktiliseks. Uus vorm on kujundatud (arvatavasti) välitingimusi silmas pidades, kuid samas muudab ta meie pirnikujulise kehaehitusega ajateenija veelgi ebasõjaväelaslikumaks.
Talvevormi püksid- uue vormi püksid on mõttetu praht, sellega on vist kõik öeldud.
Coretex riietus on samuti pedekoloneli survel arendamisel, ähemalt selle esimene mudel meenutas kõige enam NA keemiakaitse ülikonda.
Et mu postitus ainult virinast ei koosneks, kiidan uut vihmaülikonda: kerge, kompaktne, veekindel ja samas hingavast materjalist. Peale seda, kui uus ülikond laost kätte anti, jäi mu coretex kappi rippuma.
Kasutaja avatar
Clash
Liige
Postitusi: 70
Liitunud: 26 Veebr, 2005 19:46
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Clash »

KV vormiriietuse kujundamisega tegeleb meil üks homoseksuaalne kolonelleitnant
Ärge naerma hakake, aga päriselt ??? :P
Kasutaja avatar
kangelaspioneer
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 30 Dets, 2004 13:13
Asukoht: Tallinn/Tapa
Kontakt:

Postitus Postitas kangelaspioneer »

Isiklikut ei tunne kõnealust isikut, aga kuluaarides esitatakse seda juba pikemat aega kui fakti, mitte kuulujuttu.
Oinanahk
Uudistaja
Postitusi: 28
Liitunud: 06 Nov, 2005 18:32
Asukoht: Reval
Kontakt:

Postitus Postitas Oinanahk »

seoses estpla "reisiga" iraaki näidati uudistes ka hr admirali. seljas oli eesti laigulisega jope.. kas core? kellelgi aimu kus sellist saaks?
One Life? Live It!
Kasutaja avatar
kangelaspioneer
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 30 Dets, 2004 13:13
Asukoht: Tallinn/Tapa
Kontakt:

Postitus Postitas kangelaspioneer »

Admirali seljas oli uus talvevormi mudel, mis edukalt läbis "katsetused" staapides ja võeti kasutusele, samuti peamiselt staapide poolt. Mitte et tegemist oleks halva asjaga vaid... pisut toores alles, metsas kasutamata.
sturmkommando
Liige
Postitusi: 371
Liitunud: 16 Veebr, 2004 15:30
Asukoht: siin-seal
Kontakt:

Postitus Postitas sturmkommando »

Pilt

midagi sellest laigust ka teate?? roheline peaks ka siis teoreetiliselt
olemas olema.
marksman
Liige
Postitusi: 604
Liitunud: 15 Nov, 2005 15:58
Asukoht: kaardilt sa seda kohta ei leia;)
Kontakt:

Postitus Postitas marksman »

see "täpiline" e. sis pikslitega laik on uus USA aretus, mille nood tahavad sisse viia. põhimõte neil selline, et teevadki vaid 1 vormi. selline hallakas ja pidi sobima igasse looduskeskkonda (ka linna). vormil uued lisad.. küünarnuki ja põlvede kohtadel on taskud "patjade" jaoks ja rinnataskud on käistele tehtud. frents luku ja krõprudega. eesti jaoks on loodud ka mingi uus sihuke metsavorm, pildilt nägin, pisut saksa täpilise sarnane, aga mis ika, lugege ise viimast "sõdur"i numbrit, seal päris pikalt sellest


USA.1 vorm nii metsa :lol: , linna kui ka kõrbesse......
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist