"Mõrtsukas"

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Vasta
LeBon
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 29 Juun, 2007 1:50
Kontakt:

"Mõrtsukas"

Postitus Postitas LeBon »

Enamuses tööpataljonidesse kuulunud meeste mälestustest tehakse sellest juttu. "Mõrtsukas" tähendas siis seda, kui tavapärasele supilörrile lisasid nälginud mehed juurde vett, soola ja vist ka leivapaika ning saavutasid seega korraks täiskõhutunde.
Aga ma pole meditsiinivõhikuna mitte saanud aru sellest, et mis selle juures põhjustas sedavõrd räiged tagajärjed nagu memuaarides räägitakse - et mindi üle kere räigelt paiste ja tavaliselt tuli kiirelt ka lõpp?
” Aga miks on Eestis praegu päris palju paremäärmust? Lahendus lihtne: NSVL lipukiri oli: sisult sotsialistlik, vormilt rahvuslik ja nii see NSVL sõna otseses mõttes natsionaalsotsialiste kasvataski. ” Sirje Kingsepp.
Kasutaja avatar
speedsta
Liige
Postitusi: 2059
Liitunud: 22 Veebr, 2005 12:20
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas speedsta »

Olen lugenud, et "mõrtsukas" tehti veest, leivas ja suhkrust. Vaevused olid põhjustatud pigem liigsest vedelikutarbimisest, alatoitlus loomulikult võimendas kõike.
Kui on probleem, tõmba lõuga
LeBon
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 29 Juun, 2007 1:50
Kontakt:

Postitus Postitas LeBon »

Olen lugenud, et "mõrtsukas" tehti veest, leivas ja suhkrust
Pole ise kuulnud, et suhkrut kasutati. Suhkur vist oli ka võrreldamatult defitsiitsem kaup kui sool.
sool + liigne vesi toime
See tundub kõige loogilisem küll.
” Aga miks on Eestis praegu päris palju paremäärmust? Lahendus lihtne: NSVL lipukiri oli: sisult sotsialistlik, vormilt rahvuslik ja nii see NSVL sõna otseses mõttes natsionaalsotsialiste kasvataski. ” Sirje Kingsepp.
Aspelund
Liige
Postitusi: 1142
Liitunud: 04 Mai, 2005 10:45
Kontakt:

Postitus Postitas Aspelund »

Kui ma ei eksi, siis on Heino Susi raamatus "Kojutulek" juttu JR200 meeste söögist, mis kandis nime "Perse mõrtsukas". Teost ennast pole küll käepärast, aga seal segati mäletamist mööda seda näkileivast ja vist kunstmeest. Tulemuseks selline leivasupi moodi kraam

Oma hüüdnime sai too kraam selle pärast, et pani tagumise osa torisema.

A.
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

Aspelund kirjutas:Kui ma ei eksi, siis on Heino Susi raamatus "Kojutulek" juttu JR200 meeste söögist, mis kandis nime "Perse mõrtsukas". Teost ennast pole küll käepärast, aga seal segati mäletamist mööda seda näkileivast ja vist kunstmeest. Tulemuseks selline leivasupi moodi kraam

Oma hüüdnime sai too kraam selle pärast, et pani tagumise osa torisema.

A.
Saksa poole mehed on seda nimetanud ka persselõhkujaks. Harilik leivasupp, aga kuna leib, mis meestel välitingimustes hallitama kippus, siis eks pani ka ahtrikahuri paukuma.
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
taawet
Liige
Postitusi: 169
Liitunud: 21 Okt, 2007 13:52
Kontakt:

Postitus Postitas taawet »

"Mõrtsukast" räägib ka Heino Kiik oma Jommi raamatus "Elame Üle". Koostis: vesi, leib ja sool.
125 Jahre innovation!
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

Ega enne kindlat retsepti (vahekorda, kui palju ja mida) teada ei saa kui keegi enda peal loomkatsed läbi viib :scratch:
Mina ei tule arvesse, kas on vabatahtlikke ?

terv
o
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist