Skautmüts

Vormid, auastmed, auastme- ja erialatunnused. Ja kõike muud, mis ühe "laigulise" või "mitte-laigulise" pealt leida võib.
Vasta
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 631
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Skautmüts

Postitus Postitas just plain mean »

Huvitaval kombel ei jäänud see suvise välivormi alternatiivpeakate mulle ühtegi vabariigi valitsuse poolt kinnitatud ametlikku vormikirjedust lugedes silma. Mis pole ka eriti üllatav. Kas keegi mäletab, mis aastast meil seda panamat juba kantakse?
A4
Liige
Postitusi: 1834
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Skautmüts

Postitus Postitas A4 »

Mäletan, et rühmaülem reklaamis seda mütsi ajateenijatele 2002. aasta kevadel, et äsja on selline asi mingi erafirma poolt müüki pandud, ametlikus tabelvarustuses seda pole, aga muidu on ilusti EKV vormi laiga ja puha, kes tahab, see ostku ja võib väliharjutustel ja -laagrites kanda. Ajateenijad oma tollase naeruväärselt madala toetuse eest seda peakatet omale loomulikult soetama ei hakanud.

Rühmaülema enda jaoks lõppes selle mütsi kandmine tollal sellega, et välilaagrit inspekteerinud pataljoni ülema kt ainsaks märkuseks jäi määrustikule mittevastava mütsi kandmise ärakeelamine. Mis iseenesest näitas pataljoniülema kt vaimset taset või õigemini selle puudumist.
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Skautmüts

Postitus Postitas Ugri »

Skautmüts ei ole vormiriietus, seega seda KM vormiriietuse kirjelduses ka ei ole. Vormiriietuse kirjelduse eesmärk on kirjeldada KV tunnuseid. Skautmütsiga tänaval ei käida- seepärast seda seal ka ei ole. Ma aastat täpselt ei mäleta, aga esimesed variandid ilmusid juba väga kaua aega tagasi: 2001 v 2002.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 631
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Skautmüts

Postitus Postitas just plain mean »

Kui ta vormiriietus ei ole, miks teda siis laost koos muu varustusega väljastatakse??? Kas kõrbevorm on selle pärast kirjeldamata, et seda ei kanta Eestis?
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Skautmüts

Postitus Postitas Ugri »

just plain mean kirjutas:Kui ta vormiriietus ei ole, miks teda siis laost koos muu varustusega väljastatakse??? Kas kõrbevorm on selle pärast kirjeldamata, et seda ei kanta Eestis?
Laost väljastatakse vormiriietust, eririidevarustust ja erivarustust. See, et see ei ole vormiriietus, ei tähenda, et seda laost väljastada ei võiks!? Kuskile tuleb piir tõmmata. Millal lõpeb vormiriietus ja algab eririidevarustus? Hetkel on nii otsustatud. Tulevases KM määruses on vormiriietuse alla liigitatud veelgi vähem elemente. See ei tähenda, et me KV siseselt ei võiks vormiriietuse komplekte kehtestada vms.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 631
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Skautmüts

Postitus Postitas just plain mean »

Ma ei saa sellega kuidagi nõustuda. Välivorm on vormiriietus. Kui panamat sellega kantakse, on seegi vormielement. Erariiete jms kandmine vormiriietusega on teadupärast keelatud. Sa ei ürita mulle ometi väita, et skautmüts on võrdväärne lebomati, telgiahju või seljakotiga?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40199
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Skautmüts

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Nõuka armee vormiriietuse (forma-odezda) hulgast kah ei leia vatiriideid ja vilte. Ka pole seal tankisti musta kombinesooni, madruse tööriideid. Kõige põnevam on ehk teada, et seal pole ka selliseid laigulisi kombinesoone (vene k "maskirujushii halat"), mida igas popis veneaegses dessandifilmis näha on. Küll aga nõuka armees oli skautmüts ehk panama "forma odezda" hulgas (väljastati kasutamiseks kuumas kliimas või kuidas seda nimetatigi).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Skautmüts

Postitus Postitas Ugri »

just plain mean kirjutas:Ma ei saa sellega kuidagi nõustuda. Välivorm on vormiriietus. Kui panamat sellega kantakse, on seegi vormielement. Erariiete jms kandmine vormiriietusega on teadupärast keelatud. Sa ei ürita mulle ometi väita, et skautmüts on võrdväärne lebomati, telgiahju või seljakotiga?
Sakutmütsi kantakse vaid väliharjutustel, muul ajal sel vormi juurde asja ei ole. Minu jaoks on vormiriietus see varustus, milles me näeme kaitseväelast väeosa sees või tänaval, seejuures ei ole mõtet nt T-särki, sokke, kingi, saapaid või aluspesu KM määrusesse kirjutada, sest sellega me piirame oma võimalusi varustuse paindlikul arendamisel ja pealegi pole neil kaitseväe tunnuseid. Selle varustuse võime vabalt KVJ käskkirjaga kehtestada. Ma olen nõus, et piiri vormiriietuse ja eririidevarustuse/lahingvarustuse vahel võib tõmmata nii ühele kui teisele poole skautmütsi, sest selgeid kriteeriume siin olla ei saa. Hetkel on aga nii otsustatud.
zzz-petz
Liige
Postitusi: 115
Liitunud: 10 Veebr, 2009 16:49
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Skautmüts

