Lennuväljad Kloogal 1941

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas FW Anton »

Arnoldile teadmiseks:

august kuni 29. september 1944 viibisid Põltsamaal Oberst Kurt Kuhlmey juhitud üksused Stab./SG 3 ja III./SG 3. Nende kasutada olid Stukad ja Focke-Wulf 190 F-8 ründelennukid :)
Anton - horridoo!
Kasutaja avatar
paharet
Liige
Postitusi: 531
Liitunud: 14 Jaan, 2005 11:53
Asukoht: Tamsalu
Kontakt:

Postitus Postitas paharet »

Kloogal on 2 kohta kus oleks lennuvälja jaoks on piisavalt lagedat ja tasast pinda 1on Kloogalt Paldiski poole (peale sõda on seal tankodroom)ja teine koht Klooga jaama vastas endise raketibaasi juures.Lasketiirude juures ei saanud lennuväli olla kuna kõvemat maad on seal nii 200-300 m edasi on juba soine ala.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Kas Klooga jaama juures on olnud raketibaas? Millal ja milline?
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Ka Niitväljalt loodes on olnud suurem lage ala (kus praegu on golfiväljak).
Õpetaja 02 Veeb 2005 8:18 am:
Kahe lennuvälja vahel oli kirjelduse järgi 7 km metsa.


Klooga jaama juurest on 7 km nii lõunasse Ämarile (venelaste vanemas kõnepruugis Suurküla garnison, elamulinnakuid kutsuti vastavalt Bolšaja ja Malaja Sergejevkaks) kui ka Paldiski distsiplinaarroodu juurde (kus oli samuti suurem lage, uuemal ajal tekkis sinna prügimägi).
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas FW Anton »

Kapral Karu:P. S. Kuidas Sa oskasid nii täpselt lennukimarkidel vahet teha?

Vabandust hilinenud vastuse pärast, ei pannud seda repliiki ennem tähele. Olen sünnist saati lennukitega kokku puutunud, sh. ka sõjalennukitega. Isal oli kodus palju asjakohast kirjandust ja tihti käisime koos lennuväljadel. Eks sealt õppisingi lennukite marke tundma. Väiksele poisile oli see väga huvitav tegevus. :wink:
Anton - horridoo!
Engelhard
Liige
Postitusi: 34
Liitunud: 15 Nov, 2004 10:32
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Engelhard »

Leitsin oma kodust raamatukogu sirvides ühe naisterahva lapsepõlve mälestused kus veidike juttu ka Klooga lennuväljast.

Ludmilla Klasmann kirjutab:"Minu vanemad said Eesti Vabariigi valitsuselt ehituskrundi umbes 1936. a. Vabariik tahtis rajada Klooga jaamast Paldiski suunas Klooga aedlinna. Krundid anti välja, ma ei tea vähese raha eest või päris tasuta, kuid kallid nad ei olnud. Enne meid oli seal vaid paar maja ja vähesed neist, kes krundid said, jõudsid sinna ehitada. Minu vanemad jõudsid ka maja ehitada niivõrd valmis, et 1938. a. jõuluks kolisime sisse. Muidugi ei olnud maja veel valmis, välja ehitamata jäid mansardkorrus ja veranda. Aga 1939. a. sügisel olime me esimesed ohvrid, kes jäid vene vägedele jalgu. Meilt võeti esialgu ära kaks tuba ja pandi sõjaväelased sinna elama. Need olid lendurid, sest Klooga mõisa põldudele rajati lennuväli. Seal oli mitu talu, mis olid alles hiljuti rajatud, need inimesed aeti sealt välja ja talud lõhuti maha. Mõisast sõitis viimane mõisnik (tsaariarmee erukindral D. von Krusenstern) Saksamaale, kui baltisakslased siit ära sõitsid, mõisa aga võtsid vene väed oma valdusse.
Mäletan Talvesõda Soomega, ka Klooga lennuväljalt käisid lennukid Soomet pommitamas. Pärast tagasijõudmist vahetasid lendurid mõtteid oma retkede üle. Nii isa kui ema valdasid vene keelt ja said läbi seina kuuldud juttudest aru."

Tekst pärit raamatust "Harju Muuseum 1989-1993 artikleid ja aruandeid" 1994

Lennuväli Kloogal likvideeriti 1950. aastal, pärast seda kasutas Klooga baasi tööbataljon.
Kasutaja avatar
paharet
Liige
Postitusi: 531
Liitunud: 14 Jaan, 2005 11:53
Asukoht: Tamsalu
Kontakt:

Postitus Postitas paharet »

