1. leht 1-st

Pullapää jäägrid

Postitatud: 12 Jaan, 2013 17:39
Postitas coycommand
Kas keegi teab (või äkki on lausa tabelina olemas) jäägrite poolt kantud auastmestiku kogu süsteemi? Kuivõrd jäägrid ei kandnud EKV auastmeid, siis olid neil vasakul käisel kindlasti vinklid, allohvitserid -üks, kaks ja kolm; võimalik et ka üks lai või neli vinklit. Nendes kahes viimases ma siiski kindel pole.
Samuti oli ohvitseride puhul üks lai triip (võimalik, et kapten või major). Auaste oli riidest (tume) ja alati õmmeldud käisel olevale taskule.

Samuti küsimus; kui mitut jäägrite embleemi härrased kogujad on kohanud? Ise tean, et põhisüsteemilt oli kaks erinevat ja ühest põhiversioonist veidi erinev (ehk siis siiani kolm). Ajast- aega on räägitud ka punase põhjaga embleemist, kuid ise pole seda küll kunagi näinud.

Mütsimärk oli neil kindlasti 99, 9% juhtudel alati PV väike sinimustvalge "punn"

Re: Pullapää jäägrid

Postitatud: 12 Jaan, 2013 20:25
Postitas Heigo
Jäägrid kandsid nn jäägrimütse, piirivalve jaoks tellitud ja ka mütismärke. Auastmed olid küll metallist õiged tunnused. Tollel ajal olidki auastme tunnused metallist

Re: Pullapää jäägrid

Postitatud: 13 Jaan, 2013 0:46
Postitas coycommand
Küsimus pole selles, kas kanti erinevaid auastmetunnuseid või mitte; kanti küll. Vaata raamatut "Kui Eesti oli kodusõja lävel" ja sealt pilte nr 3 (kõige parempoolsemal mehel üks vinkel), pilt nr 8 (üks triip- pael käisel), pilt nr 13 (kolm vinklit käisel). Nüüd vaata meest pildilt nr 1 (kõige parempoolsem) ja otsi üles ETV arhiivist "Maastik jäägritega" (arvan, et selle saate nimi oli selline) ja kui mees pildilt nr 1 kõnnib kasarmu eest eemale, siis näeb ka tema käisel kolme vinklit. Ehk siis küsimus polegi selles, et kas olid, vaid kuidas neid jaotati ja nimetati. Kuidagi teistmoodi ei oska ma seda tõestada.

Tõsi, Mosin kandis regulaarselt rohelisel pluusil EKV ametlikke majori tunnuseid (ja musta baretti KV ametliku esimese välivormi müstimärgiga) ja hilisemal ajal olid ka Kohila jäägritel valdavalt KV metallist tunnused. Samuti neil kaitseliitlastel, kes liitusid "Jäägrikriisi" ajal Jäägrikompaniiga (neil kaitseliitlastel esines nii KV auastmetunnuseid kui Kaitseliidu ametikohatunnuseid, kuivõrd Kaitseliidus oli sel ajal ametikoht hoopis olulisem kui auaste).

Samuti esineb KV barett vähemalt ühel korral jäägrite peas (muidu olid nad Kaitseväes ainukene üksus, kes bareti asemel "övelistide" käest hangitud nokamütse- jäägrimütse kandsid). See baretiga mees on nähtav "jäägrikriisi" aegsel fotol, kus ta istub raskekuulipilduja taga ja kannab jalas KV esimese ametliku vormiriietuse pükse ja seljas Prantsusmaalt abi korras saabunud jopet (kuivõrd jäägreid ei varustatud piisavalt KV jopedega ja sellega oli pidevalt mure).

Rõhutan just sellepärast tekstis - KV esimene ametlik välivorm-, kuivõrd enne seda vormi kanti episoodiliselt veel (päris esimesena) Lätist hangitud riidest õmmeldud välivormi (seda näeb seljas Kerdil, ühel fotol Mosinal, kui ta veel Kuperjanovi ÜJP- s oli, lisaks kuperjanovlaste seljas mõningate elementidena). Sellel vormil oli vasakule õlale õmmeldud riigitunnusena lipuvärvides lindike.

Re: Pullapää jäägrid

Postitatud: 13 Jaan, 2013 14:01
Postitas Heigo
Seda lindikest kanti ka nn "öövelistide" poolt! Põhjus olki lihtne, 1992 aasta olid osadel piirikatele ja ka kaitseväelastel seljas afgankad. Narva piiril pandi 1992 käsi ette umbes mõnele tuhandele vormikomplektile nii suvisele kui ka talvisele, mida vene sõjaväelased soovisid välja vedada. Saar ja Laaneots läksid nede vormide pärast veel omavahel lööma. Selleks, et erineda veel kohalviibivatest vene sõduritest, kant sinimustvalget lindikest ümber õlaku. Sealt see tradistioon kanndus ka 1993 aasta algusesse kuigi enamus olid kõik juba meie oma laigulises. 1993 aasta II poolel see hääbus.

Re: Pullapää jäägrid

Postitatud: 14 Jaan, 2013 1:52
Postitas coycommand
Olen täitsa kursis selle looga. Need algusaegade lood on päris huvitavad ega neid paljud enam ei mäletagi. Olen neid asju ise samamoodi üksipulgi uurinud ja asjadega täiesti tasemel kursis. Küsimus on õhus siiski nende jäägrite auastmetega, millest kogu jutt algas

Samuti oleks huvitav näha kuskil SOR- i auastme süsteemi (sealgi kandsid ajateenijad teatava perioodi täiesti omalaadseid auastmeid, - mustal ja sinimustvalgel alusel vinkleid; vastavalt ühte, kahte, kolme ja laia valget vinklit)

Re: Pullapää jäägrid

Postitatud: 14 Jaan, 2013 4:38
Postitas virulane1
Afkankad ei võetud venelastelt ära mitte Narva piiril vaid venelased püüdsid neid Ämari kaudu lennukitega välja viia.Olin tol päeval Ädala ladudes vahtkonna ülem.Pidin pikali kukkuma kui lõuna ajal magamast ärkasin ja nägin, et hoovis on vene sõjaväe autod ja vene sõdurid.Mitu päeva ei suutnud või ei julgenud keegi otsust vastu võtta mis selle kraamiga peale hakata.Lõpuks siis keegi julgem mees otsustas vormid konfiskeerida. Kui neid vorme poleks ära võetud siis vist ei oleks 1992a. meestele midagi selga panna olnud...

Re: Pullapää jäägrid

Postitatud: 14 Jaan, 2013 14:27
Postitas Heigo
Seda Ämari lugu ma ei tegi, piiril saadi ikka ka kätte vanade ohvitseride mälu järgi. Neist sai vormi selga Narva kordon, Remniku ja Narva-Jõesuu õppekeskustes.

Re: Pullapää jäägrid

Postitatud: 16 Jaan, 2013 16:41
Postitas coycommand
Kuidagi ei saa teemat selle esmase küsimuse peale tagasi

Re: Pullapää jäägrid

Postitatud: 16 Jaan, 2013 23:08
Postitas Dogger
Mis puudutab SORi vinkleid, siis vaata siia http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?t=19398

Re: Pullapää jäägrid

Postitatud: 17 Jaan, 2013 0:02
Postitas coycommand
Suured tänud Dogger!