Baretid ja baretimärgid

Vormid, auastmed, auastme- ja erialatunnused. Ja kõike muud, mis ühe "laigulise" või "mitte-laigulise" pealt leida võib.
Vasta
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Ugri »

just plain mean kirjutas:Valge baret?? Sellist imeasja ma polegi veel ühegi riigi sõjamehe peas näinud (kui, siis üksnes väliköögi juures askeldamas). Märkidel väga eklektiline kujundus, läbivat stiili pole. Tõenäoliselt jälle väeosade "aktivistid" asja kallal olnud.
Kui pole ise näinud, siis google on abiks. Jalaväelase peas seda ette ei kujutaks, aga tseremoniaalsete üksuste peas (nagu orkester) on see efektne.
Ühtset baretistandardit maailmas ei ole ja kui me ka erineme millegi poolest, siis ei maksa seda häbeneda. Märkidel on ühtne stiil va Vabadussõjas võidelnud väeüksustel, kes saavad oma ajaloolise märgi. Elusuuruses näevad nad väga head välja ja materjal ning töötlus on väga kvaliteetne, kuid maitse üle ei hakka vaidlema :)
Lemet
Liige
Postitusi: 19944
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Lemet »

Valget baretti? Niipalju kui kulub...

Pilt

Pilt

Pilt
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Ugri »

hillart kirjutas:
Valge baret?? Sellist imeasja ma polegi veel ühegi riigi sõjamehe peas näinud (kui, siis üksnes väliköögi juures askeldamas).
Ärge unustage, et praegusel KVJ-l on tugev Bubdeswehr´i tagapõhi.
Ja initsiaatoriks antud ettevõtmisel on KV paar end eristaatusesse kujutavat üksust. Teistele tehti see lihtsalt nö. kaasuva efektina.

http://www.warrelics.eu/forum/bundesweh ... aps-42195/

http://en.wikipedia.org/wiki/Military_beret#Germany

Vormielementidel on väga oluline roll üksuse ja väe- või relvaliigi ühtekuuluvustunde saavutamisel ja tugevdamisel. Tegelikkuses oleks seda moraalitõstvat meedet võinud eelnevast tulenevalt hoopis efektiivsemalt ära kasutada, arvan ma. Antud teostuses aga teenib see paraku suures osas vaid just nende mõne eristuda püüdva KV üksuse huvisid. Aga, noh, hea seegi, et nende võitlusvaimu sellega tugevdatud saab. :wink:
Kui see otsus barettide kasutuselevõtuks tuli, olid ka hoopis teised ettepanekud värvivaliku varieeruvuse osas, kuid otsus tuli just selline, nagu see eelnevates postitustes juba äramärkimist leidis. :roll:
Teie enda panus oli yks suuremaid ja põhjalikumaid ning esitatud argumendid olid veenvad ning leidsid väitlustes kasutust, hoides ära hullema anarhia. Lõplike otsuste tagamaid ei saa siin kommenteerida.
Nii tulevased baretid kui märgid on väga kvaliteetsed- kokkuhoidu siin pole üritatud saavutada, sest eeldatavalt on bareti kandmisaeg ca 4a ja märk on keskmise teenistusaja jaoks igavene.
Märkide kujundus kopeerib suuresti olemasolevat sümboolikat.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 631
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas just plain mean »

1. Kaldun nõustuma isand Hillartiga.
2. Valgete sukksaabaste ja punaste kostüümidega hiinlaste balletitruppi paluks mitte näidiseks tuua.
3. IDF valget baretti ei kanna - see on ka fotolt näha, kui terasemalt vaadata. Tegelikult on IDF väeliigivärvid sellised:
Olive green — General Corps, recruits, units with no other unique beret
Black — Armored Corps
Turquoise — Artillery Corps
Red — Paratroopers Brigade, Special Forces units (Sayeret Matkal and others)
Light green (lime) — Nahal Brigade, Caracal Battalion, various educational positions
Purple — Givati Brigade
Brown — Golani Brigade
Camouflage — Kfir Brigade
Deep green — Intelligence Directorate, Combat Intelligence Collection Corps, Border Police
Orange — Home Front Command
Silver — Combat Engineering Corps
Blue — Military Police
Deep blue — Navy
Gray — Air Force
3. Tuletaks meelde, et ka EKV-l olid enne 1940 olemas väeliigivärvid:
terashall - jalavägi
punane - suurtükivägi
must - tehnilised väeliigid (side, insenerid, soomus)
sinakashall - lennuvägi
valge - ratsavägi
Miks need kellelegi pähe ei torganud?
4. Märgistik haakub olemasoleva sümboolikaga? Mõneti... osad on kribu-krabuga üle kuhjatud, teised ülearu lihtsakesed. Ja suurtükiväelaste märgil on granaat ülearu tilluke ja muust kompast lahti kistud; meenutab pigem saunalavalt allarippuvat munakotti (pardon my french!) :lol:
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Ugri »

2. Valgete sukksaabaste ja punaste kostüümidega hiinlaste balletitruppi paluks mitte näidiseks tuua.
Igaühel oma arvamus, aga ma ise pigem kipun Hiina Rahvaarmeed respekteerima, olenemata vormist ..

3. Tuletaks meelde, et ka EKV-l olid enne 1940 olemas väeliigivärvid:
terashall - jalavägi
punane - suurtükivägi
must - tehnilised väeliigid (side, insenerid, soomus)
sinakashall - lennuvägi
valge - ratsavägi
Miks need kellelegi pähe ei torganud?
Et siis valge barett oleks ikkagi sobiv valik...? Hoidmaks traditsioone, sarnanedes samas Hiina balletivägedega...? Kellega me toonast ratsaväge täna võrdustaksime?
Kindlasti torkasid need värvid otsustajatele pähe, aga meil on aasta 2013 ja järjepidevust pole meie armeel olnud. Minu teada enne 1940.a. barette ka ei kantud. Iga otsus on kompromiss. Barettide värvivalik on suur kompromiss, sest arvajaid on palju ja arvajate arvamused osaliselt ei kattu. Kõigile meeldivat varianti ei ole olemas. Kõigile sobiv variant on see, mis lõpuks ära kinnitatakse. Praegune valik on ka kompromiss. Minu esimese eelistusega see samuti ei kattu, aga need on nüüd meie värvid.
4. Märgistik haakub olemasoleva sümboolikaga? Suurtükiväelaste märgil on granaat tilluke ja meenutab pigem saunalaval rippuvat munakotti :lol
Tähenduse nägemime sõltub teadlikkusest...See on väga ajalooline suurtükivägesid tähistav sümbol... Aga ma ei hakka vaidlema...Igaühele oma.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 631
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas just plain mean »

Muide, kus on meil see ratsavägi, kes peaks valget baretti kandma? Pole ju - seega pole ka värvi. Ja Hiina jääb mängust välja. Kui aga võrrelda 1936.a. suurtükiväe märki - mille ristatud kahuritorudel oli prominentne leegitsev granaat - uuega, siis sellel on granaat peaaegu märkamatuks kärbatanud. Mis krdi kujunduselement see's on? Sidemeestel on rinnamärk baretile lükatud, SOF-il käiseembleem, pisut nagu siit nurgast ja sealt nurgast keskpõrandale kokku. Keegi mainis Briti armeed, et neil märgid kõik erinevad. Aga Britistanis ongi kõik rügemendid ajalooliselt sõltumatud vürstiriigid, kuigi ka seal peab ministeerium esmalt kavandid kinnitama (ja laseb vajadusel ka ümber teha, isegi kui see paar aastat peaks raiskama (just lõpetasin raamatu briti armee 2MS rügemendimärkidest)
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Ugri »

Muide, kus on meil see ratsavägi, kes peaks valget baretti kandma? Pole ju - seega pole ka värvi.

Mina ei tea, Te ise viitasite valgele värvile, mis oli enne 1940 Eesti ratsaväe tunnusvärv, samas ütlesite, et miks neid ajaloolisi värve kasutusele ei võetud või ei kaalutus. Eelmises postituses oli väide, et seda ei suudaks kujutada ühegi kaitseväelase peale.
Mina nii kategooriline ei ole. Iga armee valib oma värvid ise. Me peaksime arvestama seda, millisesses kultuuriruumi me tahame kuuluda- nagu Hillart kirjutas. See tingis barettide vormi ehk meie barett saab olema saksa ja põhjamaade, mitte USA stiilis. Värvide valikus üldtunnustatud reegeleid ei ole, aga siiski on meie "kultuuriruumi" värvivalikuid arvestatud. Aga nagu ma juba enne ütlesin, siis maitse üle pole mõtet vaidlema hakata. Minu arust on valge ilus ja puhas värv, mis sobib orkestrile väga hästi. Teistel on teine arvamus.
Ja Hiina jääb mängust välja. Kui aga võrrelda 1936.a. suurtükiväe märki - mille ristatud kahuritorudel oli prominentne leegitsev granaat - uuega, siis sellel on granaat peaaegu märkamatuks kärbatanud. Mis krdi kujunduselement see's on?
eeg

See leegitsev granaat võiks ju olla pisutki proportsioonis kahuritorude kaliibriga. Ma ei ole kunstiinimene, sestap on mul endal halb vaadata täiesti proportsioonist väljas "granaati" ja suurtükkide raudu ühe embleemi peal. Võibolla tõesti peaks "granaate" eelistama suutükkide raudade üle ja neid kuidagi üle suurendama...Ma ei tea.
Sidemeestel on rinnamärk baretile lükatud, SOF-il käiseembleem, pisut nagu siit nurgast ja sealt nurgast keskpõrandale kokku. Keegi mainis Briti armeed, et neil märgid kõik erinevad. Aga Britistanis ongi kõik rügemendid ajalooliselt sõltumatud vürstiriigid, kuigi ka seal peab ministeerium esmalt kavandid kinnitama (ja laseb vajadusel ka ümber teha, isegi kui see paar aastat peaks raiskama (just lõpetasin raamatu briti armee 2MS rügemendimärkidest)
Meie uuemas ajaloos on ka kõik väeüksused kuni viimase ajani olnud "sõltumatud vürstiriigid". Brittidel on traditsioonid pikemad- kui mitte öelda, et palju pikemad :)
Disaini teemat ei taha arutada. Mulle omale meeldivad eriti Vabadussõjas osalenud väeüksuste elusuuruses märgid. Teised märgid on ka ilusad.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 631
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas just plain mean »

Ugri kirjutas:Ma ei ole kunstiinimene.
Sain!

aga et lõpetada tulutu vaidlus positiivse noodiga - kiidan igati heaks, et ei hakatud mingeid tavapäraseid kuldniidiga tikitud lahendusi aretama a la talvemüts, pilotka, naiste kübar, väeliigimärgid tavavormi krael jne.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 631
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas just plain mean »

Muide - kobisen veel pisut: pole päris õige, nagu poleks ennesõjaaegses kaitseväes baretti kantud. Tegelikult kanti, nimelt lennuväes alates 1931. Mütsimärgi asemel kanti üksuse trafaretti.
Kasutaja avatar
Marker
Liige
Postitusi: 114
Liitunud: 31 Juul, 2010 0:10
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Marker »

http://www.postimees.ee/galerii/19058/k ... as/1767516

Mingid baretid juba valmis ja väljastatud?
Mina isiklikult arvan, et need näevad väga mõnusad välja. :)
[b]Marker.[/b]
"Only the Dead have seen the End of War!"
Bjorn
Liige
Postitusi: 440
Liitunud: 06 Dets, 2005 21:11
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Bjorn »

Marker kirjutas:http://www.postimees.ee/galerii/19058/k ... as/1767516

Mingid baretid juba valmis ja väljastatud?
Mina isiklikult arvan, et need näevad väga mõnusad välja. :)
Ei antud juhul on isikute enda initsiatiiv. Siiski - ostetud on minuteada Saksa originaali, ehk siis hea kraam!
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas hillart »

http://www.postimees.ee/galerii/19058/k ... as/1767516

Mingid baretid juba valmis ja väljastatud?
Mina isiklikult arvan, et need näevad väga mõnusad välja. :)
S.o. KL Tallinna Malev, kellel vastavalt vormikandmisjuhendile must barett vormielemendiks on. :wink:
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 631
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas just plain mean »

need ju kaitseliitlased, kes kannavad barette juba 90-te algusest oma malevamärkidega.
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Ugri »

just plain mean kirjutas:
Ugri kirjutas:Ma ei ole kunstiinimene.
Sain!

aga et lõpetada tulutu vaidlus positiivse noodiga - kiidan igati heaks, et ei hakatud mingeid tavapäraseid kuldniidiga tikitud lahendusi aretama a la talvemüts, pilotka, naiste kübar, väeliigimärgid tavavormi krael jne.
Tulutu vaidlus jah, kuigi mulle isiklikult väga meeldivad. Kujundus ja sümboolika käib üle minu pea ja ma siin sõna ei tahaks võtta.
See sai aga kohe alguses kokku lepitud, et märkide hind pole oluline kriteerium. Soliidne märk on metallist ning see ei kaota oma algset väljanägemist. Uushõbe on märkide valmistamist silmas pidades väidetavalt väga hästi töödeldav ning korrosioonikindel.
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas hillart »

need ju kaitseliitlased, kes kannavad barette juba 90-te algusest oma malevamärkidega.
Ehk siis, täpsustuseks, et alates 1990-st. Vähemalt Tl M.
Ja minu teada pole ka teistel malevatel tänase päeva seisuga baretti vormielemendiks kinnitatud. :wink:
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 13 külalist