Postitus Postitas zzz-petz »

siin võiks mainida vahipataljoni laatsaretis olevaid meedikuid, kellel on seljas selline vorm koos auastmetunnustega, mida pole minuteada samuti mitte kusagil vormikandmise eeskirjades kirjeldatud (nagu tavavorm, ainult et heledat värvi).
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Skautmüts

Postitus Postitas hillart »

siin võiks mainida vahipataljoni laatsaretis olevaid meedikuid, kellel on seljas selline vorm koos auastmetunnustega, mida pole minuteada samuti mitte kusagil vormikandmise eeskirjades kirjeldatud (nagu tavavorm, ainult et heledat värvi).
1. Tegu pole Vahipataljoni laatsaretiga, vaid Tervisekeskusega, missugused täiesti erinevad väeosad on. Sellist asja, nagu Vahipataljoni laatsaret pole üldse mitte olemas tänaseks päevaks. On olemas Põhja KRK alluvuses olev Meditsiinikeskus, missugusel aga Tervisekeskusega mingit tegu pole (v.a. see, et nende käsutuses 2 ruumi nn. laatsaretimajas on).
2. See on eririietus, missugust vormikandmisjuhend ei käsitle.

P.S.
Nimetatd eririietust on juba 8 aastat taotletud ülekaitseväeliseks kasutuseks kehtestada (muideks, iga-aastaselt taotlust tehes), et peale KV 20 aastast eksistentsi lõpuks ometi lõpetada selles valdkonnas valitsev anarhhia ja välja tõrjuda senini kohtadel kasutusel olnud roosad-kirjud mummulised-triibulised kaitseväelisse struktuuri sobimatud erinevad hõstid, kuid KV meditsiiniringkondade mõistetamatult ägeda vastuseisu tõttu pole see seni õnnestunud.
Eririietuse komplektid (1 - sisetingimustes tööks, 2 - välitingimustes/kombinesoon+lühike jope) on välja töötatud (nii materjalide, kui lõike osas) võttes eeskujuks erinevate riikide päästestruktuuride ja relvajõudude meditsiiniteenistuses kasutatavad vormikomplekte. Nimetetud vormikomplektidega tagatakse maksimaalselt otstarbeksa riietus erialaspetsiifiliseks tegevuseks (nii sise, kui välistingimustes), minetamata samaaegselt kaitseväeliset korrektsust ja vastava kuuluvuse identifitseeritavust. Ka on komplektid aastate jooksul läbinud igakülgsed katsetused reaaltingimustes, saades igati positiivse tulemuse.
Ja seepärast ongi vastava eririietuse kasutamine seadustatud vaid Tervisekeskuses. :roll:
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 631
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Skautmüts

Postitus Postitas just plain mean »

Pole vormiriietus, sest kantakse ainult väliharjutustel...
Huvitaval kombel on aga vormikirjelduses sellised asjad sees (millest ühelgi ei kanta eraldusmärke):
1. kiivrialune müts,
2. labakindad
3. vihmaülikond
4. Talvine maskeerimisülikond
5. Spordidress
6. Spordijalatsid
7. Saapad
8. Kummikud
9. Aluspesu
10. sokid
11. püksirihm
Loogika puudub.
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Skautmüts

Postitus Postitas Ugri »

just plain mean kirjutas:Pole vormiriietus, sest kantakse ainult väliharjutustel...
Huvitaval kombel on aga vormikirjelduses sellised asjad sees (millest ühelgi ei kanta eraldusmärke):
1. kiivrialune müts,
2. labakindad
3. vihmaülikond
4. Talvine maskeerimisülikond
5. Spordidress
6. Spordijalatsid
7. Saapad
8. Kummikud
9. Aluspesu
10. sokid
11. püksirihm
Loogika puudub.
Uues määruses on sellest loetelust sees vaid vihmaülikond.
Ära otsi loogikat sealt, kus seda rakendada ei saa.. Need loetelud ja jaotus vormiriietuse, eririidevarustuse ja lahingvarustuse vahel on kokkuleppeline. Pole olemas loogikareeglit, mida saaks alajaotuste tekitamiseks universaalselt kogu individuaalvarustusele rakendada.
Miks sulle on tähtis, et skautmüts oleks vormiriietuse loetelus ?
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 631
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Skautmüts

Postitus Postitas just plain mean »

See ei olegi mulle mitte miskit moodi tähtis. Lihtsalt mujal maailmas loetakse vormiriietusega kantavad peakatted kõik vormielementideks. KV-s enne Teist maailmasõda oli see reegel (ma pean silmas muidugi riidest peakatteid). Minu pärast võivad ka välivormi püksid sellest nimekirjast välja jääda :P
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Skautmüts

Postitus Postitas Ugri »

just plain mean kirjutas:See ei olegi mulle mitte miskit moodi tähtis. Lihtsalt mujal maailmas loetakse vormiriietusega kantavad peakatted kõik vormielementideks. KV-s enne Teist maailmasõda oli see reegel (ma pean silmas muidugi riidest peakatteid). Minu pärast võivad ka välivormi püksid sellest nimekirjast välja jääda :P
Nojah, saab nii ja saab ka teisiti. Lõpuks pole vahet, peaasi, et sõduril see varustus olemas oleks :)
Uues KM määruses (kaitseväelase vormiriietuse kirjeldus) on minimaalne loetelu vormiriietusest. KVJ kehtestab oma käskkirjaga vormiriietuse, riidevarustuse (ka skautmüts) ja lahingvarustuse loetelu ja kogused.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist