1. leht 3-st

Bresti kindlus

Postitatud: 30 Jaan, 2005 17:25
Postitas oliver
Kas on üldse olemas mingit tõsiseltvõetavat kirjandust Bresti kindlusest? Nõukogudeaegset ei saa vist eriti uskuda :(

Postitatud: 30 Jaan, 2005 18:55
Postitas Faust
Ise lugesin Nõukogude kirjaniku kirjutatud raamatut"Bresti kindlus" .Suht paks raamat oli ja põhjalikult kirjeldati seda kindlust aga samas oli see ka väga nõukogudemeelselt kirjutatud ,kus oma väed olid kangelased ja sakslased julmad mõrtsukad.

Postitatud: 30 Jaan, 2005 20:29
Postitas ludvig
,Bresti kindlus, autoriks oli keegi semjonov.kui propaganda sealt välja jätta,siis väga hea ja ülevaatlik raamat.soovitan

Postitatud: 31 Jaan, 2005 21:01
Postitas UnterKroon
Kui seda raamatut sulatõena võtta, olid Bresti kaitsjad lausa võõramaised olendid, kes ei maganud, ei söönud ega joonud, minestasid vahetevahel ja sõdisid edasi. See raamat on väga ehe näide tolleaegsest propagandast. Seal vist toodi välja ka keegi lapssangar, kes kakles sakslastega käsitsi ja jäi alati peale ja tegi muid sangarlikke tegusid.
Kui sealt propaganda välja jätta väheneks raamatu paksus poole võrra juba sellega, kui jätta välja fraasid: Meie vaprad punaarmeelased! ja Fašistlikud roimarid. :lol:

Postitatud: 31 Jaan, 2005 22:37
Postitas Arensburger
Usun, et erinevalt paljudest siin foorumil osalejatest jõudsin mina olla ka Kommunistlik Noor ehk Komsomol. Kui oli aeg astuga, siis ülejäänud meie klassist astusid kohe, väljaarvatud 3, nende hulgas ka mina. Umbes kuu aja pärast kutsuti kooli õppealajuhataja kabinetti ja pakuti välja, et kui hakkate ka teie kolm, siis saate tasuks turismireisile, mis on ainult Eesti kommunistlikele noortele ja toimub turismirongiga Bresti. Teised Baltikumi ja Valgevene linnad olid sees, aga põhiliseks reisusihiks kultusobjekt Bresti kindlus. Lasime koos teise poisiga end ära osta, kolmas punnis ikka edasi.
Nii, et külastasin seda Bresti kindlust suurejoonelise Eesti Komsomolide "lendsalga" koosseisus ja meile korraldati seal põhjalik ekskursioon. Olin selleks ajaks seda Bresti kindluse raamatut juba lugenud ja vene ajal lasti sellel teemal isegi mingit filmi. Ekskursiooni ajal tekkis mul aga paras masendus. Kogu see kindlus on küllalt väike ja nähtud paigad ei läinud kuidagi kokku nende mastaapidega, millised olid minu ettekujutuses peale raamatu lugemist. On meeles, et minus tekkisid tõsised kahtlused raamatus toodud sündmuste toimumise võimalikkuses.

Postitatud: 31 Jaan, 2005 22:39
Postitas MOrav
Eh, mitte Semjonov, vaid Sergei Sergejevitš Smirnov. See "dokumentaaljutustus" ilmus 1966 eesti keeles, olles enne 1965 saanud Lenini preemia. See ja "Tarantel" olid lapsepõlve kaks põhilist sõjaraamatut... :oops:

A midagi asjalikku raamatuna Brestist 1941 ei tea.

Postitatud: 31 Jaan, 2005 22:53
Postitas oliver
Ma käisin ka seal ~1990 ja mulle jättis kah suhtkoht kehvakese mulje. Eks jälle üks "legend" kokku vusserdatud :roll:

Postitatud: 01 Veebr, 2005 10:27
Postitas Sollmann
Arvan ise ka et Bresti kindlus oli 1 tavapärane kokkuvusserdatud legend.
Jääb üle küsida, milline sovjeti sangarilugu üleüldse vastas tõele?

Postitatud: 01 Veebr, 2005 13:26
Postitas Troll
Karl Sollmann kirjutas: Jääb üle küsida, milline sovjeti sangarilugu üleüldse vastas tõele?
Matrossovi lugu....ainult tema viimased sõnad olid: "Oi bljääd..skoljskoooo!" :D

Postitatud: 01 Veebr, 2005 18:40
Postitas ludvig
ma ei tahaks ikka hästi uskuda et see smirnovi isegi raamat puht väljamõeldis on....,isegi selline legend nagu Otto Skorzeni pajates kergelt sellest kindlusest oma mälestusteraamatus.

Postitatud: 01 Veebr, 2005 18:57
Postitas Sollmann
ludvig kirjutas:ma ei tahaks ikka hästi uskuda et see smirnovi isegi raamat puht väljamõeldis on
Midagi sääl kahtlemata ju oli, aga et sellistes mastaapides, vaevalt küll.

Brežnevi ajal oli Bresti kindlus 1 põhilisemaid turismiobjekte nõuk. patriotismi radadel käijaile.
Mu vanemad, kui Karpaatidesse ekskursioonile põrutasid, hüppasid sealt läbi ja tegid hulga fotosid. Siiamaani vist kusagil alles.
Ise uskusin lapseeas kaljukindlalt, et punaarmeelased võitlesid neetud fašistlike röövvallutajate vastu kuni viimse veretilgani ja edasigi

Postitatud: 03 Veebr, 2005 8:59
Postitas skaut
Mind ennast on ka huvitanud see teema kunagi.Ja uurisin vene kirjandust vahepeal.Tolle järgi seal viimane mees saadi kätte peale seda kui sakslane oli moskva alt tagasi löödud.Ja too oli seal keldrites elades peaagu juba pimedaks jäänud.Ja tolle kirjanduse järgi lasi sealne komandant matta ta auavaldustega.Kuigi hästi ei usu.Sest see venealne jah kõik ajaloo ära soperdanud oma jamaga

Postitatud: 22 Veebr, 2005 16:24
Postitas Invaliid
Bresti kindluse suhtes aitaks ühe lingiga- http://www.volk59.narod.ru/brestkrep.html paraku on see venekeelne ja tont teab kui tõepärane, aga mingi info siiski. Eks see ajalugu olegi selline värk, et korjad erinevate poolte materjalid kokku ja üritad mingi kesktee leida. Muuseas ise sai seal ka kuskil 80-date alguses käidud ja siiamaani meenuvad mingid (klubi?) varemed, kus ehitustellised olid väidetavalt leegiheitjatega kõrvetamise tõttu üles sulanud (põletati kaitsjaid välja) ja
okastraati täis põimitud põõsad. Üldiselt kindlus kui niisugune küll eriti minget muljet ei jätnud.

Postitatud: 04 Mär, 2005 9:26
Postitas MOrav
Raamatut ennast pole muidugi näinud...

SIEGE! SIX EPIC SIEGES OF WWII ON THE EASTERN FRONT
Patrick McTaggart, C,

With more than 70 photographs and maps. Land based military operations in World War II are usually associated with sweeping “Blitzkrieg type” battles that involve opposing forces in constant movement. However, many major battles reverted to the centuries old concept of siege warfare – two of the most significant, and extensively covered, being the epic sieges of Stalingrad and Leningrad. With Siege! the author, Pat McTaggart, has focused on six of the lesser-known sieges of WW II: The bitter defense of the Brest Litovsk Fortress by the Russians in 1941; the frozen Hell of Fortress Kholm – which held out against numerous Russian attacks; the complex operations to capture the highly fortified Sevastopol peninsula; the betrayal of the gallant Hungarian and German defenders of Budapest; the tragedy of Königsberg and the hard-fought, successful defense of Breslau, which held out until after the official German surrender. Utilizing both the latest military technology of the time and historical techniques of siege warfare, the attackers, in most cases, successfully attempted to overcome the fortifications of the defenders. However, in most cases the price of victory was a high one.

240 pp.
$37.00

Postitatud: 05 Sept, 2005 11:56
Postitas Marissa
Estoloog kirjutas:Eh, mitte Semjonov, vaid Sergei Sergejevitš Smirnov. See "dokumentaaljutustus" ilmus 1966 eesti keeles, olles enne 1965 saanud Lenini preemia. See ja "Tarantel" olid lapsepõlve kaks põhilist sõjaraamatut... :oops:

.
Minul ka ... lisaks sinna veel "Blokaad" :oops: :oops: :oops:
Aga Bresti kindlusest näitas 2004. aastal dokumentaalfilmi saksa kanal XXP, oli sarjast XXP History. Pealkiri sellel dokumentaalfilmil oli "Legendaarne kindlus". Seal meenutasid mitmed tookordsed Bresti ründajad neid aegu ja kõik nad olid sellega nõus, et mehed võitlesid vapralt. Ainuke, millest nad aru ei saanud, oli see, miks jõel ja kindluse ümber polnud kaitsevööndi. Nende teada oli jõgi veel 1940.a. suvel olnud tugevalt kaitstud vee aluste kaitsetõketega. Aga raamatuid Bresti kindluse kohta eesti keeles vist küll pole ja venekeelsetega see häda, et ei saa kõike uskuda.