Omakaitse liikmete veretööd eestlaste kallal 1941. aastal

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Vasta
Kasutaja avatar
Kriuks
Liige
Postitusi: 230
Liitunud: 30 Mär, 2005 20:15
Kontakt:

Postitus Postitas Kriuks »

Wiking! Korrektne oleks lisada allikaviide. Jaak peaks vist ikka Pihlak olema?
Pihlau täiesti korrektne! Vaata: http://www.rk.ee/metsavennad/saaliste2.htm
Hr Jaak Pihlak on spetsialiseerunud rohkem Vabadussõja ainestiku uurimisele.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Suur patt ja korrektsus on eri asjad. Korduv ebakorrektsus võib muidugi teatava suurusega patu mõõtmed võtta!
Wiking
Liige
Postitusi: 1308
Liitunud: 10 Apr, 2004 18:09
Asukoht: Haapsalu
Kontakt:

Postitus Postitas Wiking »

Kas sa loed mulle moraali või :?:
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Kas keegi tunneb Pihlaud? Mis mees on? Olen seda trükiveaks pidanud :(
Wiking
Liige
Postitusi: 1308
Liitunud: 10 Apr, 2004 18:09
Asukoht: Haapsalu
Kontakt:

Postitus Postitas Wiking »

Pidasin ise ka kiiruga algul, aga ei, Pihlau on. No uuri välja, ega see pole infoliin, kus küsimuse peale jagatakse aadress ja telefoni nr.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Ei ole infoliin neh, siin saab ainult madistada :lol:
Neti annab tõesti vähemalt kaks Pihlaud, üks neist mingi itimees, aga teine sobiks nagu:
Autor Pihlau, Jaak, 1937-
Pealkiri Eesti sõjaväe häving aastal 1941 / Jaak Pihlau
Ilmumisandmed Tartu : Okupatsioonide Repressiivpoliitika Uurimise Riiklik Komisjon, 2003 ([Tartu] : Johannes Esto Ühing)
Füüsiline kirjeldus 63 lk. ; 21 cm
Seeriapealkiri (Okupatsioonide Repressiivpoliitika Uurimise Riiklik Komisjon ; 19)
Teatmestiku märkus Sisaldab bibliograafiat
ISBN 9985-78-949-0

Märksõnad Eesti ; sõjaväelased ; ohvitserid ; Nõukogude okupatsioon ; repressioonid ; genotsiid ; kuriteoohvrid ; isikuandmed ; nimestikud
Kollektiivautorid Okupatsioonide Repressiivpoliitika Uurimise Riiklik Komisjon
UDK 355.332 (474.2) ; 323.282 (47+57:474.2)
Wiking
Liige
Postitusi: 1308
Liitunud: 10 Apr, 2004 18:09
Asukoht: Haapsalu
Kontakt:

Postitus Postitas Wiking »

See klapib jah ilusti. See teine nimekaim, IT vend, vist kahte proffesiooni nii hästi ei valda :wink:
Kasutaja avatar
Mati
Liige
Postitusi: 392
Liitunud: 10 Veebr, 2005 21:42
Asukoht: Raplamaa
Kontakt:

Postitus Postitas Mati »

Mina ei saa aru, kas tõesti eesti mehed olid kurjategijad. 1941.a. RO kohta öeldi küll, et :"Röövlid omavahel",aga "Omakaitse" ?
Minu isa oli Sadala "Omakaitse" staabiülem, hiljem rühmaülem. "šmersi"
huvi oli tõesti "Omakaitse" perioodi vastu suunatud. Ma kunagi pakkusin välja teema, mis hõlmas just venelaste tulekut üle Peipsi.
Tänu "Omakaitse" üksuste ja piirikaitserügementide koostööle nad likvideeriti.
Isa ülekuulamise protokollis on küsimus: "Miks te osutasite relvastatud vastupanu Punaarmeele?"
Vastus: "Oma veendumuste pärast, kuna oma isamaaks pean Iseseisvat Eestit, mitte Nõukogude Liitu."
Charlemagne
Liige
Postitusi: 1483
Liitunud: 12 Juun, 2005 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas Charlemagne »

RO ja OK vahel oli karjuvalt suur kvaliteedivahe. Kui OKsse "deklasseerunud elemendi" sattumine võis olla harv erand, siis RO eeskätt nendest koosneski, garneeringuks peotäis kommunismist hullutatud idealiste või käsu korras kampa kamandatud korralikke tööinimesi. OK ideaaliks oli iseseisva Eesti taastamine, RO oma selle kukutamine ja NL teenimine. Eks see koer ikka kiunub,kelle pihta kaigas lendab ja seepärast pole üldse imestada Smershi ülimat huvi Mati isa vastu. Vastus, mis ta neile andis , oli eestlase vääriline. Omakaitse aitas tagada ju seda, et ei esineks korrarikkumisi, sabotaazhe, punaste agentide tegutsemist Eestis ja mõndagi muud. Eks olnud see suurelt jaolt OK teene, et estis ei esinenud peaaegu mingit "partisanivõitlust".
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Jaak Pihlau on just nimelt endine ja praegune itimees.

JAAK PIHLAU (sünd. 1937) on lõpetanud Tallinna Polütehnilise Instituudi automaatika ja telemehaanika erialal, tehnikakandidaat 1970. a.

Nn lähiajalugu ta praegune hobi. Oma osalemist eesti inimõigusliikumises Vene ajal esitab ta paaris viimases Tuna-numbris.

Muidu ta looming selline (muide, isegi raamatukogutädid ei julge Pihlau kahte eriala ühe isiku alla kokku liita :-))

http://helios.nlib.ee/search*est/apihla ... &1%2C12%2C

http://helios.nlib.ee/search*est/apihla ... &1%2C11%2C

http://helios.nlib.ee/search*est/apihla ... a&1%2C1%2C
Alkar
Liige
Postitusi: 129
Liitunud: 01 Apr, 2005 19:55
Asukoht: Pärnumaa
Kontakt:

Postitus Postitas Alkar »

Soobli mõttearendus on väga huvitav. Kui palju on inimesi, kes võimaluse korral rikkuritele kadedusest kuuli annaks?? Praegu on ju hüüdlaused a la kas me sellist eestit tahtsime, pätikamp toompeal jne. väga moes. Praegu sõimatakse aga kindlasti leiduks võimalusel ka tegudemehi.
Mina töötan/õpin organisatsioonis kus minu arvates saavad ülemused liiga kõrget ja tavatöötajad karjuvalt ebaõiglast madalat (nagu te olete aru saanud olen ma tavatöötajate klassis) palka. Pele selle saavad ülemused, kes niisama kontoris lesivad samal ajal kui meie tööd teeme, regulaarselt preemiat ja neil jätkub jultumust meid õpetada ja karistada. Kui nüüd juhtub midagi ja kõige kõrgem ülemus kutsub organisatsiooni üles vaenlase vastu võitlema siis kas ma ikka lähen. Kui eesti ära vallutatakse siis kustuvad vähemalt mu pangalaenud ära, liisingut ei pea enam maksma. Ülemusele kuuli andes võin ma tema kohale saada.
Ok see teemaarendus oli nüüd küll nali aga mõni inimene võib-nii mõelda küll.
Arensburger
Moderaator
Postitusi: 617
Liitunud: 25 Veebr, 2004 19:41
Kontakt:

Postitus Postitas Arensburger »

Tapper on siin alustanud tegelikult küllalt julget ja pretsedenditut teemat, millele võiks anda nime: "Eesti Riigi iseseisvust ja sõltumatust toetavate poliitiliste vaadetega eestlaste repressioonid ja vägivald Eesti Riigi hävingut toetavate poliitiliste vaadetega eestlaste kallal."
Ja seda Iseseisvas Eesti Riigis!!!
Kas taoline teema tuleks kõne alla Prantsusmaal, Belgias, mõnes muus okupeeritud olnud riigis, või siis Venemaal?
See näitab selgelt seda, kuhu viib olukord kus Eesti Riigi hävitamist toetanud poliitiline vaade ja poliitiline partei on jäänud riiklikul tasemel avalikult hukka mõistmata.
Kõiki sündmusi, mis toimuvad ükskõik millise sõja ajal, võib vaadata ja kommenteerida kummagi vaenupoole poolt vaadates.
Jah Omakaitse sõdis 1941 saksa fašistidega käsikäes. Kuid nad ise ei olnud kaugeltki fašistid. Tapper võiks alustada täpselt sama teemat ka meie omariikluse alustala Vabadussõja kohta. See oleks tal väga lihtne. Mida on öelnud üks Vabadussõja veteran ja kogu seda sõda küllaltki neutraalselt pinnalt hinnata suutnud rootslane, kapten Einar Lundborg - Eesti soomusauto "Kalevipoeg" ülem? Tsiteerin peast ja tsitaat oli umbes järgmine: "Olles nii Soome- kui ka Eesti Vabadussõja veteran, pean tõdema, et need mõlemad Vabadussõjad kujutasid endast väga veriseid ja julmasid kodusõdasid (vennatapusõdasid), kus rahvuskaaslasel (erinevalt võõrastest) ei olnud suurt lootust halastusle".
Loen seda ka loomulikuks olukorras, kus poliitilised erimeelsused on kasvanud sõjaks. Tapperile oleks huvitav esitada küsimus: kas on teada mõnda juhust kus kahe suure sõja vahelisel ajastul oleks Eestis kordki juureldud küsimuste ümber, kas oli õigustatud vangi võetud või lihtsalt alla andnud Punase Eesti Kütidiviisi või Sorgsepa ratsasalga eestlastest meeste maha laskmine rinde lähitagalas valgete eestlaste poolt, kes olid üliagarad ja kindlalt ebapädevad seda otsustama ja läbi viima?
Kas ei saaks ka nende meeste kohta laiendada iseloomustust, mille tapper tõi ära omakaitselase kohta?
Tapper kirjutas:..... Tartu koonduslaagri asutasid Eesti metsavennad ehk spontaanselt loodud Omakaitse kohe pärast lõunapoolse Tartu vabastamist bolshevikest tõenäoliselt 14. juulil 1941. See asus kunagise Põllumeeste Seltsi näituseväljakul. Juhtnöörid saadi Saksa sõjaväelastelt, kes eelistasid sellistel juhtudel eesriide taha jääda. Tööle hakati Saksa skeemi kohaselt, eestlasliku innuga.
.....Koonduslaagris teenisid eestlased väga erinevatel põhjustel. Oli mobilisatsioonist kõrvalehoidjaid. Teised kandsid möödunud aegadest mõnda pattu hingel. Oli elukutselisi sõjaväelasi ja ka neid, kellele võimalus vägivallatsemiseks ja eludega mänglemiseks oli nagu sülle kukkunud õnn.
Usun, et need asjad ikka nii lihtsad ei ole. Arnold Meri on öelnud, et Eestis mingit inimsusvastast küüditamist ja ja represseerimist ei olnudki. Lihtsalt Riik (Nõukogude) vabanes mittelojaalsest elanikkonna osast. Arnold Meri vaatab kogu seda probleemistikku tema (oma riigi - nõukogudemaa, ehk tema kodumaa) seisukohalt ja kas see on vale. Tapperiga sarnase hinnangu annaks Arnold Meri ka Omakaitse tegevusele 1941. Omakaitse agaruse tõttu pidid elu jätma sajad tema mõttekaaslased. Arnold Meri nimetab seda loomulikult inimsusvastaseks kuriteoks.
Millist riiki peab Tapper oma kodumaaks? Küsimusele ei pea vastama ja saan ka aru, et ajaloo uurimise koha pealt on see isegi kohatu. Kuid selle teema selliselt üles seadmine on juba iseenesest poliitiline küsimus.
Eks Tapperil on saanud villand tänapäeval heietatud küüditatute ja teiste punaste poolt represseeritute halast. Pidevalt ilmub uusi üksikasju nende kallal korda saadetud tegudest. Nüüd on siis otsustas näidata, et ise olite 1941 samasugused!
Kuid minule ei meeldi mängida sõja kontekstis väidetega, et inimene tappis inimese, eestlane tappis eestlase ja mitte ei tapnud vaid mõrvas jne.
Tegelikult oli see sõda ja sõda kahe ideoloogia vahel ning küsimus oli püsti kas Eesti peab olema iseseisev või mitte? Mõlemad pooled tapsid inimesi eesmärgiga hävitada oma ideede vastaspoolt. Mõlemad pooled tegid ka vigu inimeste tegeliku meelsuse hindamisel ja hukka said poliitikast kõrvalseisjad (nn. süüta hinged). Nii oli see Vabadussõja ajal, 1940 ja 41, 1944ja45 ning kogu järgneva Nõuk. okupatsiooni. Kogu selle aja on antud sündmustele värvikaid ja ülepaisutatud hinnanguid ja seda mõlemalt poolt.
Täna elame me aga iseseisvas Eesti Vabariigis ja hinnangute andmisel tuleks lähtuda tänasest olukorrast. Vaadata, kes olid meie poolt ja kes vastu. Samas tuleb tõdeda, et tänane Eesti Riik ei ole ka endisega võrreldav.
Nii nagu ühest eelnevast postitusest võis lugeda, ei tea me täna isegi, mis see tänane Eesti Riik täpselt on ja kas tema eest tasub üldse võidelda.
Alkar kirjutas:Kui nüüd juhtub midagi ja kõige kõrgem ülemus kutsub organisatsiooni üles vaenlase vastu võitlema siis kas ma ikka lähen. Kui eesti ära vallutatakse siis kustuvad vähemalt mu pangalaenud ära, liisingut ei pea enam maksma.
Leiba Bronstein
Liige
Postitusi: 35
Liitunud: 24 Aug, 2005 15:45
Kontakt:

Postitus Postitas Leiba Bronstein »

Minu vanaema rääkis kuidas omakaitsemehed neile vangilangenud punasõdureid armutult peksid.Vanaisa ,palus meestel vangide peksmine lõpetada,kuna tegu oli ju vaid sõduritega,käsutäitjatega,oleks peaaegu ise peksa saanud.Nii karmid mehed olid need omakaitsemehed.
Zurück nach Heimat!
Kasutaja avatar
hugo1
Liige
Postitusi: 2238
Liitunud: 01 Veebr, 2005 15:29
Kontakt:

Postitus Postitas hugo1 »

Arensburger
Halva võrdluse tõid minu arvates.
Usun, et need asjad ikka nii lihtsad ei ole. Arnold Meri on öelnud, et Eestis mingit inimsusvastast küüditamist ja ja represseerimist ei olnudki. Lihtsalt Riik (Nõukogude) vabanes mittelojaalsest elanikkonna osast
Minu suguvõsas ja tutvusringkonnas küüditati vastsündinuid lapsi, mu vana-vanaema näiteks oli üle 70 aasta vana, kui Siberisse viidi, suri tee peal. Kas need imilkud, lapsed ja raugad olid ka mittelojaalsed ja ohtlikud riigile :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Tihti tuli ette, et peres ei olnud isikut, keda küüditada taheti kodus ja võeti kaasa suvaline teenija või kas või naabrimees. Minu arusaamise järgi käis asi nagu normi järgi. Nii mitu inimest on vaja viia, ise vaadake kellest lahti saada tahate. Päts, Laidoner jne..., sõjaväe juhtkond, koorekiht ja kultuuriinimesed, need arvan viidi ära venelaste käsul. Tavalised inimesed, need antsid ära omad eestlased. Nende rahvareeturitega Omakaitse arveid klaariski. Siin ennem keegi tõi näite, et Omakaitse tappis ära inimese, kes oli natuke maad saanud, paari hektari pärast. Kuid kuidas ta seda maad sai :?: Võib olla tema näpuga näitamise pärast läks maa õige peremees, koos oma suguvõsaga Siberisse. Eesti on väike riik, kõik tunnevad üksteist. Kus tegijaid. seal nägijaid. Usun, et need keda Omakitse hukkas, olid ka millesgi süüdi.
Meie võitluslipp sini-must-valge
aatekõrgusse näidaku teed!
Lehvi, lehvi sa hõõguma palged.
Süüta südames õilsuse leek.
Kasutaja avatar
ivalo
Liige
Postitusi: 1102
Liitunud: 13 Apr, 2004 20:01
Asukoht: Lilleküla
Kontakt:

Postitus Postitas ivalo »

Oh mis ilus elu punamõrvaritel euroliidus . Aukodanik ja puha . Meri oli ise küüditaja ,kuidas ta saab iseenda tegusid avalikult hukka mõista?

Tapa - raiu!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist