www.militaar.net
http://www.militaar.net/phpBB2/

Kautla lahingu kaarti? Mustassaar
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=6&t=42891
1. leht 1-st

Autor:  tabi [ 05 Dets, 2018 19:19 ]
Teema pealkiri:  Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Kas keegi teab, kus on või näeb või leiab Kautla 1941 lahingu/mürgli kaarti? Näiteks loen, et staap asus Mustassaares aga enam ei leia ühegi kaardi pealt, kus see Mustassaare seal konkreetsemalt asus. Kas lähedal või kaugel Kautla memoriaalist? Või näiteks, kas keegi on üldse välja uurinud, kus ühe või teise poole grupid asusid ja kuhu liikusid? Mustasaare talu on Albu juures küll aga see on päris kaugel Kautlast ja mulle jäi pigem mulje, et tegevus oli rohkem Harjumaa pool kui Järvamaa pool. Kahtlane.

Autor:  Kriku [ 05 Dets, 2018 20:07 ]
Teema pealkiri:  Re: Kautla lahingu kaarti?

Meil on Kautla kohta õige mitmes teemas juttu. Kas alltoodud viitega välja tulevad postitused ei aita vastusele lähemale?

search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=%2Akautla%2A

Autor:  tabi [ 05 Dets, 2018 20:37 ]
Teema pealkiri:  Re: Kautla lahingu kaarti?

Tõesti mitte. Seni ka mitte raamat "Suvesõda Järvamaal 1941", millest iga viimast nurka ei ole veel jõudnud läbi kammida. Siin aitab sisuliselt Kautla sündmuste üksikasjalik uurimine. Huvitav, et seda varem pole justkui tehtud...

Autor:  Kriku [ 05 Dets, 2018 20:48 ]
Teema pealkiri:  Re: Kautla lahingu kaarti?

Tsiteeri:
TEADAANNE 19. juulil 1942. a. algusega kell 12 päeval toimub Harju maakonnas, Kõue vallas Kautla-Põhjaka rabas ..Mustassaare" soosaarel „Erna" grupi ja metsavendade kokkutulek tegevusse astumise aastapäeva tähistamiseks ja mälestuskivi avamiseks, ühes jumalateenistusega.
https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d= ... 711.2.32.2

Sealsamas ongi, kus mälestusmärk, ma saan aru? Taastati samasse kohta? https://www.ohtuleht.ee/79764/taasavata ... lestusmark

Autor:  tabi [ 05 Dets, 2018 21:14 ]
Teema pealkiri:  Re: Kautla lahingu kaarti?

Peab uurima veel, samas see sammas on minu meelest Kautla talule nii lähedal, et kas see on teine koht üldse? Samas eelpost lõunas asuva Kautla heinaküüni juures on antud Kautla talu lähedal olemise kaudu aga on minu meelest oluliselt kaugemal kui see sammas Kautla talust. Võivad olla eri kategooriad aga leiaks ühe kaardi, kus selle Kautla rabasaare nimi oleks Mustasaare... Mingil ajal otsin RA kaartide hulgast kas leidub midagi.

Autor:  Kriku [ 05 Dets, 2018 21:56 ]
Teema pealkiri:  Re: Kautla lahingu kaarti?

Pole vaja, siin on peal: https://xgis.maaamet.ee/xGIS/XGis?app_i ... 732&LANG=1

Autor:  Kriku [ 05 Dets, 2018 21:59 ]
Teema pealkiri:  Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Manus:
mustassaar.png
mustassaar.png [ 497.7 KB | Vaadatud 3977 korda ]

Autor:  Castellum [ 06 Dets, 2018 10:48 ]
Teema pealkiri:  Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Kui võtta Maa-ameti kaardilt pärandkultuuri kiht, siis on sealkandis muudki vaatamist:
https://infoleht.keskkonnainfo.ee/defau ... -322704841
https://infoleht.keskkonnainfo.ee/defau ... 1734692726
Või ka siit:
https://infoleht.keskkonnainfo.ee/defau ... eelisand;;
Arvestada tuleb, et kogutud materjal on läbitöötamata ja toimetamata. Võivad põhineda vaid ühel informandil. Objektide nimetused on ühtlustamata, otsing on küllaltki jäik.

Aga vaatamist on ikka küllaga.

Autor:  tabi [ 12 Dets, 2018 12:01 ]
Teema pealkiri:  Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Sellest Mustasaarest ma ka juba kirjutasin, mille kohta nüüd see kaart oli, et see asus üpris kaugel Kautlast. Pigem Albu lähedal. See on ju linnulennul Kautla memoriaalist 9 km. Kas seda saab veel Kautlaks pidada ja usutavaks Kautla staabikohaks??? Või kas peaks siis arvama, et algne mälestussammas oli praegusest 8,4 km kaugusel? Albu keskusesse on Mustassaarest 4,3 km. Äkki tuleks siis rääkida pigem Albu metsavendade laagrist kui Kautla laagrist? Paistab, et ma olen avastanud midagi uut. :) Aga see kaardil oleva Mustassaare on liiga lähedal pigem küla servale ja ilmselt liiga kerge saak Albu poolt tulevale vaenlasele.

Neid pärandkultuuri kihte vaatasin ka juba jah aga ega seal ka nii palju ei ole, kuid uurin edasi. Muidu need metsavennapunkrid on minu mõistmist mööda hilisemast ajat pigem ehk ca 1945, mitte Kautla sündmuste ajast.

Samas kirjutatakse, et Kautlasse tuli haarangust tuli teatama ratsavirgats ernalaste staabist Mustassaarest. Nii et lähedal või sealsamas üle tee see ilmselt ei olnud.

Käpamäe lahingu juures kirjutatakse, et vaenlane tungib seljataha - Loibult Mustasaare mäele. Loibu peaks olema Kõue vallas Laane külas. Üsna kaugel Loodes ja üldse mitte Albu pool, mis vähendab selle Albu-poolse Mustasaare tõenäosust. Pigem mõni küngas Käpajärve ja Kautla talu vahel. Pigem Käpajärve vahetus läheduses ja Sae metsavahikohast põhja pool. Väidetavalt oli lahing Käpajärve mäe juures, mis on järvest veel põhja pool. Kui hävituspataljon tungis Mustasaare mäele ja lõikas ära tee selja tagant Kautlasse, siis järelikult pidi Mustasaare staabikoht olema Käpajärve lähedal. Oleks veel lõuna pool olnud, siis oleks räägitud juba Sae talust. Veel lõunapool Kõrgemäe teeristi juures oli veel mingi talu, mis võiks isegi ka olla. Aga see on katastrikaardil oma nimega Ussimäe. Käpajärve lähedal oli ka hiljem metsavendade punker. Teisal olevat Erna grupp saatnud Marnoti salga just Sae juurde. Kui neid oleks saadetud Käpajärve juurest, oleks neid saadetud lõunasse aga tegelikult saadeti põhja poole.

Autor:  oliver [ 12 Dets, 2018 14:16 ]
Teema pealkiri:  Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Kas 1941 üldse mingeid punkreid rajati, pigem ikka elati mingites kuuseokstest onnides?

Autor:  metssiga [ 12 Dets, 2018 14:27 ]
Teema pealkiri:  Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

oliver kirjutas:
Kas 1941 üldse mingeid punkreid rajati, pigem ikka elati mingites kuuseokstest onnides?

Loomulikult 1941 suvel, kuumal suvel, mingeid sõjajärgsest ajast tuntud metsavennapunkreid, olid need siis maa-alused või maa-pealsed, ei rajatud.

Autor:  Kriku [ 12 Dets, 2018 14:42 ]
Teema pealkiri:  Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Kõik ei mõtle alati, kui kirjutavad, või siis ei tea selle sõna tähendust. Siin on hea näide: http://maaleht.delfi.ee/news/eestielu/a ... d=66049246

Pealkirjas "punker", pildi peal suvaline heinaküün.

Autor:  Kriku [ 12 Dets, 2018 14:51 ]
Teema pealkiri:  Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Ma vabandan, ma ei tunne neid sündmusi nii hästi, et lahingu käigu osas kaasa rääkida. Ma saan aru, et praegu on kaks konkureerivat asukohta: see, kus on sammas ja see, mis on Maa-ameti kaardil peal. Ja küsija oletab veel kolmandatki, mis võiks olla õigem kui nood.

Minu jaoks läheb see natuke liiga keeruliseks. Kui mälestustes kirjeldatud tegevuste loogika välistab Maa-ameti kaardil märgitud Mustassaare, kas siis esimeses järjekorras ei peaks ikkagi oletama, et mälestuskiviga koht on õige - olgu see siis Kautla talule nii lähedal kui tahes? 1942. aastal ju kõik teadsid, kus see õige koht on.

Autor:  tabi [ 12 Dets, 2018 14:59 ]
Teema pealkiri:  Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Olen jõudnud üsna lähedale lugedes. Kolmas koht peab õige olema.

Kirjutatakse, et Käpajärve lahingu kära oli kostnud Mustassaare soosaarele 2 km kauguselt kirdest. Sel juhul võiks see olla endine soosaar Põhjaku rabas Paunküla kanali lähedal. Memoriaalist võiks see olla ca 2-5 km põhjaloode pool ja Käpajärvest 1-2 km läänes. Aga ma loen edasi ja eks näis, kuhu ma jõuan. Käpajärve lahingu koht võiks kusagil Pärandkultuuris vm tähistatud olla aga ilmselt ei ole.

Peale lahingut jäid leitnant Jaanhold Mustasaarde. Öösel oldi suures ja päeval väikeses Mustasaares. Aerofotol on ka näha, et suurem on tagumine ja väiksem rabasaar esimene. Kui on need. Eversti Kurg läks ära Paunküla mägedesse. Hävituspataljon ei olevatki julgenud sinna Põhjaku rabasse üldse kunagi tulla.

Matka- ja kaardihunt juba hätta ei jää. :)

Manused:
MapSection55682.png
MapSection55682.png [ 2.05 MB | Vaadatud 3543 korda ]
MapSection55330.png
MapSection55330.png [ 1.82 MB | Vaadatud 3556 korda ]

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/