Kui see oli Klooga mõisa põldudel siis ongi ta peaaegu jaama vastas.Mis raketibaasi puutub siis see on jah Klooga mõisa juures olemas.Säilinud on osa angaaridest samuti mingi osa garaazidest.Tegemist tundub olema õhutõrje baasiga ja baseerusid seal niipalju kui mina aru sain statsionaarsed laskeseadeldised marki ei oska küll öelda aga vist raketid olid SA-2 ja muu mis nende patareide juurde käis.Kui sealt baasi välja viidi nägin stardiseadmeid platvormide peal.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

paharet 02 Veeb 2005 11:48 pm: Tegemist tundub olema õhutõrje baasiga ja baseerusid seal niipalju kui mina aru sain statsionaarsed laskeseadeldised marki ei oska küll öelda aga vist raketid olid SA-2 ja muu mis nende patareide juurde käis.
SA-2 divisjoni tunnuseid Klooga mõisa ümbruses küll ei ole. Minu teada olid seal 1980-90-tel Klooga väeosade relvalaod. Maavägede õhutõrjeks oli Kloogal üksik raketidivisjon, millel võis olla ka taktikalisi tuumarakette. See likvideeriti 1991.a paiku. Võib-olla hoiti mõisas ka selle divisjoni rakette. Selle üks (õppe?)rakett vedeles 1990-te alguses tükk aega raudtee lähedal aia ääres (linnaku loodenurga juures).
Kui sealt baasi välja viidi nägin stardiseadmeid platvormide peal.

Millal Sa neid seal nägid? Klooga jaama kaudu viis oma tehnikat välja ka Keila-Joa seniitraketibrigaad. Kloogale lähim SA-2 divisjon asus Leetse mõisas.
Kasutaja avatar
paharet
Liige
Postitusi: 531
Liitunud: 14 Jaan, 2005 11:53
Asukoht: Tamsalu
Kontakt:

Postitus Postitas paharet »

SA-2 aluseid nägin 92 aasta sügisel,rong seisis Klooga jaamas.Muidugi võisid need alused olla ka pärit Leetsest.Kloogal oli lisaks ka üks õhutõrjepolk 57mm õhutõrjekahuritega.Aga Klooga mõisa juures võib käia ja vaadata mis seal täpselt oli.Süvendid stardialuste jaoks meenutasid küll SA-2 omasid vaatasin mingist vene insenerirajatiste raamatust.Ma ise olen seal käinud aga muidugi ma pole sellel alal spetsialist.
Kasutaja avatar
paharet
Liige
Postitusi: 531
Liitunud: 14 Jaan, 2005 11:53
Asukoht: Tamsalu
Kontakt:

Postitus Postitas paharet »

Panen ühe arofoto mõneks päevaks pildil on Klooga raketibaas ehk siis selgub millega tegemist on http://pilt.ee/photo/310948/6093060/
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Üritasin samuti MA kaardistikust vaadata, ent minu silm sealt küll midagi SA-2 sarnast välja ei loe, ei ortofotodelt ega värviliselt põhikaardilt. Sirged vallid olid ilmselt laskemoona laoplatside ümber. Ent võib-olla olid seal mõned Klooga garnisoni üksiku raketidivisjoni transpordi- ja stardiseadmed positsioonidel? Need olid MAZ-543 vms baasil ja liikuvad, raske siiski uskuda et neid seal lageda taeva all hoiti...
Kasutaja avatar
paharet
Liige
Postitusi: 531
Liitunud: 14 Jaan, 2005 11:53
Asukoht: Tamsalu
Kontakt:

Postitus Postitas paharet »

Igal juhul Kloogal teeninud ohvitserid kinnitasid mulle,et mõisa juures oli raketibaas.Aga mis objektid on need suured angaarid mis pildi peal näha on.
wanemw
Uudistaja
Postitusi: 7
Liitunud: 04 Apr, 2013 22:14
Kontakt:

Re: Lennuväljad Kloogal 1941

Postitus Postitas wanemw »

Võimalik lennuraja paiknemine,kes kontrolliks maastikul? raja läänepoolne ots koos võimalike abihoonetega?:
http://xgis.maaamet.ee/xGIS/XGis?app_id ... 72.2&zoom=
3km peetri kindlusest itta http://xgis.maaamet.ee/xGIS/XGis x 6579353,4 y 504861,9 (Lõunasadamast põhjas) kuni x 6578471,5 x 508802,4 (Ingri/Jaani teeni) pikkus ca 4km~ valige maaametil mõõtkavaks 1:10*000 ja Reljeefne vaade
kykametsa
Uudistaja
Postitusi: 7
Liitunud: 21 Sept, 2013 18:18
Kontakt:

Re: Lennuväljad Kloogal 1941

Postitus Postitas kykametsa »

uustulnukana kommenteeriks niipalju, et teenisin NA aegu ca 4 kuud Kloogal aastal 1977 siis küll on meeles, Klloga mõisas olid ainult moonalaod ja pidi karauulis käima. Samuti mäletan Mig hävitaja keret mis oli toodud märklauaks
ja asus seal nö. poligoonil, mingit lennuvälja ei paistnud seal ei olemas ei olnud.
Kuna huvi on Pakri poolsaare vastu siis Maaameti kaart näitab endise disbati vastas üle tee kaugemal varemeid ja huvitavat triipu looduses mis võiks olla osa lennurajast?
wanemw
Uudistaja
Postitusi: 7
Liitunud: 04 Apr, 2013 22:14
Kontakt:

Re: Lennuväljad Kloogal 1941

Postitus Postitas wanemw »

Leitud elusolev inimene kes töötas Paldiski lennuväljal.Siduspunkt on Leetse mõis,inimene töötas seal 1940~ ja edasine uurimine viiakse üle Paldiski välioludele lähiajal.Annan teada.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist